26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Mohou za sucho větrné elektrárny?

Máme za sebou suché a horké léto, několikáté v posledních letech. S dozníváním malé ledové doby a nástupem klimatického optima (případně s katastrofálním přehříváním planety, kterou způsobuje spalování fosilních paliv a prdění hovězího dobytka – ať si p.t. čtenář vybere) dochází ke zvyšování množství energie v atmosféře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Svoboda 15.9.2018 9:21

Kolik energie přechází z větru do všech překážek v cestě.

Jen ty nejviditělnější - triliony stébel trávy, miliardy stromů s triliony větví a listů. Podle reorie efektu motýlích křídel je jasné, že o mnoho řádů vyšší energetická ztráta sily větru díky vegetaci je zdroj sucha. Skuteční bojovnící proti suchu vypalují trávu a kácí lesy :o)

A to jsem vynechal, jak energii větru škodí baráky, 7 miliard lidí se klátí ve větru, 120 tisíc letadel denně víří turbínami a vrtulemi vítr, ... :o)

Pěkný den.

M. Šejna 15.9.2018 9:34

přesně tak, pane Svobodo

Třeba takovej New York, Seatle, Chicago, San Francisco atd. se svými mrakodrapy už davno musely vysušit celou Ameriku.

:-D

K. Janyška 15.9.2018 9:05

Kdo nezná teorii spontánního řádu, kterým počasí a podnebí

je, nemůže se ve věci vyznat. Od žádného příslušného tzv. odborníka jsem tento termín však neslyšel. Proto všichni tak tápou... Dzp.

A. Trick 15.9.2018 8:40

Hypotézy jsou různé

Ostatně soudím, že slabé srážky v Podkrušnohoří jsou zaviněny velkou plochou povrchových dolů. Bez vegetace se vzduch ohřívá a stoupá vzhůru. Tím odežene dešťové mraky.

L. Novák 16.9.2018 12:26

Re: Hypotézy jsou různé

Zatímco vegetace ukládá teplo do uhelných vrstev a tam se těží o stovky milionů let později. Nebo ne? :-D :-P

M. Těhanová 15.9.2018 8:31

Jsem důchodce, zdrav. sestra,

jenom sleduju dění kolem sebe a přemýšlím nad ním. Takže když poslouchám různé teorie o globálním oteplování, někdy mě napadají různé věci. A už delší dobu rozvíjím v debatách tuto teorii o škodlivosti větrníků na pobřeží a letecké dopravě.

Tady dole na zemi "bojujeme " s CO2, ale tady ho přece většinu absorbuje zeleň. Konečně by se měl začít využívat zdravý rozum, a ne zkoušet poručit větru a dešti.

Jsem ráda, že i jiný o tomto efektu přemýšlejí.

P. Rada 15.9.2018 9:13

Re: Jsem důchodce, zdrav. sestra,

Zdravý lidský rozum je velká vzácnost prostě proto, že dominantní pro myšlení lidí bývá emotivita. (https://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla)

Dopadne to pak pravidelně tak, že pokud věda posunutá používáním rozumu něco obějví a to něco je v rozporu s emotivitou - bývá takové poznání pozapomenuto či zatracováno.

Příkladem rozporu vědění s emotivitou může být třeba Vaše úvaha: ..."CO2, ale tady ho přece většinu absorbuje zeleň"...

Zelen sice opravdu CO2 absorbuje ale zároven je té zeleně je na planetě spíše méně než více a každá zelen při odumírání zas takto přijatý uhlík uvolní. Věda to dokládá měřením CO2 a měřením radionuklidů dokáže odlišit uhlík od zeleně a uhlík fosilní lidmi uvolnovaný kterého v atmosféře a uhlíkovém cyklu jen přibývá a přibývá ... Zdravý rozum říkající, že nejjednodušší cestou k zachování stability a tím i životadárnosti planety by bylo snížení spotřeby ale zůstává pro odpor emotivity pravidelně nevyslyšen. Např emotivita napovídá ... proč snižovat svou spotřebu když sousedé/čínané.. ji průběžně zvyšují - že?!

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

P. Zinga 15.9.2018 9:40

Re: Jsem důchodce, zdrav. sestra,

Pane Rado, zeleně přibývá a už i to ekoalarmistům dělá starosti. Těm se hodí všechno.

Zdravý rozum žádá jasné důkazy: kde je v teorii "skleníku"máte? Žádné, pouze "emotivní" hypotézy.

P. Rada 15.9.2018 10:34

Re: Jsem důchodce, zdrav. sestra,

Pane Zingo račte si ujasnit, že v komplexních systémech už s principu žádné naprosto jednoznačné/jasné důkazy nemohou platit. V komplexitě platí u jevů jen pravděpodobnostní míra popisu - ale to je Vám a obecně popíračům zjevného, zřejmě málo.

Je to nakonec i hlubší příčinou krásy každého života který všeobecně dostává alespon nějakou šanci na svou "pravdu" a tím oprávnění žít.

Pokud ale jde konkrétně o skleníkový efekt, tak ten je zvídavým znám už více jak století a přitom zřejmě platí i úsloví, že vše musí být lidmi objeveno znovu. Zkusím Vám to objevování usnadnit:

http://media.rozhlas.cz/_audio/2650887.mp3

M. Šejna 15.9.2018 11:28

jasné důkazy, pane Zingo ...

jasné dúkazy pane Zingo, jsou, jen Vy je ignorujete.

Zkuste si něco nastudovat o postupné změně poměru izotopů 12C a 13C v atmosferickém uhlíku. Pak dostanete důkaz, odkud se ten CO2 do atmosfery dostává. To je totiž důkaz, že CO2 v atmosfeře přibývá ze spalování fosilního uhlíku.

V druhém kroku si pak můžete nastudovat něco o přirodních vlivech na klima Země. Napřiklad o Milankovičově cyklu, o periodických změnách v aktivitě Slunce a na závěr o skleníkových plynech. Prostou selekcí Vám výjde toto: Milankovičův cyklus má nejkratší periodu dlouhou 26 tisíc let, Sluneční aktivita už 60 let postupně klesá, roste pouze obsah skleníkových plynů.

Takže který s těch fenomenů otepluje atmosferu?

P. Rada 15.9.2018 8:29

Nedomyšlenosti autorových úvah.

Považuji za příznačné, že princip předběžné opatrnosti si autor upravil podle svého gusta: ..."Ovšem existují technologie, které z této zásady mají generální výjimku. Jde například o větrné elektrárny"...

V rámci toho ale zřejmě zároven pozapoměl na zásadní podmínky určující proudění vzdušných mas. Připomenout si je může třeba zde: ....https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/04-cirkulace.html

Problém který pominul je pro situaci zejména v mírných šířkách severní polokoule zásadní a spočívá s celého jevu GW v daleko výraznějším oteplován polárních oblastí oproti těm blíže rovníku. Zmenšuje se tak teplotní gradient jako základní hnací síla Jet-stream, který se na severní polokouli častěji vlní a rozpadá. logickým důsedkem je pravděpodobnější výskyt tlakových kontinentálních výší a naopak růst četnosti níží nesoucích vláhu spíše nad zdroji vlhka - nad oceány. Aktuální světové klima si lze prohlédnout zde: ... https://climatereanalyzer.org/

S postupujícm odtáváním severní polární čepičky se navíc mění albedo velmi rozsáhlých oblastí což vede ke kumulaci nebývalých energií energií povrchem a k jejich zpětnému odvádění posilujícím cirkulaci v polární bunce. Střed Evropy kde sídlíme leží přitom zhruba na rozheaní kde se střetává vliv polární bunky a Frenelovy buky a navíc jsme stíněni trochu horami. Důsledkem už dnešního nárůstu vlivu té polární je u nás relativně velká změna převládajícího vzdušného proudění s letošní výraznou dominancí tlakových výší přinášejících velmi sichý vzduch která k nám proudí častěji shora!

Lze si tedy vymýšlet údajné důvody změny klimatu u nás v řadě příčin a některé se mohou na změně podílet ale pokud si dotyční odmyslí ty nejzásadnější faktory třeba prostě proto, že se proti nim cítí bezmocní, vyjdou jim nejspíše neúplné až hloupoučké úvahy jak dítěti co si vymýšlí ospravedlnění za pozdní příchod do školy. Jak děti nedomýšlející širší souvislosti a dopady se přitom jak ukázal i autor se i dospělí lidé chovají často.

J. Lepka 15.9.2018 6:51

Už jsem se s tím názorem setkal

a na rozdíl od pánů pode mnou mi to jako hloupost dokonce stupidní nepřipadá. Viděl jsem dokument o měření rychlosti větru za hurikánů, když se vědci začali zamýšlet, jak je možné, že při devastujícím větru s rychlostmi cca 200 km/h se jeden barák složí jako když je z karet a totožné konstrukce o pár desítek metrů dál to odnese maximálně pocuchanou střechou. Je to samozřejmě turbulentní proudění, velmi známé u leteckých konstruktérů, tedy v zásadě vůbec není nemožné, že se tento efekt projeví u větrných parků, stačí si uvědomit, že vrtule atakují 150 metrovou výšku a silně pochybuji, že si někdo lámal hlavu se studií, co to provede s prouděním ve výškách cca 5OO metrů a to už může leccos ovlivnit.

Ostatně již desítky let si všímám změny v postupu dešťových mraků kvůli obří skládce komunálního odpadu, která se samozřejmě ohřívá a je nad ní termika. Úplně stejný efekt jsem zaznamenal při dešťových přeháňkách v srpnu, kdy mraky postupující z jihovýchodu do středních Čech se nad Budějovicemi rozdělily a část si to namířila na Vysočinu a druhá nad plzeňsko. Můj odhad je, že to také bylo kvůli termice vzniklé nad rozpálenou Prahou.

Prosím pány Písaříka a Nováka 475 o zasvěcený komentář.

V. Šťastný 15.9.2018 7:19

Re: Už jsem se s tím názorem setkal

Od těch dvou se asi ničeho oduševnělého nedočkáte, to téma ale minimálně na zamyšlení je. Musíme si uvědomit, že dnes stojí v cestě převažujících západních a severozápadních větrů statisíce strojů větrných parků, z kterých ty nejmodernější dosahují výšky i více než 200m. Nějaký potenciál větrů to tedy zákonitě pohltit a zmařit (přesněji přeměnit na energii jinou) mít musí. Otázka je kolik a kolik to znamená v celkové energii větrů. Když se k tomu přidá letošní meteorologická situace, kdy převažovalo východní nebo severovýchodní proudění nesoucí suchý, pevninský vzduch beze srážek, stačí vlastně málo, jen trochu ty západní větry přibrzdit, aby už ty východní nepřetlačily a nedostaly se tak přes naše pohraniční hory. Takže, jak už to tak bývá, letošní situace je nejspíš kombinací obého a možná také dalších vlivů, které si třeba dnes ještě vůbec neuvědomujeme.

P. Rada 15.9.2018 9:47

Re: Už jsem se s tím názorem setkal

Místně mikroklimaticky na tom článku může být kousek pravdy. Daleko větší odpor přitom větrnému proudění klade i vysokopodlažní zástavba.... ale takovéto běžné okolnosti - i když běžně a přímo ovlivnují městské mikroklima - mnozí vůbec neuvažují. Proč?!

To jak velký kousek všech vlivů větrníky světa asi mají si ale můžete zkusit odhadnout s poměrů energií které jsou ve hře elektrárenské - oproti energiím rozhýbávajícím vzdušné proudění třeba jen v sev. polární cirkulační bunce planety. Mě rozdíl vychází mnoha-řádový.

Zkuste si např porovnat rozdíl v zalednění severního ledového oceánu průměrného a letošního ... a jen za řekněme 3 letní měsíce prakticky plného osvitu na zásadně rozdílné albedo.. (http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/) Hrubým odhadem jde už nyní o plochu 1.5 milionů kilometrů čtverečních která v létě při prakticky celodenním svitu absorbuje energie odovídající 1kWh/m2 které hlavně odparem a iniciováním pohybu vzdušných mas jsou nově vůči minulosti ve hře. Je přitom s trendu zřejmé, že severní ledový oceán do několia desetiletí roztaje v létě dokonce celý. Toto posléze v načich zeměpisných šířkách nutně povede ke klimatickému rozvratu rozměrů které je těžké domýšlet protože nikdy v historii lidstva nenastaly a budou tak dynamické, že si s nimi a hlavně jejich momentální interpretací počítačové modely nevědí rady.

L. Písařík 15.9.2018 6:36

Něco tak stupidního jsem dávno nečetl

Autor zapomněl uvést, že, jak se ty lopatky větrníků točí, tak přesekávají molekuly vody H2O na vodík a kyslík a ničí vodu a proto neprší. TO JE VONO.

P. Eugel 15.9.2018 7:19

Jistě Vás vzdělání a praxe v tomto oboru opravňuje napsat ten Váš blábol! Jinak si zasloužíte pár facek. Vy přeseknutá molekuly. Já ty, větrné parky vídám v provozu pravidelně a znám ta místa před jejich zprovozněním. A souhlasím s autorem. Někdo se vykašlal na možné dopady v jejich okolí.

L. Novák 15.9.2018 6:33

To jsem zvědav, co za blbost tady zveřejníte příště

:-) To snad ani nemá smysl komentovat ...

J. Schwarz 15.9.2018 7:21

Re: To jsem zvědav, co za blbost tady zveřejníte příště

No, snad by stálo za to přičinit alespoň jedinou větičku co je na článku nejblbějšího. Ale prosím s vysvětlením, PROČ jde podle vás o tak velikou blbost...

I. Mertl 15.9.2018 9:09

Re: To jsem zvědav, co za blbost tady zveřejníte příště

Navštivte nějakého meteorologa nebo klimatologa, ten vám tu blbost rád vysvětlí.

J. Novak 15.9.2018 1:26

Docela zajímavý postřeh

Studie proudění na tohle téma by byla docela zajímavá. Napadlo někdy někoho na tohle postavit model a podívat se na to, jak to proudění opravdu vypadá?

V. Koreis 15.9.2018 2:57

Re: Docela zajímavý postřeh

Jistěže napadlo. Jenže je to asi neuskutečnitelné. O to se postarají politikové a akademici, kteří se společně klaní novověké modle - změně podnebí.

Tak zvaná čistá energie, kterou je podle nich ta produkovaná větrnými mlýny, je nedotknutelná. Jediný, kdo by se s ní mohl utkat je Don Quijote, s podobnými následky...

P. Rada 15.9.2018 7:54

Re: Docela zajímavý postřeh?

Mě to taky napadlo. Nikdo mi ale na rozdíl od Vašeho předpokladu v ničem nebránil. Zásadní poznatek je ale ten, že autor má ve své práci hrubou chybu a nedomyšlenost.

J. Lepka 15.9.2018 17:38

Re: Docela zajímavý postřeh?

Protože si dovolil zapochybovat o nedotknutelnosti OZE ?