27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Marxovo výročí zabilo marxismusŘazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 16.5. 2018 21:49, přehled diskusí

Glorifikace nezabíjí.:
Autor: M. Jandáková Datum: 16.5.2018 2:03

Kyne, zdraví, omlouvá, vymlouvá, upozorňuje, ale nezabíjí.

Re: Glorifikace nezabíjí.:
Autor: R. Langer Datum: 16.5.2018 6:21

Nemluvě o tom, že autor jaksi zapomíná, že marxismus dříve glorifikovala stejná pakáž jako dnes, tedy rádoby intelektuálové z řad buržoazie, co rozhodně nesmrdí korunou a mezi nimiž se Marx celý život pohyboval, takže jemu by to naopak připadalo naprosto přirozené, a ne že by se obracel v hrobě. O Číně ani nemluvě. Ten článek je slátanina.

Re: Glorifikace nezabíjí.:
Autor: M. Jandáková Datum: 16.5.2018 12:49

Přesné.

Re: Glorifikace nezabíjí.:
Autor: T. Hraj Datum: 16.5.2018 10:05

Excelentní vystižení podstaty, paní Jandáková.

Je zřejmé, že Marx je opět v (T)revíru.

Proč:
Autor: R. Chodovsky Datum: 16.5.2018 6:51

jsou politické postoje a konstrukce, zkrátka politické řeči, v rubrice ekonomika?

Protože ekonomika je v socialismu věcí politickou.

Marxismus prokázal životaschopnost za všech okolností:
Autor: M. Pivoda Datum: 16.5.2018 7:34

"Marxismus možná opravdu posiluje, ale spíše jen v rámci mocensky neškodné akademické sféry nebo jako póza. ..."

Jako pamětník připomenu, že i obnovovaný český kapitalismus po roce 1989 začal na VUT Brno udělením profesury za marxismus Karlovi Křížovi, marxistovi a současně také členovi Charty 77 (morální obrody českého národa).

Karel Kříž, po roce 1968 vyloučený z KSČ. po listopadu 1989 přerušil své intenzivní vykupování králíčích kožek (které do té doby provozoval pro svou obživu), dostavil se na VUT Brno, a tam mu byl slavnostně udělen profesorský titul za marxismus.

Poznámka: Povýšení Karla Kříže na VUT Brno zorganizoval agent StB Alexandr Čestnější, vyškrtnutý z KSČ po roce 1968 (za svou sexuální nezdrženlivost vůči sekretářce jednoho pána z Ministerstva školství). Alexandr Čestnější, který v dobách českého reálného socialismu provozoval podvody ve státním ekonomickém výzkumu, byl po listopadu 1989 na VUT Brno také povýšen z hodnosti CSc na hodnost Doc. Tak probíhala obroda českého vysokého školství. Marxismus byl u toho také přítomen.

Re: Marxismus prokázal životaschopnost za všech okolností:
Autor: L. Písařík Datum: 16.5.2018 14:10

PŘEHMATY SE DĚJÍ. Schopný člověk dokáže přežít. Otázka - byl to přehmat nebo záměr?

Pan Písařík je jen takový drobný písařík:
Autor: M. Pivoda Datum: 16.5.2018 14:29

A ani nedokáže jasně zformulovat svou otázku, na kterou by se dalo smysluplně odpovědět.

Re: Pan Písařík je jen takový drobný písařík:
Autor: L. Písařík Datum: 16.5.2018 16:09

Milý Pivodo, aniž pochybuji o vaší velikosti, nepochybuji o vaší neschopnosti přečíst otázku a odpovědět na ni. Pokud jste toho schopen.

Takže polopatě pro pana Písaříka:
Autor: M. Pivoda Datum: 16.5.2018 16:52

Písařík: "... Otázka - byl to přehmat nebo záměr?" Přehmat koho? Záměr koho? --- V archivu VUT Brno lze určitě dohledat záznam o té neslavné události. A motivy udělení vysokých akademických hodností by nejlépe mohla vysvětlit tehdejší vědecká komise.

Písařík: "Schopný člověk dokáže přežít." Kdo? Máte-li na mysli mne, pak vězte, že jsem tu událost skutečně přežil. Celý kontext událostí kolem roku 1989 jsem popsal a umístil na svou webovou stránku. Lidem, kteří se představí, pošlu odvolávku e-mailem. Musím ale dopředu sdělit, že já (na základě pro mne dostupných informaci) vyvozuji, že tzv. Sametovoá revoluce 1989 byla předem připravena jako cesta k ekonomické moci. Čeští historici se, bohužel, ale toto nedomnívají.

Jako absolvent povinného studia marxismu na vysoké škole se domnívám, že Marx si za svoji intelektuální práci pomník zaslouží. Velká říjnová socialistická revoluce 1917 do Marxova rámce ale vůbec nezapadá. To byla zcela jiná revoluce, která se dodatečně ozdobila Marxovými teoriemi.

Re: Marxismus prokázal životaschopnost za všech okolností:
Autor: S. Kalužík Datum: 16.5.2018 15:39

V 90. - 91. to byl jasný záměr, komanči si mezi sebou udělovali třituly, jen to hvízdalo a tak v podstatě ovládají VŠ do teď :)

autor má představu o tom, co psal Marx:
Autor: Č. Berka Datum: 16.5.2018 7:42

z nějakých brožurek.

"Při zkoumání takových převratů musíme vždy rozlišovat mezi materiálním převratem v ekonomických výrobních podmínkách, který se dá přírodovědecky přesně zjistit, a mezi právními, politickými, náboženskými, uměleckými nebo filosofickými, zkrátka ideologickými formami, v nichž si lidé tento konflikt uvědomují a vybojovávají ho. Jako neposuzujeme individuum podle toho, co si samo o sobě myslí, právě tak nemůžeme takovou epochu převratu posuzovat podle jejího vědomí, nýbrž naopak, toto vědomí musíme vysvětlovat z rozporů materiálního života, z existujícího konfliktu mezi společenskými výrobními silami a výrobními vztahy. Společenská formace nikdy nezaniká dříve, než se rozvinuly všechny výrobní síly, jimiž poskytuje dost prostoru, a nové, vyšší výrobní vztahy nikdy nenastupují dříve, než se materiální podmínky jejich existence vylíhly v lůně staré společnosti samé. Proto si lidstvo ukládá jen takové úkoly, které může řešit, neboť při přesnějším zkoumání se vždycky ukáže, že úkol sám vzniká jen tam, kde jsou materiální podmínky k jeho řešení už dány nebo kde jsou alespoň v procesu vznikání.“ (K. Marx – B. Engels: Spisy, sv. 13, Praha 1963, str. 36 – 37).

Re: autor má představu o tom, co psal Marx:
Autor: R. Langer Datum: 16.5.2018 8:00

To jsou strašné bláboly... :-(

Re: autor má představu o tom, co psal Marx:
Autor: J. Jelínek Datum: 16.5.2018 8:44

Jazyk a myšlenky německých filozofů 19. století a jeho vrchol rozpatlanosti - Hegel, přežvýkáno druhořadým pisálkem Marxem a navíc přeloženo do češtiny. Co lze kromě ezoterické pochmurnosti očekávat?

Re: autor má představu o tom, co psal Marx:
Autor: R. Langer Datum: 16.5.2018 14:57

Asi tak.

Re: autor má představu o tom, co psal Marx:
Autor: Č. Berka Datum: 16.5.2018 9:33

http://casopisargument.cz/2018/05/14/jeste-par-slov-k-marxove-vyroci/

Marx také tvrdil, že kapitalismus vytvoří armádu lidí, kteří budou přebíhat z jedné práce do druhé. V období po druhé světové válce se to zdálo být nesmyslem. Zdaleka nešlo o to, že by měli pracovníci ztratit své okovy, naopak, začali bohatnout a mohli mít vlastní doby a stálá zaměstnání. Jenže i zde, upomíná Economist, se znovu zjevuje Marx. Tzv. gig ekonomika vytváří rezervní sílu atomizovaných pracovníků, kteří čekají, než budou svoláni (elektronicky), aby dodávali jídlo, uklízeli domy, nebo byli řidiči. V Británii, připomíná Economist, jsou ceny domů tak vysoko, že lidé pod 45 let nemají šanci si je pořídit. A většina amerických pracovníků má v bance jen pár stovek dolarů. Marxův proletariát se zrodil znovu: jako prekariát...„Měli by (liberální reformátoři) využít 200. leté výročí narození Karla Marxe, aby se s tím velkým mužem obeznámili – nejen s vážnými chybami, které tak brilantně v systému odhalil, ale také proto, aby si připomněli, jaká hrůza se může stát, když těmto chybám nebudou čelit.“

Re: autor má představu o tom, co psal Marx:
Autor: J. Fridrich Datum: 16.5.2018 9:43

S. Berka byl jistě na VUMLU jedničkář - a vše si dobře zapamatoval..

Re: autor má představu o tom, co psal Marx:
Autor: K. Janyška Datum: 16.5.2018 9:49

Marx, se mýlil se úplně ve všem. Zejména ve vysvětlení lidské mysli. Domníval se, že je to jakási entita seslaná shůry, řídící kosmos lidských záležitostí jako figurky na šachovnici. Vůbec nebral do úvahy, že figurky mají také lidskou mysl.

Ona je ve skutečnosti vnitřním adaptačním a informačním uzlem spontánního řádu lidského světa, coby jediné možnosti existence lidstva... Dzp.

Re: autor má představu o tom, co psal Marx:
Autor: R. Langer Datum: 16.5.2018 14:59

Cože? 8-o

Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa :
Autor: K. Janyška Datum: 16.5.2018 8:50

a proč je marxismus největším omylem vědy s těmi nejtěžšími důsledky pro lidstvo... Dzp.

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa :
Autor: J. Jelínek Datum: 16.5.2018 8:57

Omyl ano, ale proč do toho taháte vědu?

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa :
Autor: K. Janyška Datum: 16.5.2018 9:45

Neboť on se vědcem tvářil. Mistr Hayek: Marxovo a Freudovo dílo jsou dva největší vědecké omyly historie s těmi nejtěžšími dopady pro lidstvo... Dzp.

Těch :
Autor: D. Polanský Datum: 16.5.2018 10:00

omylů bylo. Věda neexistuje, jsou jenom vědecké postupy jak se dopracovat výsledku. Bohužel ve filozofii, ekonomice apod. žádné vědecké postupy nejsou používány. Jak říkají ekonomičtí analytici v oblecích: cena benzínu bude možná vyšší, nebo stejná, nebo je možné že i klesne.

Re: Těch :
Autor: K. Janyška Datum: 16.5.2018 14:23

Aha, už jsem se lekl, že existuje. Co je to s vámi, člověče ? Dzp.

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa :
Autor: R. Langer Datum: 16.5.2018 15:07

Protože jde o vědecký komunismus. ;-)

Re: Poslyšte, Kovanda, co je to spontánní řád lidského světa :
Autor: K. Janyška Datum: 16.5.2018 21:07

Ano, tak tomu říkali. Ale na tom nezáleží. Věda je jen jedna. Ta, která popisuje skutečnost relevantně... Dzp.

K tomu zatřetí,:
Autor: M. Prokop Datum: 16.5.2018 8:52

Čína hájí volný obchod a prohlubování globalizace podle „neoliberální“ šablony, pokud obchoduje ona. Chce-li někdo obchodovat v Číně, žádný volný obchod to není.

O Marxovi, marxismu a marxistech nemá cenu meditovat, leda jako výzkum, jak efektivně zblbnout lidi, aby se měli hůře a radovali se, že někomu něco ukradli.

Furt stejný:
Autor: F. Navr8til Datum: 16.5.2018 9:28

Rozdíl mezi marxismem a neomarxismem není v tom, že ten první byl záležitostí dělníků a ten druhý intelektuálů, ale v tom, že ten první je brutálně přímý a ten druhý je sofistikovaný vetřelec.

Re: Furt stejný:
Autor: L. Písařík Datum: 16.5.2018 14:06

Dobrá definice.

Re: Furt stejný:
Autor: R. Langer Datum: 16.5.2018 15:06

On ten první byl napřed také jenom záležitostí intelektuálů. Pak se to rozkřiklo, a průser byl na světě. ;-)

Historie se opakuje.