19.2.2018 | Svátek má Patrik


FEJETON: Čtečky elektronických knih

11.4.2014

Stala se mi taková poněkud trapná věc. Před známým, který mne dosud považoval za vzdělaného člověka s jistou intelektuální úrovní, jsem se prozradil coby majitel věci zvané čtečka. "Elektronická kniha s technologií elektronického inkoustu E-link", tak se to zařízení správně jmenuje. Odhalen jako uctívač něčeho, co se snaží vypudit tištěné knihy a zasadit knižní kultuře poslední ránu, jsem se u něj rázem propadl někam mezi kulturní ignoranty, neboť pro nefalšované vzdělance a intelektuály je čtečka věcí ohavnou.

Zde možná trochu přeháním, abych vyjádřil ten údiv nad tím, že někdo je ochoten namísto pořádné knihy mít v rukou něco tak podivného, civět v tom na text a pokládat to za čtení. Prostě vzdát se toho pocitu mít knihu v rukou, obracet její stránky, vnímat ten zážitek nejen očima, ale i sluchem a třeba i čichem (tisk může mít přece i své vůně), mít knihu v knihovně a odtud si ji brát. Nehledě na knižní přebaly, určitou patinu starých knih atd. atd.

Nebýt náhody, čtečku bych asi neměl ani já a možná bych se také díval na ty, kteří čtou elektronické knihy, všelijak. Asi před dvěma lety jsem usilovně pátral po jedné knize vydané v Praze koncem 19. století v oboru přírodních věd. Chtěl jsem ji koupit, ale v antikvariátech, kde se její cena pohybovala něco málo pod dvěma tisícovkami korun, ji vedli jako momentálně nedostupnou. Kupodivu se ale dala z internetu zdarma stáhnout, a to dokonce v různých formátech. Číst knihu ve stolním počítači se mi moc nechtělo, netrvám na šustění stran, ale čtu i jinak než v křesle u stolu. Takže jsem se rozhodl pro čtečku.

Když čtečku, tak jak velký displej? I čtyřpalcový mobil může někomu stačit, chtěl jsem ale ten "elektronický inkoust" a šest palců se mi pro slušné čtení zdálo dost málo. Tak jsem se rozhodl pro čtečku s devítipalcovým displejem.

Nicméně nepřestal jsem navštěvovat knihkupectví a stále kupuji papírové knihy. Těch elektronických jsem si koupil minimum, většina knih ve čtečce pochází z nabídek internetových stránek, kupř. knihoven, kde lze různé elektronické knihy získat zdarma. Ostatně sto a více let staré české překlady knih Arthura Conana Doyla byste asi v antikvariátech nepořídili, zato ze stránek Městské knihovny v Praze je máte "doma" za několik vteřin.

Kdoví, kam se ten rostoucí trh s elektronickými knihami bude ubírat. Ještě před třemi roky se u nás prodalo 17 000 elektronických knih (z nabídky několika stovek titulů) a v loňském roce se nabízelo téměř 7 000 titulů a elektronických knih se prodalo půl milionu. Podíl na celkovém knižním obratu to je nevelký, ale stejně je to něco zvláštního. Vždyť ten poměr mezi cenou papírové knihy a knihy elektronické se nezdá pro ty elektronické příznivý. Kdo namísto papírové knihy sáhne po vydání elektronickém, neušetří mnohdy ani polovinu ceny té klasické papírové. Cena elektronické knihy se pohybuje v průměru kolem 60 procent ceny knihy papírové. Čtenář v postavení kupujícího pak stojí před volbou, zda vzít papírovou knihu za 400 korun nebo ušetřit a mít ji "jen" za něco málo přes 200 korun.

Na druhé straně lze do čtečky ukládat knihy a nevydat při tom ani korunu. Zejména množství klasické literatury se dá v elektronické podobě snadno opatřit. A nejen věci staré jsou takto přístupné. Někteří autoři dokonce sami své publikace nezištně nabízejí.

Na svou čtečku nedám dopustit a určitě si časem pořídím novou, třeba s barevným elektronickým inkoustem. Ostatně i ten můj známý, který se nad čtečkami tak pohoršoval, je již ve svém staromilském přesvědčení nahlodán."2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Diskuse


M. Steiner
18:52
11.4.2014

R. Langer
11:54
11.4.2014

F. Žůrek
8:32
11.4.2014

R. Langer
11:59
11.4.2014

V. Vaclavik
12:33
11.4.2014

V. Vaclavik
13:06
11.4.2014

S. Donát
13:36
11.4.2014

počet příspěvků: 13, poslední 11.4.2014 06:52

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.