26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

Víc za míň

Více peněz za méně… ne práce, ale času v práci stráveném. Navrhují to odbory, které v úterý konferovaly v Praze. Mzdy by měly stoupnout o osm až devět procent, pracovní den aby se zkrátil o půl hodiny a dovolená se prodloužila na pět týdnů. Stále trvající konjunktura staví tyto požadavky do reálného světla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 12.9.2018 7:37

Ten druhý ústavní činitel opustil KSČ v r. 1989.

Co vy na to?

P. Hofman 12.9.2018 7:33

Re: JE ZAJÍMAVÉ

Paní Hájková, když budete denně hrát v rádiu tu nejkrásnější písničku, tak po určitém čase začne nudit a lidi vás vypnou. A Babiš není ani ta nejkrásnější.

Myslím, že daleko aktuálnější je dnes flagrantní porušení politické demokratické kultury Zemanem, když nevyhověl druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli s přesunutím termínu schůzky a jeho zástupkyni navíc odmítl na Hradě přijmout. To je naprosto nehorázné.

V. Hájková 12.9.2018 7:23

JE ZAJÍMAVÉ

jak naše sdělovací prostředky a nejen ty BABIŠE - BUREŠE - dělají doslova mrtvé brouky nad touto další ostudou ! Nedá mě to o tom nenapsat, když tu čtu tu nesmyslnou ADORACI - fízla BABIŠE od pomatené značky ŽUREK . Jak je možné , že naše novináře zajímá více situace v Madarsku s ORBÁNEM- než u nás s našim slovenským OLIGARCHOU ?

http://forum24.cz/jeste-vetsi-ostuda-nez-si-myslime-civilizovany-zapad-resi-jednoho-vykutaleneho-premiera/

Co vy pane ŽUREK na to?

M. Šejna 12.9.2018 7:22

růst platu u nás není vysoký

Porovnání růstu platů u nás a u sousedů ukazuje, že u nás rozhodně nerostou platy mimořádně. Nebýt současné konjunktury a tlaku odborů, byli bychom na chvostu mezi středoevropskými zeměmi. Zde je přehled zvýšení platů od roku 2010 do roku 2017 (v závorce je průměrná hrubá mzda v roce 2017):

Polsko +24,9% (25 190,- Kč), Maďarsko +22,1% (22 630,- Kč), Slovensko +21,1% (24 520,- Kč), Německo +20,4% (95 500,- Kč), Česko +20,4% (29 960 Kč), Rakousko +17,6% (91 780,- Kč).

Takže o roku 2010 se u nás zvedly mzdy o stejné procento, jako v Německu. Platově jsme tedy Němce vůbec nedohnali. Z tohoto pohledu je záhadou, proč se tak nadává na přehnaně vysoký růst mezd.

V. Loula 12.9.2018 7:21

Re: Nic

Ale vždyt ta stavební firma, která vám staví barák, vám dovolenou svých pracovníků účtuje. Učtuje ji v položce Práce, kde mají hodinu práce vykalkulovanou tak, aby pokryla náklady na zaměstnance ( tedy včetně jeho dovolené), režijní náklady spojené s chodem stavební firmy a nakonec i zisk pro majitele firmy. A tomto zisku majitele firmy je pochopitelně počítáno i s jeho dovolenou, s náklady na provoz jeho - třeba luxusního - vozidla a luxusní mnželky atd atd.

To, že tuto položku na faktuře přímo nevidíte, vůbec neznamená, že tam není.

P. Hofman 12.9.2018 7:18

Re: Kde a kdy se vlastně pracuje?

Počátkem 70.let, když jsme se s kamarády rozhodli, že si v deset dopoledne skočíme místo na přednášku na jedno, tak to bylo možný jen na stojáka, neb hospody byly plná pracující třídy, pivko teklo proudem a všude voněl guláš.

Počátkem 70.let, když člověk přišel někam na stavbu nebo do fabriky, vidět někoho pracovat se rovnalo zázraku, ale všude okolo bylo plno lidí, kteří to zdatně předstírali.

J. Anděl 12.9.2018 7:12

Re: Kde a kdy se vlastně pracuje?

Pracují všichni, kdo pracovat chtějí a sehnali práci, se kterou jsou taknějak spokojení.

Tyhlety soudy mladých mě fakt berou. Dávat jako příklad sedmdesátá léta a policejní kontroly, hlídající, zda jsou všichni podle zákona v práci a nepříživničí? Jak proboha poznáte, že jsou města plná především mladých lidí?

Mohu soudit podle svých ranních cest do práce a složení lidí víceméně kopíruje možnosti podél trasy. Cestou k tržnici či z tržnice hodně důchodců. U velkých zastávek metra hodně lidí, jedoucích do práce. Cestou ke škole houstnou školáci.

A pak, když se zavřou brány továren a škol? Moje zaměstnání občas vyžaduje, abych někam dojel. Mám možnost vzít si občas home office, případně potřebuji na úřad či k lékaři. Mám plovoucí pracovní dobu.

Před hernami živo jako o posvícení? Proč zrovna specificky před hernami? Ano, před hudebními kluby či hospodami jistě. Část z toho jsou turisté. U nás pár heren v okolí zavřelo (či zavřeli), ale ani před tím tam nebylo zvlášť živo, oni ti hráči spíš seděli vevnitř a sázeli korunky nad tím jedním pivkem, co k automatu dostanou zdarma.

P. Hofman 12.9.2018 7:09

Na Astona koukám

čím dál víc jak ta Alenka z říše divů.

Potkal jsem v životě jen dva lidi, kteří si berou 5 týdnů dovolené v kuse. Jsou to nadšení cestovatelé a tuto podmínku si vždy dávají do pracovní smlouvy se zaměstnavatelem. Jinak nic takového vesměs není možné a zaměstnavatel umožňuje si vzít dovolenou ve dvou, maximálně třech po sobě jdoucích týdnech (není-li odstávka celého závodu).

A že by si soukromníci (pravděpodobně má autor na mysli živnostníky) nebrali dovolenou, tak to už je totální úlet. Naopak, u těch starších (a schopnějších) spíš vidím pravý opak. Berou si dovolené čím dál víc, neb už si vychovali následovníky, kteří to v jejich nepřítomnosti bez problému zvládnou.

S. Tomáš 12.9.2018 7:05

Kde a kdy se vlastně pracuje?

Za mého mládí, počátkem 70. let, se dopoledne v okresním městě proháněl jen vítr a několik důchodců, když se objevil mladší člověk, už ho VB kontrolovala, jestli to není flákač a má propustku ze zaměstnání. Dneska jsou města plná především mladých lidí, co jezdí auty sem a tam, před hernami živo jako o posvícení. Jak dlouho tento systém může ekonomika země vydržet? Co je svět světem, vždycky bylo dobré období vystřídáno špatným, které si způsobili sami lidé.

P. Kremla 12.9.2018 7:04

+1

M. Šurgot 12.9.2018 7:04

Re: Středula šlape za svou kariérou, kam se asi nechá zvolit?

Pane Holíčku, nějak jste se netrefil v čase a ani v prostoru ... Státní kapitalismus mají v Číně, ale v České republice mohl být státní kapitalismus maximálně v devadesátých letech.

Které podniky vlastní Česká republika?

Odbory nemají tlačit na stát, to je parketa politiků. Odbory mají zastupovat své členy proti zaměstnavatelům...

Jenže v České republice se každý dosavadní předseda ČMKOS podílel na politice ČSSD, pokud byla ČSSD v opozici a organizoval divadelní představení s názvem Odbory proti vládě v Praze... A byl vždy po zásluze odměněn výnosným flekem v parlamentu nebo v Senátu.

Středula nemůže nic takového organizovat, protože ČSSD byla vládní stranou a nyní je taky součástí vlády. Takže si "to" musí zasloužit jiným způsobem... Nic jiného, než politika ČSSD a boj předsedy ČMKOS o budoucí výnosný flek v tom není.. Umíte si představit Středulu jako kandidáta na budoucího prezidenta? Nebo kandidáta do Parlamentu, Senátu nebo dokonce, jako "táta pracujících" Falbr, do Europarlamentu?

P. Čech 12.9.2018 6:59

Re: Nic

Když je to tak zavedené, neznamená, že je to dobré. Je to prostě socanské, svým způsobem postavené proti zájmu státu. Stát totiž netvoří jen zaměstnanci, ale i jejich zaměstnavatelé, živnostníci a vůbec všichni, kteří se živí prací mimo zaměstnanecký poměr. A těch je zásadně nemálo a jejich zájmy jsou zcela opačné.

P. Čech 12.9.2018 6:56

Jak to vidím já.

Všechno jsou to jen opět socanské výmysly, podporované , kým jiným než novináři. Ona snad tak konjunktura bude trvat donekonečna? Dějiny tomu nenasvědčují. Dokládají totiž pravý opak. Byla zde docela dobrá zmínka. Všichni lidé, kteří pracují mimo zaměstnanecký poměr mají také zákonem stanovenu pracovní dobu? Nemají! A proč zrovna jen zaměstnanci by ji měli mít? Celý Zákonník práce, který zvýhodňuje jen jednu skupinu pracujících lidí oproti osttatním by měl být zrušen a to bez náhrady. Je kontraproduktivní, nespravedlivý a jen zvýhodňuje jednu skupinu lidí (zaměstnance) proti ostatním. Pracovní doba má být smluvním vztahem mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a žádný stát do toho nemá co kecat, stejně jako i u mzdy. Všechny socanské výmysly z minulého století by měly být zcela zrušeny. Lidi je totiž třeba učit demokratické svéprávnosti a odpovědnosti sami za sebe. Nikoliv schovávání se za jakékoliv socanské "výdobytky".

J. Nový 12.9.2018 6:53

Populismus

U politiků by se to nazývalo populismem. Jak se to nazývá u odborů?

J. Nový 12.9.2018 6:52

Nic

Proti placené dovolené. Už jsme na ní zvyklí, ale nepřijde vám paradoxní, že vás má majitel platiti za to, že se třeba válíte u moře? Tedy obecně za to, že pro něj nic neděláte?

Zkuste si představit, že vám stavební firma postaví dům a jednou z položek na faktuře by ybla poměrná část dovolené, kterou máte zaplatit jejich pracovníkům. :-)))

Ale dobrá, je to tak zavedené a jistě se to líbí všem promě OSVČ :-)

J. Holíček 12.9.2018 6:43

Re: Středula šlape za svou kariérou, kam se asi nechá zvolit?

Středulu bych tolik neodsuzoval, on v tomhle státním kapitalismu na socialistický způsob tlačí především na stát, a dělá to shodou okolností celkem intenzivně v době, kdy je konjunktura, což je v pořádku.

Vinit ho z toho, že se v nějaké konkrétní firmě nechce zaměstnancům stávkovat je proto nefér.

Je to o umění možného. :-))

D. Polanský 12.9.2018 6:43

Spíš je to důsledek vědeckotechnického

pokroku. U úředníků je jedno zda dělají 8 nebo 6 hodin. U řemeslníka těžko, podobně jako to není jedno na páse ve fabrice. Kapitál není i proto, že nejsme ochotni kapitál kumulovat, to znamená tvrdě si odříkat. Stačí si vzpomenout na otce Eugenie Grandetové, viz H. Balzac, ten i sůl rodině přiděloval se zdráháním. Pokud jde o banky, to byly obyčejné tunely.

J. Holíček 12.9.2018 6:33

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Ten rozdíl mezi Babišem a Kalouskem je popsán elegantně! Je to taky Kalousek, který parlamentní cestou záměrně zaváděl (teď už nemá šanci, což mu na Andrejovi nejvíc vadí) do systému chaos, aby se v jeho kšeftech nikdo nevyznal.

Babišovi připisuji k dobru (zase na rozdíl od Kalouska), že lidem pustí chlup, když to jde. Nemám ale pochyb o tom, že maká především pro sebe a jeho dobročinnost je toho vedlejší produkt. :-))

J. Fridrich 12.9.2018 6:32

Odbory jsou puštěny ze řetězu - to se říká, když někdo

Odbory jsou puštěny ze řetězu - to se říká, když někdo nezná v něčem MÍRU.. Přidávat, přidávat - na platech, na dovolených, na nemocenské, výhody, výhody.. To, že každá firma to neunese, to je nezajímá. Snad až budou na ulici nadávat..

M. Těhanová 12.9.2018 6:28

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Uvědomujete si, jakou pitomost jste zase napsal? Zkuste si po sobě přečíst první dva odstavce a možná pochopíte. Mě jste pobavil vy.

J. Anděl 12.9.2018 6:23

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Pominu kvalitu Zemanových bonmotů a Babišovo makání ve prospěch občanů.

Ona tzv. "přežranost" je dítětem snů našich předků, kteří pro změnu neměli kolikrát co do huby, takže se není čemu divit. A najednou je to "problém" a div ne mravní kaz současných generací, který se kolikrát staví do kontrastu mravní pevnosti a vznešenosti předků? Je-li to kaz, pak byl již ve snech těch předků!

Je to spíš užitečná zkušenost, že jen plný břich nestačí. A pro někoho, kdo se i z toho dokáže poučit, že žádné světské uspokojení člověka neuspokojí natrvalo. A tedy že ani socialismus či komunismus nedokáží vytvořit společnost spokojených lidí, protože lidé budou chtít pořád víc, než právě mají. Je to vlastnost chtění, jeden aspekt přirozenosti člověka.

Ale tak to je na občanech, co si z toho za ponaučení vezmou a jak se podle toho zařídí.

Osobně tento vývoj, tuto zkušenost, považuji za lepší, než fundamentální ideologií udržovanou mizernou životní úroveň za tvrdého prosazování vnější morálky a zdání plnění Božích příkazů, prováděného represemi a svázaného nesvobodou. A škrtneme-li "Božích", máme i popis reálného socialismu.

J. Anděl 12.9.2018 6:06

Re: Soukromník nebo workoholik?

Další věc je, že soukromníkovi nikdo ze zákona negarantuje dovolenou placenou, není jak. To spadá pod zmiňované - na kolik si dokáže vydělat. A pár dalších věcí by se možná našlo.

J. Anděl 12.9.2018 6:05

Re: Soukromník nebo workoholik?

Do jisté míry máte pravdu tím, že zpochybňujete, že by žádný soukromník neznal dovolenou.

Proč vám ten pojem připadá "typicky postbolševický"?

Není to přímo vytváření mýtu. U soukromníka jde spíš o to, že má tolik dovolené, na kolik si vydělá (nemyslím jen cenu zájezdu, to omezuje i zaměstnance, spíš samozřejmě kolik vydělá s ohledem na základní živobytí) a kolik si může s ohledem na své další podnikání dovolit, nikdo mu negarantuje 4 nebo pět týdnů ze zákona. Může si vzít třeba rok, ale nemá za kým jít, komu by řekl - mám nárok na dovolenou, tak s tím něco dělej.

Záleží, zda má zaměstnance, zda může svou práci řídit i z "dovolené" (tedy míněno mimo sídlo firmy)...

S tím "v kuse" to přestřelil, 5 týdnů v kuse si ani ze zaměstnanců nebere ledaskdo, i když zaměstnanec, který si to dovede se zaměstnavatelem domluvit a své úkoly tomu přizpůsobit, jistě tu šanci má. Ale nemá ze zákona nárok na to dostat to v kuse.

P. Rajman 12.9.2018 5:47

Soukromník nebo workoholik?

Pro soukromníka není dovolená abstraktní pojem, ale pojem zcela konkrétní, který jeden "soukromník" (typicky postbolševický pojem) nenaplní, druhý naplní mírou, že se o ní zaměstnancům jenom zdát a třetí (tady Aston) vytvoří mýtus (kde bolševického dělníka nahradí postbolševickým soukromníkem) tak, aby si nikdo raději otázku, kolik volného času mají soukromníci ani nekladl, natož na ní odpověděl.

F. Žůrek 12.9.2018 4:08

Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Problém západní společnosti? PŘESYCENOST. Miloš Zeman jednou řekl "přežranost" a z toho pramení "rozežranost". Kdo dokáže krást, lhát a podvádět, tak je miliardář.

Andrej Babiš netají, že má nějaké peníze. Ale ty jsou v jeho majetku, ty všechny miliardy nemá ve vlastní kapse anebo na různých kontech v bankách v různých státech, on skutečně PRACUJE, tj. "maká" ve prospěch nás, občanů, ale takový Miroslav Kalousek se proti němu "šprajcuje", protože ON JE DEMOKRAT! Nikoli Babiš!!! Astone, poněkud mne bavíš.

Člověk, který je ekonomicky při rozumu (Framtišek), tak musí vidět, že to s tím BLAHOBYTEM již přeháníme. Starší Tomáš Baťa by to dobře pochopil, kdyby zde s námi ještě žil. Přijel v roce 1990 do Zlína (Gottwaldova) mladý Tomáš Baťa, aby nám řekl, že dnes již boty dokáže vyrábět každý, zejména třeba v té Číně anebo v jiných státech v Asii. Takže lepší je boty šikovně prodávat než je vyrábět (v potu tváře).

Dnes je již všechno otázkou OBCHODU! Umění je ZBOŽÍ PRODAT NEŽ ZBOŽÍ VYRÁBĚT.. (Zboží vyrábět dnes dokáže kdejaký hloupý Asiat, že ano). Přelévání kapitálu bere za své. Zadlužování (západního) světa. Sankce, cla a podobné věci asi nic nevyřeší.

B. Baron 12.9.2018 3:07

Problémy s kapacitou ? to je problém majitelů Škodovky a managementu. Ne zaměstnanců. Kdyby byl problem s odbytem a nebyla by práce, zaměstnanci by byli BEZ mrknutí oka propuštěni. Teď je konjuktura. Tak ať firmy pustí chlup. Až bude recese tak se o nezaměstnaný starat nebudou a hodí to na stát.

M. Šurgot 12.9.2018 0:24

Středula šlape za svou kariérou, kam se asi nechá zvolit?

Bohužel tento "panák" je absolutně mimo mísu. Stačí si dohledat na netu, že v době, kdy byl Středula šéfem odborového svazu Kovo, vystoupila ze svazu Kovo odborová organizace Škody Mladá Boleslav se zdůvodněním, že za desítky milionů, které Škoda platila do kasy Kovo, nedostali žádnou podporu a zřejmě vůbec nic... Něco na tom je, protože neznám případ, kdy by se Českomoravská konfederace odborových svazů postavila za některé zaměstnance a donutila konrétní fabriku k splnění mzdových požadavků.

Nejvíce křiklavým příkladem neschopnosti Středuly a celé ČMKOS je dosavadní rozšířená praxe proplácení části mzdy zaměstnanců soukromého sektoru tzv. na ruku, nebo-li na černo. Kolem tohoto proplácení mzdy se přitom vznáší celá řada otazníků - kde berou tito soukromí zaměstnavatelé ony černé peníze, vždyť jde zcela jednoznačně o šedou ekonomiku, na kterou doplácí nejen stát, ale i samotní zaměstnanci. Stát přichází o miliardové částky v daních, v odvodech na sociální a důchodový účet, zaměstnanci jsou kráceni na dávkách v nemoci, v případě nutné sociální podpory a nad důchodem v budoucnu zapláčí... Samozřejmě v tom "jedou" i poslanci a ministři všech dosavadních vlád i té současné... všichni o "tom" vědí a nikdo s tím nedělá nic. Teoreticky s tím měl bojovat systém EET a vůbec se nedivím, že proti EET protestuje řada poslanců a taky podnikatelů, pokud by se důsledně uplatňoval, černé prachy na výplaty by nebyly...

Ale zpět k Středulovi... V době, kdy např. Škodovka, jeden z největších exportérů a jeden z největších plátců do státní kasy jede na doraz a zdá se, že bude muset nějaké výrobní kapacity hledat v zahraničí, navrhuje jouda Středula omezit pracovní dobu...

Jen hrozba administrátora mi brání napsat od plic, co si o tomto bafuňáři myslím...

S. Donát 12.9.2018 0:06

Stále trvající konjunktura

Tak ten byl dobrej.... :)