3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

FEJETON: Žijeme v bublině na prasknutí

Nevěřil jsem svým očím. To není možné, v životě jsem si žádné peníze nepůjčil, řídím se varováním svého otce: dluhy jsou oprátka na krku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 22.5.2017 5:50

Re: Státy přece žádné dluhy neplatí. Platí je daňoví poplatníci,

Dávám za pravdu, že lidstvo svůj momentílní blahobyt směnilo s životním prostředím kolem sebe jaksi za "s*ačky". Tedy i Vaše!

Tak velký klobouk, sílu a um abych zde uklidil i externality po L.M, autorovi a podobných ale sám opravdu nemám. Dost na tom, že je na jejich hloupost, aroganci ba trestuhodnost jednání trpělivě upozornuji.

L. Novák 21.5.2017 23:12

Re: Státy přece žádné dluhy neplatí. Platí je daňoví poplatníci,

Strč si ty tvoje s*ačky za klobouk!

L. Novák 21.5.2017 23:10

Re: "V životě jsem si žádné peníze nepůjčil..." - Opravdu?

Vy jste profláknutý lhář, byl jste nachytán při lži a "dokazování" nesmyslnými netovými odkazy, které byly svým obsahem o něčem úplně jiném.

Druhá možnost je, že to nemáte v hlavě úplně v pořádku...

P. Rada 21.5.2017 18:43

Re: pitomý fejeton?

Nesmyslem záporné úročení nazývají ti, co nechtějí vidět/uznat, že přírodní prostředí je neoblomné jak na míru zisku tak odolné na míru ztrát.

To už raději pan Prokop bude akceptovatk opakování krizí ktré znamenají pro mnohé náhlý a zbytečně krutý konec.

P. Rada 21.5.2017 15:46

Re: "V životě jsem si žádné peníze nepůjčil..." - Opravdu?

Mohu jen konstatovat, že věcné námitky nemáte a tak svou afektivní reakcí jen dáváte na jevo osobní nelibost s nepříjemnou pravdou.

Já s té situace nadšen také nejsem ale dokážu ji alespon nějak pojmenovat, popsat.

Nacházíme se v geohistoricky anomální situaci celospolečenského dluhu vůči životnímu prostředí a s důvodů už celé žady překročených mezí planetární stability nám začíná "zvonit hrana". Předpokládaný vývoj je třeba zde:

http://sustainable.unimelb.edu.au/sites/default/files/docs/MSSI-ResearchPaper-4_Turner_2014.pdf

P. Rada 21.5.2017 15:38

Re: Státy přece žádné dluhy neplatí. Platí je daňoví poplatníci,

Na tom něco je. Jen pochybuji, že tím okrádajícím musí být stát - spíše jsou to jedinci na společnosti parazitující pro nedokonalost až pokřivenost zákonodárství. Fakt, že se prostí lidé mají materiálně vesměs lépe jak dřív pak umožnuje s masou lépe manipulovat - alespon tedy ještě po nějakou dobu. Jak dlouho to ale může vydržet kapacita surovinových zdrojů a biosféry? Vždyt např úlovky s volného oceánu už stagnují zruba od roku 2000 a v roce 2050 bude v oceánech při dnešním trendu plavat asi tolik ryb co plastů.

Zároven s nedořešenou recyklací proto už klesá stabilita celého systému. V tom společenském se dál rozevírají ekonomické nůžky a mnozí jsou reklamou a půjčkami opět hnáni do fakticky otrocké práce a tak se lidstvo krátkodobou fosilní půjčkou sice na čas pozvedlo ale za cenu nesplacrených dluhů a podstatné okolnosti přitom nevyřešilo.:

https://www.novinky.cz/domaci/407165-cesi-patri-v-praci-k-nejsikanovanejsim-evropanum.html

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/401347-doba-bezstarostne-spotreby-skoncila-rekl-tajemnik-osn-pri-podpisu-klimaticke-dohody.html

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/techto-osm-miliardaru-nashromazdilo-vic-bohatstvi-nez-chudsi-polovina-lidstva-12129

J. Jurax 21.5.2017 15:30

V rovině jaksi privátní

jsme furt bombardováni reklamou na výhodnou a nejvýhodnější půjčku úplně zadarmo a hned. Není divu, že ti blbější z nás na to naletí a pak sočí na exekuce.

Jediný ospravedlnitelný dluh je půjčka či hypotéka na bydlení. A i ta budiž nadmíru střízlivá.

Na co nemám, to nepotřebuju.

L. Novák 21.5.2017 12:50

Re: "Kvantitativní uvolňování" je TOTÉŽ jako tištění peněz

Ale jděte, vy zelený komunisto!

L. Novák 21.5.2017 12:32

Státy přece žádné dluhy neplatí. Platí je daňoví poplatníci,

které stát systematicky okrádá (a jiné, ne-poplatníky zase zahrnuje blahobytem), a to jak přímo (daně a poplatky ze všeho, co vás napadne), tak nepřímo - znehodnocováním měny, jak to předvádějí státy po celém světě, Česko nevyjímaje. Viz uměle zavedená devalvace české koruny a chrlení namnožených peněz do oběhu, které udržovali tak dlouho, až se inflačně "konečně" i podle zmanipulovaných statistik ČSÚ přehoupla přes "plánovanou" hodnotu.

Průměrný občan o těchto manipulacích s měnou a vytváření dluhů a jejich přiznávání veřejnosti ví velmi málo, pro něj je důležité, aby dostal co nejvíc. Že si pak za víc peněz koupí to samé nebo míň jako před lety, si při plíživé inflaci nevšimne. A tak to naši politici a bankéři chtějí...

L. Novák 21.5.2017 12:23

Re: "V životě jsem si žádné peníze nepůjčil..." - Opravdu?

Už zase tyhle zelenomagoří bláboly? 8-O

P. Vaňura 21.5.2017 10:24

Záporný úrok pro jednotlivce spolehlivě zlikviduje celý

bankovní sektor, protože lidé si své peníze budou chtít okamžitě vybrat. A ani jinak naprosto zdravá banka neobstojí, pokud si všichni vkladatelé budou ctít své peníze okamžitě vybrat. V USA během krize 30 let zkrachovalo 2000 úplně zdravých bank, protože klienti ztratili důvěru v bankovní sektor a tak vznikl run na banky.

Záporné úroky ovšem vytváří reálně STÁT svou inflací!

P. Rada 21.5.2017 10:20

"V životě jsem si žádné peníze nepůjčil..." - Opravdu?

Mám za to, že hed zprvu své úvahy se autor zásadně mýlí ve smyslu, že si žádné peníze nepůjčil. Možná proto, že podobě jako on se chová značná část společnosti která přes nenápadné ale o to spíše nesplácené půjčky už dlouho žije na dluh. Autorovi bych proto připoměl pojem ekostopa...... https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

Pokud jde o ČR tak zde by průměrný obyvatel k udržitelnému životu potřeboval víc jak 3.5X větší rozlohu a tak se vlasně nesplácením dopadů na životní prostředí doposud několikanásobně průběžně zadlužuje. Podobně tak ale činí naprostá většina tzv rozvinutého světa a pokud se udělá i celosvětová bilance pak se ukazuje, že v dluzích - a nejen finančně- bublinových tone už celé lidstvo:

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/411333-lidstvo-od-pondeli-zije-na-ekologicky-dluh.html

Můžeme se sice utěšovat dogmaty o technologickém pokroku, který už brzy údajně přijde a odvrátí hrozící katastrofu - ale to je tak vše. Faktický dluh lidstva je i geohistricky enormní a už nyní proto deformuje nejen naše peněžnictví ale i stabilitu celé biosféry kde jsme však falticky jen nadstavbou. Takové dluhy jsou na rozdíl od těch virtuálních realitou neodpustitelné i pro ty, kteří "strkají hlavu do písku".

https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

P. Vaňura 21.5.2017 10:16

Co to je "intenzivní osobnostní růst???"

Za to lze dosadit skoro COKOLIV!

P. Vaňura 21.5.2017 10:14

Opravdu by to chtělo zakročit proti lichvě. Ministr Pelikán

navrhuje osobní bankrot, kde by dlužní nakonec nezaplatil "skoro nic." Pokazuje na něco, co bych já řešil ÚPLNĚ JINAK, totiž na to, že původní dluh může v důsledku pokut a exekucí narůst na mnohonásobek původní částky.

Já bych možnost osobního bankrotu vázal na JISTINU, totiž peníze, které dlužník SKUTEČNĚ DOSTAL NA RUKU.

A každý, kdo by zaplatil dvojnásobek této jistiny by mohl bez sankcí vyhlásit osobní bankrot! Něco takového ovšem může udělat jen Vůdce, vyvolený Prozřetelností, naši zkorumpovaní politici to neudělají.

Demokracii proto ohrožuje ZKORUMPOVANÝ ESTABLISHMENT, nikoliv "extremisté."

V. Vaclavik 21.5.2017 9:57

Geneze menoveho socialismu, centralne rizene ekonomiky

Autor: J. Schwarz pise nize v diskuzi: "... co se týce emise penez, tak ta, pokud by byla garantována zodpovednými státy by mohla fungoval líp než zlato, protože zlata muže být moc nebo málo, ale to pro danou ekonomiku pravé množství jen cirou náhodou."

Tohle je presne sneni vsech socialistu, ze nekym, nejlepe nami, rizena ekonomika bude presne davkovat vsechno podle planu, presne podle potreby dane chvile, takze vse bude efektivni, protoze centralne planovane... a predhoni se tak kapitalismus, ktery pomylene spoleha na trzni mechanismy, ktere 'naordinuji' "pro danou ekonomiku pravé množství jen cirou náhodou.

Presne tohle je zarny priklad jak je v nas lidech zazrany princip socialismu, ac navenek muzeme byt pravicaky. Kdyz totiz prijde na vec, kazdy pravicak vposledku zvoli levicove reseni veci dle sveho nejniternejsiho zalozeni.

P. Rada 21.5.2017 8:38

Re: Různé vize růstu

Vaším zvykem je pane Prokope jak vidno škatulkovat a předpokládat, že někoho k něčemu nutím.

V tom "nucení" máte ale kousek pravdy. Rád bych Vás jako příklad za všechny "ropáky" totiž nějak přiměl - a jeli to nutné i "přinutil" - a by jste respektoval svobodu ostatních která začíná tam kde končí ta Vaše.

Příklad: Ekonomiku, která je i zdrojem Vašich peněz které si ceníte nade vše, ženou dnes převážně fosilní/neobnovitelné zdroje. Děje se to přitom pravidelně na úkor budoucích i na úkor znečištění prostředí celé společnosti a celého přírodního prostředí. Nejen tedy těžařů a těch co jsou na vše napojeni přes penězovody vedoucí až k Vaší prněžence kterou už považujete nehledě na zdroj obsahu za jaksi posvátnou.

Zkuste proto více respektovat práva okolí dýchat čistý vzduch, pít čistou vodu... a tedy chceteli mermo-mocí škatulkovat - žít "zeleně" - tj co možná svébytně a odpovědně bez parazitování na širokém okolí.

Z. Koutecký 21.5.2017 1:20

Re: Pane Šejna, úvěr na nákup nemovitostí je to jediné, co

Víte, pane Vaňuro, nějakou půjčku u nás dneska splácí cca 2,6 milionu domácností (59%). Celkem si vypůjčily cca 1,4 bilionu Kč. Problémy se splácením má cca 300 tis. domácností. Ti, kteří si půjčili pár tisíc na dovolenou a dostali se do problémů se splácením asi netvoří podstatnou část dlužníků, jejichž počet stále roste. Prostě současný blahobyt státu i občanů je založen na dluhu, který stát nikdy nesplatí, zatímco občany k tomu nutí cca 700 tisíc exekucí ročně.

M. Prokop 20.5.2017 21:32

Re: pitomý fejeton

Blbost. Banky se zadlužily, protože peníze, €, byly příliš levné, úroky byly nastaveny na potřeby Německa a Francie. Přijetím € mizí možnost to včas ovlivňovat. Pak vznikne bublina, staví se i nepotřebné a je průser.

A americkými deriváty to nemělo nic společného.

M. Prokop 20.5.2017 21:29

Re: Různé vize růstu

Představujte si co chcete, jen do toho nenuťte ostatní, jak je u zelenáčů zvykem.

M. Prokop 20.5.2017 21:27

Re: pitomý fejeton?

Záporný úrok se může líbit jedině zelenáčům a podobným trotlům.

Jinak je to nesmysl.

M. Prokop 20.5.2017 21:26

Re: Kolem r. 2007-8 (nevím přesně) bylo někde uveřejněno,

Jo, vy byste určitě bojoval za cizí peníze ....

P. Rada 20.5.2017 20:47

Re: "Kvantitativní uvolňování" je TOTÉŽ jako tištění peněz

Celospolečensky by mohlo být prospěšné zavést pro některé lidi (např těch co už si příliš masivně na úkor společnosti nakradli) zápornou úrokovou sazbu/dan.

Mám za to, že by to celospolečensky mohlo vyjít levněji a efektvněji než vedení válek.

K. Pavlik 20.5.2017 20:41

Re: pitomý fejeton?

S tou hypotecni krizi v USA opatrne. Postavit paradni dum pro bezdomovce, prodat jeho hypoteku nejake pitome bance v Evrope a nechat to pojistit od jeste pitomnejsi banky v USA nepokladam zrovna za ten nejlepsi dukaz pro cokoliv.

Pokud jde o zaporny urok - pujcte si od meho souseda na podzim seno a na jare je muzete vratit jen 80%.

P. Rada 20.5.2017 20:38

Re: Různé vize růstu

Vy si zřejmě představujete, že lépe se budete mít když budete mít víc peněz.

Já si představuji, že lépe na tom budu až lépe vyjdu s méně penězi a za obecně největší škodu na lidství považuji vyhybání se intenzivnímu osobnostnímu růstu a jeho extenzivní náhražkování penězi.

P. Rada 20.5.2017 20:31

Re: pitomý fejeton?

O samozřejmosti záporného úroku ve většině případů na rozdí od Vás pochybuji a to i když Mika Valtari popsal válečný a poválečný svět na motivech minulosti velice mistrně.

Vznik hypoteční krize (https://cs.wikipedia.org/wiki/Americk%C3%A1_hypote%C4%8Dn%C3%AD_krize_2007) ze které se svět nevzpamatoval do dřívěššího rozvojového tempa dodnes je snad dost výmluvný fenomén. Je otázkou co by na svém díle změnil Valtari při dnešní úrovni poznání. Obávám se, že by pak vyznělolo ještě chmurněji.

Zachovat si třeba i jen částečnou schopnost směnného obchodu považji za vklad do osobní stability a svébytnosti. Na alkoholu bych ji ale nestavěl - to vede spíše k závislosti.

Na vesnicích je směna zboží za zboží, sousedská pomoc... fenomén přeci jen obvyklejší ale to neznamená, že by dnes logistika a supermarkering neválcoval smýšlení mas proti minulosti nebývale hodně.

V. Kain 20.5.2017 20:08

Re: Kolem r. 2007-8 (nevím přesně) bylo někde uveřejněno,

Britové si nechali od nás zaplatit i tkaničky do bot našich pilotů kteří chránili Vekou Británii.Zadarmo nám nám nedali ani lejno.

P. Vaňura 20.5.2017 19:55

Pane Šejna, úvěr na nákup nemovitostí je to jediné, co

má opravdu smysl. Úvěr na podnikání bych si vzal jako s.r.o., nikdy ne jako fyzická osoba! Pokud si ale někdo půjčí na 7% úrok na dovolenou, je to idiot.

P. Vaňura 20.5.2017 19:51

S tím Haiti je to pitomost, něco naposledy zaplatili

počátkem 19 století a to ještě pod nátlakem.

P. Vaňura 20.5.2017 19:49

Je třeba vědět, že SSSR za dodávku zbraní nezaplatil USA NIC

Američané pouze chtěli, aby zaplatili za dodávky, mající i mírové použití, např. buldozery. Tuto částku vyčíslili na 10 miliard dolarů a SSSR nezaplatil až do 70 let NIC. Pak se postupně dohodli na snížení požadované částky až na 300 milionů dolarů a splátky byly rozpočítány do r. 2000 nebo tak nějak, TEHDY se to jevilo jako nikdy. Kolik Rusko reálně zaplatilo nevím, ale v reálu to může být 1% dluhu, či méně (počítáme li inflaci, tak skoro nic).

K. Pazdera 20.5.2017 18:13

Re: pane Pazdero

Určitě v tištění peněz, tedy Kč pitomost vidím, proto jsem tak jak jsem reagoval...reagoval. Ani bývalí premiéři Klaus, Paroubek, Zeman nebyli nadšeni intervencemi ČNB. Cituji z článku p. Paroubka z 21. 1. 2015 na Vasevec.cz: Bankéři švýcarské centrální banky se tak rozhodli pro naprosto opačnou terapii než ČNB v listopadu 2013. Nikoli tedy pro devalvaci měny, ale pro skokové navýšení její hodnoty. Bankéře ČNB z tohoto postupu jistě obcházejí mrákoty a české ekonomické beletristy zrovna tak. Švýcaři si prostě jdou za svým národním zájmem a v bankovnictví chyby nedělají.

M. Zeman v minulém týdnu velmi správně upozornil vedení ČNB na to, že by si nemělo hrát na „demiurga“ české ekonomiky a že by ČNB měla „pokud možno okamžitě“ zastavit intervence proti české koruně. Prezident si jistě nemyslí, že centrální banka po jeho slovech opustí současné intervence. Šlo mu o spíše to, aby finanční trhy a česká veřejnost, včetně podnikatelské, dostaly signál, že centrální banka při únorové schůzi Bankovní rady nepřistoupí k dalšímu blouznivému kroku – k nové devalvaci české měny. Jak to dopadlo...ještě dva roky a 3 měsíce ČNB stále intervenovala, p. Paroubek ještě doplnil: Je příznačné, že česká média (včetně těch veřejnoprávních) v souvislosti s devalvací koruny, jak ji provedla ČNB, hovoří o tom, jak je to báječný krok pro české exportující firmy, ale vůbec nemluví o tom, co je dobré pro obyčejné občany. Švýcarskou centrální banku to, zdá se, velmi zajímá. Její šéfové velmi dobře chápou, že jsou zaměstnanci lidí – občanů.

Souhlasím s pí. Těhanovou , že peníze nemají vzniknout z ničeho. Co když se rozpadne Euro zona, k čemu budou pak Eura.