5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Luxus jménem H2O

Slovo dotace má špatný zvuk. Pojí se s ním pokřivení trhu, neférovost, v podstatě korupce v tom nejobecnějším smyslu. Ale to neznamená, že každá dotace je zločin. Jde o to, zda vydávané peníze přinesou vposledku úsporu, nebo jen roztočí kolotoč.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Frauknecht 11.8.2017 7:20

Re: ???

Teď ste šláp do něčeho, co mělo býti v "kanalisaci" :-)))))!

Jste si jist, že z odpadní vody "zdržené" v potrubí kanalizačního řadu, v ČOV, následně vypuštěné do vodního toku a opouštějící naše území nějak profituje naše ŽP? Pokud ano máte se vzděláním a myšlením problém Vy :-)).

J. Kanioková 10.8.2017 20:54

chichichi.... až tak ?

J. Kanioková 10.8.2017 20:49

Spotřeba vody se neměří...

No tak to tedy nepovažuji za fér systém.

J. Pospíšil 10.8.2017 20:00

Re: No, co vím a pamatuju,

Když jí potřebujete na zalévání víc, tak těchto nádrží koupíte několik a spodem je propojíte. O nic jiného nejde. Kvůli řasám a komárům je dobré to natřít nebo zakrýt, obestavět nebo překrýt něčím neprůsvitným. Pak to i dobře vypadá a je to mnohem levnější než podzemní nádrž. No, nebudete splachovat, ale i zalévání je dobré.

K. Novák 10.8.2017 19:18

Vodu nelze ušetřit.

Ať jí bude jakékoli množství, vždycky jí bude málo a budeme si muset zvykat, že se bude zdražovat. Jsme na střeše Evropy, máme tu vodu, která nám naprší. Česko dramaticky vysychá, ať naprší kolik naprší. Musíme si také uvědomit, že nám prší francouzská voda, tak si nesmíme myslet, že s ní můžeme plýtvat. Ostatně kdyby se nám ji přece jen podařilo ušetřit, Veolia by na ní málo vydělala a musela by ji zdražit.

L. Novák 10.8.2017 18:51

Re: Milujeme neziskovky, tady prostor pro jednu byl.

Užitková voda nesmí být hygienicky závadná, i když není doporučena jako pitná. Otázkou je, o kolik se sníží cena za kubík vody v okamžiku, kdy bude ukončena dodávka pitné vody z rozvodu a nahradí ji voda užitková...

L. Novák 10.8.2017 18:45

Mně ten článek připadá celý jako nesmysl

Dostatek pitné vody v zemi souvisí se skutečností, že na naprosté většině území stačí navrtat studnu a vždy nějaká trocha vody pro lokální využití vyteče. Srážek je k pokrytí potřeb pitné vody taky dostatek. No a když se pitnou vodou plýtvá ("zadarmo" není nikdy ničeho dostatek), a hlavně, cena je dotovaná (náklady na výrobu a dodávku ke spotřebiteli jsou vyšší, než prodejní cena), pak už je to porucha fungování základních ekonomických principů nesmyslnými zásahy motivovanými politicky. Když nějaký politik - ekonomický negramota rozhodne, že bude něco dotovat nebo rozdávat "zadarmo", musí samozřejmě na druhé straně někomu vykrást kapsy. Takže jestli někdo napouštěním bazénu z veřejné vodovodní sítě způsobí (třeba i krátkodobý) nedostatek vody v rozvodech, jediné rozumné opatření je vodu zdražit. Zdražit proto, aby se ten, kdo spotřebovává mnohem víc než ostatní, také mnohem více podílel na zajištění zdrojů. Řešením je třeba i "voda na příděl", kdy každý občan / domácnost má určitý limit odběru za nízkou cenu ("voda dostupná pro všechny" jako civilizační a hygienické minimum), a co je nad tímto limitem, může být za cenu vyšší, která udržuje provoz zdroje v zisku a je možné investovat do rozvoje.

Otázka pitné vody vs. vody užitkové má podobný základ, jako např. využívání kamenné soli k posypu chodníků a k potravinářským účelům. Je to surovina ze stejného zdroje, ale ta pro potravinářské využití musí být pod hygienickým dohledem, balená tak, aby nemohlo dojít ke kontaminaci nečistotami apod. Výsledek (po analýze laboratoří) bude v obou případech nejspíš velmi podobný (proto také nebyli schopni prokázat využití levnější posypové soli pro potravinářské účely). Pokud vím, prozatím v našich podmínkách nebyly zaváděny paralelní rozvody pitné a užitkové vody, protože se to nevyplatí, a celkové náklady nemají ekonomické odůvodnění. Mnohem levnější je dodávat 100% pitnou vodu i s tím, že se s ní splachují záchody. Je to jenom o ceně a vzácnosti vody v dané lokalitě.

P. Zinga 10.8.2017 16:31

Re: Dotace???

Pane Lepko, znáte někoho se zahrádkou, kdo nechytá dešťovku? I bez Brabce?

Vyvážet hnůj na pole, orat po vrstevnici a zlikvidovat "palivové" plodiny. Jednou za pár let vojtěšku a zaorat. JIstě bychom mohli pokračovat.

U nás sucho, za kopečkama plavou. Možná to bude za rok obráceně, počasí je holt sviňa, to poznali už komunisté, že?

J. Jurax 10.8.2017 16:25

Re: No, co vím a pamatuju,

No jo, záleží na rozloze latifundie ... :-)

P. Boublíková 10.8.2017 16:20

Re: No, co vím a pamatuju,

Ten kubik vody z ibc kontejneru na zalejvání je nic. To už je lepší si pořídit káď na kapry :-)

J. Jurax 10.8.2017 16:13

Re: No, co vím a pamatuju,

Mně taky ne už proto, že nebudu dotován, zalévatelné zahrádky nemaje.

Ale dotaci na nádrž na dešťovku a rozvod této na splachování WC po celém paneláku bych zvažoval :-)

J. Jurax 10.8.2017 16:09

Re: Jste aspoň základně vzdělán a umíte aspoň trochu myslet?

Budete-li čůrat na strom soustavně, zhyne ... :-)

J. Jurax 10.8.2017 16:08

Re: Těch písmen tré, je v slovo b l b se svíjí...

"Ale když ji z řeky vyjmeme a pošleme na cestu trubkami, její únik z naší země se zpomalí."

Jo, ale ta voda trubkami putující je na vylévání na zahrádky a pole zbytečně pitná, nákladně upravovaná a tudíž drahá. Navíc nezřídka jde o vodu spodní.

Ale pokud máte na mysli extra potrubí tahající vodu z řeky do zahrádkářské kolonie, tak to ano. Akorát musíte být poblíž dostatečně vydatné vodoteče.

A. Alda 10.8.2017 16:04

A co pozemkové právo?

Zamyslel jste na nad tím aspoň trochu, nebo Vás postoje vlastníků zajímají ještě méně než se o ně starali komunisti?

A. Alda 10.8.2017 16:02

Jste aspoň základně vzdělán a umíte aspoň trochu myslet?

Splachování záchodů vodu vždy zdrží, i když je v místě kanalisace s přímým odtokem zpět do řeky.

Ta voda prostě teče delší cestou a to vyžaduje delší čas. Navíc obvykle čeká aspoň chvíli v nádržce. A to tedy zdržení je a ne že není.

I voda, kterou vypijete, se v krajině déle zdrží. A zdržela by se ještě déle, kdybyste ji nevychcal do hajzlu, ale někam ke stromu.

J. Jurax 10.8.2017 16:01

Re: No, co vím a pamatuju,

Plastová nádrž na dešťovku je záležitost pár tisícovek https://www.obaly.cz/nadrz-na-destovou-vodu-objem-1000-l-p22718/

Pokud si někdo chce udělat něco většího, tuplem ať cáluje sám. Zaplatí se mu to úsporou na vodném a stočném.

A. Alda 10.8.2017 15:57

Dotace VŽDY pomohou jen bohatým.

Tak je to už od starého Říma.

J. Veselý 10.8.2017 14:30

Milujeme neziskovky, tady prostor pro jednu byl.

A pro poučení mohli zajet do Londýna. Tam celý vodovodní systém spravuje jedna veřejně prospěšná společnost (Thames Water?) a funguje to tak, že se sestaví rozpočet - náklady, rezerva na havárie a na investice - a výsledná částka se vydělí počtem domácností v Londýně a na výslednou částku vám přijde složenka. Spotřeba vody se neměří, to by bylo vyhazování peněz. Za bazén nebo zahradní kohout je tučný příplatek.

Teď dokonce uvažují nad tím, že v řadu nepoteče pitná voda, protože se zjistilo, že na pití a potravinářské účely se spotřebuje pouze 1-2% vody, ostatní protečou koupelnou a záchodem. Za ušetřené peníze si mohou lidi nakoupit pitnou vodu v barelech. A je to.

J. Lepka 10.8.2017 14:12

Re: No, co vím a pamatuju,

Výstižná definice. Ovšem ani tohle není jádro problému. Všimněte si, že v současné době se skoro všude při rekonstrukci kanalizace dělá dvojí potrubí, to na srážkové vody, ty totiž neprochází v čističkách stejnou komplexní procedurou jako splašky, proč také. No a v případě využití dešťovky jako užitkové vody budou majitelé čističek muset čistit i vodu za kterou nebylo zaplaceno vodné, vodoměr je jen na čisté vodě. A to bolí, dělat něco grátis se už dlouho nenosí, zde obzvlášť platí antické "Pecunia non olet", nehledě na hodnoty nutné pro vlastní provoz.

J. Lepka 10.8.2017 14:00

Re: Co se stane s vodou,

Ano, také jsem párkrát klidnil vytopeného majitele po povodni 2002, kdy mu pojišťovák s výrazem pokerového šampiona sdělil, že dostane kulové, protože byl pojištěn proti záplavové vodě a tohle byla zátopová ( nebo naopak, už je to pár let)

J. Lepka 10.8.2017 13:56

Re: Dotace???

Vzhledem k tomu, že se sám s tématikou potýkám již dlouho, vám směle odpovím. Plastový, bezúdržbový, sud lze koupit od cca 400,- za 200litrový až po nějakých 1400,- za 500 litrový, tisícilitrový IBC kontejner cca 2000-2500,-.Nemám pocit, že je to suma, kterou by ani důchodce zahrádkář nemohl dát dohromady. Podzemní nádrž z plastů je pochopitelně dražší, samozřejmě nejdražší na tom jsou zemní práce. To je ale ideální prostor pro samosprávu na oněch vesničkách, o kterých píšete. Pokud se ale domníváte, že majitel nového RD v ceně cca 5 miliónů se bude ohlížet na spotřebu vody na zalévání trávníku nebo napouštění bazénu, obávám se, že jste neskutečný optimista, nebude, dokud nebude vodné cca korunu/litr, jinak je prostě budování rezervoáru neekonomické. Jen pro upřesnění já platím vodné 36,- za kubík, ročně cca 1100,- a to je bez stočného, nemáme kanalizaci. Odvoz jímky mi dělá cca stejnou sumu ale dvakrát do roka! A ještě pár čísel: bagrování, odvoz zeminy, dovoz jímky, instalace plus její cena se pohybuje kolem 50 až 100 000, záleží na regionu a také chcete li betonovou nebo plastovou. Z toho tedy plyne návratnost investice na takových 50 až 70 let. A to ani nehovořím o tom, zda se vám dostane na pozemek potřebná technika. To je jen pár faktů, které znesnadňují objektivní pohled na problém. nicméně doufám, že to vyvrátilo váš pohled, že to pomůže jen bohatým.

S. Donát 10.8.2017 13:40

Re: Co se stane s vodou,

To udělal moc dobře, protože pojistka proti povodni by mu byla stajně naprd a jen by vyhazoval peníze. Jo, kdyby se pojistil proti záplavě, to by bylo jiné kafe :)

J. Lepka 10.8.2017 13:34

Re: Dotace???

Dnes vykopat nebo vyvrtat studnu je takové martýrium, že to absolvuje někdo kdo jinou možnost nemá, už jen povolení k odběru podzemní vody je závislé na vydatnosti a tu vám nikdo předem nezaručí, stejně jako, že se hladina spodní vody nezmění.

P. Dvořák 10.8.2017 13:17

Re: Co se stane s vodou,

Ještě jste zapomněl na daň z nemovitosti :-)

P. Dvořák 10.8.2017 13:16

Re: Co se stane s vodou,

Kdo to měl vlastnit? No logicky jeden majitel. A ne jeden rejžovat a druhý opravovat.

Rád bych viděl dvě soukromé vodárenské společnosti, které by si to takto vypečeně rozdělily :-))

J. Tachovský 10.8.2017 13:12

Re: Dotace???

A neni lepsi studna nez nejaka blba nadrz ?

O. Kratky 10.8.2017 12:44

Re: Dotace???

Nemyslím, že reaguji jako "závistivec a sociální inženýr". i vy shodně konstatujete, že dotace jsou špatně.

Poukazuji, že na dotace nedosáhnou, neumí zažádat babky a dědkové na vesnicích ve starých domech (tam už je stavební povolení dávno pryč, že...).

Jak pomůžete jim, aby mohli víc šetřit vodou, jak jsou celý život zvyklí? My jsme svojí babce nádržku udělali a další plánujeme.

P. Boublíková 10.8.2017 12:21

Re: No, co vím a pamatuju,

A tak je to se vším.

Ale na druhou stranu, vybudovat velkou nádrž je otázka minimálně několik desítek tisíc kč. Při zalévání pitnou vodou dáte nanejvýš stovku za kubík, jestliže si pořídíte podružný vodoměr a neplatíte stočné, tak jen 50 kč za kubík.

Záleží na tom, jakou má kdo zahradu, ale aby se to lapání deště do velkých nádrží v dohledné době vyplatilo, musí to být spíš profi zahrada než jen pár záhonků.

Podobně se splachováním wc pitnou vodou. Každému rozumnému člověku se z toho musejí ježit chlupy, ale dělat do baráku druhé rozvody na dešťovou vodu je tak neskutečně drahé, že jde doslova do hajzlu pitná voda. Až bude stonásobně dražší, tak možná...

P. Boublíková 10.8.2017 12:12

Re: No, co vím a pamatuju,

Tak to jste myslím velká výjimka.

Co jsem si tak všimla, většina lidí, pokud se nespokojí se sudem, má nanejvýš ibc kontejnery buď venku nebo zakopané.

J. Lepka 10.8.2017 12:07

Re: Co se stane s vodou,

Ty podzemní shnilé trubky pocházejí zhusta ještě od císařpána a jsou litinové a jistě neomluvitelné, že je tenkrát vyráběli na mnohem menší tlaky než se do nich pere teď. Navíc už tenkrát to obvykle zasypávali pískem a ten si zbloudilá voda snadno bere s sebou. Pak stačí tramvaj nebo i jen těžký náklaďák a prskne to.

Ale abych nebyl jen ironický, kolem nás budovali v druhé polovině osmdesátých let plnící vodovodní potrubí pro nový vodojem. Do pěti let praskl odvzdušňovací ventil a měli jsme tu, na kopci, docela pěknou cunami, což soused docela pěkně lakonicky popsal : Nenapadlo mě pojistit barák na kopci proti povodni.