19.3.2024 | Svátek má Josef


GLOSA: Já a mé publikum

22.9.2017

Prezident Zeman tuze rád působí jako nezbabělec

Miloš Zeman čerpá nemalý díl své popularity z toho, že se nemění. Že je na něj spoleh. To on mívá v zásobě bonmoty. To on si dává záležet, aby mluvil rázně a nezbaběle. Zdůrazní-li sám, že oceňuje nezbabělost, vyvolá dojem, že ostatní zbabělci jsou. V tomto duchu mluvil iv pondělí v New Yorku, když od židovské nadace Gershona Jacobsona přebíral cenu Bojovník za pravdu.

Aby své řeči dodal říz, řekl, že verbální solidarita s Židy nestačí, že je třeba konkrétní akce a že takovou by mohlo být přemístění ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma. Na tom něco je, a ne málo. Je to foukání proti větru, jak je znám z Evropy. Ale neméně důležitá je i jiná věc. A to, k jakému publiku hovoří. V New Yorku to řekl na galavečeru židovské nadace, od níž mohl očekávat jen potlesk. Na mysl se vkrádá vzpomínka na rok 2002. Tehdy český premiér Zeman v Jeruzalémě o Jásiru Arafatovi řekl: „Když někdo vypadá jako kachna, chodí jako kachna a kváká jako kachna, tak je to kachna.“ Jinými slovy: Arafat, ač má Nobelovu cenu míru, je v jádru terorista. I tam publikum tleskalo.

Nutno přiznat, že Miloš Zeman mívá dobré politické instinkty a vztah k Izraeli patří k nim. Když je ale prosazuje na veřejnosti, neodolá, aby na vstřícné publikum působil jako nezbabělec. Čímž často zakrývá druhou stranu mince. V roce 2002 tu, že sice slovně odsoudil Arafata, ale už nedodal, že Arafatova OOP má v Praze ambasádu. Nyní žádá o přesun ambasád do Jeruzaléma v zemi, jejíž Kongres takový přesun už v roce 1995 schválil zákonem. Říká to slovy, která by se líbila Donaldu Trumpovi. Ale podíváte-li se, proč americký Jerusalem Embassy Act stále nebyl naplněn, zjistíte, že tomu bránili prezidenti Clinton, Bush, Obama a Trump. Ano, všichni.

Zemanova slova znějí řinčivě a nezbaběle, ale skutečně rezonují jen v publiku, jež je poslouchá. Ne v širší mezinárodní scéně, natož v OSN. O OSN se často říká, že je neakceschopnou institucí. Ale ve skutečnosti je schopná lecčeho. Jen za poslední rok prosadila v Unescu i Radě bezpečnosti rezoluce, které Židům upírají sepětí s Chrámovou horou i Západní zdí v Jeruzalémě, nejposvátnějšími místy judaismu. Při vší úctě k prezidentovi i jeho obhajobě Izraele by znělo přesvědčivěji, kdyby svá slova zamířil přímo na ty, kteří legitimitu židovskému státu v Jeruzalémě upírají. Vedle většiny muslimského světa je to i jeho „milované Švédsko“.

LN, 20.9.2017