27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Počkáme si na blackout?

V souvislosti s Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky, který nedávno předložil ministr průmyslu k připomínkovému řízení, se začaly v médiích objevovat obvyklé hlasy o tom, že elektrárenská, potažmo atomová lobby opět - necelý rok po zastavení tendru na dostavbu Temelína - vystrkuje růžky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 13.2.2015 8:36

Logický postup

Z článku v podstatě vyplývá okamžitě zahájit činnosti na úpravě legislativy a zjednodušit přípravný i realizační proces výstavby JE s trváním kolem 10ti let.

Dále lze konstatovat, že celkové investiční náklady JE se staly pro zákazníky neúměrně vysoké a musí se najít způsoby jak budou sníženy. Rezervy určitě existují, jinak cesta vyhlašování a rušení tendrů nepovede k úspěchu.

R. Langer 11.2.2015 10:58

Re: No tak ten levný, bezpečný, spolehlivý atd. zdroj najděte!

Moc ne. :-P

R. Langer 11.2.2015 10:53

Re: Nechapu odpor proti JE

Ale to, že je váš dotaz zcela nelogický, to jste si nevšiml?

R. Langer 11.2.2015 10:51

Re: Nechapu odpor proti JE

Nelžete, je to už trapné. :-P

P. Rada 11.2.2015 8:22

Re: Doplněk k situaci, kterou u nás vytváří Energiewende

Situaci, kdy je Vám na rozdíl od pana Tyce jasné, že s hlediska Blackoutu bude záležet více na energovodech - jak na masivních zdrojích kdesi odlehle - jse psal pěkně. Jen se kdo ví proč vyhybáte mu to zde sdělit ačkoli jde o podstatu.

To čemu se dále vyhýbáte jsou otázky nákladové, nedořešeného palivového cyklu u JE, dopadu externalit zejména u uhlí (klimatická změna) a obecně širšímu ekomickému kontextu světa o jeož vývoji už zdaleka nerozhoduje jen energetika a navíc jen na zdrojové straně.

Svět už na rozdíl od Vaší představy prostě není plný surovinových zdrojů - jen mít dost sil (el energie) je co možná hned zpracovat...a budeme "za vodou" ... asi tak.

P. Rada 11.2.2015 8:06

Re: Jak snížit spotřebu a zvýšit kmfort za tisícovku?

Pane Prokope "blbnutí" je to co předvádíte. Přijdete na to možná sám - pokud si však všimnete - že na rozdíl od obav Vaší fantazie nikomu nic nenařizuji. Svého času jsem dotoval vzdělávání jiných - nelituji.

M. Prokop 10.2.2015 23:25

Re: Jak snížit spotřebu a zvýšit kmfort za tisícovku?

Klidně si blbněte s tímto, já mám také svá hobby.

Jen to nikomu nenařizujte ani nedotujte.

M. Prokop 10.2.2015 23:23

Nelžete Rado tak hloupě

"JE zdroj pak patří mezi ty nejhůře regulovatelné"

Jak chcete nebo umíte regulovat fofrníky když nefouká nebo FV když nesvítí?

Proti tomu je jaderka regulační idylka.

V. Wagner 10.2.2015 22:20

Doplněk k situaci, kterou u nás vytváří Energiewende

jsem popsal v článku na České pozici: http://ceskapozice.lidovky.cz/az-nas-k-prolomeni-limitu-tezby-dotlaci-nemecko-f50-/tema.aspx?c=A150209_163754_pozice-tema_kasa

B. Uhlich 10.2.2015 21:55

Re: Koukám, že nějak nechápete co to je blackout...

No, jsem rád, že se mnou souhlasíte..asi shodneme na tom, že "blackout" je výpadek a ne každý výpadek je "blackout", že? Když se člověk podívá do historie tak těch opravdových blackoutů bylo poměrně málo a většinou postihovaly země s poměrně nevyváženou energetikou. Proto považuji strašení blackoutem za poměrně nesmyslné. Ale dokážu pochopit, že je zcela v souladu s dnešní dobou kdy, když nepostrašíte tak nemáte... Já samozřejmě nebezpečí nějakého blackoutu nepodceňuji, ale za dnešního stavu ho nepokládám za moc reálný..tedy na tomto území. Jiná věc ovšem může nastat až se Evropa vydá cestou nereálných experimentů v energetice..pak už asi opravdu přestane legrace. Ale zas na druhou stranu pak asi nastane otázka zda si občas nějaký ten "buditelský" blackout nepřipustit.. což by mohlo mít pro budoucnost i celkem pozitivní dopad. Ono se totiž ukazuje, že někteří aktivističtí jedinci nepochopí dokud nezažijí...

O přetocích energie z Německa pochopitelně vím, zda-li se to vyplatí řešit miliardovými investicemi do transformátorů obracející výkon..nevím....

Jinak mě zaujala vaše první věta... ono to bez osobního útoku nějak nejde, co?

P. Mach 10.2.2015 21:47

Re: Pro pana Radu.

V německu neexistuje ani pořádné propojení sever jih. Němci chtějí v dohledné budoucnosti odstavit všechny jaderné elektrány ale na jih elektřinu nemají jak dopravit a zelení magoři protestují jako proti jádru tak proti páteřním vedení. Co se týče regulovatelnosti tak sestupně jsou na tom nejlépe vodní, plynové, uhlené a jaderné elektrárny ... pak dlouho nic a s obřím odstupem absolutně neregulovatelné peleton uzavírají tzv. oze. Vzhledem k tomu, že vodní nelze stavět všude a zelení proti nim rovněž protestují, plyn je příliš drahý tak díky zeleným magorům zřejmě můžeme rovnou odepsat Horní Jiřetín s tím, že nějaké německé "Horní Jiřetíny" se taky budou poroučet.

P. Čulík 10.2.2015 21:44

Re: Autor LŽE!

Zdá se, že jste nepochopil nic:-) Něčemu nerozumíte? Tak se zeptejte. Asi jsem napsal příliš mnoho vět. A sdělte mi vaše myšlenkové pochody, brilantní logika vždy potěší:-)

J. Jurax 10.2.2015 21:37

Re: No,

No, vždyť píšu, že mu bude spíláno lobbistů :-)

P. Rada 10.2.2015 20:58

Re: Pro pana Radu.

Ano pane Kodeši. Centrální systém zahrnující mezinárodně propojené energovody je dnes základem. Ten pak smysluplné pracuje právě jen tam, kde funguje diverzifikace zdrojů i lokální stabilita a celková minimalizovaná nákladovost. Celková efektivita v konkurenčním prostředí totiž rozhoduje.

JE zdroj pak patří mezi ty nejhůře regulovatelné a pro svou nákladovost i nedořešený palivový cyklus, dnes prakticky mezi jen ojediněle budované. Např v USA nezprovoznili od roku 1979 žádnou novou JE. u nás jsme zatím se štěstím vážným haváriím unikli ale jak se to jeví, zůstali jsme tak v mnohém nepoučitelní.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1rie_elektr%C3%A1rny_Jaslovsk%C3%A9_Bohunice_A-1

http://suta.blog.respekt.ihned.cz/c1-45991190-three-mile-island-30-let-od-havarie-ktera-zmenila-ameriku

P. Rada 10.2.2015 20:41

Re: Jak snížit spotřebu a zvýšit kmfort za tisícovku?

Dík za typ pane Šimku. Občas diskuse čas stojí - to ano - ale píši spíše proto, že si názor možná dělá i někdo třetí - nerozhodutý, hledající... a pro takové si rád čas udělám i když se neprsentují.

Nabídnu něco s mé praxe. Zkouším totiž metody úspor a o poznatky se pak rád dělím. Tuto sice mírnou ale přeci jen zimu jsem např. otestoval už několik amatérsky zhotovených variant rekuperátorů vzduchu na bázi protiproudé výměny tepla. Klasický lokální rekuperátor vyjde zájemce na zhruba 10 až 20tis.  http://www.solar-eshop.cz/p/rekuperacni-jednotka-ecoroom-100/

To co jsem postavil je analogické v základním principu - jen je to celé rozměrnější - ale tím i odolnější proti zamrznutí.... Nosná trubka je plastová kanalizační a ty které zprostředkovávají výměnu tepelné energie nasávaného a odchozího vzduchu jsou s klasických "husích krků" průměru 16/10. Celkem výměník průměru 20cm a délky 1 až 2 m obsahuje 50 až 100m husích krků á 2kč/m což tvoří výměnnou plochu asi 5 až 10m2. V čelech je těsnění provedeno vypěněním montážní pěnou.

Větráčky jsou dva počítačové 12v po max 2W napájené přes sítový zdroj s nejlépe voitelným napětím. viz nabídka třeba v GME. http://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-3-12v-3-6w-p751-142 ... http://www.gme.cz/ventilator-sunon-ee80251s1-a99-p625-187 Celková nákladnost takto nepřesáhne tisíc korun a efekt návratnosti energie i kvality vzduchu je tak (bez započtení vlastního úsilí a času) vic ja 10x dosažitelnější a tím i efektivnější jak u naprosté většiny nabízeých výrbků. Musím ale vše řídit ručně.

Podstatné proč to píši je to, že takto si mnohý může ušetřit na energetické spotřebě a neztrácet přitom na komfortu. Významné je to zváště u důkladně zateplených a utěsněných domů. Takto si lze ověřit smysluplnost nezávislejšího postoje k energetice oproti tomu jaksi odevzdanému založenému na pocitu, že na jedincích a jejich činech nesejde a řešeím jsou jen velké centralizované projekty, za které nekorektně lobuje např. Jiří Tyc.

M. Kodeš 10.2.2015 20:26

Re: Pro pana Radu.

O připojování  a regulaci OZE  do distribuční

soustavy  vím prd, to vím, ale vím taky , že bez stabilních zdrojů, což

jsou JE,  tepelné elektrárny, je distribuční soustava na "baterky". A

dokud nebudou ty  opravdové baterky na větrníky a  křemíkové destičky 

běžně k dispozici, jsou to pouze řečičky.  Viz níže m.kodeš

J. Jurax 10.2.2015 19:33

Re: No,

Zesměšňování ano, k tomu se hrdě hlásím. Ideologické žvásty - ale to snad ne ...

A lží si nejsem vědom - s výjimkou toho instalovaného výkonu fotopanelů u nás vztažmo k Temelínu - mně se to fakt nechtělo hledat, ale někde jsem to četl - a to o roce 2030 taky.

J. Jurax 10.2.2015 19:26

Re: Se zájmem jsem si článek přečet, ale kde

A pakliže myslíte pana šestašedesátku, tak sorry :-)

J. Jurax 10.2.2015 19:24

Re: Se zájmem jsem si článek přečet, ale kde

Četl - a nenalezl jsem tam zmínku o tom, že nebude uhlí ani plyn; je tam pouze poznamenáno, že zásob uhlí ubývá. Článek pojednává o tom, že nebudou elektrárenské kapacity.

Zásoby uhlí v ČR k roku 2008 - novější jsem nenašel - viz http://geologie.vsb.cz/loziska/loziska/loziska_cr.html#HNĚDÉ UHLÍ.

Nalezl jsem ale článek z roku 2012 pravící, že uhlí bude cca do roku 2030 - ovšem BEZ PROLOMENÍ LIMITŮ. To prolomení je ovšem politikum.

Tedy vztažmo k uhlí je Vaše replika případná. Jak to bude s plynem - ono spíš půjde zase o politikum - plynu je dost, ovšem ne u nás, a nejbližší je v Rusku. Podle http://www.zemniplyn.cz/plyn/ se celkové zásoby plynu odhadují na 200 let, nicméně prokázané (prověřené) zásoby zemního plynu, které jsou ekonomicky těžitelné při současné technické úrovni, dosahují 164 tisíc miliard krychlových metrů a vydrží při současné těžbě do roku 2060.

M. Kodeš 10.2.2015 19:16

Re: A to ještě autor nezmínil stabilitu sítě,

O připojování  a regulaci OZE  do distribuční soustavy  vím prd, to vím, ale vím taky , že bez stabilních zdrojů, což jsou JE,  tepelné elektrárny, je distribuční soustava na "baterky". A dokud nebudou ty  opravdové baterky na větrníky a  křemíkové destičky  běžně k dispozici, jsou to pouze řečičky.

J. Šimek 10.2.2015 19:13

Re: Autor LŽE!

To jste to narovnal :o) Vy ani nechápete jednoduchou větu.

J. Šimek 10.2.2015 19:10

Re: Prahu zásobuje PRE, nikoli ČEZ.

Tak si to tajemství nechte, ilumináte :o)

J. Šimek 10.2.2015 19:09

Pro pana Radu.

Dodporučuji nahlédnou do diskuze u vedlejšího článku o "žárovkách". Stačí si přečíst jedno z prvních vláken, kam se zapojil pan Vovák ohledně vytápění bytu žárovkou a přestanete s tím pánem ztrácet čas.

J. Šimek 10.2.2015 19:06

Re: Nechapu odpor proti JE

Link, ze kterého plyne váš předpoklad. To je logicky normální.

J. Šimek 10.2.2015 19:04

Re: A to ještě autor nezmínil stabilitu sítě,

Zjevně víte prd o připojování a regulací OZE do distribuční soustavy.

M. Kodeš 10.2.2015 19:01

Re: A to ještě autor nezmínil stabilitu sítě,

A musí pršet. Když nezaprší?....

J. Jurax 10.2.2015 19:00

Re: Se zájmem jsem si článek přečet, ale kde

Pakliže tím člověkem myslíte mne, pak se táži proč?

Nebo nemáte argumenty?

M. Prokop 10.2.2015 17:53

A to ještě autor nezmínil stabilitu sítě,

kterou prostě nelze bez stabilních zdrojů (z OZE za ně lze považovat jen vodní elektrárny, jejichž kapacita je omezená) provozovat, zvláště je-li narušována nestabilními OZE.

Ti zelenorudí Hujeři se usilovně snaží vyhubit lidstvo.

M. Prokop 10.2.2015 17:47

Re: Nechapu odpor proti JE

Radu jsem zahlédl až jako druhého.

V. Novák 10.2.2015 17:47

Re: Prahu zásobuje PRE, nikoli ČEZ.

Na nic údernějšího se nezmůžete?

Trapné, slabounké...

Já vím - praštit mě pěstí přes TCP/IP je obtížné... Vaše smůla.