5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

FEJETON: Žijeme v bublině na prasknutí

Nevěřil jsem svým očím. To není možné, v životě jsem si žádné peníze nepůjčil, řídím se varováním svého otce: dluhy jsou oprátka na krku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pazdera 20.5.2017 18:13

Re: pane Pazdero

Určitě v tištění peněz, tedy Kč pitomost vidím, proto jsem tak jak jsem reagoval...reagoval. Ani bývalí premiéři Klaus, Paroubek, Zeman nebyli nadšeni intervencemi ČNB. Cituji z článku p. Paroubka z 21. 1. 2015 na Vasevec.cz: Bankéři švýcarské centrální banky se tak rozhodli pro naprosto opačnou terapii než ČNB v listopadu 2013. Nikoli tedy pro devalvaci měny, ale pro skokové navýšení její hodnoty. Bankéře ČNB z tohoto postupu jistě obcházejí mrákoty a české ekonomické beletristy zrovna tak. Švýcaři si prostě jdou za svým národním zájmem a v bankovnictví chyby nedělají.

M. Zeman v minulém týdnu velmi správně upozornil vedení ČNB na to, že by si nemělo hrát na „demiurga“ české ekonomiky a že by ČNB měla „pokud možno okamžitě“ zastavit intervence proti české koruně. Prezident si jistě nemyslí, že centrální banka po jeho slovech opustí současné intervence. Šlo mu o spíše to, aby finanční trhy a česká veřejnost, včetně podnikatelské, dostaly signál, že centrální banka při únorové schůzi Bankovní rady nepřistoupí k dalšímu blouznivému kroku – k nové devalvaci české měny. Jak to dopadlo...ještě dva roky a 3 měsíce ČNB stále intervenovala, p. Paroubek ještě doplnil: Je příznačné, že česká média (včetně těch veřejnoprávních) v souvislosti s devalvací koruny, jak ji provedla ČNB, hovoří o tom, jak je to báječný krok pro české exportující firmy, ale vůbec nemluví o tom, co je dobré pro obyčejné občany. Švýcarskou centrální banku to, zdá se, velmi zajímá. Její šéfové velmi dobře chápou, že jsou zaměstnanci lidí – občanů.

Souhlasím s pí. Těhanovou , že peníze nemají vzniknout z ničeho. Co když se rozpadne Euro zona, k čemu budou pak Eura.

P. Maleček 20.5.2017 7:55

Státní dluhy se platí - ne však penězi ale krví.

Ale kdepak - státní dluhy se platí. Ne však penězi, ale krví z ve válce rozervanými těly.

Jen s tou drobnou komplikací, že ty těla nejsou těch co se shora ty dluhy způsobili, ale těch dole, co ty horní dluhostrůjce, prý pro svůj lepší život nadšeně volili.

P. Vaňura 20.5.2017 8:36

Není to tak úplně pravda. Nájemci vybírání daní za

Ancient régime by roku II (1794) mohli vyprávět.

R. Langer 20.5.2017 10:33

Re: Není to tak úplně pravda. Nájemci vybírání daní za

Teď aktuálně mluví Venezuela.

K. Pazdera 20.5.2017 7:23

růst státního dluhu.

Asi před 10 léty prohlásil p. Paroubek v diskusi, tuším s p. Topolánkem, že státní dluh se nesplácí. Nastala proti tomu velká diskuse, spíš averze. Prezident Zeman zavedl konto na splácení našho státního dluhu, byl však jeho jediným donátorem, tak svůj vklad převedl...tuším na Klokánka. Nyní autor článku píše o světovém dluhu, což je dle mne suma státních dluhů. Dluh ČR už dosahuje cca 2 bilionů Kč. Dále autor popisuje korelaci mezi růstem státního dluhu a růstem HDP. Růst státního dluhu je analogický jako růst entropie, což je důsledek fyzikálního zákona...tedy 2. termodynamické věty. Jako vysloužilý technik se táži, zda růst světového dluhu je aplikací 2. teermodynamické věty na ekonomiku. Asi tak jednoduché to nebude, to by se pánům z centrálních bank tuze líbilo. Proti zákonu se nedá nic dělat. Řešit státní dluhy válkami jak píše p. Pavlík se mi jeví slovy klasika poněkud nešťastné, i když to tak zatím takto probíhalo, takže třeba je doufat, že bublina nepraskne. Či je jiné řešení? Sám patřím do skupiny těch, co považují dluh za neřest, takže jsem neměl nikdy dluh a na státní půjčky jsem nedosáhl (je mi 76 let). Sám jsem spíš peníze půjčovakl, i když mi je mnozí nevrátili. Byly to však částky v řádech tisíců Kč. Na růstu státního dluhu mají zájem centrálné banky. K našemu státnímu dluhu jsem nepřipočetl peníze vytištěné ČNB na podporu koruny, což bylo cca 1,5 bil. Kč. Možná, že pro někoho jsou mé otázky příliš triviální, leč já na ně neznám oodpověď a budu rád, když se něco dozvím.

K. Pavlik 20.5.2017 5:55

Problem neexistuje

V minulosti se vsechny dluhy statu vyresily: Carskeho ruska, Rakouska-Uherska, Nemecka (po kazde valce), Madarska a Polska hnedle nekolikrat. Takze resit problem ktery neexistuje je blbost.

Samozrejme nemuzete vyhodit otce ale doporucuji vam vyhodit financniho poradce.

To ze mate financniho poradce svedci o tom ze podobne jako mnoho nam podobnych nevite kam penize strcit - hodne lidi nam zavidi no ale nemame to jednoduche.

Toz tak.