26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Hrozivý úpadek

Destrukce našeho školství zahájená ministryní Buzkovou a akcelerovaná za ministryně Valachové už hrozí nejen ztrátou konkurence České republiky. Podrývá i samotné základy demokracie u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Carina 28.4.2018 21:39

Ona kritika stavu nemusí obsahovat způsob řešení, aby byla legitimní.

B. Carina 28.4.2018 21:32

Na schopnost číst mezi řádky, jako na zkušenost, co se bohužel možná bude znovu hodit, jsem už také myslel.

I. Babková 28.4.2018 17:39

Re: Je to horší, než se běžně píše

:-)

P. Portwyn 28.4.2018 17:38

Re:

Pane Papeži, a máte dojem, že já tvrdím něco jiného? :o)

Ono nejde ani tak o pomlouvání, ale o absenci výchovy. Klasický příklad - dítě ve třídě odmítá cokoli dělat, válí se po lavici a z nudy (protože nepracuje) prudí. Matka: "Ale doma to nedělá..." Já: "Jako že doma nevyrušuje spolužáky? No to chápu. A co dělá doma?" Matka: "Hraje si na počítači..."

P. Portwyn 28.4.2018 17:28

Re: Je to horší, než se běžně píše

Maďaři mají jinou mentalitu, a taky nejsou pod takovým tlakem z Němec. Tady většina oficiálních elit pohrdá vlastním národem. Polák je v první řadě Polák a až potom socdemák, katolík atd. ... dokonce i za Jaruzelského to tak bylo. U Maďarů to samý. U nás národní povědomí u politiků a žurnalistů neexistuje. Proto se posledních 1000 let jezdí do Říše žalovat, jak jsou ostatní Češi blbí.

I. Babková 28.4.2018 13:03

Re: Je to horší, než se běžně píše

Jestli bychom na toho našeho Švejka neměli naroubovat kousek hrdého Maďara.

P. Portwyn 28.4.2018 12:59

Re: Je to horší, než se běžně píše

Myslím, že to moc daleko není... No, přežili jsme bolševika, přežijem i femi-euro-multikulti. Když si nasadili do kožichu české Švejky, neudělali dobře :-D

P. Čížek 28.4.2018 1:51

Pan Janyška se mýlí

Tohle není jeho blog. To je plac pro diskuzi.

I. Babková 27.4.2018 21:30

Re: Je to horší, než se běžně píše

Kdo ví, jak blízko před sebou máme časy okořeněné nekompromisním potačováním nesprávných názorů a následnou penalizací darebáků jako to mají na tom pravém západě. Za socíku jsem se naučila číst a psát mezi řádky a teď 30 let po plyšáku se dovednost zase bude hodit. To jsou paradoxy dnešní doby.

P. Portwyn 27.4.2018 21:18

Re: Je to horší, než se běžně píše

Ani já nebudu jmenovat :-)

P. Papež 27.4.2018 21:16

To je hodně hloupé přirovnání. Za výchovu zodpovídají hlavně rodiče. Jak má učitel dobře naučit, když rodiče doma pomlouvají učitele (slušně řečeno).

K. Janyška 27.4.2018 21:12

Re: LIDSKÝ SVĚT ŘÍDÍ NÁS, NE MY JEHO.

Prostě to, že možnost organizovat vnější lidský svět, když ten starý je kompletně přítomen v myslích lidí a je odrazem možného, ne vymyšleného, je nulová. Vyměnit to, co člověka udělalo člověkem a co mu umožňuje jako jediné přežít, za nesmysly, vymyšlené v tomto smyslu naivními nevzdělanými, i když mnohdy dobrem nemocnými, lidmi je technicky nerealizovatelné. Vždyť by to, co dělá civilizovaného člověka civilizovaným člověkem musel dobrovolně zavrhnout. Ale jak, když to nejde. Kdykoliv by s tím začal, i kdyby ho někdo poučil, tak by narazil na ostatní jednotlivce a meze svého přežití. Vždyť jsou řízeni úplně všichni žijící pravidly spontánního řádu lidského světa jsoucího.

Úkolem lidstva je pochopit tento nezměnitelný postulát, dobrovolně se mu podřídit a naopak využívat jeho sebepořádacího, sebezáchovného a seberegulačního dobrodiní. Tak složité věci jako interakce spontánních sil, které jsou ve hře tam, kde je lidský život a lidský svět, nebude umět nikdo nikdy rozmotat a vysvětlit. Prostě proto, že lidský rozum je tohoto superreje navždy jen produktem, ne autorem... Dzp.

K. Janyška 27.4.2018 21:12

Re: LIDSKÝ SVĚT ŘÍDÍ NÁS, NE MY JEHO.

Lidská mysl je, jak známo z nejvýše možného vědeckého výkladu, tedy výkladu bez pověr a mýtů, uzlem spontánního řádu lidské interakce a neustále se rozšiřujícího spontánního řádu lidského světa od civilizovaných více k civilizovaným méně. Je to kulturní evolucí vyvinuté, intelektuální a rozumové, tedy adaptační zařízení, vnitřní uzel spontánního řádu lidské interakce, umožňující jednotlivcům se přizpůsobovat čím dále tím složitějšímu prostředí, ve kterém se nacházejí, situaci, ve kterých se ocitnou a budoucímu neznámému, které do značné doby, i když krátké, lze předpokládat.

Z čeho je složena a co je jejím obsahem ? V první řadě se v ní nacházejí troje pravidla chování. Instinkty, předávané geneticky a zasahující, i když nepřímo, do lidského myšlení, pravidla organizační, tedy taková, která nám umožňují postupy v činnosti a potom nejdůležitější z nich, tzv. pravidla správného chování, tedy ta, která nám umožňují spolunažívat s ostatními v míru, svobodě a spravedlnosti. Posledně jmenovaná mají výhradně zákazový charakter.

Jsou to tedy všechno vodítka našeho chování a nic jiného a nikdo jiný je nemůže nahradit. Jsou to kompletní informace o lidském světě, obklopující jednotlivce, které nám umožňují být a adaptovat se na stále složitější vlastní situaci. Do lidského světa se narodíme a v něm také zemřeme. Kompletně mu podléháme ve svém chování a pokud někdo ne, je brzy mrtvý nebo ve vězení, či izolován na psychiatrii. Co z takového poznání plyne ?

K. Janyška 27.4.2018 21:12

LIDSKÝ SVĚT ŘÍDÍ NÁS, NE MY JEHO.

To je naděleni, co ? To je šok pro všechny naivní konstruktivistické racionalisty světa, tedy prakticky pro každého a celé lidstvo, tedy pro socialisty všemožného druhu, zejména rudočerné a jiné socialisty. Je to však relevantní vědou prokázaná skutečnost. Jak to tedy je ?

Svět lidí, a oddělme ho od světa jednotlivých druhů zvířat, neboť o člověku můžeme skutečně mluvit až od jisté doby, kdy k onomu oddělení došlo, a v kulturní oblasti zejména až po objevení obchodu, jehož účinky měly za důsledek vyšší a vyšší individualizaci a subjektivizaci původních divochů, tedy tehdejších a potom i následujících jednotlivců, se vyvíjel neosobně a spontánně sám od sebe tažený aktivitou lidí, ne jejich záměry. Ten, kdo by si myslel, že tehdejší lidé měli dostatek informací a rozumu k tomu, aby mohli lidský svět dopředu záměrně modelovat, je zřejmě na jejich úrovni.

Souběžně s takovým vývojem se vyvíjela kulturní evolucí i lidská mysl a genetickou evolucí "přivyvíjel" i lidský mozek, který je, jak známo, jejím sídlem. Kdo by o tom pochyboval, musel by předložit důkazy o jiné možnosti, tady víra nestačí. Mimochodem, skutečná věda náboženské předsudky eliminuje jen na informace o lidské nevzdělanosti, nebere je jako fakta. Zkoumá jen důsledky z jejich využívání mocnými světa.

K. Janyška 27.4.2018 21:11

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

K. Janyška 27.4.2018 21:11

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

K. Janyška 27.4.2018 21:10

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

K. Janyška 27.4.2018 21:09

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Nejhustším a nejpřesnějším spontánním řádem je spontánní situace na Zemi. Až to vypadá, že se nacházíme v neuspořádanější části vesmíru, jakoby se spontánní řád vesmíru šířil od nás. Samozřejmě, ne naší zásluhou a ne kvůli nám. Je to naopak, proto jsme, neboť je tu nejsrovnaněji.

Co však z toho vyplývá pro lidskou situaci ? Nic menšího, než že lidská aktivita, ne záměry, plodí totéž co jakýkoliv jiný pohyb ve vesmíru, tedy spontánní řád, v tomto případě spontánní řád lidského světa. Ten spočívá v tom, že obchodem individualizovaní aktivní lidé jsou řízeni podobnými pravidly, které se v reji spontánního evolučního vývoje vyvinuly, jako odezva na jejich interakci.

Tento stav je nezdemontovatelný a lidmi neřiditelný. Jak by mohl být, vždyť jsme tohoto superprocesu plodem a produkty, ne autory. A to včetně naší schopnosti myslet a tvořit. Je možné, to pro nábožensky založené, že spontánní řád je nástrojem Božím, ale nic takového věda zatím ani nenaznačuje, takže jen v poměru 50 na 50.

Podrobnosti o aplikaci tohoto vědění na lidskou situaci popisuje kompozitivní teorie, tedy vědecký a jen vědecký, výklad lidského světa, jemuž vévodí ten od A.F.Hayeka, nositele Nobelovy ceny za ekonomii... Dzp.

K. Janyška 27.4.2018 21:09

SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Samovolně v čase a v prostoru vzniklá řídící struktura objektů a subjektů vesmíru, tedy věcí, zvířat, rostlin a lidí, nazvaná spontánní řád je neosobním fenoménem, přítomném na každém jeho místě. Vzniká prostřednictvím podobností v alespoň charakteristikách pravidel, kterými se její budoucí prvky řídí a podobnostmi v jejich chování k všemožným silám vesmíru, včetně například fyzikálních, chemických a na zemi i biologických. I ony zvláštními spontánními řády jsou.

Je to tedy jediná možnost existence všeho, co vidíme a jsme schopni vnímat, včetně nás samotných a našich myslí, které jsou spontánními řády vůbec nejsložitějšími. Jsou to spontánní řády informací, prostřednictvím kterých myslíme a adaptujeme se právě na spontánní řád světa a lidského světa. Organismy nejsou ničím jiným, než také jen druhem spontánních řádů, v tomto případě spontánně řízených DNA, která však je produktem spontánního evolučního procesu v čase a v prostoru také.

Všechno tedy do sebe samovolně zapadá a adaptuje se a co ne a dostane se do dosahu, pak to také udělá. Samovolně a jen podle toho jaké adaptační možnosti v dané situaci jsou. Spontánní řád se upřesňuje a rozšiřuje a zahušťuje tímto způsobem a vykazuje tak sebepořádací, seberegulační a sebezáchovné vlastnosti.

K. Janyška 27.4.2018 21:06

Re: CO JE TO SKUTEČNÉ VZDĚLÁNÍ ?

Věc se má úplně obráceně. Lidský svět je totiž spontánním řádem lidské interakce, tedy je řízený spontánními silami a to je jedinou možností přežití lidstva. A to je tak neuvěřitelné a složité, že to lidi nejsou schopni vůbec bez předpřípravy pochopit. A na školách neprobíhá ani ta. Nejsou učitelé a dokonce ani učitelé učitelů, tedy profesoři vysokých škol, kteří by takovému paradoxu rozuměli.

Celou velmi složitou problematiku však popisuje na vědecké, a jen na vědecké, bázi tzv. kompozitivní teorie, tedy suma informací, navzájem provázaných a neodporujících si, získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd. Viz slavná kniha Kontrarevoluce vědy myslitele myslitelů, nositele Nobelovy ceny. A.F Hayeka. Dzp.

K. Janyška 27.4.2018 21:06

CO JE TO SKUTEČNÉ VZDĚLÁNÍ ?

Vzděláním je to, co se dostane do hlav dětí, studentů a ostatních lidí, z platných informací o světě, přičemž je úplně jedno odkud. Není nic tragičtějšího, než tzv. vzdělání informacemi irelevantními.

Z hlediska oborových znalostí a rozšiřovaných technických informací není problém tak velký. Všichni souhlasí s tím, že jedna a jedna jsou dvě a suma dalších takových a daleko složitějších vědomostí je přijímaná všemi jako samozřejmost a je to tak logické a v pořádku, pokud tedy nemluvíme o technice a strategii vyučování. Jsou to vědecky podložené a šířené poznatky a zkouší se z nich.

Avšak z hlediska předání informací vyššího řádu, tedy vědění o lidském světě a principech, na kterých vyrostl a stojí je situce tristní a právě obrácená, než by měla být.

Žákům, studentům a ostatním je vtloukáno do hlav, že lidský svět je organizací ovládanou lidmi a veškeré školní snažení je směrováno k tomu, aby do takového světa byli připraveni vstoupit a uměli se v něm pohybovat. Jenže takový svět neexistuje.

F. Žůrek 27.4.2018 20:54

No bóže, a CERMAT teď zmršil celé přijímací zkoušky

No, není to fajn!!!

J. Kanioková 27.4.2018 20:40

Váš komentář ale také není esencí férovosti,

všelijaké nesmyslnosti a debility začaly hlavně vstupem do EU. A všelijaká práva kdekoho, to dokázalo ve výchově dětí nadělat šílenou paseku. Kantoři se nesmí na dítka ani křivě podívat, a vyžadovat od dětí RESPEKT k autoritě kantorů, to je utopie.

I. Babková 27.4.2018 20:00

Re: Je to horší, než se běžně píše

Ne, to mám z první ruky z jedné fakulty (UK Praha), jmenovat nebudu ani naznačovat. Mohl by z toho být nebetyčný průšvih.

P. Portwyn 27.4.2018 19:55

Re: Pro zvyšování platů jsem dříve bývával, ale už

Takže když pacient ve špitále umře, sestřičkám a doktorům ani korunu? Stejný metr.

Mimochodem, co děláte Vy? Abych byl konkrétní :o)

P. Portwyn 27.4.2018 19:52

Re: No, mluvil jsem nedávno s ředitelem jedné střední

Ani nemluvte. Kolegyně přišla otrávená z maturitní třídy. Na výuku se dostavilo 9 (devět) z 28... Ostatní asi absence řádně omluvili. Když z toho nematurují, co by se namáhali.

P. Portwyn 27.4.2018 19:47

Re: Je to horší, než se běžně píše

Mluvíte o jisté východočeské univerzitě? Už jsem o tom taky slyšel. Dotyčný nesmí být na zkoušce stresován, nechce chodit na odbornou praxi (ta jej rovněž stresuje), ale chtěl by diplom učitele...

Myslím, že žádná fakulta není imunní. Tohle je precedens.

I. Babková 27.4.2018 16:56

Re: Pro zvyšování platů jsem dříve bývával, ale už

Já Vás nechci školit, já jen poukazuji na to, že je nefér házet neúspěchy školáků jen na učitelky.

J. Fridrich 27.4.2018 16:46

Re: Pro zvyšování platů jsem dříve bývával, ale už

Děkuji za skvělé školení, ale mne zajímá výsledek - a tím je úroveň znalostí našich dětí... Nemluvím o studentech, to je již jiná kategorie..

I. Babková 27.4.2018 15:54

Re: Nevím jestli je chyba jen ve školách

Dříve měli kluci velkou motivaci studovat na VŠ - vojna na 365 dní nebo vojna na 730 dní. Takové hrozby dnes nemáme. Bohužel i šikovní studenti vám řeknou, že na medicínu nepůjdou, protože by museli hodně makat. Tak si zvolí něco méně náročného z humanitních studií. Ale i taková sociologie může být především dřina a ne nějaké plané plkání, když přednášející a hlavně zkoušející nastaví laťku hodně vysoko. Motivovat děti je určitě těžké, vyžaduje to rodičovskou práci (matky i otce) na plný úvazek. Nesmí být jen pořád online, duchem mimo, ale měli by se snažit dítě doprovázet v jeho objevování úžasných světů přírody, vědy, techniky, umění, sportu, ...