14.5.2024 | Svátek má Bonifác


FEJETON: Javor 51

28.4.2016

Světaznalý čtenář už vytuší, že zde nepůjde o dendrologii, ale o něco vojenského. Vojáci si vždy libovali v krycích názvech přírodně poeticky zbarvených. Tento Javor 51 kryje doslova nejšílenější stavbu, která leží na území naší republiky a jistě patří k nejšílenějším budovám v celé Evropy. Nalézá se u Míšova nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem a je to betonový bunkr, ve kterém Sověti skladovali ostré atomové hlavice. Péčí Nadace Železná opona je tu dnes muzeum, tady a ještě v budově někdejší (a doufejme že ne budoucí) celnice v Rozvadově.

Tohle míšovské muzeum jsem navštívil 9. dubna, kdy se letošní sezona zahajovala. Bunkr je ukrytý v lese, ale ne někde v hloubi vojenského újezdu – docela na kraji, pár set metrů od posledních domků Míšova. Hodně jsem tam myslel na Strugacké a jejich Zónu z Pikniku u cesty. Ta smrtící atmosféra tam visí jako oblak chlóru z první světové. Muzeum je pořád ještě na střeženém vojenském území. To je moc dobře, jinak by ho drancovníci roznesli na kopytech.

Vjedete silničkou do lesa a spatříte maličké sídliště – úhledné paneláky, všechny opuštěné, ale v nedotčeném stavu, všiml jsem si jediného rozbitého okna. Díky armádě za střežení! Sám bunkr je zahloubený do země. Má dvoje pancéřové dveře, jedny jsou funkční, jimi se vchází dovnitř. Nevelká hala, sestoupíte do ní po kovových schodech. Je to velké asi jako sklad na pytle cementu ve stavebninách u nás ve Zvoli. Tam ležely: jaderné hlavice, dohromady šedesát. Kdyby osádka dostala pokyn, hlavice by se odjistily, naložily na transportéry, odvezly na smluvené místo, to bylo nedaleko, a namontovaly by se na rakety na pojízdných rampách. A odpálily, doletěly by za Norimberk.

To je dost šílená představa. A teď to opravdu šílené.

Obyvatelé Míšova byli v kontaktu s ruskými vojáky. Věřili, že jsou to spojaři. Netušili, že mají půl kilometru od svých domků sklad atomových hlavic. Ti lidé ze sídliště v lese taky nevěděli, že je pár desítek metrů od nich skladiště atomových hlavic. A dokonce ani personál, který ve skladišti sloužil, nevěděl, že je to skladiště atomových hlavic. Ti vojáci obsluhovali elektrické generátory a vzduchotechniku a vodní režim. Do některých místností směli, jinými dveřmi projít nesměli. Voják se na nic neptá, voják slouží. Kolik bylo těch, kteří věděli a měli ty správné klíče? Lidí se správnými klíči je vždycky málo.

Na našem území se ví o třech takových skladištích, dobře se zachovalo a muzejním účelům slouží toto v Míšově. Trochu trnu při představě, že by se armáda vzdala tohoto objektu, který je jí na nic. Občanská nadace by asi nedokázala ten objekt ochránit před kovkopy, kilo železa tři kačky pade, kdo by odolal! Je to rarita, je to připomínka toho, co bylo. No a taky je to varování, co by mohlo zase být, už proto by se měl Javor 51 uchovat.

LN, 25.4.2016