24.4.2018 | Svátek má Jiří


GLOSA: Existují umírnění islamisté?

8.1.2016

Umírněný islamista je contradictio in adjecto, tedy protimluv, byl jsem poučen jedním diskutujícím. Jiný to řekl bez obalu: je to něco jako voňavé lejno. Opravdu?

Spor se týká tureckého prezidenta. Erdoğan je prý muslim, nikoli umírněný islamista, neb něco takového neexistuje.

Tento názor nesdílím.

Erdoğan nepůsobí v politickém vzduchoprázdnu, není pouze řadovým muslimem, jedním z asi 1,7 mld vyznavačů tohoto náboženství. Stojí za ním politická síla – Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). A její politologická charakteristika? Dle prestižní instituce Jane ́s Information Group je AKP široka pravicová koalice islamistů, reformních islamistů, konzervativců, nacionalistů, středopravých a propodnikatelských skupin (viz screenshot níže).

Erdoğan tudíž není pouhý Turek praktikující islám, je něco „víc“. Je svého druhu islamista. Nikoli samozřejmě radikální či extrémní, ale umírněný. Tak jako je umírněná (v tomto smyslu) i celá AKP.

Že tomu tak je, dokazuje jeho postoj k Muslimskému bratrstvu v Egyptě, potažmo k tamní revoluci z 30. června 2013 – a také k teroristickému hnutí Hamas v Pásmu Gazy včetně postoje k izraelské sebeobraně vůči teroru Hamasu.

Můžeme tedy učinit závěr. Islamistou není, byť sebevíc umírněným, ale „pouhým“ muslimem je egyptský prezident Sisi, který radikální islamisty tvrdě potírá. Islamistou (umírněným) naopak je Erdoğan, který označil Sisiho za pučistu (kvůli sesazení islamisty Mursího), sympatizuje s Muslimským bratrstvem a jeho palestinskoarabskou odnoží – hnutím Hamas.

Jistě – islám je jen jeden, Korán je jen jeden a šaría je jen jedna. Přesto jsou mezi muslimy takové rozdíly - od „normálních“ po barbarské teroristy. Stejně tak tomu bylo (a je) i s komunisty: jeden Marx, jeden Komunistický manifest, jeden Lenin – a přesto byl rozdíl mezi komunisty-stalinisty, dubčekovci za Pražského jara, komunisty jugoslávskými, albánskými, čínskými, západoevropskými (eurokomunisté) a já nevím ještě jakými. Třeba „provládními“ a „proarabskými“ v Izraeli.

Mám tedy za to, že islamisté nejsou jen radikální (i zde může být škála dosti široká), ale také umírnění. Tak jako komunisté nebyli všichni stejní.

Jane ́s

Jane ́s Information Group definuje na svém webu stranu AKP. (Modré zvýraznění nad šipkou.)

Stejskal.estranky.czDiskuse


B. Rybák
19:37
8.1.2016

L. Severa
15:03
8.1.2016

J. Lepka
12:57
8.1.2016

K. Kovář
9:38
8.1.2016

V. Němec
9:14
8.1.2016

P. Sulc
4:56
8.1.2016

J. Vintr
0:42
8.1.2016

počet příspěvků: 12, poslední 8.1.2016 07:37

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.