26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Viník je jasný

Prvnímu pacientovi nevrlá sestřičky určí termín operace za 15 měsíců a přidá doporučení, že pokud chce dřívější termín, tak ať se obrátí jinam. Druhý pacient je přívětivě pozván na operaci za dva týdny, kdy je mu nabídnuto více možností. Víte, v čem je rozdíl?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Khail 14.3.2019 15:47

Re: Viníkem nedostatků ve zdravotnictví je roční výpovědní lhůta

Jsou tam vypsány úkony lékařů případně dalších zařízení a náklady za ně uhrazené (pomíjím dobu mezi provedením úkonu a úhradou pojišťovnou), nakonec i součtově za rok. Platbu pojišťovně za mé pojištění znám, nevím co dalšího by měl pacient požadovat. Reagoval jsem na příspěvek p. Chodovského. Kontrola je v mém zájmu, těžko může někdo z pojišťovny kontrolovat výkon každého úkonu u všech klientů. Nevím jaký jiný účet "má dáti - dal" máte na mysli.

O. Uživatel 14.3.2019 17:41

Uživatel požádal o vymazání
Z. Lapil 14.3.2019 13:51

Re: Viníkem nedostatků ve zdravotnictví je roční výpovědní..

Pardon - dnes zavoláte na patřičnou linku a během pár dní máte stejné číslo u jiného operátora. Viz https://www.t-mobile.cz/podpora/smlouva/jak-opustit-t-mobile/s-cislem.

Asi je dobré směřovat to na dobu konce smlouvy (nutno vyrovnati závazky), ale časy, kdy bylo nutno doplatit vše, jako když člověk smlouvu dodržel, jsou pryč. Já to před pár lety podniknul a jediné, co si pamatuju, že jsem musel "starého" operátora snad třikrát odpálkovat s "ještě lepší" nabídkou.

Jedině pozor: jedna telefonistka mi v jiné souvislosti vysloveně lhala a jiná neřekla všechno; obojí uvnitř T-Mobilu. Na pobočce jsem podobný problém nikdy neměl.

K. Podroužková 14.3.2019 10:54

Re: Viníkem nedostatků ve zdravotnictví je roční výpovědní lhůta

Problém je v tom, že pojišťovny hradí doktorům péči s několikaměsíčním zpožděním. To by byl neskutečný bordel.

R. Langer 14.3.2019 9:01

Hm, a když ta operace

kyčelního kloubu u psa bude stát čtvrt milionu, co se asi s tím psem stane? Zavedeme to u lidí také? Tím by se toho ve zdravotnictví vyřešilo poměrně dost, a hodně by se i ušetřilo. Jste pro, pane kandidáte? :-D

O. Uživatel 14.3.2019 9:05

Uživatel požádal o vymazání
R. Langer 14.3.2019 9:23

Re: Hm, a když ta operace

Ne, úspora patnácti korun a třicet haléřů není stejná jako úspora čtvrt milionu. Tedy alespoň podle mých počtů. Pokud máte jiné počty, musíte mi trochu lépe vysvětlit, na co chcete svým argumentem poukázat. ;-)

K. Podroužková 14.3.2019 11:06

Re: Hm, a když ta operace

Náhradu kyčelního kloubu by hradila pojišťovna. Stravu a hotelový servis by si hradil pacient. Navíc by měl možnost zvolit si nadstandard ve formě vlastního pokoje, volbu operatéra a podobně. To dnes možné není (legálně). Tím nemocnice přicházejí o příjmy, z nichž by mohly hradit například sestry nebo pomocný personál. Život zachraňující léčbu by hradily pojišťovny a nadstandard by hradil pacient. Jistě by vzniklo rozšířené a skutečné zdravotní pojištění na komerční bázi, kde by bylo definováno přesně, na co má pacient nárok. Stejně, jako je tomu v jiných zemích.

P. Khail 14.3.2019 12:51

Re: Hm, a když ta operace

Nadstandardní pokoj legálně zvolit můžete, je jich ovšem nedostatek.

Z. Lapil 14.3.2019 12:31

Re: Hm, a když ta operace

Pojištění, nic jiného to nechce. Pak už následuje úvaha, jestli pojistit i očkování, které platím tak či tak, protože je povinné, nebo i průšvihy. Psa za 250 000,- prostě odepíšu (ano, je to smutné; mimochodem - onehdy jsem řešil podobný problém, ale nakonec to spravila jakási antibiotika, takže dobrý), sebe - inu, svět je drsnej, i to povinné ručení má své meze, a to nijak extrémně vysoké.

Ve skutečnosti by asi bylo nejlepší zavést opravdové pojištění, tj. spoluúčast, skrze kterou by pojišťovna nemusela platit běžnou údržbu aspirinem a podobně, a nějaký nadstandart, ať už zahrnující snídani s celozrnným rohlíkem místo obyčejného, nebo - tomu bych dal přednost já - nějaké echt průšvihové situace na způsob extrémně výjimečných = drahých nemocí.

V. Petr 14.3.2019 13:35

Socialisté snad připustí připojištění na lepší rohlík ale

NIKDY, OPAKUJI NIKDY, nepřipustí připojištění na extrémně drahou léčbu!

Z. Lapil 14.3.2019 13:39

Re: Socialisté snad připustí připojištění na lepší rohlík...

A proto je nejlepší nenechat je do toho kecat a nechat to na pojišťovnách. Právě ty jsou schopny prostým pohledem do svých účtů zjistit, kolik lidí "to" za posledních iks let potkalo a vyhodit příslušnou cenu.

Spíš mě teď napadá - bál bych se vývoje podobného jako u půjček: dnes leckterá "půjčovna" půjčí komukoliv na cokoliv, ale mívá to neveselé konce.

J. Kulheim 14.3.2019 9:01

Fundamentální rozdíl

mezi veterinární službou a zdravotní službou je v tom, že ve službě pro zvířata funguje "neviditelná ruka trhu" a ve zdravotnictví pokřivený, centrálně řízený systém, který má všechny neduhy, který takový systém provázejí Konkurence je i u dodavatelů léčiv a zdravotnického materiálu.

V roce 1992, ze dne na den, veterináře propustili a nikoho nezajímalo jestli bude mít jeho rodina večeři. Většinou ti starší zůstali ve státní službě, která zajišťuje dozor nad higienou potravin živočišného původu. Dělali také topiče. Ostatní si museli najít nějakou práci, která by je živila. Podle mého názoru důležitým opatřením bylo to, že ten kdo pracoval ve státní službě, nesměl soukromně vykonávat veterinární praxi. Postupně se to setřepalo a služba funguje. KLdo se nechová slušně, nemá šanci se uživit.

Ve zdravotnictví zamrzl socialismus. Panuje "pseudotržní systém" u uživatelů i poskytovatelů služby, tak i u dodavatelů léčiv a zdravotnického materiálu. Nejsou žádné "brzdy" pro poskytovatele ani pro uživatele zdravotní služby. Atd.

Proto i na Štědrý večer veterináři službu zajišťují a zubaře neseženete v celém kraji. Nejsou to většinou žádní altruisté, ale nutí je k tomu konkurenční prostředí. Atd.

Reformovat zdravotní systém, podele mého názoru,nelze. Je nutné změnit systém financování i organizace služby. To chtěl udělat pouze MUDr Julínek. Zkrachova změna systému, Julínek i ODS. Kkdo se o krach postaral víme. Je to běh na dlouho trať, výsledky se dostaví za 20-30let. Do té doby strana, která se o to pokusí nemusí existovat. Ti co se namáhali budou tlouct bídu a smetanu bude lízat nějaký klon pana Babiše.Atd

O. Prokop 14.3.2019 8:09

Autor zapomněl napsat

kolik přicmrndá tzv. zdravotní pojišťovna na výměnu kloubu a kolik je ochotný majitel zvířátka zaplatit za výměnu kloubu.

Podle udají soudruha ministra zdravotnictví mgr et mgr Vojtěcha letos půjde na léčení 320 mld kč, což je asi 1300 Euro na občana na rok. To je cca 3x méně než vedle v Rakousku. U nás je spoluúčast 14%- nejmenší v EU, vedle v Rakousku 25%. Dle HDP u nás je to 7,4% vedle v Rak. 12%. Taka chce Suberba. V personálně zdevastovaném a podfinancovaném zdravotnictví bychom měli být spokojení a ne psát takové pitomé články. Doufám až půjde soudruh europoslanec někde v Bruselu nebo Štrasburgu na léčení, ať se tam poptá, kolik opravdu léčení stojí.

O. Prokop 14.3.2019 8:13

oprava - dodatek

U nás se vyberou peníze na Fabii, pacient dostává Octavii a je nespokojen, že nemá Superba. Pokud máme socialismus ve zdravotnictví, tak musíme čekat, nebo žádat politiky, aby to změnil. Bude jenom hůře

P. Harabaska 14.3.2019 8:43

Re: oprava - dodatek

Zdravotní péče je zdarma a má úroveň, jako by byla zadarmo.

J. Kulheim 14.3.2019 9:07

Re: oprava - dodatek

Myslíte, že polkitici jsou sebevrazi? Chtějí si svoje místečko uchovat co nejdéle. Julínek byl jediným ministrem, který byl na výkon funkce připravený. Jak dopadl víme. Kdo byl nějvětším odpůrcem změn systému víme také.

Ostatní ministři jsou taháni po volbách jak zajíci z klobouku.

O. Prokop 14.3.2019 10:19

Re: oprava - dodatek

Souhlas s Vámi i panem Schwarzem. Děkuji. Ano politici nejsou sebevrazi. Budou dále občanům- voličům- pacientům lhát. Zdravotníků( všech) je cca 100 tis, ale voličů jsou miliony. Oni hrají jako ta kapela na Titanicu po nárazu do ledovce...

J. Schwarz 14.3.2019 8:23

Re: Autor zapomněl napsat

Jestli to taky nebude v tom, že operaci retrívra si zájemce zaplatí, kdežto na vlastní operaci si člověk ani připlatit nemůže. Leda by se nechal operovat v cizině...

Z. Rychlý 14.3.2019 6:27

Chyba je v tom, že se

hledá jedno stejné řešení pro všechny situace ve zdravotnictví.

To je neřešitelné, protože něco lze ve zdravotnictví řešit tržně okamžitě a se 100% úspěchem, většinu lze řešit přes nemocniční pokladnu (skutečné zdravotní POJIŠŤOVNY! nikoli přerozdělovny zdravotní DANĚ) a něco nelze řešit tržně vůbec.

Pokusy vhodit to do jednoho pytle a řešit to en-bloc jsou předem odsouzeny k nezdaru.

J. Pospíšil 14.3.2019 5:46

Poplatky u lékaře by měly být.

Ale ne jednotné. Lékař by měl mít možnost nastavit je od 0 do dejme tomu 200 korun. Tím by se velice rychle přišlo na to, kdo je kvalitní lékař a kdo ne. S výjimkou někde na venkově, kde by se zase mohla diferencovat kapitální platba na osobu v péči. Tu by zase diferencoval dejme tomu kraj.

Těch jednotných třicet korun byl jen takový půlkrok, který řešil málo z toho, co může poplatek u lékaře řešit.

A okresní rada, nebo kdo dává licence, by zrušil smlouvu s lékařem, který by v místě, kde se vybírá v průměru třeba sto nehlásil žádné příjmy z poplatků.

A kdyby se ještě navíc zrušilo svérázné zastropování počtu pacientů na den, tak by někteří lékaři nekončili v poledne, protože ač jsou dobří, další pacienty dnes už musejí vyšetřovat zadarmo, pokladny jim na ně nic nedají.

P. Khail 14.3.2019 12:47

Re: Poplatky u lékaře by měly být.

Jak v tom máte výjimky je to nerealizovatelné.

I. Procházková 14.3.2019 1:09

Rozdíl

mezi výměnou kyčelního kloubu u člověka a psa je akorát v tom, že za psa se musí u veterináře platit a ne málo. Když se bude na operaci objednávat bohatý platící pacient v soukromém sanatoriu, bude s ním jednáno na slušné úrovni - stejně jako s tím psem. Jo, prachy dělají divy...:-))

P. Dvořák 14.3.2019 2:54

Re: Rozdíl je, ale ne v pojištění.

Psa si dnes můžete pro podobné případy pojistit. My jsme všichni pojištěni z musu! Jestli víte, co to znamená. Výsledek je popsán v článku, pes je na tom líp.

Nevím, co myslíte větou "Když se bude na operaci objednávat bohatý platící pacient v soukromém sanatoriu, bude s ním jednáno na slušné úrovni . . ." Co je to "slušná úroveň"? Každý jsme pojištěni, takže slušná-neslušná, každý by měl jít na operaci zavčasu, tím myslím hned, a ne až ve stavu, kdy se jeho stav změní v téměř inoperabilní.

O. Uživatel 14.3.2019 7:21

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 14.3.2019 7:18

Uživatel požádal o vymazání
V. Braun 14.3.2019 0:35

Všeobecné zdravotní pojištění je ok.

osobněsi myslím, že povinné všeobecné zdravotní pojištění je v daných podmínkách zřejmě ten nejlepší systém. Jiná otázka je nastavení systému v jeho okrajových částech typu regulačních poplatků (jsem pro) a nadstandardů. U těch nadstandardů nevidím důvod proč by nemělo být možné si připlatit nad rámec základu placeného pojišťovnou a případně se i komerčně připojistit.

V. Šedivý 14.3.2019 0:56

Re: Všeobecné zdravotní pojištění je ok.

Povinné všeobecné zdravotní pojištění by bylo dobré - ale my platíme zdravotní daň.

P. Boublíková 14.3.2019 4:38

Re: Všeobecné zdravotní pojištění je ok.

Přesně.

Plnění tohoto "pojištění" se totiž vztahuje i na osoby, které se ve skutečnosti nepojistily a nikdy pojišťovně nezaplatily ani halíř.

P. Khail 14.3.2019 12:44

Re: Všeobecné zdravotní pojištění je ok.

Jasně, děti nepojišťovat :-)))