27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

RUSKO: Jak vnímat Putina

Řekněme rovnou, že Krym je pro Ukrajinu ztracen. To není hodnotící věta, to není ani obhajoba Putinovy politiky, ani lámání hole nad bezmocí Západu, je to pouhé konstatování reality.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 15.3.2014 14:46

Není třeba studovat psychologii!

To, že západ porušil sliby dané Gorbačovovi (viz jeho známá vyjádření) m.j. tím, že zneužil Jelcynovský chaos v Rusku ke vstupu NATO do bývalých (tří) post-sovětských republik a s pomocí post-bolševických oligarchů i k ovládnutí ruského přírodního bohatství je nezpochybnitelné, stejně jako to, že ponížil Rusko bezprávným "humanitárním bombardováním" jeho tradičního spojence srbského (na Krymu jsou teď i Srbští dobrovolníci!).

Putinův sílící politický mandát spočívá v tom, že nikdy nepřipustí, aby se to opakovalo. Pokud by v tom jeho demokracie selhala, vrátí se do Ruska nacionální totalita stejně jako přišla do Německa po jeho ponížení a ožebračení během demokracie Výmarské republiky po 1. světové válce! Opravdu si to někdo přeje?

V. Vaclavik 13.3.2014 21:23

Vyborny rozbor

pane Klausovy ideologie a duvod proc s nim nemohu stat na jedne strane ideologicke  barikady, navzdory jeho prednaskam o svobodne ekonomice, se kterymi jinak souhlasim.

J. Václavíková 13.3.2014 18:47

Výborný rozbor

.

J. Urban 13.3.2014 17:08

Myslím, že autor dobře chápe realitu - jak

na Ukrajině a v Rusku, tak u nás (čímž myslím Evropu). Vyplývají z toho pro mne dvě věci: Putinovo Rusko má svou útočnou doktrínu (velmi podobnou té, jakou měl Hitler ve 30.letech), Evropa se nyní má snažit hledat proti ní obrannou doktrínu. Tristní konstatování. A za pár let budeme USA lízat zadel, aby nás z toho zase vytáhla :-(

J. Kuka 13.3.2014 18:15

Re: Myslím, že autor dobře chápe realitu - jak

On ted neni prilis realny "stav" , aby 130M rusko okupovalo evropu s 650M obyvateli .

P. Vaňura 13.3.2014 22:48

Při posr*** moderních Evropanů to není vyloučeno

Navíc,  Putin, stejně jako Hitler by zabíral východ Evropy postupně. A kolik Čechů by bylo schopno tvrdit, že se jich okupace např. pobaltských republik netýká???

B. Hamal 13.3.2014 17:07

Putinovo klidné vůdcovství

Americký publicista P.C.Roberts má svůj způsob vnímání Putina:

Putinovo klidné vůdcovství, bez provokativních prohlášení a hrozeb, trvání na dodržování práva a dbání vůle občanů, stojí v protikladu k hrozbám Západu a jeho podpoře násilného svržení demokraticky zvolené vlády. Západ se opírá o propagandu, hrozby, sílu, a o schemata svrhávání vlád, které předtím démonizuje.

Putin se opakovaně ptá proč Západ krizi na Ukrajině vytvořil, proč tam zničil demokracii a ústavní pořádek. Neznamená to, že nezná odpověď. Odpověď nedává, protože je diplomat a doufá, že zdravý rozum a dobrá vůle převáží. Spojení Ukrajiny s NATO znamená americké raketové základny na Ukrajině. Vzpomeňte jak byli Američané vyděšeni sovětskými raketami na Kubě. Putin ví, že důvodem stažení se Washingtonu z dohody o antibalistických raketách a instalace takovývh raket v Polsku je degradace ruské nukleární odstrašující síly. Putin ví, že důvod, proč Washington změnil svou válečnou doktrínu tak, aby umožnila preventivní jaderný útok, je provést úder proti Rusku jako první.

Lidským a racionálním přístupem se Putin etabloval jako skutečný světový vůdce. Washington tomu čelí Putinovou démonizací. Putinovo vůdcovství Washington frustruje a dělá to z něj kandidáta na atentát.

Více viz: (P.C.Roberts: Putin Speaks) http://www.paulcraigroberts.org/2014/03/10/putin-speaks/

J. Podešva 13.3.2014 18:43

Re: Putinovo klidné vůdcovství

Nevím, kdo je P.C. Roberts, ale to, co je tu napsáno, je absolutní nesmysl. A poslední odstavec ... "Putin jako skutečný světový vůdce" tomu nasadil korunu.

J. Podešva 13.3.2014 18:46

Re: Putinovo klidné vůdcovství

Nevím, kdo je P.C. Roberts. Ale to, co je tu napsáno, je absolutní nesmysl. A poslední odstavec ... "Putin jako skutečný světový vůdce" ... tomu nasadil korunu.

J. Podešva 13.3.2014 18:46

Re: Putinovo klidné vůdcovství

Pardon, ta druhá kopie je omyl.

J. Vyhnalík 13.3.2014 21:01

Re: Putinovo klidné vůdcovství

Nejen ta druhá ;-)

J. Kuka 13.3.2014 15:03

Ja si nejsem tak uplne jisty .

Podle meho , kdyby se EU a USA domluvili se zbytkem sveta na nejakych vyznamnych ekonomickych sankcich ruska , tak by putin musel vytahnout atom nebo prilezt po kolenou . Rusko je v dnesni dobe zeme tretiho sveta naprosto zavisla na penezich z prodeje na zapad a majici nesurovinovy prumysl "velikosti" spanelska . To ze rusove jeste nepochopili , ze nejsou supervelmoc ,ale jen mala lokalni velmoc je jen jejich problem . Ciste EU+USA maji dohromady 18x vetsi HDP nez rusko . .

J. Podešva 13.3.2014 13:18

Co nám doopravdy hrozí ?

Mělo by být každému jasné, že spor o Krym je jen jedním kamínkem mozaiky. Jde o obnovení Ruského impéria, existujícího druhdy pod názvem SSSR. Že chrání Rusy ? Ale Ruskému impériu přece nikdy o lidi nešlo. Lidský život měl v Rusku vždy jen malou cenu. Jestliže se "vůle lidu" Putinovi hodí (Krym), tak ji využije. Pokud se mu nehodí (Čečensko), tak ji potlačí. Ale vždy se snaží zvětšovat Ruskou říši, Ruskou sféru vlivu. A do té, podle něj, patříme i my. Takže pozor na něj. Že bude Krym Ruský, je teď už jasné. Zaútočí Rus na Ukrajinu ? No to bude zajímavé. A je zcela nepochybné a je možné to dokládat fakty, že posiluje svůj ekonomický vliv u nás. Takže pokud nás Rus neobsadí vojensky, jako v r. 1945 a pak 1968, tak se bude všemožně snažit podrobit si nás ekonomicky.

Ś. Svobodová 13.3.2014 12:30

Soudíte Putina?

Představte si možnost, že by před r. 89 Česko vzdalo Moravy ve prospěch Slovenska. S tím, že jde jen gesto uvnitř státu. Po rozdělení v r. 92 by se Morava stala  Autonomní republikou Morava s vlastním parlamentem, zákonodárstvím a jazykem ve  Slovenském státě.  Po nějaké době by se odehrál nelegitimní státní převrat, demokraticky zvolený prezident a parlament by byl svržen a do vedení státu by se nahnaly nikým nevolené hordy. Jejich prvním činem by bylo odebrat Moravanům právo úřední rodný jazyk. Za této chaotické situace s nelegitimním vedením by Morava požádala Česko o pomoc a zpětné připojení k historickému celku Čechy a Morava. Mít tu sílu a moc, pomohl by jste, nebo by jste seděl na zadku, plkal, vymlouval se a čekal, že to nějak někdy dopadne?

M. Zikmund 13.3.2014 13:59

Přesné

Navíc by to bylo tak, že by převrat na východě Slovenska podporovala východní mocnost, která by evidentně chtěla dostat celé Slovensko včetně Moravy do sféry svého vlivu. Ti samí lidé, kteří dnes spílají Putinovi by v tomto případě měli náhle tísíc a jeden důvod pro vojenskou "pomoc" Moravě a z vysoka (a správně) by kašlali na nějaké spílání z východu (odkud by se ozývaly nadávky do fašistů a agresorů).

B. Hudzieczek 13.3.2014 14:52

Re: Soudíte Putina?

To je hodně vykonstruovaný příměr, ve srovnání s Krymem.

J. Lepka 13.3.2014 20:38

Pro : Šárka Svobodová

Ona má Morava vojenský přístav a jediný přístup k moři ???

Ś. Svobodová 13.3.2014 21:08

Re: Pro : Šárka Svobodová

Vy by jste Moravě pomohl jedině, kdyby měla přístup k moři? :-)))

P. Vaňura 13.3.2014 11:06

To celé je jinak, jedná se o stále

tutéž imperialistickou politiku Ruska. Především, Rusko chce svou sféru vlivu a to bez ohledu na mínění obyvatel zemí, které se do své sféry vlivu rozhodlo zahrnout (například Čečenců). Vždyť to ruský ministr zahraničí řekl jasně, "Ukrajina nikdy nepatříla do zájmové sféry EU." To znamená že NESMÍ provádět jinou politiku, než takovou, jakou jí nadiktuje Moskva.

TOTÉŽ byla okupace Československa r. 1968, Brežněv řekl jasně Dubčekovi, že patříme do jeho zájmové sféry, což v jeho podání znamenalo, že Dubček nesměl provádět kádrové změny na nejvyšších místech bez jeho předchozího schválení!!! (svědkem této debaty byl Zdeněk Mlynář a najdete to v jeho Knize Mráz přichází z Kremlu), "A abychom toto uspořádání (výsledek WW2) udrželi, jsme ochotni vést další válku, řekl k tomu Brežněv."

Za Stalina příslušnost do jeho zájmové sféry mimo jiné znamenala, že Gottwald musel uposlechnout jeho příkaz uspořádat politický proces s příslušníky nejvyššího stranického vedení a několik jich pověsit. Gottwald sice brutálně likvidoval opozici ale naprosto nechtěl věšet své blízké spolupracovníky. Proces se Slánským byl vítězstvím nejzarytějších stalinistů!

V. Novák 13.3.2014 11:48

A proto podporuje referendum na Krymu, zatímco

Světoví Demokratizátoři referendum odmítají. A proto taky nová Ukrajina odmítá svobodu slova Rusům na východě...

Nejste drobátko naruby?

J. Schwarz 13.3.2014 11:52

Re: A proto podporuje referendum na Krymu, zatímco

Já chci také referendum. U sebe doma mám většinu a chci se odtrhnout od ko..ta Nováka!

R. Langer 13.3.2014 13:37

Re: A proto podporuje referendum na Krymu, zatímco

Tak to já chci taky!

V. Novák 13.3.2014 15:17

Re: A proto podporuje referendum na Krymu, zatímco

A vy jste ke mně přirostlej, že se chcete odtrhávat? Nějak jsem si nevšim... Že byste byl to vymrle co se mi vyrazilo?

Víte co - ono to půjde i bez referenda a nějakých násilností. Dávám vám povolení odtrhnout se a jít kam vás vede ctěná libost - třeba do pr-ele. Ať se vám tam líbí!

A. Bocek 13.3.2014 10:41

Jak vnímat putina ?

Jako bezskrupulózního rusáka.

S. Ševeček 13.3.2014 10:09

Hrozí nám revize

"posametového" uspořádání - tedy konce 90-tých let 20. století, kdy se zdálo, že v Evropě zavládne ráj na zemi.

A. Novák 13.3.2014 6:39

boj o Krym není revize výsledků 2WW.

Krym patřil do ruské sféry vlivu, jeho předání USSR (v rámci SSSR !!!) bylo vnitrostátním aktem. Dnes jde o mezinárodní spor...:o)

L. Krajíček 13.3.2014 2:07

Henry Kissinger řekl i další.

Například:

"Démonizace Putina není politika. Je to alibi pro její nedostatek."

J. Vyhnalík 13.3.2014 1:46

Empatie aneb vraťte panu Petráčkovi školné

Empatie je schopnost vcítění, porozumění emocím a motivům druhých. Autor si to zjevně plete s pojmem sympatie. Schopnost empatie je nezbytná nejen pro politiky, ale i pro všechny, kdo chtějí pochopit tomu, jak svět funguje. Pro pana Petráčka je to zjevně sprosté slovo.

Problém Ukrajiny je v tom, že doposud spadala do ekonomického prostoru Euroasijského ekonomického společenství. Janukovyč se pokoušel balancovat mezi EU a EurAsEc a sázel na to, že zadluženou ukrajinskou ekonomiku spasí velkorysá nabídka ze strany EU. Pro politiky EU byla Ukrajina příliš velké a příliš drahé sousto a v situaci, ve které jsou finance EU nemohli Ukrajině nabídnout víc, než vzletné řeči o podpoře.

Jakkoliv byl Janukovyč neschopný, základní počty má dáti/dal nejspíš ovládal natolik, že si spočítal, že podpis asociační smlouvy a díky tomu ztráta ekonomických výhod v obchodu se svými sousedy znamená ekonomický krach, pokud EU neslíbí podstatnou finanční pomoc na roky, které Ukrajina pro přistoupení k EU potřebuje.

Na druhé straně Rusko nabídlo nejen výhodnou půjčku, ale i zvýhodněné ceny plynu a pokračování přístupu na trhy EurAsEc. Ovšem Janukovyč ztratil důvěru a podporu bohatých oligarchů. Někteří, jako například Porošenko dokonce přímo financovali (jídlo, ubytování) pokračování protestů a nemohli si dovolit jejich smírné ukončení a čekání na předčasné volby, protože se, nejspíš ne neodůvodněně, museli bát Janukovyčovy odvety.

Příčiny krize vidím tedy dvě, jednak slabost ukrajinské ekonomiky a jednak hloupost a nezodpovědnost politiků EU, kteří na jednu stranu Ukrajinu lákali z vlivu Ruska, ale nedokázali si přiznat a nahlas říct, že EU na přijetí bankrotující Ukrajiny dnes nemá. Slibovali tedy něco, co nemohli dodržet a proto je i pro ně krize výhodná, protože jim umožňuje odvést pozornost od vlastního selhání.

P. Lenc 13.3.2014 8:55

Re: Empatie aneb vraťte panu Petráčkovi školné

Dá se se vším, co jste napsal souhlasit.Ale chybí tam jedna , možná nejpodstatnější věc.Putinem a spol. dlouho připravovaná politika anexe bývalých částí SSSR.Vyzkoušel si to na Gruzii a když z reakce Západu poznal, že může beztrestně pokračovat, tak znovu naprosto beztrestně využil situace.Osobně si myslím, že přinejmenším poslední týden kolem Majdanu byl čistě v režii ruských tajných služeb.Ruská imperiální politika se znovu probudila a Západ je vyšachovaný.A ještě jedna věc, o které se nemluví.Rusko začalo horečně zbrojit, zatímco nejen NATO, ale i USA doslova tragicky oslabují obranu.I to Putin dobře ví.

V. Novák 13.3.2014 10:06

Putin využil situace, kterou mu EU naservírovala

na stříbrném tácu - a tím myslím zejména nestydatý požadavek EU, aby cestu Ukrajiny do EU financovalo Rusko. Výhřez nacionalismu v pomajdanské Radě už byl jen ten poslední kopanec, který nakopl všechny ohrožené.

Pokus o etnické vyčištění Jižní Osetie od Osetů byla situace, kterou Saakašvili naservíroval Rusku už rovnou na zlatém podnosu. Ač se to Západ pokoušel velmi dlouho zalhat. Navíc po možná nenadšeném, ale rozhodném odtržení jeho Kosova a jeho uznání jako státu.

Režie ruských tajných služeb... No jistě - jak jinak? NAŠI spojenci by přece ani nedokázali takto postupovat. Kdepak - za tím musejí být temné síly - a jaké jiné než ruské? Pikllická "teorie" jak vyšitá.