26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Mzda slabosti

Nová verze historie nabírá na síle. Jde asi o toto: Krize na Ukrajině je v drtivé míře chybou Západu. Ponižovali jsme a provokovali Rusko bezhlavým a bezohledným rozšiřováním NATO a Evropské unie. Pokud tento proces zastavíme, nebo – ještě lépe – úplně zvrátíme, bude vše v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 27.4.2014 11:38

Re: Nepratelsky Zapad?

Fakt, ze Rusko v dvacatem prvnim stoleti namirilo nejen svou retoriku, ale dokonce sve rakety smerem na Zapad, protoze nemohlo vystat americky radar u nas, muze byt jen necivilizovanymi pohunky nahlizeno jako normalni hajeni zajmu civilizovane mocnosti. Jen takovi pohunci mohou stavet Zapad a Vychod jako civilizacne rovnocenne, se stejne legitimnimi nahledy na svet, se stejne legitimnimi mocenskymi zajmy a odhodlanim se za ne brat. V jinem clanku nekdejsiho politka ODS Dlouheho, na ktery sem dala pani Kaniokova odkaz, mluvi tento pan jednim dechem o Ruske risi a Evropske risi.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/S-exministrem-Tlustym-o-Ukrajine-Nekteri-lide-by-si-meli-dat-na-hlavu-mokry-hadr-316800

"Kdyby se Ukrajinci bývali shodli na tom, ... že nemusí být nutne politickou soucástí jedné nebo druhé politické ríše"

V. Vaclavik 27.4.2014 11:13

Re: Nepratelsky Zapad?

Vezmeme si severniho souseda Ameriky, Kanadu - panuji tam mezi lidem, nebo mezi politky jakekoli obavy z mozneho nasilneho ovladnuti jejich mocnym jiznim sousedem? Citi Kanadane potrebu namirit nejake balisticke rakety na sveho jizniho souseda? Dejte si mokry hadr na hlavu. Tim nerikam, ze tam jinak panuji pratelske vztahy - z obchodniho hlediska se Kanada od sveho jizniho souseda porad velmi silne distancuje a nedovoli svym obcanum nejake vetsi volno. NAFTA (North American Free Trade Agreement) je nikoli dukazem, ale prave tou vyjimkou, potvrzujici panujici nesvobodu v obchodnich vztazich s Amerikou. A je to presne ten duvod, proc by i dnes Amerika mohla mit zajem Kanadu nasilne vojensky anektovat. Ale jak rikam, to nikomu ani neprijde na mysl, ze by k necemu takovemu mohlo dojit, na to jsou to uz moc civilizovane zeme, a neco takoveho neprichazi v uvahu.

Kanadsky Quebec uz dlouho a tradicne koketuje s odtrzenim od Kanady, je to takove jejich Slovensko. Ovsem posledni o co by ti Francouzi stali, by byly nejake uzsi vztahy s Amerikou - presto se Ameriky neobavaji, protoze kdyby obavali, ani by o nejakem separatismu nepipli. Jenze dobre vi, ze Amerika by je i jako samostatny pasalik vojensky neprepadla, dobre vi, ze to neni nepritel, pred kterym je treba se mit z vojenskeho hlediska na pozoru.

Kanadska olejarska Alberta v osmdesatych letech koketovala s odtrzenim od Kanady a pripojenim s k Americe, nebo se ji aspon vice obchodne otevrit, snad tam byla na poradu dne i uplna samostatnost. Fakt, ze jak Quebecky, tak Albertsky separatismus se nekonal, nemelo nic co delat se zustanim pod nejakymi mocnymi ochrannymi kridly Kanady, protoze Kanada muze byt vsechno mozne, jen ne nejaka vojenska mocnost. Kdyby se Amerika zitra rozhodla ji nasilne vojensky anektovat, kdo by se vzmohl na vic, nez jen slovni protesty? Kdo by prispechal Kanade s vojenskou pomoci?

V. Vaclavik 27.4.2014 10:53

Nepratelsky Zapad?

Radil bych vsem, kterym Rusky pohled na Zapad jako na nepritele nevyrazi dech, aby si dali mokry hadr na hlavu. I kdyz mam tisicere vazne vyhrady jak k paragonu Zapadu, tedy Americe, a to same v blede modrem vuci Evrope a vuci jeji dnesni Unii obzvlaste, tak pokud nejsem nejaka 'zlotrila' zeme, pak naprosto neprijimam nahled na Zapad jako na nepritele.

Kdyz se dnes rekne Zapad, pak vojensky je tim minena Amerika. A obavaji se nejake ostatni zeme Zapadu nejakeho vojenskeho napadnuti Amerikou? Obava se snad i v nejakych nejtajnejsich snech nejaka zeme Zapadu, ze by moha byt Amerikou vojensky napadnuta a nasilim k ni pripojena, byt ta by k tomu mohla mit duvody, vzhledem k obchodnim zajmum Ameriky - kdy neamericke zeme si tak rady hraji u sebe doma na nejaky feudalni pasalik se svymi obcany (presneji jedna cast obcanu drzi v podruci ostatni, aby se predeslo volnemu obchodnimu otevreni se Americe)?

Vezmeme si treba Mexico - panuji tam nejake, jakekoli obavy z napadnuti jejich mocnym severnim sousedem? Co by se asi stalo, kdyby se Amerika zitra rozhodla vojenskym nasilim anektovat Mexico, nebo treba jen jeho severni cast? Zajem by na tom dozajista byl a je taky jiste, ze kdyby tak Amerika zitra ucinila, tak by se tak stalo a bylo by vymalovano, jak se rika.

J. Rechnovský 27.4.2014 10:39

Re: S naší armádou? ;-))

Naprostý souhlas!

Jenže ono to soudržské plukovnické želé bylo poslušnou, a tedy vítanou zástěrkou pro penězovody do politických stran přes spřátelené "podnikatele". Netýká se to zdaleka jen armády...:-/

M. Stuchlik 27.4.2014 10:05

Re: Článek očividně rozdělil zde vládnoucí přívržence institutu

Ano, taky mám dojem, že pan Vyhnalík je jen sofistikovanější verze paní Kaniokové.

M. Stuchlik 27.4.2014 10:03

Re: S naší armádou? ;-))

česká generalita s moskevskýma školama k bezpečnosti ČR a naší důvěryhodnosti v rámci NATO taky nepřispívá. Staré dědky to chtělo vyházet. Místo toho senilové vypudili kluky, kteří prošli West Pointem a mají zkušenosti z nasazení v ostrých akcích. Dokud nevypudíme  bolševickou generaci od koryt tak se nic měnit nezačne.

V. Vaclavik 27.4.2014 10:02

Re: Taky dobré zhodnocení,

Moto Tlusteho clanku je hanebny nazor, ze jak Rusko, tak Evropa jsou 'rise' - nerozlisuje mezi nimi. Tlusty nam chce namluvit, ze koketovani Zapadu s Ukrajinou je stejneho razu, jako to s Vychodni - kde to vychodni je doprovazene otevrenou demonstraci vojenske sily za hranicemi Ukrajiny a prakticky urcite i uvnitr Ukrajiny.

Taky by panu Dlouhemu mel rici, ze kdo setri na energii, aby ta nebyla draha, zaplati nakonec necim nesrovnatelne drazsim - zivotem. Me jeho ekonomicke chytrohorakynstvi smrdi. Nejspis lide jako on dobre vi, ze o jeho zivot v pripade ze se bude platit zivoty, nepujde.

B. Rybák 27.4.2014 9:50

Re: Nevyslyšené varování

Právě proto, že máme tak špatné zkušenosti z dohodami "o nás bez nás" by nás měla zajímat reálná nebezpečí z DEU, tedy z prostoru, který nás po celé dějiny ohrožoval (nacistům i bolševikům nás prodal) než fiktivní nebezpečí z Ruska. To se týká celé t.zv. "visegrádské čtyřky" "západem" navzdory jejich historii "bolševikům" prodané.

Chápu, že Pobaltí se cítí ohroženo Ruskem stejně oprávněně jako např. my Německem (Irák Iránem, Arménie Tureckem, Mali, Středoafrická republika, Rwanda,... Francií...). Pokud by ale bylo možno nedodržovat mezinárodní smlouvy pouhým poukazem na to, že byly podepsány z blbosti, brzy bychom žili ve světě bez jakýchkoli záruk a smluv!

Posunutí západních hranic NATO, které se změnilo na převážně nezávazný politický spolek, patrně nebylo hlavním důvodem porážky prozápadní politiky v Rusku. Jeho symbolem se stalo proti Rusku namířené humanitární bombardování Bělehradu, pokus zmocnit se jeho přírodního bohatství a invaze "západu" na (za)kavkazské republiky!

P. Hlosta 27.4.2014 9:45

S naší armádou? ;-))

Nevím, jestli měla být EU tvrdší, aby dosáhla na získání Ukrajiny pod svůj prapor. Jaké ale bylo Česko? Česko nemá armádu, která by mohla samostatně čelit komukoliv, kdo by se rozhodl zaútočit byť jen tisícovkou ozbrojenců, jedním letadlem a dvěma tanky. Muselo by se podat žádost k velení NATO o posílení České obrany. Reálně viděno ovšem, je bezpečí Česka v tom, že leží až před okrajem EU a ne přímo na okraji. Hůř jsou na tom Slovensko a Polsko. Ti se musí o sebe starat podstatně víc v obraně a výzbroji vojska. My to máme skoro zadarmo svou nynější polohou. Tak nás trápí jen to, že bychom měli něco dát NATO k dispozici z naší armádní vybavenosti. Ta je mizerná.

"Čésky foják, dópra foják". Takže švejkovat, aby si NATO nijak u nás nepomohlo a zároveň aby jsme zůstali pěkně ve stínu. Stovky miliard rozkradené v korupci, vinu na tom má ta sociální skupina dole, protože jsou neschopní a miliardáře vůbec netrápí stav naší armády, protože mají své kapitály vytáhnuté do zemí jistoty. Rozhodně nemají starost o ekonomiku státu a jeho vojenské zabezpečení. Jsou zbyteční, protože miliardy pro stát nijak nepoužijí. Korupce nás jednou hodí do spárů hegemona Ruska a sociální spodní vrstva si řekne že nevadí, protože stejně z dřívějších ukradených miliard neměla prakticky nic.

Asi by se měla řešit spíše korupční situace v Česku, než ohrožování Ruskem. Riziko z korupce je primární a obsazení Ruskem zatím nehrozí. Z Ruska hrozí jen odpověď na ekonomické sankce a ty naše korupční prostředí jen upevní. Úplatky budou dražší.

B. Rudolf 27.4.2014 9:24

Re: K tomu Estonsku a Lotyšsku

Jenomže gospoda Putin s Lavrovem svými vyjádřeními  tento postup Lotyšska a Estonska plně legitimizovali. Nikdo totiž nechce mít ve své zemi pátou kolonu.

A jestliže kamkoliv, kde si Rusové nemohou prosadit, co chtějí, mohou přijet Ruské tanky a Rusy obývané území prohlásit za součást Ruské federace, pak by bylo přiměřené Rusům kdekoliv na světě odnímat občanství každé země kromě občanství Ruské federace. Vůči mnohým Rusům by to bylo nespravedlivé, ale obávám se, že by to bylo nejmenší zlo.

P. Dvořák 27.4.2014 8:27

... volební právo protože čeština není jejich první jazyk

Kolik našich indoevropanů by přišlo o volební právo?

J. Huml 27.4.2014 4:58

Re: Článek očividně rozdělil zde vládnoucí přívržence institutu

Dobry, pane Brodsky, pi Kaniokova prebyva nejradeji, s otevrenymi usty,  pod psacim stolem genia  V.K., pan Vyhnalik se opravdu snazi o neobjektivni rozbor, ale trochu to take pachne nedostatkem silne moralni patere (jak muze byt nekdo kamos s totalitou, i kdyz to sype?) a pan Sejnoha , no jo. Radikalni odpurci totality p. Prokop a dalsi, jiste ve vetsine, ale s opravdu barevnym spektrem nazoru, ktere jsou zapotrebi, a potom lide (pravdolaskari), kteri uz na ty sragory na Psu nemaji chut nejak reagovat; asi proto, ze je jasne, jak je V.K. institut vedle jak ta jedle a bezvyznamny, a ze na nejake radikalni reseni pomoci ozbrojenych sil nema v tomto pripade Zapad ani pomysleni. Chce to zrejme jen cas, nez se Putin sam udusi na varene nudli omezene ekonomicke prilezitosti, tak jako nedavno skoncil mohutny a neporazitelny Sovetsky Svaz.

P. Brodský 27.4.2014 3:16

Článek očividně rozdělil zde vládnoucí přívržence institutu

na dvě skupiny. Na pevné klausovce(Kanioková, Vyhnalik, Šejnoha atd) a měkké Prokopovce(většina ostatních). Navzdory tomuto rozdělení pravdoláskaři na Psu skoro ůplně mlčí,anebo jen občas něco tiše špitnou.Pravděpodobně ze Psa brzo ůplně vymizí.Asi jíž zjistili, že jim tu Aston pšenici pěstovat v míře srovnatelné s prvními lety existence NP nedovolí.

J. Vyhnalík 27.4.2014 1:52

Re: Nesmysly

The Road to Serfdom.

Nepřekrucujte. Nic nemá pouze jednu příčinu.

To opravdu nevidíte analogii mezi nevyspělými mladými demokraciemi po rozpadu R-U a dnešní Ukrajinou?

Ani v Jugoslávii se neválčilo hned a když se válčilo, byla válka omezená jen na některé oblasti.

Krymskou autonomii nezrušil ani Kučma, pouze prosadil změnu ústavy a odvolání presidenta. Já netvrdím, že Ukrajina musí následovat Jugoslávii, jenom to, že je na nejlepší cestě aby to udělala. Zrušení jazykového zákona byl pouze jeden z mnoha kroků, dalším bylo vyhnání ruskojazyčných poslanců, fyzické napadání poslanců, kteří se pokusili promluvit rusky, výměna vlády podle diktátu pučistů, odvolání gubernátorů a dosazení oligarchů na jejich místa. Možná jste si všiml, že na Krymu přes 60 % ukrajinských vojáků přešlo na ruskou stranu a cca 20 % dezertovalo. To jenom abyste měl představu o tom, jakou podporu má současná vláda.

J. Vyhnalík 27.4.2014 1:31

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Neznám.

J. Vyhnalík 27.4.2014 1:27

Re: Jaksi vám uniká zásadní okolnost.

Jenom předvádíte, že dění na Ukrajině bylo pod Vaší rozlišovací schopnost. Ukrajinské krize byly vyvolávány ekonomickou slabostí země a inherentním napětím mezi průmyslovým východem a zaostalým západem.

Ukrajina měla problém s dodávkami plynu proto, že za ně nedokázala platit. Nikdy se nestalo, že by Rusko přerušovalo dodávky bezdůvodně.

Těch 5 mlrd ročně nebyly podpora ekonomiky, ale podpora NGO a to jsou sakra velké peníze.

P. Mach 27.4.2014 1:25

Re: Nesmysly

V tom případě určitě budete schopen uvést odkazy na texty, kde Hayek nebo další tvrdí, že nástup Hitlera k moci způsobil pouze Versaillský mír. Jasně, po té co se po první světové válce rozpadla mnohonárodnostní impéria a nahradily je mnohonárodnostní státečky se Evropa stala oázou stability a těch 20 let, které od roku 1918 následovaly to jen dokazují. :-)) Ještě chcete podotknou něco  k "příčinám" první světové války? Ukrajina šla celých 20 let od ekonomické krize k ekonomické krize. Nikdy tam ale nedošlo na násilí "jako v Jugoslávii" o kterém blábolíte. Můžete upřesnit jakým způsobem Ukrajina upírá té 1/3 obyvatelstva jejich zájmy a práva? Kromě jediného excesu, ze kterého vzápětí sešlo, k žádnému omezení práv etnických rusů po janukovyčově pádu nedošlo. Mimochodem je zajímavé, že jste opomenul zmínit, že tu krymskou autonomii zrušil proruský Kučma, a  ruská loutka Janukovyč si za dobu svého premiérování a prezidentování nenašel čas aby ji obnovil.

J. Vintr 27.4.2014 1:24

Re: Slova věčně živá

Vzhledem k tomu, že V.K. byl po "sametovém převratu", řízeném z Moskvy, dosazen na místo ministra financí, aby zajistil žádoucí průběh privatizace, není vůbec překvapivé, že obhajuje Rusko. Jinak co se týká EU, není vůbec vyloučené, že i jejím vedení má Moskva své agenty ....

J. Vintr 27.4.2014 1:17

Re: To jsou kolikrát velice zajímavé vývody

Máte špatné informace. O jaderných zbraních vůbec nebyla reč. Šlo o chemické zbraně a ty Saddám prokazatelně měl (a použil proti vlastnímu civilnímu obyvatelstvu). To, že je po jeho svržení nenašli, ještě neznamená, že tam nebyly.

J. Vyhnalík 27.4.2014 1:16

Re: bu bu bu bu bu

Zatím to v Rusku funguje lépe než na Ukrajině. To se může v budoucnu samozřejmě změnit. Rusko Ukrajinu nerozbíjí, nemá proč. Problém je v tom, že Ukrajinci nejsou jednotní a nedokáží si to přiznat. Totalitní metody jsou v nich tak zažrané, že si nedokáží připustit, že by celá Ukrajina nebyla jednotná pod jejich vedením. Nenechte se mýlit tím, že ti, kdo jsou zrovna u kormidla, se okázale hlásí k západu. Pro velkou část z nich je to hlavně způsob, jak získat podporu pro ovládnutí země.

Pokud jde o Čečnu, tak islámský chalifát na Kavkaze není nic, co by nám mělo chybět.

P. Mach 27.4.2014 0:59

Re: Jaksi vám uniká zásadní okolnost.

O historii i těchto zemí toho vím celkem dost. Například to, že  celá desetiletí nezpůsobilo to národnostní složení, o kterém blábolíte že způsobí krvavou občanskou válku, jediný etnický konflilkt. Krize, které Ukrajinu postihly byly vždy spojeny s ruskem, nejčastěji s tím, že putin chtěl ukrajince k něčemu donutit a zavřel kohoutky s plynem. Etnickou válku na Ukrajině si vymyslel putin a vy mu to žerete i s navijákem.  Ano, posílat peníze na Ukrajiny je hotový zločin, každopádně ve srovnání s tím co dělá putin, tedy s posíláním vojáků na Ukrajinu. :-) Ale vážně, pět miliard korun ročně je kapka v moři potřeb Ukrajiny, a nějaký zlovolný záměr by v tom hledal jen paranoidní vylízanec.

P. Mach 27.4.2014 0:56

Re: Takže rozesrání původně stabilního regionu,

Zdají se vám informace z televize Rossija věrohodnější? :-)

M. Stuchlik 27.4.2014 0:54

Re: Článek má k objektivitě dost daleko,

Hlavně, že soudruh Klaus je veleobjektivní

M. Stuchlik 27.4.2014 0:51

Re: K tomu Estonsku a Lotyšsku

Přesně. A nejen Lotyše, o Ukrajincích, kterých rusi vyvraždili 8 milionů, platí totéž.

M. Stuchlik 27.4.2014 0:50

Re: K tomu Estonsku a Lotyšsku

Rusi tam jsou nastrčená pátá kolona, která měla prosazovat ruské zájmy v této oblasti. Zcela oprávněně je místní chápou jako cizorodý prvek, který hájí zájmy ruských okupantů proti jejich zájmům, jako nebezpečí pro vlastní zemi. Je vůbec otázka jestli by rusi coby cizinci hájící cizí zájmy měli mít volební právo.

M. Stuchlik 27.4.2014 0:47

Re: bu bu bu bu bu

Lidi si volí? A jak by si mohli volit když jim kandidáty nadiktuje Moskva a "nevhodné" kandidáty odstraní? To jsou asi takové volby jako u nás za bolševika, mohli jsme si vybírat jen mezi kandidáty národní fronty, kde byli jen poskoci komunistů. Ukrajina se rozpadá kvůli tomu, že ji Rusko systematicky rozbíjí. Rusko se zatím nerozpadá jen kvůli Putinovu teroru, takový teror jaký zažili čečenci si nikdo nepřeje. Jakmile padnou silovici padne rusko. Už aby to bylo.

P. Vaňura 27.4.2014 0:08

Samozřejmě, nejlepší by bylo poslat je Heim ins Reich,

protože je tam usídlila okupační velmoc. Ale to se dnes nenosí...

M. Prokop 27.4.2014 0:00

Re: Když to tak čtu, nevycházím z údivu

Klidně předpokládejte.

Bandera je jeden z produktů bolševismu.

M. Prokop 26.4.2014 23:33

Re: K tomu Estonsku a Lotyšsku

Narodili, nebo okupovali?

Nikdo se nestará, zda je jazyk první nebo druhý.

Když Rusové chtějí žít mezi těmi, které okupovali a vystěhovávali na Sibiř, musí se jen naučit jazyk těch, mezi kterými chtějí žít.

Já ty Lotyše a Estonce obdivuji, jak jsou k těm okupantům smířliví.

J. Šejnoha 26.4.2014 23:10

Re: Klanové války v Iráku jsou méně krvavé, než režim

Tak to těžko.

Kdyby  se za  Saddáma  masakrovali Iráčani jako za  vlády  USA, tak by tam už dnes  skoro nikdo nežil.