21.5.2018 | Svátek má Monika


JUSTICE: Válková, Veselý a Zeman

24.7.2014

Jak už víme od středy minulého týdne, spory o jmenování nového předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem ukončil prezident Miloš Zeman, když odmítl Jana Veselého do funkce jmenovat.

Tato možnost po skoro dvouměsíčních sporech visela stále ve vzduchu, jak jsem na to už před týdnem upozorňoval, a protože bylo prezidentovo rozhodnutí učiněné skoro vzápětí, jakmile ho do funkce doporučila ministryně Válková, vzbudilo veto hned pochybnosti. Na to upozornil již ve čtvrtek 17. listopadu kolega Ondřej Konrád a skoro všichni komentátoři v ostatních médiích.

Způsob, jakým to bylo učiněno, totiž vzbudil oprávněné dohady, že nejmenování bylo předem domluveno, aby odmítnutím si ještě více neublížila ministryně Válková.

Ta totiž čelí kritice nejen za nerespektování výsledku komise, která rozhodla v transparentním řízení a jejímiž členy byli Hana Marvanová, tehdy ještě první náměstkyně ministerstva spravedlnosti, předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, její místopředseda Roman Fiala, náměstek ministerstva spravedlnosti Petr Jäger a předseda Krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček, ale i za odvolání šéfa vězeňské služby a náměstků Hany Marvanové a Pavla Šterna.

Spekulace, proč pan Veselý nebyl jmenován, se totiž objevily až následně, a to dokonce nejen z Ústí, kde soudci chtěli mít na postu svého člověka, což lze pochopit, báli se změn, ale i Krajského soudu v Praze, jehož bývalá předsedkyně Věra Měřická a nynější místopředsedkyně Lenka Ceplová do funkce pana Veselého doporučovaly.

Proti se totiž postavila až nová předsedkyně tohoto soudu Ivana Švehlová, která hodnotila pana Veselého zcela opačně, ač by měly mít tyto dámy stejné podklady.

Rovněž je zarážející, že kvůli soudci Veselému panu prezidentovi poslala dopis i jeho poradkyně pro justici Marie Benešová z ČSSD. Novinářům řekla: „Posílala jsem analýzu o stavu justice v České republice. Doktora Veselého jsem v ní jasně podpořila. Jsem velmi překvapena středečním rozhodnutím prezidenta.“

Navíc prezident své rozhodnutí učinil ještě před tím, než svolal na sobotu 19. července schůzku k situaci v justici, které se právě Benešová měla zúčastnit. O tom, jestli se na schůzce, na níž byla ministryně Válková i poradkyně Benešová, mluvilo i o důvodech nejmenování Veselého, Benešová nic médiím zatím neřekla.

Bohužel to ale vzbuzuje jen další pochybnosti o tom, že Benešová už nemá takový vliv jako dříve a že, jak už napsalo sdružení Vraťte nám stát, prezident postupoval podle scénáře justiční mafie.

Zatím s posledním prezidentovým rozhodnutím naděje na brzkou nápravu splaskla a podporuje skeptiky, kteří tvrdí, že změna už zase není možná.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusKřehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Diskuse


P. Maleček
6:43
24.7.2014

P. Rajman
6:14
24.7.2014

počet příspěvků: 2, poslední 24.7.2014 06:43

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.