29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Rozdílné oslavy Dne vítězství

Byly v celé republice, se zřetelnou odlišností i intenzitou v zóně osvobozené US Army a Rudou armádou. Někteří blogeři si stýskali a ptali se proč.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 11.5.2018 11:19

Re: Nesvadejte vsechno na Dzugasviliho!.

pane Šulci - trochu vás opravím - Revoluční výbor ( v jehož vedení byl Josef Smrkovský ) neodmítl Američany - ti velmi dobře věděli jaká byla dohoda na Jaltě, ale zásadně odmítl ROA vedenou generálem Vlasovem ( přesto, že ROA má velkou historickou zásluhu na osvobození - respektive izolaci zfanatizovaných vojáků Wermachtu v závěru války ). Vlasovci se pak tedy zklamaní vydali směrem na západ aby se nechali zajmout Americkou armádou. Samotného Genenerála Vlasova však bez odporu a námitek vydali přepadovému komandu Rudé armády - protože Američani vůbec nechápali důvod pro vznik ROA - hezký den přátelé

M. Pesat 11.5.2018 11:02

Re: Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Tak s temi dohodami/smlouvami a jejich akceptaci, to bych rekl, ze tech par let zkusenosti se soudruhem Hitlerem a nacistickym Nemeckem bohate stacilo k tomu aby jeden vedel jak soudruh Hitler/Nemecko "dodrzuji" smlouvy. Oni totiz nemecti soudruzi vojaci+SS waffen moc dobre vedeli jak s Rusy/sovetskymi zajatci zachazeli, proto tak spechali do americkeho/zapadniho zajeti.

Cest :-)

J. Vintr 11.5.2018 10:38

Re: Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Zajatí vojáci nemohli za to, jak se chovají páni. Stalinský režim se ovšem stejně zhovadile choval i k zajatým ruským vojákům a vlastně ke všem občanům Sovětského svazu. Tohle jen na okraj. Slo o vysvětlení, proč měli Němci oprávněný důvod udělat všechno pro to, aby se nedostali do ruského zajetí. Bohužel se Američané často zachovali velice hanebně a německé vojáky Rusům vydávali.

V. Kraus 11.5.2018 10:17

Senilní gerontokracie

v Kremlu jsme se sice už zbavili, ale místo toho teď máme jednoho senilního geronta na Hradě.

A. Trick 11.5.2018 10:14

Re: Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Jak se do lesa volalo, tak se z lesa ozývalo.

J. Vintr 11.5.2018 10:02

Re: Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Ten důvod, proč se Němci nechtěli vzdávat Rusům, byl vážnější. Rusko neakceptovalo mezinárodní dohodu o zacházení s válečnými zajatci a chovalo se k zajatcům jako k otrokům (v tomto a jiných ohledech se rovnalo nacistickému režimu a v mnohém ho i překonávalo). Někde jsem četl, že se třeba z německých vojáků, kteří se vzdali u Stalingradu, se (po mnoha letech) vrátila domů sotva desetina.

M. Šejna 11.5.2018 9:41

Pan Vodvářka je poněkud zapomnětlivý

Do sametu se u nás slavilo Osvobození Československa Sovětským svazem, zatímco v západní části Čech se slavilo jen osvobození.

Po sametu se to obrátilo a nyní slavíme jen Osvobození Česka Americkou armádou, zatímco ve východní části Česka slavime Den osvobození.

Ochota Němců vzdávat se Američanům je logická. Američané neměli osobní zkušenost s nacistickými zvěrstvy, takže neměli potřebu se Němcům mstít jako Rusové. Jednou z mála vyjímek byl "masakr v Dachau". Koncentrační tábor Dachau byl osvobozen Američany. Ti byli ale tak šokováni tím, co v Dachau viděli, že téměř všechny Němce, kteří v té době měli v koncentráku "službu" na místě bez soudu postříleli.

M. Pesat 11.5.2018 9:31

soudruh panbickar-politruk Vodvaraka manipuluje=lze

"Toto všechno jsou nepochybně atributy méně vřelých vzpomínek na Rudou armádu a také jeden z možných důvodů, proč jsou oslavy na území osvobozeném Rudou armádou méně okázalé než na Plzeňsku."

soudruh panbickar-politruk Vodvaraka manipuluje=lze, coz je ,koneckoncu, pro partu Lzi a nenavisti significant.Honosne oslavy osvobozeni na Pzensku, ktere maji samozrejmne obrovskou medialni podporu tzv. verejnopravnich medii, tak ty "oslavy" jsou syejna saskarana/divadlo jako byvaly sveho casu/za rudobolsevika/ oslavy osvobozeni Rudou armadu, tedy jde o politicke/propagandisticke divadlo. Soudruh politruk-panbicakr Vodvarka je uplne stejny rektolezec jako byli rektolezci za rudobolsevika, jen so soudruh Vodvarka vybral jine rektum . Jeste k tomu soudruhu Stalinovi, on take vyuzil toho, ze pri osvobozovani Evropy vyuzival sluzeb rumunske armady, tedy, uplne stejne soudruhy, kteri bojovali s Wermachtem na vychodni fronte proti Rude armade, ty nahnal/pote co Rumunsko opustilo soudruha Hitlera/ do prvnich linii napr. pri osvobozovani Brna/jizni Moravy. Takze na rumunske "osvoboditele" soudruh Vodvaraka "zapomnel". Cest :-)

"Po listopadu 1989 vystřídalo velebení Rudé armády-osvoboditelky připomínání role americké armády při osvobozování západních Čech, ale na Rumuny se tak nějak téměř zapomnělo. Přitom 1. a 4. rumunská armáda, čítající 248 430 osob, za osvobozování Československa zaplatily 66 495 vojáky, z nichž polovina připadla na mrtvé a nezvěstné."http://www.reflex.cz/clanek/historie/58548/pred-70-lety-rumuni-zmenili-dres-a-obratili-zbrane-proti-byvalym-spojencum.html

J. Fridrich 11.5.2018 9:30

Re: Pane autore,

S. Tricku, všiml jste si, že v dubnu 1945 byla válka ? Nebo vám to celý život tajili ?

P. Černoch 11.5.2018 9:18

Praha

Pan autor se dějepisu moc nevěnoval,nebo patří k přepisovačům dějin.Stalin nerozhodl o tom,že Rudá armáda osvobodí Prahu a americká vojska Prahu osvobodit nemohla,lépe řečeno nesměla.Z jednoho prostého důvodu.Spojenci se tak dohodli na Jaltské konferenci.

Tím nespíš vznikl problém Z Prahou,německá armáda se valila na Prahu,ani ne z důvodu aby Prahu zničila,ale aby se dostala k američanům.Důvodem byla Vltava,respektive mosty přes ní.Na Vltavě bylo málo mostů,které by unesli těžkou techniku.V Praze mosty byli.Celé to bylo daleko složitější,ale přechod Vltavy byl hlavní důvod.

K. Janyška 11.5.2018 9:09

Ne den vítězství. To by bylo nad Německem. Den konce války,

jakoby se porvali všichni se všemi a všichni se navzájem napadli a obsadili. To je v módě a z příkazu EU nutné říkat... Dzp.

A. Trick 11.5.2018 8:36

Wiki

"Zatímco ve Spojených státech amerických a ve většině Evropy ve chvíli podpisu německé kapitulace v Berlíně byl ještě 8. květen, v Moskvě v té době už byl 9. květen (chvíli po půlnoci vzhledem k časovému pásmu)."

A. Trick 11.5.2018 8:33

Re: Pane autore,

Osvobozování plzeňského nádraží 17.04.1945 zaplatilo životem 350 civilitů. Cetujících a železničářů.

P. Kmoníček 11.5.2018 8:23

Re: Pane autore,

Tricku, Vaším nesplněným přáním by bylo, aby Klatovy i Plzeň osvobodila koncem června Rudá armáda za cenu dalších mnoha obětí, že? Komunistický grázle!

V. Student 11.5.2018 8:20

On se ten den jmenovával jinak.

Osvobození Československa Sovětskou armádou. Že část Československa osvobodil někdo jiný, to se nějak neřešilo. I jsme ho slavili jindy. Devátého. Protože devátého a desátého pronikly jednotky Sov.svazu do Prahy.

Teď slavíme osmého, den vítězství. No proč ne, ony oslavy toho Osvobození Československa... taky připomínaly spíš Orwellův týden nenávisti. Ale kapitulace byla podepsána sedmého, tak v tom mám trochu hokej. Ale ono je to jedno, na tyhle veletoče jsme u nás zvyklí...

A. Trick 11.5.2018 8:19

Pane autore,

doporučuji k přečtení "Als die Soldaten kamen".

Nebo toto:

https://globe24.cz/revue/54813-tajemstvi-druhe-svetove-o-kterem-se-nemluvi-jak-zapadni-i-vychodni-vojska-drancovaly-cesko?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

J. Fridrich 11.5.2018 7:12

Re: Rudá armáda nám nepřinesla svobodu

Souhlas s Vámi i zhodnocením autora našich osvoboditelů...

P. Sulc 11.5.2018 5:00

Nesvadejte vsechno na Dzugasviliho!.

Ti Americane by do Prahy prijeli i tak, kdyby je pozadal prazsky revolucni vybor. Bohuzel, ten, vedeny Smrkovskym, komunistou, to odmitl. V tom je hlavni patalie: Smrkovsky, pozdeji lidem milovany vudce, byl blize nez Vozditel rabocich vsjego mira, Stalin. Takze Cesi si zase vykoledovali maler, ktery ted chteji na nekoho hodit.Jako vzdy !

J. Vintr 11.5.2018 0:52

Rudá armáda nám nepřinesla svobodu

ale téměř pětačtyřicet let trvající okupaci. A dodnes nás Rusové považují za svou zaslouženou válečnou kořist.