27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mudrování o víře a ateismu (1)

Uveřejnil jsem nedávno v tomto mediu úvahu, týkající se toho vražedného blázince v Syrii, v Iráku i jinde v zahradě Alláhově: řeže se to, mydlí se to, šíité se sunity, sunité s Kurdy, nejhůř to ale odnášejí místní křesťanské menšiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Istvanfy 16.9.2014 9:07

Re: Darwinismus

Môže existovať kopa vecí, ktoré sa nijak neprejavujú ani priamo ani sprostredkovane, napr. tisíce Bohov a iných bájnych bytostí. Z praktickéko hľadiska je jednoduchšíe ich považovať za neexistujúce.

B. Rybák 14.9.2014 13:26

Re: Aby nebylo mylky

Tato civilizace je bezpochyby civilizací křesťanskou, křesťanství je (i podle současných čínských analýz) jedinou příčinou jeho úspěchu a to navzdory tomu, že "západořímskou říši" zničili negramotní západní barbaři (počínaje Karlem "Velikým"), kteří na 700 let degradovali křesťanství na krvavého tvůrce svých říší (podrobené národy "křtili krví"), které ukončilo až protestantské povstání národů proti žaláři "svaté říše evropské, národa německého", které vedlo ke vzniku demokratického kapitalismu (viz např. M. Weber!), který je nyní obnoviteli pro tentokrát "zelené", říše národa německého ničen (Robespierre, Stalin, Hitler, Mao, Pol-Pot..jsou skvělými ukázkami ateistických bůžků, stejně jako marxisté, sociální darwinisté a lidstvo nenávidějící enviromaentalisté jsou ukázkou budoucí mravní degenerace ateistického myšlení vedoucího ke státu "(vševidoucího) Velkého bratra"!

J. Heincl 13.9.2014 6:28

Re: Věřící věří

Vypadá to, že osobní napadání oponentů je vaše oblíbená metoda a tolerance vám nic neříká. Zdá se mi, že směšujete pojmy náboženství a křesťanství. Chtěl bych upozornit, že vámi zřejmě nenáviděné křesťanské náboženství nahradilo antická polyteistická náboženství. Masový ateismus euroatlantické civilizace je fenoménem 20. a 21. století. Do té doby křesťanství a předchozí pohanská náboženství prostupovalo celý život lidí této civilizace a přesto se technický pokrok konal. Uvedu příklad. Široko a daleko technicky nejvyvinutější antičtí Římané bez věštění augurů neudělali žádné závažnější rozhodnutí.

Nechci vás přesvědčovat. Máte svoji pravdu a tím to pro vás končí. Jen si myslím, že byste neměl označovat své oponenty za omezence chabého rozumu, aniž je dobře znáte.

V. Vaclavik 13.9.2014 3:56

Re: Je jasne...

Ja s ni souhlasim ve vsem. Mozna vam to neni znamo, ale u Randove si nemuzete vybirat jako rozinky z dortu, co se vam libi. Jeji ideje jsou naprosto provazane a nesouhlas s nejakou jejich casti znamena nesouhlas s celkem, tedy pokud jste v mysleni konsistentni, coz je dnes vzacnost. Mozna letos vyjde jeji stezejni roman Atlas Shrugged, doporucuji kazdemu.

V. Vaclavik 13.9.2014 3:44

Re: Aby nebylo mylky

Tahle civilizace vznikla navzdory krestanstvi. Krestanstvi polozilo na lopatky civlizaci Rima a muselo byt prekonane, aby Zapadni civilizace se mohla stat tou dnesni moderni, se vsemi technologickymi vymozenostmi. Je to presne naopak, nez pomylene tvrdite. Budto jste sam krestan, nebo jste naletel jejich tvrzeni, o jejich zasluhach na vzestupu nasi civilizace. Krestanstvi bylo vzdy kouli na noze branici jejimu rozkvetu. Je treba aby to bylo takhle naplno receno.

V. Vaclavik 13.9.2014 3:39

Re: Věřící věří

To je zrejme moje tvrzeni. Nabozenstvi mozna pomohlo zidum prezit jako zide, ale co se svetskeho prezivani tyka, jsou mistri v dvojakosti, jako ostatne vsichni verici - dokazi zit racionalne co se svetskych potreb tyka a iracionalno si nechavaji pro soukromi.

Moj tvrzeni jde ovsem hloubeji, je to vec principu, coz vam ale asi nic nerekne, jako ostatne naproste vetsine lidi. Kbyby bylo po vuli vericich, dodnes bychom byli nekde na stredoveke urovni zivota. Kbyby krestanska vira byla dodnes ziva, jako pred staletimi, nemeli bychom dnesni vymozenosti, ktere vznikly behem poslednich par stovek let.  Vira je opak rozumu, tedy je naprosto iracionalni, a k preziti na tomto svete ma clovek jen jediny nastroj a tim je jeho rozum. Ale lide jsou vetsinou dnes tak omezeni, ze ani nevi, kdy rozum pouzivaji a kdy ne a kdyz veri v neco iracionalni, jako nejake bozstvo, pak ani nevi, ze uz davno neveri, jako lide verili kdysi. Jejich vira je stejne chaba, jako jejich rozum.

P. Vaňura 12.9.2014 22:01

Re: projevy nenávisti ateistů

A ČEMU SE DIVÍTE???? To si jako myslíte, že když lidem SEBERETE peníze na "církevní restituce," budou Vás za to milovat???!!!

Restituce se dají přijmout či odmítnout jako cokoliv jiného, zdůvodnění se při "dobré vůli" snadno najde.

P. Vaňura 12.9.2014 21:52

To, že člověk musí oslavovat bohy a živit jejich

kněžstvo, se dočtete patrně i v rukopisech, jejichž jazyk nebyl ještě rozluštěn a samozřejmě v textech v mnoha živých i mrtvých jazycích.

Vždycky si vzpomenu na mayské kněze-krále, kteří tvrdili, že jen oni zajišťují vodu a když pak udeřilo sucho, UTEKLI, protože dostali strach, že by mohli být pohnáni k zodpovědnosti...

12.9.2014 21:51

Re: Zaujala mně jedna pasář.

Omlouvám se, nějak jsem to zvojtil.

12.9.2014 21:51

Re: Zaujala mně jedna pasáž.

"Vyslovovat všeobecně platná pravidla bychom směli, kdybychom vlastnili klíč k veškerému poznání"

A copak církev svatá netvrdí, že to všechno ví a že to je všechno dílo stvořitele? On třeba řekl "budiž světlo" a zažehl tímto  termonukleární reakci na slunci. Takovou on má moc a přitom nedovedl ochránit svého jediného syna, kterého židé ukřižovali. A tak by se dalo pokračovat a polemizovat hodně dlouho, ale nemá to smysl. Věřící nepřesvědčí a nevěřící také ne. Ale je zajímavé, že všechny víry mají jen tu svoji a jedinou pravdu. Ale pokud jejich bláboly a činy nezasahují do života ostatních spoluobčanů, je to jejich věc čemu věří. Daleko horší je skutečnost, když se tito věřící blázni zfanatizují a jde o život. A to byl případ křesťanů, kdy ve jménu boha jediného se konaly vyhlazovací akce. A teď je tady islám a to je opravdu problém.

P. Vaňura 12.9.2014 21:43

Ono je třeba rozlišovat náboženství a církve

Protože, jak pravil Voltair, "náboženství vzniklo ze setkání podvodníka s bláznem."

Co třeba aztéčtí kněží, kteří nejvíce hnali své ovečky do beznadějného boje nejen proti Španělům, ale i proti jiným kmenům, které už nechtěly Aztékům dodávat jako "daň" vlastní děti pro jejich krvavé oběti, protože věděli, že mnohé přetrvá vítězství Španělů, ale jejich krvavá koryta zaručeně ne.

Ve skutečnosti vzniklo náboženství jako součást psychiky, když se lidé snažili v duševním zdraví přežít každodenní ohrožení, hledali jakousi jistotu v opakovaných rituálech (toto lze pozorovat dokonce u malých dětí). J. Steinbeck popisuje, jak si američtí vojáci, přepravovaní za WW2 do Evropy, dokázali ve strachu z německých ponorek vytvořit jakousi soustavu pověr za 5 dní, které trvala plavba.

Ale, organizované náboženství také často civilizaci a kulturu NIČILO, několik set temných let po pádu Říma, včetně zničení Alexandrijské knihovny a obrovského počtu starověkých rukopisů, lze přičíst křesťanství a později islámu ("Nalezené rukopisy spalte! Buďto v nich je něco jiného, než v Koránu, pak jsou škodlivé, nebo v nich je totéž, co v Koránu, a pak jsou zbytečné.")...

12.9.2014 21:40

Zaujala mně jedna pasáž.

12.9.2014 21:40

Zaujala mně jedna pasář.

J. Vintr 12.9.2014 20:36

Re: Aby nebylo mylky

Chtělo by se napsat vy bl...e. Kdo myslíte, že "stvořil" tuhle civilizaci, v níž se nám žije tak dobře, jako se nikdy v historii planety nikomu nežilo? Byly to desítky a stovky generací věřících lidí. V minulosti tvořili ateisti jen zcela zanedbatelný zlomek populace a pokud někdy něco ovlivnili, tak vždycky jen k horšímu.

J. Heincl 12.9.2014 20:16

Věřící věří

v Boha či Bohy a ateista v ně nevěří. Myslím, že nemá žádný smysl se hádat, kdo z nich má pravdu. Pokud lidé svým přístupem k duchovnu neomezují jiné, tak ať si věří či nevěří dle libosti.

Hlavně jsem však chtěl něco napsat k následujícímu tvrzení, které jsem našel v diskusi. "Vira jako takova v principu podkopava lidskou schopnost uspesne prezivat na teto zemi, v tomto svete." Naprosto dokonalým příkladem opaku je historie malinkého národa Židů, kteří dva tisíce let neměli ani svůj stát, ani svoji společnou řeč. Měli však společné náboženství, kterého se zarputile drželi, ačkoli v podstatě ohrožovalo jejich fyzickou existenci. Mnohé významné národy jako Římané, Egypťané, Asyřané, Babyloňané, Aztékové, Inkové a další a daší zmizely z povrchu zemského, ale Židé vydrželi. Z toho vyvozuji, že na víře v Boha něco musí být, že to není jen nějaký primitivní nesmysl.

P. Sulc 12.9.2014 19:22

Re: V Boha věřím. ....

Vidim, ze jste bozi poradce a a buh bez vas neda ani ranu aniz by vas predem pozadal o radu. Ze buh ci cokoliv jineho neni, to se samozrejme neda dokazat. Da se jen dokazat, ze neco, i buh, je. Me ale schazi prave ten dukaz, on se zatim nikomu neukazal.

J. Sova 12.9.2014 19:12

Re: Je jasne...

V mnohém lze s Aynd Randovou souhlasit. Třeba v pohledu na dědičný hřích:

http://www.aynrand.cz/view.php?cisloclanku=2006052801

J. Vintr 12.9.2014 18:31

Re: Je jasne...

Vy se tady vymezujete proti instituci zvané církev (která musí nutně pracovat s zjednodušeným pojetím víry, aby ji bylo schopno akceptovat co nejvíc lidí. kteří nechtějí o ničem filosofovat. ale chtějí jen jednoduchý návod na to, jak správně žít) a proti extrémním jevům, které jsou spojeny se zcela primitivním chápáním náboženství. Kdybyste si dal trochu práce a seznámil se s učením zakladatele dnešního křesťanstvi Ježíše Krista, tak byste možná zjistil, že v něm není ani stopa po dogmatismu, že je tolerantní ke všem a že hlásal naprostou rovnost všech lidí před Bohem.To bylo v surové a netolerantní době, kdy Ježíš žil, takovým zjevením, že přitáhlo k jeho učení v krátké době obrovské množství lidí a jeho slova neztratila platnost ani po dvou tisíci letech, kdy se je mnozí pokoušeli překrucovat a zneužívat.

J. Aspirin 12.9.2014 18:18

Re: Je jasne...

... pokusil jsem se ale bylo to velmi únavné (tu číst A.R.) to je také na ateismu lepší než na víře - Vy to nazýváte Biblí ateismu, pro mě je to obyčejný slint a číst to nemusím (nevím zda jste ateista).

K třetímu a čtvrtému odstavci - už je docela chyba mluvit (přesto jsem to napsal) v tomto případě o ateistovi - lepší by bylo hovořit o člověku se zdravou nedůvěrou k autoritám. Nicméně ateista zůstává nadále svobodnější než věřící - ten je svázán svojí vírou ateista nikoliv (jak už tu někdo napsal ateismus je stav bez boha, ateista nemusí nutně věřit (jak se tu opět někdo pokouší naznačovat), že Bůh není on ho ke svému životu a pohledu na svět prostě nepotřebuje).

V. Vaclavik 12.9.2014 18:02

Aby nebylo mylky

Ateistovi neni nabozenstvi 'volne', stejne jako mu neni volny zivotu nebezpecny virus, ktery napadnul cast spolecnosti a zpusobuje morove vymirani, byt sam je proti tomu moru prirozene imunni.

Ateista ma prirozeny zajem, aby vira byla vymycena, protoze neni v jeho zajmu, aby cast spolecnosti byla iracionalni, aby selhala v pouzivani rozumu. To prece  nemuze vest k nicemu dobremu a ateista by si to mel uvedomovat, podkud je mu zivot drahy. Verici lide si ovsem takovy zajem ateisty vykladaji jako nesnasenlivost 'jinak vericiho'. A z jejich pohledu, z pohledu mylne logiky, je to naprosto 'logicky' vyvod.

J. Sova 12.9.2014 17:58

Re: Je jasne

Pokud je výhodnější věřit, nemůže se již jednat o víru, ale o prostý kalkul nejvyšší možné zištnosti.

Opravdu touží Bůh, aby v něj věřili zištní lidé?

Proč tedy pak věřící říkají, že víra je dar, když stačí chladný kalkul?

J. Vintr 12.9.2014 17:51

Re: Je jasne

Milý pane, ateismus je módou posledních několika desetiletí ale jinak lidé od prvního okamžiku, kdy (obrazně) slezli ze stromů, věřili v nadpřirozeno. A jak se můžete sám přesvědčit, tak lidstvo rozhodně nevyhnulo. Naopak já jsem přesvědčen, že bez víry v nadpřirozeno by dnes po lidském druhu nebylo ani památky.

V. Vaclavik 12.9.2014 17:50

Re: Je jasne...

" ateistovi žádná ateistická bible neríká, že zacne-li verit dopustí se hríchu. "

Takova ateisticka bible existuje - mel byste si precist prace A. Randove. Ta by vam vysvetlila, ze pokud zacne clovek verit, zhresi proti svemu rozumu, podkopa svoji jedinecnou vlastnost, diky ktere na tomto svete preziva jako clovek, podkopa svuj rozum.

"Ateista ... bez problému muže ríci "možná Buh existuje ale zatím není presvedcivý dukaz, je možné, že ho nalezneme"."

Pokud by neco takoveho bylo nalezeno, nebyl by to ani nahodou buh ve smyslu viry. Bylo by to nutne neco, co je soucasti prirody a tedy neco, co je mozno dale zkoumat. Cili slo by zase jen o zkoumani 'prirozeneho sveta', ktere nema co do cineni s virou.

V. Vaclavik 12.9.2014 17:38

Re: Je jasne

"Aby jste se vyhnul obhajobě vlastní víry, podsouváte oponentovi vlastní slabost. Je to jen myšlenkový faul."

Pane Gramblicko, mate uplnou pravdu, ale rozhrkanym myslim to nevysvetlite.

Verici lide podkopali svou mysl, rozum, jiz v kolebce, kdy selhali v pouzivani rozumu.

V. Vaclavik 12.9.2014 17:33

Re: Je jasne

"čistě pragmaticky je ale v tom případě "výhodnější" věřit."

Ale to se hluboce mylite. Vira jako takova v principu podkopava lidskou schopnost uspesne prezivat na teto zemi, v tomto svete. Verici lide bud hresi spolehanim se na jine, kteri svuj rozum nezkorumpovali, nebo pokrytecky ziji dvoji zivot - coz je nejrozsirenejsi varianta.

A zase uplne mimo - proc, 'proboha' by to neco od nas lidi ocekavalo cokoli, tedy proc verici by meli byt nejak zvyhodneni pred nevericimi? To jako je ten geometr pomstychtivy, nebo co? Neveril jste v mou existenci, tu mas po hube, do vecnych plamenu s tebou...

J. Sova 12.9.2014 17:27

Re: Je jasne

To je ovšem známá "Pascalova sázka", která je mylná.

Ś. Svobodová 12.9.2014 16:32

Re: Je jasne

čistě pragmaticky je ale v tom případě "výhodnější" věřit. Protože ateista může být velice nemile překvapen, že se mýlil :-)

J. Aspirin 12.9.2014 16:14

Re: Je jasne...

... na druhou stranu nejde dokázat, že Bůh existuje (experimentem). V Boha se věří.

Rozdíl mezi ateistou a věřícím je především v tom, že ateistovi žádná ateistická bible neříká, že začne-li věřit dopustí se hříchu. Ateista (mimo ty bigotní:-)) ale to je jiná kapitola) nemá nikde deklarováno, že jeho znalosti jsou konečné a bez problémů může říci "možná Bůh existuje ale zatím není přesvědčivý důkaz, je možné, že ho nalezneme".

Věřící ale má svojí svatou knihu a to je nevyšší autorita, přes kterou vlak nejede. Jeho znalosti a metody poznávání jsou omezené a ukončené jeho svatou knihou - zkrátka má hranici, kterou nemůže překročit a nemůže říci "možná Bůh neexistuje, zatím není přesvědčivý důkaz ale je možné, že ho nalezneme".

Jasně vidíme, že živé organizmy lze poměrně snadno šlechtit a upravovat si je podle svých potřeb. Nemyslím teď genetickými manipulacemi ale pouze vybíráním a množením jedinců se žádoucími vlastnostmi. Původci nemocí se stejným způsobem adaptují na antibiotika atd. Svět se mění každý den (to zjevně pozoruje každý z nás). Existuje nějaký důvod proč by se živé organizmy nemohly stejně těm měnícím podmínkám přizpůsobovat? Osobně žádný neznám...

Co se týče pýchy - kdo je pyšnější - věřící, který si myslí, že je stvořen k obrazu Boha a vůbec si nemůže připustit, že by jeho předci moli být jednodušší živočichové (opice:-)). Nebo ateista, který počítá i s touto možností a přesně ví, že jeho znalosti nejsou zdaleka dostatečné pro kvalifikovanou odpověď?

V. Běhal 12.9.2014 15:36

Re: Darwinismus

V důsledku na čem jiném?

V. Běhal 12.9.2014 15:34

Re: Darwinismus

Najděte si učebnici Základy molekulární biologie, napsané Albertsem a spol. str. 205, otázku 6-7 a na ni odpověď na str. A-18. Tam najdete: Navíc je zde vysoká pravděpodobnosrt že při tak vysoké frekvenci mutací by došlo k poškození mnoha životně důležitých genů, které by vedly k smrti buňky.. Jinými slovy náhodné mutace v zárodečných buňkách, jen ty jsou dědičné, vedou ke smrti zárodečných buněk.