26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Proč politici EU neuznají referenda na Ukrajině

Dali jsme politikům příliš velkou moc. Právo občanů na sebeurčení je v evropské postdemokracii iluzí. Lidová referenda na Ukrajině uznat nemohou, protože by je mohli chtít i občané v EU. Podívejme se, jak se k národním referendům iniciovaným občany staví namátkou několik států v Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 19.5.2014 2:37

Referendum není všelék

Jsou to volby jako každé druhé, které vyhraje ten kdo vrazí nejvíc do reklamy. I lid lze zblbnout cílenou kampaní k nezřízeným hovadinám. Viz rakouská JE Zwettendorf - Rakušané zblblí masivní antijadernou propagandou si v referendu odhlasovali, že již hotová elektrárna se nespustí. Z ni demontované reaktory slouží spolehlivě několik desetiletí v Německu, peníze rakouských poplatníků vyletěly do luftu (ekvivalent cca 26 miliard Kč) a do Rakouska se jednak vozí uhlí z Polska (ať žije skleníkový CO2, že) a jednak elektřinu nakupují.

Některé věci z principu nemohou být zodpovězeny referendem - vyžaduje se odpověď ano-ne - neboť mají víc variant a/nebo jsou příliš odborné.

Výsledky referenda v nějakém nadregionu se mohou diametrálně lišit od téhož referenda v podregionu (pokud postavíte úložiště vyhořelého jaderného paliva jinde než u nás, jsem pro).

A některé otázky se prostě do referenda z důvodu politické korektnosti dát nesmí. Co myslíte - jak by dopadlo referendum o znovuzavedení trestu smrti? O dotacích fotovoltaiky zdražující energii pro každého? O přijetí eura?

V. Novak 19.5.2014 10:41

To je, promiňte, hloupé klišé.

Co je všelék? Všelék neexistuje - a naposled ho hledali achy,misté.

Referendum je součást demokratického uspořádnání státu, jeden z jeho nástrojů. Nikdo nikdy netvrdil, že všelék. Ale zavrhnete snad kterýkoli lék proto, že neléčí všechno? Zavrhnete brufen protože neodstraní bradavici na nose?

Hloupé klišé...

Zwentendorf - lid rozhodl hloupě. Ale rozhodují snad politici méně hloupě? Lid rozhodl hloupě - a tu hlouost si po léta odnáší. Bude-li dostatečně na§rán následky své tehdejší hlouposti, měl by mít možnost vyvolat referendum, v němž svou tehdejší hloupost napraví.

J. Jurax 19.5.2014 19:21

Re: To je, promiňte, hloupé klišé.

Klišé neklišé - referend jest užívat uvážlivě a jen ve velmi omezeném počtu případů. A nutno varovat před jeho nekritickým zbožštěním, jež je tady na Psu i jinde občas ventilováno.

Blbé rozhodnutí z referenda je - neboť ono jest hlasem lidu a tudíž hlasem božím posvěceným nade vším - obtížně zvratitelné, přičemž pravděpodobnost blbého rozhodnutí je řádově vyšší než u rozhodnutí politiky - i když si o nich nedělám žádné iluze - protože ti mají alespoň teoreticky čas problematiku nastudovat, získat informace a tázat se expertů, kteroužto možnost lid nemá ani teoretickou. Rozhoduje podle údernosti kampaně; údernost se pak odvíjí od množství peněz, které je ten či onen do pro něj správného rozhodnutí vrazit a od drzosti, s jakou bude v kampani lhát. Příkladem budiž naše referendum o vstupu do EU - kampaň byla jednoznačně pro vstup a kritické hlasy byly zcela potlačeny a/nebo dehonestovány.

Navíc referendum mi přijde jako alibi politiků - nevíme jak, nejsme ochotni rozhodnout a nést politické důsledky rozhodnutí, ač za to nás lid platí, tak to předhodíme lidu. My nic, my muzikant, lid rozhodl, tak si nestěžujte.

A k tomu Zwettendorfu - lid rozhodl blbě, ale jsa masírován propagandou to jako újmu nebere, neboť problematice nerozumí a elektřiny je v zásuvkách dost. Politikové si navíc na konto referenda v Rakousích jaderky zakázali úplně.

V. Hák 18.5.2014 18:45

Dle mého názoru.

kdyby EU nebyla musel by si ji autor vymyslet aby mě proti čemu a komu bojovat.

M. Prokop 18.5.2014 21:56

Re: Dle mého názoru.

Kéž by! (nebyla)

L. Šádek 18.5.2014 18:39

Pane Matějko,

tleskám vám za tento článek, až mě bolí ruce. Konečně zase někdo, kdo je ochoten vykřičet našim politikům do tváře, jak na tom ta demokracie opravdu je. Bez refereda si neumím představit ani demokracii.

B. Rybák 18.5.2014 16:28

Zajímavý přehled práv na referendum.

Nicméně v západních státech, s výjimkou švýcarského slepence vzájemně si nedůvěřujících národů spojených především výhodou trvale mírového praní špinavých peněz světa, oprávněně zvítězila zastupitelská demokracie, která řešení problémů na státní úrovni přenechává profesionálním politikům, zodpovídajícím se občanům ve volbách (neschovávajících se za demagogy snadno ovlivnitelný postoj občanů v dílčích otázkách).

Rozhodování na úrovni nedemokraticky vzniklé (nikým nevolené) "EU-vlády" je pochopitelně nutno prověřovat v národních referendech, protože práva mnohých národů jsou touto "EU-vládou" přirozeně vážně ohrožena a skutečnost, že i národní politici jsou téměř vždy mnohem vstřícnější k EU-integraci než jejich národy, zakládá vážné podezření, že jsou zkorumpováni vidinou svých budoucích, za EU-zásluhy přidělovaných bohatých "pašalíků" bruselských!

Nové státy normálně nevznikají pouhými referendy (ty mají pouze doplňkový význam), protože musí být přijatelné pro své sousedy a zainteresované velmoci. To, že se v EU prosazuje myšlenka referendy vyvolaných rozpadů tradičních států je projev EU-hlupáckého oslabování států, které se EU vrátí jako nacionální "bumerang"!

P. Ryšavý 18.5.2014 1:09

Matějka

Proč Matějka je tak "svobodný" a nenapíše nikdy nic o Rusku?

Š. Hašek 18.5.2014 12:10

Re: Matějka

Není ani nutno. O Rusku je informací dost.

Myslel jsem (bláhově), že debata se vede třeba o číselných hodnotách hlasu ukrajinských obyvatel - tedy majdanských a třeba celého východu Ukrajiny, kde Putin ani nemusí nic zjišťovat, neboť 65 procent má plné zuby ukrajinského chaosu (a logicky vzhledem ke geografii, brusel je pro ně něco jako daleká Andromeda) a sousední Rusko je pro ně "vcelku normální stát".

To je tak těžké pochopit, že východ Ukrajiny vůbec "krasohledy bruselské nebere"? Znají Putina. Doněck totiž není Beroun (ani třeba Užhorod). Ach jo.

B. Rybák 18.5.2014 14:59

Re: Matějka

Ano! Ukrajina je teď nesmiřitelně rozdělena především na její jihovýchod a její západ a volby (či referendum) nerespektující toto rozdělení jsou naprosto k ničemu, protože jejich výsledek bude pro skoro polovinu jejích občanů nepřijatelný!

J. Šimek 18.5.2014 19:45

Re: Matějka

Jako u nás, taky zhruba fifty fifty už několik volebních období :o)

E. Heusinger 17.5.2014 20:31

ODS (Klaus)

Proboha jen žádné referendum. My politici nejlépe víme co je pro občany dobré.

M. Prokop 17.5.2014 16:11

S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

Ovšem spojovat to s uznáním ukrajinských, kde je zatím vyloučeno referendum uspořádat za slušných podmínek a konrolovaně, podobně jako na Krymu, je holá pitomost.

Š. Hašek 18.5.2014 11:59

Re: S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

Problém bude v tom, že EU uznává "referendum" na nějakém náměstí. A Putin má jasná data, že celá východní třetina současné Ukrajiny by ihned odhlasovala spojení s Ruskem. A nikoliv pod samopaly, zcela dle svého zvážení. Stejně jako Zakarpatí by zřejmě odhlasovalo připojení k ČR (Masaryk tam stále frčí).

Kdo se tohle odvážil říci (a i ještě dnes, po všech známých skutečnostech) je onálepkován jako demagogický rusofil. Jen kvůli tomu, že řekne "že voda ze studny studí".

Není nutno toto brát, jako výraz mých sympatií k té či oné straně konfliktu. Upozorňuji jen na míru kolosální dezinformační kampaně stran Ukrajiny. Prostě se musí psát jednostranně.

M. Prokop 18.5.2014 21:57

Re: S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

Proč by se muselo?

B. Rybák 18.5.2014 14:49

Re: S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

A volba prezidenta za mírně řešeno "neslušných" podmínek není pitomost?

M. Prokop 18.5.2014 21:59

Re: S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

A jsou na celém území Ukrajiny "neslušné" podmínky? Pokud ano, proč?

J. Schwarz 17.5.2014 15:27

Vykašlete se na Brusel

pane Matějko! Zaprvé proruská "referenda" na Ukrajině žádnými lidovými referendy nejsou, neboť se konala na prakticky vojensky obsazených územích v režii jediné strany, bez jakékoli kontroly. Zadruhé o jakých to případných referendech v Evropě to mluvíte a jak definovat územní celky v nichž by měl jejich výsledek platit? Proč třeba odtrhnout katalánsko od Španělska na základě referenda s výsledkem 45:55% ano, a ne rozdělit to samé Katalánsko  na podoblasti podle jiných lokálních "referend"? Kupříkladu ve Skotsku může být 60% pro samostatnost 40% pro setrvání v Británii. Proč  by se část Skotů v okrsku, kde jsou jich naopak 60% pro Británii nemohou v "lidovém referendu" rozhodnout odtrhnout se od Skotska a založit "Nové Skotsko" jako východoukrajinští separatisté "nové Rusko"?  Nakonec bychom mohli státy zrušit úplně, a rozdělit se na základě "referend" v jednotlivých rodinách, co vy na to?

J. Ráž 17.5.2014 16:27

Re: Vykašlete se na Brusel

A tipněte si,jak by dopadlo referendum o rozdělení Československa v roce 1992. Kdyby bylo uspořádáno jako celostátní, tak by většina občanů ČSR byla proti rozdělení a následky si můžeme domyslet. Bez krve a možná i mrtvých by se to neobešlo. A stejně bychom se rozdělili, protože NY si to Dlováci vynutili.

Jen blázna by mohlo napadnout udělat celoukrajinské referendum o samostatnosti východní Ukrajiny. O sebeurčení vždy rozhoduje jen(!) ten, kdo se o něj hlásí. Takže referenda o samostatnosti např. Skotska se mohou zúčastnit jen Skotové a byla by pitomost aby o osudu Skotska rozhodovali v referendu Angličané, Welšané a Irové ze severu. A tak už to v demokraciích chodí. Vždy rozhoduje většina, i kdyby byla jen pětiprocentní.

J. Ráž 17.5.2014 16:29

Re: Vykašlete se na Brusel

Samozřejmě .....Slováci.

Klávesnice tabletu si dělá co chce.

B. Rybák 18.5.2014 15:31

Re: Vykašlete se na Brusel

To je velmi jednoduché. Ve Vámi jmenovaných zemích bude ve volbách (či v referendu) poražená menšina jejich výsledek v drtivé většině respektovat.

Na Ukrajině "majdanští" pučisté demokraticky zvolenou vládu nahradili nelegální, zuřivě protiruskou a nyní i bojůvkami a armádou prosazovanou a proto pro části Ukrajiny ruským obyvatelstvem obydlené zcela nepřijatelnou "despocií". Vytvořili nenávistnou propast, k vůli níž žádné celo-ukrajinské volby nemají smysl!

S podobně rozpolceným Severním Irskem se bohatá VB násilně potýkala i po jeho oddělení od 5/6 irského ostrova ještě desítky let (a to tam nikdo demokratickou vládu nesvrhnul a ani Londýn nikdo "humanitárně" nebombardoval).

J. Matuška 17.5.2014 13:57

Změnil jsem názor.

Do nedávna jsem souhlasil s názorem, že stačí vyhlášení jednorázového referenda, na kterém se shodne ústavní většina parlamentu. Nyní se stavím za uzákonění obecného referenda. Vypracovat takový zákon nebude snadné, existuje spoust otázek, na které nebude snadná a navíc jedna odpověď. Jsem moc zvědavý, kdy parlament tento zákon přijme. A proč jsem tak změnil svůj názor?

Nepovažuji za správné, aby např. kancléřka Merkelová se dohodla s Hollandem a s ostatními hlavouny o věcech, které vůbec nebyly v programech stran a s kterými tedy vůbec do voleb nešly. Obecné referendum by se hodilo, aby se občané vyjádřili, jestli chtějí vstoupit do eurozóny nebo jestli si nepřejí zrušení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas... :-))

Nejsem voličem Úsvitu za přímou demokracii, ale v otázce referenda Okamurovi fandím /problém je ovšem znění zákona.../.

J. Šimek 17.5.2014 14:51

Re: Změnil jsem názor.

Zrušení rozhlasu a televize veřejné služby by definitivně vedlo k bulvarizaci médií. O to Vám jde?

J. Matuška 17.5.2014 15:09

Re: Změnil jsem názor.

Odpověď najdete na tomto odkazu:

http://virtually.cz/journal/?q=spolecnost-sss

J. Matuška 17.5.2014 15:15

Re: Změnil jsem názor.

Tady najdete odpověď: http://virtually.cz/journal/?q=spolecnost-sss

J. Ráž 17.5.2014 16:00

Re: Změnil jsem názor.

V případě necenzurovaného internetu je veřejnoprávní rozhlas a TV přežitkem. Tento názor je v současnosti umocněn tím jak manipuluje ČT i Radiožurnál ze zprávami z Ukrajiny. Veřejnoprávní zdroje informací už dávno nejsou objektivní. Tak čemu jsou?

M. Prokop 17.5.2014 16:13

Re: Změnil jsem názor.

Nevím, proč bych měl bulvár ČT a ČRo povinně platit. A nic než bulvár to není.

J. Šimek 17.5.2014 18:56

Re: Změnil jsem názor.

Tak to jste asi neviděl vysílání na Primě nebo na Nově. Jinak si ten jasný odsudek nedokážu vysvětlit.

L. Urban 17.5.2014 13:51

lidová referenda

Jsem ochoten finančne podpořit projekt, kde všichni ti adoranti lidových referent budou nastěhováni do jedné vesnice a o veškerých otázkách společného soužití budou rozhodovat lidovým  referendem. Déle než měsíc nevydrží.

Trocha vzdělání, čtení knih (pokud možno starších dvacátého století) a nečumění do bulváru by prospělo mnoha místním debatérům všetně autora článku.

R. Vašíček 17.5.2014 12:20

Ja som poslednú dobu

nadobudol silný dojem, že najväčším nepriateľom demokracie je, keď ľud vyjadrí svoj názor. To je absolútne neprijateľné, pred takým vyjadrením je potrebné ľud varovať, odmietať ho, že je nelegitímne, protiústavné, prípadne - keď odmietneme poslať pozorovateľov, tak že neboli pozorovatelia, atď. Ak k nemu predsa len dôjde, je potrebné opakovane a výrazne zdôrazniť, že sme ho neuznali, neuznávame a nikdy neuznáme, lebo (dôvody viď vyššie). Najlepšie je zatvoriť si oči, zapchať uši a nahlas súvisle hovoriť blobloblobloblo....