26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Rozdílné oslavy Dne vítězství

Byly v celé republice, se zřetelnou odlišností i intenzitou v zóně osvobozené US Army a Rudou armádou. Někteří blogeři si stýskali a ptali se proč.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Papež 12.5.2018 22:27

Přečtěte si znovu článek o Rumunech. Nejdřív číst, pak psát. Pak nejste za blbce, jako v tomto vašem příspěvku.

P. Harabaska 12.5.2018 8:17

Re: Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Vy za to nemůžete, jaký jste se narodil.

J. Vintr 11.5.2018 23:43

Re: Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Nevím, jaký vliv může mít to, jak dlouho po válce se člověk narodil (já deset let). Snad jen to, jak dlouho byl vystaven bolševickým lžím a překrucování historie. I přímý účastník mohl vidět jen nepatrný kousíček historie, který ho nijak zvlášť nekvalifikuje k jejímu hodnocení. Já jsem se třeba zase setkal s pánem, který jako voják Slovenského štátu bojoval v Rusku a ten vyprávěl, že Rusi v německých uniformách vraždili ukrajinské vesničany, kteří vítali Němce jako osvoboditele od Stalina. Nikdo nepopírá, že se za války v Rusku Němci dopuštěli zločinů, ale stalinský režim se k vlastním obyvatelům choval ještě mnohem hůře. Přečtěte si Souostroví Gulag od Solženicyna

Z. Koutecký 11.5.2018 23:16

Re: Senilní gerontokracie

Já jen, paní Heidlerová, reaguji na diskusní příspěvek pana Krause, který pokládá Stalina za senilního geronta, což on ve čtyřicátých letech minulého století rozhodně nebyl, i když byl pravděpodobně psychopat. Což ovšem Hitler byl nepochybně taky. Oba ovšem dotlačili britské, francouzské i americké politiky přesně tam, kam chtěli. Jak jsou na tom se zdravým rozumem dnešní američtí, francouzští, britští a němečtí političtí vůdcové, se teprve ukáže. Zatím bych řekl, že nic moc.

P. Han 11.5.2018 22:20

Re: Tak bych chtěl vidět ty současné slušňáky,

To nic, to je Kolman.

P. Sulc 11.5.2018 22:01

Re: Nesvadejte vsechno na Dzugasviliho!.

Neplette sem Vlasovce, neni o nich rec, nezavadejte diskusi jinam. Tp, ze Smrkovsky a zrejme i jini komuniste ve Vyboru odmitali pozadat Patona o pomoc, to jsem cetl nejednou nekdy pred 50 lety. Vojaci Wehrmachtu sfanatisovani nebyli, ti proste uz chteli domu ci alespon do americkeho zajeti, Zfanatisovani mohli byt Waffen SS, ale ani to neni jiste, nejspise to je dalsi ''uprava'' a prikraslovani ceskych dejin, aby se okecalo, proc kvetnovou ''revoluci'' zacali Cesi 3 dny pred koncem valky a ne o rok drive, jako Slovaci ci Polaci

B. Lukáš 11.5.2018 18:57

Hrdinové jsou obyčejní vojáci.

Možná, že časem se najde český L. N. Tolstoj, který zpracuje románovou epopej ne o státnických vůdcích v emigraci, o vůdcích pražského povstání, kteří našli odvahu teprve až byl nepřítel poražen a prchal před RA do amerického zajetí, ani ne o maršálech a generálech, ale o skutečných hrdinech-obyčejných vojácích, kteří bojovali a trpěli. Jim patří pocta a uznání a mimo výjimky, nikdo nechtěl být mrtvým či zmrzačeným hrdinou, ale vrátit se ke svým domů živý a zdráv. Od konce války již uplynulo 73 let, skutečných pamětníků, kteří u toho byli je již jako šafránu, zatím co falešných hrdinů a pokřivených pravd přibývá.

V. Heidlerová 11.5.2018 18:33

Re: Senilní gerontokracie

Neporovnávejte ostatní lídry států s Džugašvilim. Ten trpěl schizofrenií, tj. stihomamem, chorobnou podezřívavostí a po r. 1945 roztočil nové kolo velkého teroru. Máte v hlavě guláš.

V. Heidlerová 11.5.2018 18:30

Re: Tak bych chtěl vidět ty současné slušňáky,

Po r. 1989 jsme mohli vyrukovat s pravdou ven, s tím, co jsme prožili a jak to ve skutečnosti bylo. Otevřela se část archivů, a to, co se tajilo nebo překrucoval, se objevilo na povrchu. Příspěvek p. Kolmana je jaksi "mimo", já se např. snažím Rusům přijít na pravdivé jméno, a to není čisté - tolik zločinů nespáchal ani Hitler, co sovětské Rusko. Nás osvobozovali zubožení Rumuni, hnaní v 1.sledu na jistou smrt. Pak na stepních konících doskákali šikmoocí a zubožení mužici, kradli kola a hodinky a hodinu se dívali, jak vysavač polyká "bumažku". Vzápětí za nimi dorazila "elita", vyšší velení, proto u nás nedošlo např. ke znásilňování a plenění, ale ti měli i své "válečné manželky", byli to příslušníci i NKVD a hledali bývalé emigranty. Otec jako vězeň německého režimu mel potvrzení, že je člen odboje, tak s ním jednali a on je uklidnil. Nemohli pochopit, že nejsme "buržujové", protože jsme žili ve výstavném domě a slušném bytě. Taky chtěli vědět,kde máme vesnice, protože moravské vesnice jsou bohaté a oni znali jen svoje "děrevně". Jak jde čas a hlavně po r. 1968 si Rusů ani jejich obětí nijak zvlášť nevážím a strašně lituju, že jsme spadli do sféry ruského vlivu. Celý život měla moje generace v prčicích.

D. Polanský 11.5.2018 18:30

Re: Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Přesně desetina, ruských zajatců asi padesátina.

P. Harabaska 11.5.2018 18:03

Re: Pane autore,

Dobřany u Plzně (za Rakouska-Uh. nazývané Dobrzan), tehdy Wiesengrund, patřily za války do území Říše. Ostatně procento německého obyvatelstva tam bylo dost vysoké.

P. Harabaska 11.5.2018 18:00

Re: On se ten den jmenovával jinak.

Ano. V ČT jsem zaslechl formulaci, že Rudá armáda osvobodila část Československa. Nevím kolik procent RA osvobodila z těch 128 tisíc km2, což byla rozloha Československa po válce, a kolik procent Američané.

P. Harabaska 11.5.2018 17:56

Re: Pane autore,

Poslední spojenecký nálet 25.4.1945 na plzeňskou škodovku, která vyráběla pro wehrmacht válečný materiál celou válku, se udál přesně deset dní před vstupem americké armády do Plzně. Nejen, že škodovka byla nesmyslně téměř totálně zničena, když již beztak kvůli výpadkům v dodávkách materiálu a energií těžko mohla Němcům dodávat kompletní zbrojní materiál, a tím brzdit postup západních i východních spojenců, došlo ale i ke značným ztrátám na domovním majetku a obětem mezi civilním obyvatelstvem. Je známo, že gen. Patton, dnes v Plzni tak oslavovaný, byl s průmyslovým zbořeništěm ve škodovce velmi spokojen.

P. Harabaska 11.5.2018 17:49

Re: Wiki

Kapitulace do rukou Američanů se udála v Remeši 8.5., ovšem Sověti trvali na tomu, aby byla podepsána za účasti RA jako podstatného spojence v Berlíně. Takže 9.5.1945.

P. Harabaska 11.5.2018 17:45

Re: soudruh panbickar-politruk Vodvaraka manipuluje=lze

Skutečnost, že jste při pohledu na již muzejní vojenskou techniku z té doby nadšený, nevyvrací, že plzeňské oslavy jsou organizovány celým štábem k tomu účelu na jistou dobu "uvolněných" pracovníků a, připusťme, zajisté také ve spolupráci s nadšenci z řad obyvatelstva. A účastníte-li se jich už od roku 1990, bude jistě zajímavé vědět, zda stojíte na chodníku a máváte americkým praporkem, nebo zda také patříte k tomu organizačnímu týmu osob podporovaných plzeňským magistrátem a plzeňským hejtmanstvím. Jistě mi nechcete tvrdit, že akci tak velkou pořádá pět dobrovolníků z pohodlí svého obýváku a za své.

P. Harabaska 11.5.2018 17:37

Re: Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Vy jste se asi narodil hodně dlouho po válce. Němci obecně se na okupovaných územích na Východě chovali jako dobytkové. Vím, o čem mluvím, znám to např. z vyprávění svého souseda, sudetoněmeckého příslušníka Wehrmachtu původem z Troppau (Opava), který se po propuštění z amerického zajetí vrátil ke svým blízkým českým příbuzným. Seznamte se s počtem civilních obětí z řad místního obyvatelstva na území např. Polska i tehdejšího Sovětského svazu. Tak vysoký počet nebyl způsoben jen hladem a nemocemi, ale v řadě míst cílenou likvidací osob "nízké slovanské rasy" např. v trestných odvetných akcích. Jen politická zaslepenost vás vede k záměrnému nevyváženému hodnocení toho, co se stalo.

P. Harabaska 11.5.2018 17:27

Re: Senilní gerontokracie

Velmi správně.

P. Harabaska 11.5.2018 17:23

Pro realistické hodnocení, co a kdo stál

za rozhodnutím Američanů nepostupovat v posledních dnech války z Plzně přes dohodnutou demarkační linii směrem do Prahy, doporučuji přečíst si deník plk. Harry C. Butchera, pobočníka vrchního velitele spojeneckých sil generála Dwighta "Ike" Eisenhowera, vydaný u nás pod titulem Tři roky s Eisenhowerem v r. 1946. Eisenhower odmítal naléhání svého podřízeného gen. Pattona na postup ku Praze s poukazem na nutnost dodržet dohodu se Sověty, kteří také nepřekročili dohodnutou demarkační linii na určité části fronty na severu Německa do prostoru určeného k obsazení Američany a Brity, kam sami dorazili dříve. Demarkační linie byla stanovena proto, aby se zabránilo nechtěnému a nežádoucímu konfliktu jednotek spojenců postupujících ve směru proti sobě. Zpochybňování postupu Američanů v této věci odvoláváním se na neústupnost Rusů je ze stejného soudku duševní malosti jako svého času čs. komunisty šířené tvrzení, že Američané chtěli Prahu nechat vykrvácet.

P. Kmoníček 11.5.2018 15:38

Re: Praha

No , o dějepisu ví víc než Vy. A stejné, ne-li výraznější, to je i s jazykem českým.

J. Vintr 11.5.2018 15:09

Re: Pane autore,

Tehdejší možnosti navigace a zaměřování bomb neumožňovaly přesné zásahy. Aby byla určitá pravděpodobnost, že se podaří zničit třeba zbrojní fabriku, sypal svaz bombardérů bomby v širokém a dlouhém pruhu, takže vedlejší oběti byly prakticky nevyhnutelné. Jestli bylo nutno zničit zrovna tu konkrétní fabriku, bylo snad možné po válce, ale za války se rozhodovali podle jiných měřítek.

Mimochodem, třeba při invazi v Normandii zahynulo při bojových akcích Spojenců víc spřátelených francouzských civilistů než německých a spojeneckých vojáků a přesto to Francouzi Američanům a Angličanům nevyčítají.

L. Kolman 11.5.2018 14:54

Historii píší vítězové,

na to nezapomínat. Co byla pravda včera, dnes už být nemusí. Historikové mají tendenci ztotožnit se s vítězi. Proto vždy závisí na vlastních hodnotách a zájmech toho, kdo hodnotí, k jakému hodnocení historických událostí dospěje. A nemusí se lhát, stačí když se na některá fakta jen "zapomene". Je až s podivem, jak dokáže být ta historie pružná.

P. Portwyn 11.5.2018 14:43

Docela by mne zajímalo,

Jak si pan autor představuje zrušení jaltských ujednání a bezhlavý postup dvou rozdílnými jazyky mluvících armád proti sobě.

Čelní kontakt dvou jednotek je velký problém, i když se jedná např. o obkličovací operaci jediné armády. Tady by byly zmatky nejméně o řád větší.

Na 99 % by promíchané jednotky US Army a RA bezhlavě střílely po všem, co by se pohnulo. Němcům by stačilo vypálit pár dávek, a pak sledovat, jak se nepřátelé navzájem zabíjejí. Vlasovci a partyzáni by zmatek ještě zvýšili.

P. Khail 11.5.2018 13:51

Re: Pane autore,

Ano a co teprve tohle, že?

https://technet.idnes.cz/nalet-na-mladou-boleslav-9-5-1945-dis-/vojenstvi.aspx?c=A150505_200525_vojenstvi_erp

P. Khail 11.5.2018 13:50

Re: Pane autore,

A co teprve tohle, že paní Zaslepená - Hloupá?

https://technet.idnes.cz/nalet-na-mladou-boleslav-9-5-1945-dis-/vojenstvi.aspx?c=A150505_200525_vojenstvi_erp

Kamže jste "zalezená" vy, baryšňo?

M. Klas 11.5.2018 13:04

Re: soudruh panbickar-politruk Vodvaraka manipuluje=lze

Pletete se, oslavy v Plzni nejsou nikým nadirigované, to je velký rozdíl od těch za minulého režimu. Každoročně se jich od roku 1990 účastním a vidím, že lidi jsou pořád nadšení, Konvoj svobody je delší a delší - i bez podpory dnešní věrchušky z Hradu.

M. Klas 11.5.2018 12:59

Re: Ne den vítězství. To by bylo nad Němec.....

Konec 2. světové války ovšem byl až 2.září.

M. Klas 11.5.2018 12:54

Re: Tak bych chtěl vidět ty současné slušňáky,

Nekomentujete jiný článek? Toto jsem tam nějak nenašel.

L. Kolman 11.5.2018 12:34

Tak bych chtěl vidět ty současné slušňáky,

co velice chválí Američany a nemůžou přijít na jméno Rusům, kdyby jim za války nahnali ti němečtí SS (kteří přece za nic nemohli, protože jen poslouchali své velitele) - všechny příbuzné do stodoly a tam je na uhel spálili. To už se nebavím o spoustě dalších zvěrstev. Jak ti naši slušňáci pak po osvobození budou chodit od jednoho esesáka k druhému a ptát se jich, jestli náhodou někomu neublížili. A jestli jo, tak že zaslouží slušné zacházení a spravedlivý trest.

Z. Koutecký 11.5.2018 12:18

Re: Senilní gerontokracie

Nu, pane Krausi, Stalinovi bylo v roce 1945 66 let a zemřel ve věku 74 let. Jak ukazují výsledky všech jednání s Rooseveltem a Churchillem, včetně jednání v Jaltě, rozhodně nebyl Stalin senilní. Našemu dnešnímu Velkému Bratrovi Trumpovi je 71 let a jak je na tom se senilitou se teprve ukáže. Zatím moc chytrosti neukázal.Vládcům EU Junckerovi a Merkelové je 63 let, ale jejich imigrační politika nesvědčí už jen o senilitě, nýbrž přímo o předčasné demenci. Jejich ambicióznímu společníkovi Macronovi je sice teprve 40 let, ovšem ovládá ho zcela jeho neméně ambiciózní 65 letá manželka a touha po vůdcovskou roli v evropské federaci regionů. Tak tihle nám vládnou dneska, nehledě na jestřáby v NATO, a zbavit se jich nemáme šanci. Kdo v jakém křesle sedí u nás a co vykládá, je v podstatě jedno. Všichni musí nakonec být "solidární", protože jejich "kapesné" a naše ekonomika jsou na EU zcela závislé, a politika, právo a soudnictví EU jsou nám nadřazeny už dnes.Prostě, pane Krausi, jako vždycky, dříve i nyní, pro nás platí:„čo bolo, to bolo! Terazky som já tady majorom!“, ať už to tahle postava říká německy, rusky nebo anglicky, a jednou, možná, třeba i arabsky.

J. Malá 11.5.2018 12:08

Re: Pane autore,

A co teprve bombardování Dobřan u Plzně "omylem". O tom se nemluví, alespoň mezi těma, co jsou amíkům zalezení až po uši. Historie pro ně znamená bezmezné přizpůsobování si faktů a hlavně nenávist vůči všemu, co je Ruské. Mimochodem, amíci měli jedinou oběť, ožralu, co spadl z auta...