18.1.2019 | Svátek má VladislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Ó, my se máme! (2)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 63, poslední: 16.3.2017 23:20, přehled diskusí

velmi dobře napsáno:
Autor: J. Šejnoha Datum: 16.3.2017 23:20

Nevětší lupárne ze všeho je předání vodovodů do cizích rukou.

Cožpak zásobování vodou nefungovalo nebo bylo drahé ?

Drahé je nyní a zisky utíkají do zahraničí.

Kravininum:
Autor: J. Kanioková Datum: 2.3.2017 0:17

Re: Všechno zavinili Němci, my nic.:
Autor: V. Vlk Datum: 1.3.2017 23:39

A co takhle naučit se dějepis? V r. 1947 dochází v Polsku k volbám, ve kterých zvítězí levicové strany (80 % hlasů). Je zvoleno nové národní shromáždění, které Bieruta zvolí prezidentem Polské lidové republiky. Mikolajczyk musí uprchnout zpět do Londýna. V Maďarsku ve volbách v r. 1947 zvítězí levicový prosovětský tábor (60 %). V r. 1948 je v Maďarsku vyhlášeno znárodnění a v srpnu 1949 je Maďarsko prohlášeno Maďarskou lidovou republikou, stává se zemí sovětského typu.

Re: pan vlk:
Autor: M. Klas Datum: 1.3.2017 22:48

Ano ,jako Budvar nebo ČEZ,také skončili v rozvalinách,že?Bylo to prosté ,milý pane Watsone,polistopadová garnitura nedokázala řídit ani kolotoč,natož hospodářství a proto musela vodárny prodat do Vámi zmíněných zahraničních rukou,kde jsou zdárně dekapitalizovány(nepoložili vlastníci ani trubku a Vámi zmíněná POldi Steel neměla být prodána nikomu(alespoń po nějakou dobu),ale na to rozum (a schopnosti) revolučních "privatizačních konsomolců" nestačil,jakož i některých diskutujících zde( s prominutím)

Re: A kterápak západní pomoc:
Autor: M. Klas Datum: 1.3.2017 22:41

Pan Dlouhý vystudoval také v(západní) " spřátelené " zemi,kde nabyl takových znalostí a dovedností,že usoudil,že nejlépe je prodat ocelářský kolos nemajetnému architektovi Stehlíkovi!Opravdu výkon hodný jeho jména,agonie podniku bala opravdu Dlouhááááá.....

Re: No, kupodivu nám už ve škole říkali, "kam došla Rudá:
Autor: P. Mach Datum: 1.3.2017 22:35

Kecy jsou to, že kam došla rudá armáda tam nastolila komunismus. To zjevně není pravda, ergo opakovat to může jen bIbec. Gottwald mohl Benešovi diktovat jen proto, že si Beneš nechal díky vlastní hlouposti před válkou a během války zamořit bezpečnostní složky, státní aparát, a vlastně celou zemi agenty NKVD.

Re: Kdyby:
Autor: A. Sedláčková Datum: 1.3.2017 22:27

Kdyby NP a pan Vlk neexistovali, kam byste flusala ty své jedy? Takže byste si měla říkat: chvála bohu za p. Vlka.

Ekonomické tradice vzniklé v roce 1848?:
Autor: P. Urban Datum: 1.3.2017 22:06

Tak o těch jsem nikdy neslyšel. Co to má být?

pan vlk:
Autor: P. Mach Datum: 1.3.2017 21:47

si v podstatě zesral držku. Jako průtokový ohřívač fungují důchody už snad jen v ČR, což je mimochodem jeden z hlavních důvodů nízkých mezd v ČR - extrémně vysoké zdanění práce (i když tomu ekonomičtí diletanti daň neříkají, ale nazývají to sociální a důchodové pojištění). Jinak český důchodce má holou prdeI právě díky tomu průtokovém ohřívači. Všude na západě si lidé na důchod samozřejmě spoří a reformy důchodových systémů byly provedeny i na východ od našich hranic. Tak by mně zajímalo jak konkrétně se Německo přiživuje na Řecku? Snad ne tím, že je neustále a tahá z žumpy.

Vy jste na tom podobně, taky jste si zesral držku. Ty kraviny o tom, jak české firmy byly cíleně likvidovány nemůže brát vážně ani alzhaimrem postižený důchodce. České firmy byl bez masivních investic ze zahraničí neměli nejmenší šanci na přežití díky 40 letům komunistické devastace. Právě Poldi a Stehlík jsou toho příkladem. Jestli byly české firmy někým cíleně likvidovány tak to byly bývalí nomenklaturní kádři a agenti stb, kteří díky známostem a interním informacím tunelovali podniky jako na běžícím pásu. Většina českých podniků, které byly privatizovány zahraničním investorům byly tímto krokem zachráněny a dnes se jim daří. Bez investorů z Německa, GB, Japonska, Francie aj. by po nich zůstali jen rozvaliny.

To záleží na úhlu pohledu:
Autor: P. Urban Datum: 1.3.2017 21:40

Třeba bezdomovce budou ceny v hospodě zajímat víc, než výše nájmu. Pan Vlk asi ví, proč si zvolil zrovna tento příklad.

Re: Nemáte pravdu:
Autor: P. Urban Datum: 1.3.2017 21:35

Je pravda, že jsme vyváželi, předevšim do SSSR. Jenže ten se v roce 1992 rozpadl spolu s jeho řízenou ekonomikou. Tuhle ztrátu nám mohly pozice v třetím světe jen těžko kompenzovat i tam, kde jsme je skutečně měli.

Němci po sjednocení nesrovnali marky v kurzu 1:1, ale 1:2. I tak byl výsledek naprostý kolaps východoněmeckých podniků a vznik jednoho velkého, byť z našeho pohledu luxusního, chudobince.

Václav Klaus české podniky nezničil. Naopak, on je zachránil před privatizačními plány Pithartova ministra Vrby, který chtěl velké podniky prodat západnímu kapitálu. Klaus tyto plány zrušil (jen maldoboleslavskou Škodovku už zachránit nestačil) a svěřil české podniky do českých rukou.

Pokud ty podniky dnes v českých rukou nejsou, případně pokud nejsou vůbec, tak asi problém bude někde jinde.

A kterápak západní pomoc:
Autor: P. Urban Datum: 1.3.2017 21:21

zlikvidovala Poldovku?

Re: Nemáte pravdu:
Autor: P. Mach Datum: 1.3.2017 21:16

tak, tak vyváželi jsme do sssr a zemí třetího světa. Ještě by to tak chtělo, aby ty exporty byly aspoň trochu ziskové (což nebyly, fabriky vyvážejí do rusácka byly ztrátové) nebo, aby nám ti rusáci, iráčani a libyjci za zrealizované dodávky aspoň platili a nemuseli jsme ještě po desetiletích zcela marně vymáhat nedobytné pohledávky. Každopádně jen dementovi by nedošlo, že po té co padla železná opona by zastaralé šunty vyráběné československým průmyslem nebyly konkurenceschopné ani tam.

Jinak je evidentní že o kurzech měn víte naprosto kulové. Rašín revalvoval měnu, což bylo jedna z příčin toho, že krize měla na ČSR tak devastující dopad.

Nedostavěná dálniční síť je důsledkem nepověšení:
Autor: P. Vaňura Datum: 1.3.2017 21:11

zelených na větrníky, stejně, jako "podpora OZE" za 45 miliard ROČNĚ!

No, kupodivu nám už ve škole říkali, "kam došla Rudá:
Autor: P. Vaňura Datum: 1.3.2017 21:08

armáda, tam nastolila komunismus, ostatní jsou jen kecy." Beneš si byl na jaře 1945 vědom toho, jak reagoval Stalin, když mu exilová polská vláda nešla na ruku, najmenoval polskou loutkovou vládu z komunistů. Dokonce mohl Gottwald Benešovi před ! Kočickým vládním programem vyhrožovat, že pokud se jeho vláda předem nerozpustí, nebude do Košic vůbec puštěn! Takže Stalinův diktát ještě před koncem války!

Už jsem to tady psal DESETKRÁT a pořád někdo žvaní NESMYSLY:
Autor: P. Vaňura Datum: 1.3.2017 20:59

Rakousko byl ÚPLNĚ JINÝ PŘÍPAD, bylo rozděleno na OKUPAČNÍ ZÓNY, stejně jako Německo. Také samotná Vídeň byla rozdělena na čtyři sektory, podobně jako Berlín. Tak to bylo až do r. 1955-6. Po Stalinově smrti mohl Chruščov udělat v Rakousku totéž, co v Německu, takže by tu bylo Východní Rakousko a Západní Rakousko, východní Vídeň a Západní Vídeň a jistě by časem vznikla i Vídeňská zeď. Ale protože Rakousko není zdaleka tak významné jako Německo, rozhodl se Chruščov dovolit v rámci "oteplení vztahů" vznik neutrálního Rakouska bez cizích okupačních vojsk.

Re: Všechno zavinili Němci, my nic.:
Autor: P. Mach Datum: 1.3.2017 20:32

O tom kde jsme se ocitli po roce 1948 rozhodl hlupák Beneš svou dementní prosovětskou politikou před a během války. Představa, že Německo je zodpovědné za nižší výdělky "nových" zemí EU je uvalená hovadina. Jen vylízaný dement si může myslet, že za nízké platy v Polsku, ČR, SR, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, všech pobaltských zemích je zodpovědné Německo. Všechny tyto země zruinovaly komunistické kru\/y, a všechny tyto země na to dodnes doplácejí. Ostatně stačí se podívat do bývalých zemí NDR. Tam jsou taky podstatně nižší platy, než na západních spolkových zemí, a to přesto že už od sjednocení Němci do východních spolkových zemí rvou každoročně biliony marek a následně eur. A ani tyhle nepředstavitelné sumy nestačily na srovnání úrovně východu se západem. Krize Evropy je způdobená jedním, a to absolutně neadekvátní mírou regulace a přerozdělování, která v EU panuje. V tomhle mají Němci máslo na hlavě pouze částečně (např. ta hovadina s tzv. energiewende), jiné země EU (Francie, Itálie, Řecko, Portugalsko) jsou ale v tomto ohledu na tom mnohem hůř než Německo. ČR si samozřejmě ruinuje ekonomiku nesmyslnými regulacemi taky, ovšem zdaleka ne tak výrazně jako jižní země EU.

Mimochodem doučte se historii, v Polsku levice nevyhrála, ani nemohla, žádné volby se totiž nekonaly. V Polsku komouše dosadil stalin. Jediné s čím USA souhlasily byla linie, kam mají postoupit rusáci a kam západ. Což bylo dohodnuto v době, kdy USA a rusácko byly blízkými spojenci a zvláště v USA nikdo nepředpokládal, že komunistické svině nejsou sto držet slovo, nemluvě o tom jakých zrůdností se budou rusáčtí okupanti dopouštět.

Re: Poznámka:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 1.3.2017 19:56

Souhlas !!!

Poznámka:
Autor: M. Klas Datum: 1.3.2017 19:46

Pan Vlk má v podstatě pravdu.Cílem zahraniční "pomoci" byla likvidace nepohodlné konkurence(namátkou třeba Poldi Steel,chuděra TATRA unikla náhodou),nebo "arizace" nebo "debohemizace" toho lepšího,co zbylo(namátkou nepochopitelný prodej"veškeré vody" do nečeských(tu francie,tu německo) rukou.Asi jsme si neuměli sami rozvést pitnou vodu....Ale je to divné,když už jsme to dělali bez problémů tak asi 400 let

Samozřejmě nutností byla likvidace veškerého zbrojního průmyslu a zbylé armády rovněž,o československu ani nemluvě.Je jen zoufalý výkřik,že dnes nejlépe prosperují státní(Budvar) či polostátní(ČEZ) podniky!!! A samozřejmě je státním podnikem i ona mýtická Škodovka,co dělá autíčka "bohmen-wolkswagen",neb je mateřský Wolkswagen vlastněn přímo či nepřímo německým státem!!!Ať ta partička lidí,co to tehdy u nás pomáhali vše takto zřídit,konečně přizná barvu a chodí pokorně kanály.Pochází jak z leva (-třeba prodej "uhelných podniků od státu do soukroma pak asi zpět) nebo zprava(nebohá Poldi Steel nebo ta neštastná voda).Slovutní ekonomové zapoměli,že musíme vyjít s tím ,co máme a to musí nějak vyrábět,musí se to nějak rozvíjet a nejlépe to patřit nám,čechům,neb Rusové či Němci a jiní nás vždy brali na hůl.Z těch keců,že je jedno,komu ta fabrika bude patřit,hlavně že bude práce,je mnohým dodnes na blití(když vidí výši svých mezd)

Nemáte pravdu:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 1.3.2017 19:08

Na kurzu koruny hodně záleží a bylo v článku vyjmenováno, snižuje to naši kupní sílu a životní úroveň zvláště nyní, když jsou otevřené hranice a volný pohyb zboží a vy nevíte jestli např. rajské jsou domácí polské nebo ze Španělska. Proč by asi Rašín revalvoval korunu o 50% a Němci srovnali východní Marku se západní 1:1, po sjednocení

Co týče vlastních značek tak ty jsme tady v r. 89 měli ČKD, Škoda, Poldovka, Brněnské strojírny, Tatra, Zetor a další. Není pravda, že byli nekonkurenceschopné, ale naopak, vyváželi jsme nejen do SSSR, ale hlavně do třetího světa, kde naopak naše výrobky investičního charakteru byli velice oblíbené pro svoji jednoduchost a spolehlivost ve stížených klimatických podmínkách, kde stejné západní výrobky nefungovali. Toto se mělo bránit místo zničení, nebyl by to problém. Nikdo nepočítal, že taky "ekonom" Klaus je takové hovado a nejen on!!!

Tak se bijme do prsou:
Autor: V. Vaclavik Datum: 1.3.2017 19:07

jako pasaci, kteri jsou lepsi nez ti Nemci a politujme se, ze si neumime rici o vetsi platy, ale svet jak uz to byva, na to nebude brat ohled.

K tomu muzu jen rici, ze az budou mit podniky odber na zbozi vyssi nez mohou sehnat zamestnance, kteri by to zbozi vyrobili, mzdy se zvednou, protoze bude soutezeni o zamestnance. Jenze musi jit o prodej zbozi koncovemu odberateli, nikoli sub-dodavat casti zbozi pro jineho vyrobce tech koncovych vyrobku.

Re: Všechno zavinili Němci, my nic.:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 1.3.2017 18:53

Pane, v Praze sice žádná americká posádka nebyla, ale nebyla zde ani posádka ruská a to bylo hlavní. Ale z historie znám, že ještě před únorem 1948 byl Masaryk jako ministr zahraničí často dotazován na kterou stranu se vlastně chce Československo přidat k SSSR nebo k Britanii a Francii z naší strany žádná odpověď nepřišla a pak se jelo za Stalinem do SSSR. Z toho jednoznačně vyplývá, že to nebyla vina pouze komunistů.

Nemohu toto doložit, ale následující vývoj ukázal, že Čechoslováci se po 2.světové v. báli Němců, tak jako se báli za 1. republiky Habsburků z jejich návratů a nyní jsme podělaní zase z komunistů ještě 30let po jejich pádu. To je již dnes jedno. Jedno ale není, že jsme těch 30let promarnili, promarnili jsme svobodu, protože jsme ji nedokázali naplnit cílevědomým programem budováním státu, jak o něm píše např. Peroutka. Toto je vlastně hlavní smysl života ve svobodě k zodpovědnosti. Vy a vaše články jste za to také zodpovědní. Tato diskuse s vámi to jen potvrzuje, jste vedle. Těmi komunisty strašit nepřestanete.

Zestátnění by asi nebyl takový problém:
Autor: P. Urban Datum: 1.3.2017 18:31

Otázka je, kam bychom potom vyváželi.

Jsou ekonomiky založené na vyskoých platech zaměstnanců:
Autor: P. Urban Datum: 1.3.2017 18:29

s tím, že desítky procent lidí, zejména mladých, zaměstnanci jaksi nejsou. Nebo za podmínek ještě horších, než mají ti čeští.

Ale zase je pravda, že na nich nikdo nevydělá. Kromě obchodních řetězců s levným zbožím.

Re: Všechno zavinili Němci, my nic.:
Autor: P. Urban Datum: 1.3.2017 18:25

Kolik západních vojáků bylo po roce 1944 ve Finsku?

Ó, my se máme ...:
Autor: P. Urban Datum: 1.3.2017 18:23

Pokud chce autor tvrdit, že polovina českých výdělků jde do Německa, měl by to doložit. Srovnávání cenách v hospodách, navíc podle měnového kurzu, se k porovnávání produktivity obvykle nepoužívá.

Autorova zkušenost s vlastní asertivitou je inspirující; možná, že se Češi opravdu nechávají od podnikatelů brát na hůl. To je ovšem spíš vina jich samotných, případně odborů. Méně již politiků. A s kurzem koruny to nemá nic společného. Kromě toho, že posílení koruny skutečně sníží zisky zahraničních investorů. Ale my z toho nebudeme mít nic. Pardon, budeme: budeme mít levnější zboží přepočítáno na eura.

Jenže já platím v korunách. Když bereme plat v korunách a kupujeme zboží vyrobené za koruny, může nám být měnový kurz srdečně ukradený. Pokud ovšem pan Vlk dává vlastenecky přednost potravinám z eurozóny, pak připouštím, že díky ČNB trochu

ztrácí.

Jinak pomoc je snadná. Vykašlat se na západní investory, vybudovat vlastní značky a s nimi uspět na vyspělých trzích, momentálně saturovaných značkami vlastními. To se povedlo například právě Němcům na přelomu 19. a 20. století. Stačilo čtyřicet let dřít za mzdy žebráčtější, než jsou ty naše (podle někdejších kurzů mezi markou a librou), ale na svém.

Re: Všechno zavinili Němci, my nic.:
Autor: B. Lukáš Datum: 1.3.2017 17:59

Pane Vlku, v žádném případě se nechci s Vámi srovnávat ve znalostech historie , jež to mám jen VŠ vzdělání tech. zaměření , celoživotně jsem pracoval s technikou, takže vím i co je soustava CGS a SI, normy ČSN , DIN, IEC, ČSN-EN, ANSI a další. Jsem možná starší než Vy , lecos jsem osobně zažil a pamatuji si, okrajově jsem si i lecos pročetl a vyslechl od přímých účastníků rozhodujících historických událosí, takže podsouvat mně bubliny pod nos si tak snadno nenechám. Rád bych klidně dýchal, ale nos i průdušky mám ucpané v důsledku silné chřipky , která mně souží. Přeji Vám hezký a klidný večer, pište dál, umíte to, rád Vás čtu, ale ty Němce, jakožto původce veškerého světového zla, již nechte na pokoji, jinak budu muset přestat poslouchat Beethovena a Mozarta a to by mně duchovně jakožto staříka omezilo.

Re: počty:
Autor: J. Schwarz Datum: 1.3.2017 16:53

52 tisíc EURo ROČNĚ!!! dá cca 117 tisíc korun měsíčně, kapišto?

Stejně to funguje:
Autor: J. Schwarz Datum: 1.3.2017 16:51

i na Slovensku a vůbec nemusejí mít uměle devalvovanou Korunu. I s EURem je možné vyrábět na "východě" levně a přeprodávat za několikanásobně víc.

Re: Všechno zavinili Němci, my nic.:
Autor: V. Vlk Datum: 1.3.2017 16:48

Pane, kdyby byla v Praze americká vojenská posádka + anglická a francouzská, a na většině území západní vojáci, tak byste mohl něco porovnávat. Žijete v bludech. Rusové byli jen kolem Vídně. Mně fascinuje, jak lidi opakují nesmysly, co jim vždycky ti čechožrouti namluví. Už je to skoro únavé. Klikněte si na https://cs.wikipedia.org/wiki/Okupa%C4%8Dn%C3%AD_z%C3%B3ny_Rakouska#/media/File:Austria_1945-55.png

Tak co vy na to? Rakušani do toho neměli co mluvit, to byla dohoda SSSR a USA, vyhlášení neutrality a "kapitalismus" v Rakousku.