26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Potřebujeme nezávislou státní správu?

V pondělí odpoledne ve Sněmovně pokračovala jednání mezi představiteli parlamentních stran o služebním zákonu. Strany se na tom dohodly minulý týden ve snaze odblokovat zauzlovanou situaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 5.8.2014 15:59

ptal se tu někdo, co je to nezávislá státní správa...

nezávislý znamená samostatný - tedy sám za sebe odpovědný (za své chyby sám zaplatím) a sám se o sebe starající (tedy chci-li jíst, musím si na svůj chléb sám vydělat). Jestliže je úředník neodpovědný - není vyhozen za svá selhání, s tím, že musí uhradit spáchanou škodu - a zároveň je placen z peněz daňového poplatníka (přes přerozdělovací mašinérii, které je sám součástí) - nelze o "nezávislé" státní správě vůbec uvažovat...

J. Anděl 5.8.2014 17:20

Re: ptal se tu někdo, co je to nezávislá státní správa...

Státní správa si na sebe má vydělat? Tak to se nemáme na co těšit. Ještě s láskou budeme vzpomínat na porevoluční exekutory. A když bude chtít člověk povolení na to, aby si domů postavil v předsíni věšák na deštníky, zaplatí za to litr :-)

M. Prokop 5.8.2014 18:08

Re: ptal se tu někdo, co je to nezávislá státní správa...

Něco do sebe by ta myšlenka měla. Domníváte se, že nyní za to zaplatíte (přímo i nepřímo) méně?

J. Anděl 5.8.2014 23:25

Re: ptal se tu někdo, co je to nezávislá státní správa...

Protože vás respektuji, rozmyslím si to. Ale vůbec se mi to nezdá. Protože podle mě když podnikáte, snažíte se nejen najít mezeru v trhu, kterou byste naplnil svými produkty nebo službami, ale snažíte se i do jisté míry tu potřebu vytvořit (lidé ještě nevědí, že potřebují i-phone, nebo jak zní ten slavný citát...).

Já nějak nechci úředníka v oddělení marketingu, který vymýšlí služby, na kterých úředníci vydělají na své živobytí. Ještě by to teoreticky mohlo fungovat, kdyby měli konkurenci. Ale jak by taková vznikla? Mohly by si třeba jednotlivé úřady konkurovat, kdo mi levněji a rychleji obnoví občanku? Myslíte to takhle? Moc si to nedovedu představit.

T. Hudeček 5.8.2014 12:01

je třeba říci i B

Nezávislost státní správy v principu nemůže existovat. Pokud někdo něco takového chce vybudovat je třeba se na to podívat i z druhé strany a vzít zaměstnancům státní správy volební právo, jinak v principu buduje nerozbitelnou diktátorskou organizaci. Uvědomme si, že zaměstnanců SS (a sakra, asi by se měla tato sféra zaměstnanců přejmenovat, protože potom nelze zkracovat) je přibližně 400 tisíc a takové seskupení je schopno teoreticky vyhrát volby (už tak je v podstatě vyhrává).

J. Kulheim 5.8.2014 16:10

Re: je třeba říci i B

Mohla by existovat, kdyby tam byli pouze nezávislí lidé. To jsou jedině bezdomovci, kteří si bezdomovectví sami vybrali, jako způsob života. To jsou jediní lidé, kteří si užívají svobody.

J. Boleslav 5.8.2014 11:57

Hlavní problém zákona o státní službě

je ten, že se buduje dům od střechy. Napřed by se mělo zmapovat a dohodnout, jaké všechny služby by měl stát poskytovat, a teprve potom se bavit o personáliích. Z hlediska nadvlády politiků či úředníků na jednotlivých úřadech se jedná o poměrně složitou otázku, kterou je rovněž třeba důkladně prodiskutovat. Například v Británii, kde na ministerstvech vládnou úředníci a politici jsou tam v podstatě namalovaní, se začíná vést diskuse, zda je to skutečně to pravé ořechové. Oba elementy, politický i úřednický, je třeba ve vedení úřadů optimálně vybalancovat, což není vůbec jednoduché.

J. Kulheim 5.8.2014 13:03

Re: Hlavní problém zákona o státní službě

Potom správa věcí veřejných vypadá, jak v seriálu Jistě pane premiére nebo řízení EU. Na čele jsou figury, které nic nerozhodnou a politiku dělají anonymní úředníci, kteří plní zájmy lobbistických skupin.

Kdyby to vedly alespoň pěkné roby, které by pózovaly nehoře bez.

J. Boleslav 5.8.2014 16:39

Re: Hlavní problém zákona o státní službě

Přesně tak.

M. Prokop 5.8.2014 18:09

Re: Hlavní problém zákona o státní službě

Souhlasím, ovšem s podotknutím, KDO to bude mapovat? Zase úředníci?

J. Stejskal 5.8.2014 20:11

Re: Hlavní problém zákona o státní službě

Ještě že se toho sir Humphrey nedožil!

K. Janyška 5.8.2014 10:08

Nepotřebujeme !

Naopak, státní správa musí podléhat kontrole občanstva, tedy jejich vyslanců, tedy politiků... Dzp.

B. Rybák 5.8.2014 13:08

Re: Nepotřebujeme !

Ano!

J. Kulheim 5.8.2014 10:03

Co to je nezávislá státní správa?

"Nezávislá" na kom nebo na čem nezávislá? Pojem NEZÁVISLÝ, je neuchopitelný a proto by ho měl někdo napřed definovat a na definici se shodnout. Jinak se koná debata hluchých. Někdo si může představovat nezávislost na alkoholu, jiný něčem jiném. Stejně tak, když má být někdo apolitický. Co to je? Každý demokraticky myslící člověk ve volbách projevuje svůj zájem o politiku tj. řešení věcí veřejných a volí stranu, která má program politický.

Státní správu máme a jinou nepotřebujeme. Musíme ustanovit jinou, neodvolatelnou, která bude plnit úkoly z Bruselu. Za to nám dají nějakou korunu z peněz, které tam pošleme.

Je to sprosté vydírání a korumlování. Vy ustanovíte správu a my vám dáme peníze.

Psal tady někdo, že Ištvan a Šlachta, nikdy nespí. Zdá se, že to není pravdou. Korumpluje se furt, ale tihle veleduši mají asi jiný názor.

T. Hudeček 5.8.2014 12:04

Re: Co to je nezávislá státní správa?

Do kamene tesat!

O. Mayer 5.8.2014 9:47

jako vždy se naskýtá otázka, ...

.. proč vynalézat znovu kolo a systém neobšlehnout v zemích, kde evidentně léta (v Británii řádově století) funguje. Argument , že v těchto zemích je jiný systém neobstojí, neboť právě tento rozdíl má být cílem vyrovnat.

Jinak zkrácení funkčního období mi přijde jako typicky české vylepšení, díky kterému se neguje očekavatelný přínos. Pokud má dojít k odpolitizování, musí být zákonitě funkční období superouřady delší než období volební. Že so ho nyní najmenuje současné koalice je sice z pohledu opozice smůla,. ale musím říct (ač nejsem rozhodně voličem současné vlády) že mají co jim patří (měli to spousta času, když byly u vesla oni).

J. Boleslav 5.8.2014 12:00

Re: jako vždy se naskýtá otázka, ...

Funkce GŔ státní správy je hrozná hňupovina, hodná pera socanských myslitelů jako je Dutohlav D. Vnesla by do státní správy pouze dvoukolejné řízení a ještě víc by ji zneefektivnila.

V. Kain 5.8.2014 12:52

Re: jako vždy se naskýtá otázka, ...

Státní správu nepotřebujeme.Nezávislá státní správa je nesmysl a pokud ji vehementně prosazuje současná koalice a hlavně ČSSD tak to je jasný důkaz,že by to chtěli přes svoje úředníky ovládat.

J. Boleslav 5.8.2014 16:42

Re: jako vždy se naskýtá otázka, ...

Státní správu potřebuje každý stát, pokud má fungovat.

R. Langer 5.8.2014 12:53

Re: jako vždy se naskýtá otázka, ...

Jestli má někdo dojem, že v posledních desetiletích vláda v Británii funguje dobře a efektivně, tak může být jedině jejím členem... ;-)

P. Gabriel st. 5.8.2014 9:46

Pan Doležal se samozřejmě, jasko často,

hrubě mýlí! Jako mnohé jiné, tento zákon bez lidovců nebude!

P. Gabriel st. 5.8.2014 9:34

Kalouskovci jenom řvou, ale nemají alternativu!

Byli spolu s ODS u vesla dost dlouho, aby připravili a prosadili svou verzi zákona o státní službě. Ani je to nenapadlo, protože potřebovali čachrovat s posty ve státní správě a uplacírovávat dle potřeby své zasloužilé. Pro příklad jeden za všechny, topenář Vitula. Je samozřejmě neštěstím, že tak důležitý a potřebný zákon připravovala taková postavička jako je Dienstbier. Ale je možné mít státní službu nezávislou na volené politické správě bez ústředního vedení? Není! Nechť tedy Kalousek, Fiala Filip a ostatní řvouni položí na stůl alternativu, která zajistí, že do státní úřední správy nebude politická správa zasahovat, že úředník, bude-li mít kvalifikaci a bude řádně plnit povinnosti ze zákona, bude mít jistý postup, po odpracování x let definitivu a na konci přes skromný plat výsluhu navíc? Samozřejmě tzv. prostupnost v podobě, že do výběrových řízení se budou moci přihlásit i kvalifikovaní odborníci "z civilu", že činnost ředitele(ství) státní správy bude kontrolovat a pravidelně hodnotit volený orgán, že ve výběrových komisích budou mít většinu odborníci "z civilu", to je třeba doplnit, třeba pozměňováky. Odstřihnutí prezidenta od jmenovacích pravomocí není nutné. Doufám, že se dočkáme lepších (morálně i lidsky) představitelů, než byli poslední dva kasteláni na Hradčanech. Ale to záleží především na nás a na tom, jak se dokážeme, jako, voliči, oprostit od své vlastní povrchnosti a hlouposti.

J. Boleslav 5.8.2014 11:49

Re: Kalouskovci jenom řvou, ale nemají alternativu!

Zákon o státní službě existuje a je platný už 12 let. Pouze nenabyl účinnosti.

B. Rybák 5.8.2014 13:56

Re: Kalouskovci jenom řvou, ale nemají alternativu!

"Kalouskovci" (tlačící na ODS) tento zákon, bez něhož se vyspělé demokracie cca 200 let skvěle obešly, na přání EU-byrokracie už před 12 prosadili. Naštěstí není účinný což m.j. znamená, že odolali amorálnímu pokušení zabetonovat ve státní správě svoje lidi (kterými současná vláda zcela obsadila veškeré státní instituce)!

Požadavek, aby státní správa byla zcela nezávislá na volených politicích (tedy na vůli občanů) je naprostým popřením podstaty demokracie. Jde o nebezpečnou, i v jiných oblastech se projevující snahu o vytvoření ("Bruselem") zkorumpovaného a naší politiku (DEU-)korumpujícího "státu" ve státě ("naše" montovny a "naše" obchodní řetězce, a "naši" zkorumpovaní EU-hujeři už do něj patří, "naše" banky...pohltí nejpozději po přijetí Eura)!

V horních patrech SS prostě musí rozhodování politiků realizovat lidé u nichž je jisté, že je nebudou záměrně a beztrestně sabotovat (korupce nemá svůj objektivní základ v politicích, ale v byrokracii, která působí na politiky)!

J. Boleslav 5.8.2014 16:43

Re: Kalouskovci jenom řvou, ale nemají alternativu!

Před 12 lety žádní Kalouskovci s ODS nevládli, vládli zde oranžoví.

B. Rybák 5.8.2014 21:38

Re: Kalouskovci jenom řvou, ale nemají alternativu!

Máte pravdu. Spěch očividně může být velmi špatný rádce. Doufám, že u zákona, jehož účinnost byla nejméně pětkrát různými vládami odložena snad nemá skutečnost kdo s ním pracoval jako první fatální význam.

Významným faktorem, který měnil obvyklé (EU-hujerské) chování TOP09 i ČSSD byla zřejmě skutečnost, že podle původního zákona měl nejvyššího šéfa úředníků jmenovat pan prezident (což bylo pro Kalouska i Sobotku..nepřijatelné), zatímco pro (Nečasovu) ODS byla především nepřijatelná jeho antidemokratická EU-hujerská podstata trapně zakrývaná fíkovým listem "boje proti korupci".

Dnešní Kalousek ale oprávněně kritizuje pokus o převálcování opozice, které je u tak významného zákona nepřijatelné (ten zákon by totiž měl přetrvávat i za vlády opozice). Nemluvě o tom, že by SS byla na celá desetiletí obsazena politickýni příznivci této vlády!

Na charakteristice ého služebního zákona nemám důvod něco měnit.

V. Ondys 5.8.2014 8:34

:) Každá snaha o lidskou tvář socialistického přerozdělování

má jenom šanci vygenerovat nějakého pokrokově obludného :))))) Husáka.

J. Vavrochová 5.8.2014 7:52

Jak to funguje v zemích EU, kde ten zákon už mají

v účinnosti? Nešlo by se z jejich chyb poučit a fungující zákon převzít?

P. Gabriel st. 5.8.2014 9:36

Re: Jak to funguje v zemích EU, kde ten zákon už mají

Dienstbierův zákon je, pokud se nemýlím obdoba rakouského a rakouské právo je nám stále v mnohém nejblíž. Problém není v zákoně. Ptroblém je v tom, že Kalousek by tím měl utrum, Nagyová by z Nečasovy postele nemohla velet rozvědce atd..

P. Han 5.8.2014 10:51

Re: Jak to funguje v zemích EU, kde ten zákon už mají

No teď jste to tedy vysvětlil. A bez toho zákona by Kalousek atd. co? Teď jsou tam vaši oblíbenci a ti to budou schvalovat. Že by se zakecali?