26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Spěje elektroenergetika ke krizi?

V současné době proběhly tři důležité události, které mají společný původ a ukazují, že evropská elektroenergetika, tedy alespoň v střední a východní části Evropy, je blízko krize. První je ostrá diskuze okolo velmi vysokých dotací do fotovoltaických elektráren u nás, druhou pak sociální bouře a protesty proti drahé elektřině, které proběhly v Bulharsku, a třetí nedávné vyhlášení německého ministra pro energetiku a životní prostředí Petera Altmaiera pro noviny Frankfurter Allgemeine, že náklady na "Energiewende" i v případě, že se nyní podaří růst dotací do obnovitelných zdrojů zbrzdit, překročí do roku 2040 bilión eur.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 27.2.2013 14:41

Re: K článku se prakticky nedá nic dodat...

Jenže o tom to přece celé musí být. Zavádět FVE jenom proto, že jsou OZE je nesmysl, musí to mít ekonomický přínos.

Neřeknu, kdyby ČR i EU hospodařily s přebytky, tak by to bylo jenom plýtvání z rozmařilosti, ale takhle je to zločin.

Celá EU by se měla zaměřit na zvyšování efektivity a ne vymýšlet, kde se ještě dají utratit peníze které nemáme.

P. Nejedlý 27.2.2013 17:06

Re: K článku se prakticky nedá nic dodat...

Ano samozřejmě, to jsme zcela v souladu. Proto jsem také uvedl z čistě technického pohledu. V normálním tržním prostředí se prosadí tzv. technicko-ekonomické optimum. Až doby zákonů v jednotlivých zemí EU o podpoře OZE se v elektroenergetice tímto způsobem technologie přirozeně uplatňovaly na trhu.  

J. Vyhnalík 27.2.2013 17:16

Re: K článku se prakticky nedá nic dodat...

Ano, psal jsem to hlavně pro doplnění, protože věřím, že je třeba mluvit o tomto problému otevřeně.

Když byl zákon prosazen Stanislavem Grosem, naivně jsem doufal, že než se opravdu u nás začne realizovat, prokáže se jeho ekonomická škodlivost a EU celou tu přehnanou podporu odtroubí. Bohužel to vypadá, že ještě větší problém než dosud investovaný kapitál do FVE a VTE je investovaný kapitál politický, který brání politikům přiznat chybu, protože mají oprávněný strach, že by to byl konec jejich kariéry.

Ještě větší bariérou je kapitál morální. Přiznání toho, že jsem většinu života věnoval boji za něco, co mělo zachránit svět a ono to objektivně škodí, představuje opravdu zásadní krizi osobního paradigmatu. Takového "coming outu" není skoro nikdo schopen bez zásadní a objektivní krize, která by ho donutila názory přehodnotit.

T. Pansky 27.2.2013 0:49

Tak uz nam to dochazi, ze Zeleni jsou pouze levicova az ...

... ultra-levicova socialisticka frakce?  Uz nam dochazi, ze volici byli podvedeni, kdyz si je do vlady prizval pan Topolanek, aby mohl vladnout, a tohle nas bude hodne stat?  Uz nam dochazi, ze pod vladou CSSD byl byl vypracovan tento zakon o obnovitelnych zdrojich a jeste doplnen velmi razantnimi doplnky poslancu CSSD, ktere garantuji provozovatelum slunecnich elektraren astronomicke zisky?  Uz nam dochazi, ze CSSD se tvari, ze se stara o socialne slabsi, aby jim potom naparila velmi vysoke platby a udelala z nich socialni mrzaky ???  Ale mozna se mylim, nebot cloveka, ktery u stal u zrodu jmenovaneho zakona, jsme si zvolili prezidentem  top0625top@hotmail.com

V. Kraus 27.2.2013 8:41

Re: Tak uz nam to dochazi, ze Zeleni jsou pouze levicova az ...

Zeman za toto nemůže. Zákon o podpoře výroby elektřiny z OZE předložila do poslanecké sněmovny až vláda Vladimíra Špidly koncem roku 2003, schválen byl v březnu 2005 za premiéra Grosse a pod zákonem je v květnu 2005 podepsán už premiér Paroubek. Naopak vláda Miloše Zemana se předtí výrazně zasadila o dokončení 1. a 2. bloku jaderné elektrárny Temelín a zásluhu na tom má hlavně tehdejší ministr průmyslu Grégr.

V. Plocek 27.2.2013 0:46

Spěje elektroenergetika ke krizi?

Problém s cenami el. proudu v Česku je uměle vyvolaný elektroloby a slavnými ekology. Tito a další politici tlačí náš energetický systém do chaosu, zaštiťujícíe se EU a cenami EU, které jsou u nás jedny z nejvyšších v poměru k mzdám , důchodům. Vláda bohužel také tápe, jako ve všech oblastech.  Již dávno měl být dostavěn Temelín a možná připravované další jaderné elektrárny. Ale to je otázka koncepce, která je Česli cizí. A spolupráce s EU jednoznačně ano, ale  s razantní ochranou vlastního funkčního systému výroby, rozvodu el. energie.