27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Že Češi nestudují technické obory? Mýtus

Jedním z evergreenů nejen politických debat je, že v Česku musíme posílit výuku technických studijních oborů, jak na úrovni středoškolské, tak zejména vysokoškolské. A to především na úkor zbytných oborů humanitních.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 12.10.2017 11:37

Re:

Jen slovíčko k té převzdělanosti: Protože si svoje podřízené vybírám sám, musím říct, že jsem také poněkud nedůvěřivý, pokud se o místo skladníka uchází např. bývalý ředitel velké firmy - což už se také stalo (na dokreslení řeknu, že jsem pana inženýra přijal - výsledky jeho činnosti ve skladu byly tristní, a ač zde byl zaměstnán jen asi měsíc či šest neděl, následky jeho působení jsme odstraňovali po dobu násobně delší).

To ale není příčinou mé nedůvěry či opatrnosti u "převzdělaného" adepta. U takového adepta se ale dá předpokládat, že ho práce nebude naplňovat, že bude (i v případech méně extrémních, než výše popsaný) hledat jiné, ambice více naplňující zaměstnání, a že čas, po který ho zde budeme zaškolovat (a v mých podmínkách platí, že dobrý skladník je "hotový" až tak po 1/2 roce), přijde v historicky krátké době takříkajíc cugrunt...

R. Langer 12.10.2017 11:35

Re: Pán je právník

Ale on jich nedostatek je. Z toho, co autor uvádí se nedá odvodit, že by jich bylo dostatek.

P. Švejnoch 12.10.2017 11:21

Re: Pán je právník

Autor ovšem píše i toto: "Navíc i kdyby platil výše popsaný deficit studentů technických oborů, jako že jej v porovnání s jinými státy nemáme" - tedy tvrdí, že studentů není v ČR nedostatek.

Navíc celé vyznění článku je takové, že nemáme panikařit, že studentů technických oborů je v ČR dost.

Ale abych se vyhnul Vaší (ne úplně opodstatněné) výtce, mohu svou výhradu autorovy chybné interpretace faktů přeformulovat tak, aby Vám lépe konvenovala.

Autor tvrdí, že studium technických oborů nevymírá, a dokládá to tím, že v zemích OECD je mezi vysokoškoláky 25 - 64 let 25% absolventů strojních oborů, zatímco v ČR je to 29%. Což je sice číslo na pohled vysoké, ale o procesu (zde "vymírání") nemůže jedna aktuální hodnota jedné veličiny říct nic. K tomu by bylo potřeba znát trend, tedy pohyb hodnot této veličiny v čase.

Ať se na to tedy dívám z jakéhokoli pohledu, pořád narážím na skutečnost, že autor z faktů vyvozuje zcela nesouvisející závěry. ;-)

M. Mikulec 12.10.2017 11:16

Pardubice

byly vždy sídlem Vysoké školy chemicko-technologické.Avšak od roku 1994 funguje jako Univerzita Pardubice. Ta otevřela i humanitní obory, filozofické studium apod. Doufám, že se ve statistice původních technických oborů nevyskytují i ti filozofové.:-)

T. Hraj 12.10.2017 11:16

Re: Pán je právník

Jste myslím příliš příkrý. Bezpředmětný ten zbytek není. O nedostatku studentů na technických oborech slyšíme stále, ale naše relativní nadprůměrnost při srovnání s ostatními státy je alespoň pro mne novinkou.

Jiná věc je (psal o tom zde nedávno pan Podracký), že ani vysoká úroveň vzdělanosti nám nezajistí srovnatelnou životní úroveň se západními státy. K tomu bychom se museli stát, jak on to nazývá, majiteli trhů.

M. Mikulec 12.10.2017 11:11

Re:

Pane, Váš pocit frustrace sdílím. Dohnal mne totiž vypadnout z naší drahé, až předražené vlasti, ve věku 55, do méně diskriminační země. A najednou jsem byl "king", slušné zacházení, pohoda, úplně jiný svět. V takovém prostředí také člověk udělá pro zaměstnavatele to nejlepší a důvěra je vzájemná.

R. Langer 12.10.2017 11:07

Re: Pán je právník

Potom je ale zbytek jeho článku zcela bezpředmětný, když jeho obsahem je rozbor toho, že jsme na tom s těmi požadavky snad o něco lépe než ostatní. Prostě jsou potřeba a hotovo. :-)

T. Hraj 12.10.2017 11:05

Re: Pán je právník

Vždyť píše, že má plné pochopení pro požadavek na novou inženýrskou krev.

R. Langer 12.10.2017 11:02

Re:

No, je mi 48 a naše firma letos končí, tak si to také vyzkouším. No, uvidíme. :-(

R. Langer 12.10.2017 11:00

Re: Pán je právník

No, mně to z toho tedy moc neplyne. On spíš tvrdí, že podle něho na tom nejsme tak špatně, jak se povídá, a že jsme na to lépe než ostatní okolo, a že si tedy nemáme na co stěžovat.

R. Langer 12.10.2017 10:55

Re: Patri do toho stredniho technickeho

Zedník s maturitou, to už je dneska prakticky stavař, ne? ;-)

J. Řezák 12.10.2017 10:23

Re: Ty svoje čísílka si strč za klobouk, experte.

Soudě dle Vašich pravopisných hrubek, na Vašem humanitním vzdělání se asi hodně ušetřilo, že?

T. Hraj 12.10.2017 9:58

Re: Pán je právník

To ale autor netvrdí. Právě naopak. Říká, že ačkoli ve statistikách jsme na tom relativně dobře, tak požadavek na "dostatek nové inženýrské krve ... je ... legitimní požadavek a autor tohoto komentáře pro něj má plné pochopení".

P. Smatlak 12.10.2017 9:54

Re: Ty svoje čísílka si strč za klobouk, experte.

Mě by hlavně zajímalo kdo ty s humanitním vzděláním platí.Ono nesačí,že se platí poloherci a rádoby celebrity(co a kdo to vůbec je_) AJEŠTĚ PLATÍME RŮZNÉ ŽVANILI A RADILI CO NEVZTVÁŘEJÍ,KROM JEJICH NÁZORŮ NIC CO BY BYLO UŽITEČNÉ A PROSPĚŠNÉ A JE TO SPÍŠE NAOPAK.A bohužel se mají tito glosátoři a žvanilové lépe mež ti co dělají něco smysliúplného.A patří sem i velká většina politiků a vyších státních úředníků.

R. Szewczyk 12.10.2017 9:41

Re:

jen debil a cyp dá do HR debila a cypa , chcete pracovat pro debila , který si myslí , že vám dělá nějakou milost?

V. Němec 12.10.2017 9:31

Re: Pán je právník

Třeba pán umí počítat jen do 30 - a proto mu 29 připadá jako dost velké číslo!

Mně by přišlo lepší, kdyby 29% technické obory NEstudovalo.

F. Kusák 12.10.2017 9:24

Re:

Chápu Vaší zatrpklost. Nesmyslné důvody, že jste jednou převzdělaný, pak že neovládáte PC nebo ty Vaše nepřiměřené mzdové nároky. A vše jsou to jen zástupné argumenty, které jsou veskrze nepravdivé. Smyslem je, že jste třeba hůře manipulovatelný, prachy nemusí být tou hlavní motivací, protože jste opatrný se zadlužovat atd. Bohužel, Vy už moc šancí na zlepšení tohoto stavu nemáte, ale těm mladším bych vzkázal, aby se na toto období velmi dobře připravili, své odborné know-how skrývali jako poklad (nic jiného totiž nemáte, ale uvědomme si jak rychle naše vědomosti stárnou) a na stáří se finančně co nejlépe zabezpečili. Ideální je založit třeba firmu nebo živnost. Není to třeba už na zbohatnutí, ale pro další existenci a hlavně pocit nezávislosti a udržení důstojnosti není lepší řešení.

F. Kusák 12.10.2017 9:07

Re: Ty svoje čísílka si strč za klobouk, experte.

Tak nevím, v čem bylo technické studium dříve principiálně jiné než dnes. Samozřejmě, vyvíjí se technologie, velmi rychle se posouvá poznání, přístup k informacím je nesrovnatelný a možnost studenských pobytů je úplně někde jinde, ale co musí zůstat, je touha po vzdělání, talent pro technické myšlení a zvídavost. To by měly být neměnné konstanty.

A k těm statistikám, vždy je důležitý trend, a o tom autor nemluvil. A také potřeba našeho hospodářství. Protože jsme exportně orientovanou ekonomikou, postavenou zejména na strojírenské výrobě, pak je poptávka asi jiná, než třeba v Řecku nebo v Portugalsku. Velmi bych si přál, aby u nás více vznikala výzkumná a vývojová pracoviště a tím i co největší potřeba těch opravdu nadaných a vynikajících techniků a nikoliv jen vedoucích skladů (a nic proti nim)

J. Rechnovský 12.10.2017 8:48

Re:

Pane děláte zásadní chybu. I kdybyste poslal 100 CV, máte minimální šanci. Pokud jste opravdu dobrý technik, nabídněte své služby přímo jednateli firmy. Lidé z HR jsou u nás na katastrofálně nízké úrovni.

M. Drašner 12.10.2017 8:25

Re: Ty svoje čísílka si strč za klobouk, experte.

Jen bych upozornil na jednu věc: za komančů chodili na technické VŠ často lidé, které ta rudá banda na "vejšku", kam je táhlo srdce, prostě v prvním kole nepustila. Takže se to řešilo oklikou např. přes VŠCHT a poté přestup. Jen z mé gymnaziální třídy min. 5 lidí. A pak tu byli i tací, kteří přestup zvažovali, ale nakonec z nejrůznějších důvodů na škole, na niž nastoupili, i zůstali. Takže opatrně s tou argumentací. Nemluvě o tom, že i technika pře 30-40 lety byla něco jiného, než teď.

P. Švejnoch 12.10.2017 7:23

Pán je právník

ale přesto se dopustil zcela chybné interpretace faktů.

To, že máme něčeho více, než někdo jiný, přece vůbec neznamená, že toho máme dostatek.

D. Polanský 12.10.2017 7:08

Vystudovat a profesi dělat

je vždy rozdíl. Lidé humanitního vzdělání obvykle se snaží či musí dělat něco co příliš nesouvisí s technikou (nepočítám do techniky sezení u PC a ťukání textů či malování obrázků nebo tabulek). U technicky vzdělaných lidí je to složitější, řada jich odchází i do jiných funkcí (obchodníci, manažeři, dealeři atd.), takže statistika dost klame. Dále to není jenom o studiu, ale je zde i problém dostatečného množství řemeslníků. V každém případě humanitně vzdělaných lidí je obrovský převis, techniků podstav. Umřít z toho jistě neumřeme, ale tak to je. Nakonec se stačí podívat na strukturu inzerátů ohledně nabídky práce.

V. Kotas 12.10.2017 6:52

Re: Jsem hloupý, ale to je dobře,

Právník - ti si už také vymýšlejí práci po vzoru svých emerických kolegů.

J. Krásenský 12.10.2017 5:37

Re: Jsem hloupý, ale to je dobře, protože soused je hloupější?

Jeto ještě horší, těch dvacet devět procent nejsou studenti, ale absolventi ve věku od dvaceti čtyř do šedesáti pěti let. Daleko zajímavější by je procento současných studujících vysokoškoláků na technických oborech. To je problém, vlastně výzva. A to, že autor je vlivný právník, ukazuje na oborovou slepotu humanitně vzdělaných IYI.

V. Kotas 12.10.2017 5:28

Ty svoje čísílka si strč za klobouk, experte.

Podívej se, kolik studentů bylo na technických oborech za 1.republiky a potom do " sametu ". A kolik absolventů z těch dnes propagovaných humanitních oborů, nakonec najde uplatnění na trhu práce ve svém oboru ? Kolik z nich je schopných žít v reálném životě ? V těch politických neziskovkách nemají co dělat, ty je potřeba zrušit.

I. Blackie 12.10.2017 4:48

Jsem hloupý, ale to je dobře, protože soused je hloupější?

Podle Ročenky statistiky trhu práce 2010 (ČSÚ) klesal podíl technicky vzdělaného obyvatelstva mezi lety 2002-2009 z 52% na 50%.

Skutečně si autor myslí, že 29% procent studentů technických oborů je v pořádku a ostatní obory nám zajistí blahobyt lépe a radostněji, nebo cíleně zametá pod koberec fakt, že během další generace klesne podíl produktivních obyvatel z jedné poloviny na jednu čtvrtinu?

Nevím, která varianta je odpudivější.

I. Dekyský 12.10.2017 3:36

Pán je blbec

nic jiného...

P. P 12.10.2017 3:29

Jsem nezaměstnaný. Jsem technik s 38 lety praxe. Do důchodu mám 8 let ale jsem zdravý tak bych pracoval i déle. Posílal jsem jsem do 26 firem svůj životopis. Ze všech přišla odpověď že vybrali jiného. Pak se dozvídám od známých že mají místo stále otevřené. Jenom shánějí mladého. Nasrat všem firmám do ruky. Jsou to parchanti kteří chtějí jenom někoho komu nemusí zaplatit.

P. Sulc 12.10.2017 1:45

Patri do toho stredniho technickeho

skolstvi take kuchar, svadlena, svec, krejci, zednik, s maturitou?

S. Kalužík 12.10.2017 1:45

Hmmm, právník

a tak perfektní logické myšlení, kdo by to řekl :)