23.1.2019 | Svátek má ZdeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Spiknutí vzdělanýchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 72, poslední: 15.2.2013 14:03, přehled diskusí

...jsou tak vytvářena nová pracovní místa...:
Autor: M. Pavlíček Datum: 13.2.2013 23:50

a co teprve v Bruselu, tam se nová, dobře placená a naprosto zybtečná místa vytvářejí jak houby po dešti. Zas jednou EU předstihal Ameriku...

Jinak moc dobrý článek, díky!

Intelktuálové nenávidějící kapitalismus:
Autor: J. Jurax Datum: 13.2.2013 23:26

jsou ovšem intelektuálové humanističtí ... čímž netvrdím, že všichni humanitně vzdělaní nenávidí kapitalismus, ale že vzdělanci nenávidějící kapitalismus jsou vesměs humanitně vzdělaní ...

Jak dál?:
Autor: P. Zelenka Datum: 13.2.2013 22:52

Tvorba kapitálu se dnes přesouvá tam kde je to nejvýhodnější. Jakmile se v daném prostoru zhorší prostředí pro podnikání, už neakceptovatelné daně, výdaje na zaměstnance, neznečišťování životního prostředí a další, přesune se jinam, na lepší a zatím co se v novém zvedne životní úroveň, v původním poklesne. Při množství obyvatelstva na zemi majících oprávněný požadavek na zvýšení své životní úrovně je pro kapitál neustále dost prostoru pro přesun. Samozřejmě vždy s přihlédnutím k neustálému udržování dostatečné vrstvy koupěschopných i výrobyschopných a bezpečnému prostoru k tvorbě kapitálu. Problém je, že nelze současným způsobem života zajistit všem lidem na zemi stejnou výši životní úrovně jako má euroatlantický prostor. To by šlo jen v případě rapidního snížení počtu obyvatel země, v opačném případě se rapidně sníží životní úroveň obyvatel země.

Nám nezbyde než buď zůstat ve svém životním prostoru za cenu výrazného poklesu životní úrovně nebo cestovat po zemi spolu s kapitálem s bonusem její relativně stejné výše.

Možná by ale stačilo změnit pohled na vidinu neustálého zvyšování životní úrovně, ale smíření se s již dosaženým a jeho udržením a zachováním pro další generace. A především vrátit se k modelu, kdy stát je postaven na malých samostatně existujících jednotkách, což jsou rodiny, kde produktivní část je hlavním stavebním prvkem rodiny, zabezpečuje své vejminkáře, ale i juniory, své budoucí živitele.

Při samostatnosti a dravosti asijskoindického prostoru již nelze užít varianty uzavření se v euroatlantském prostoru a podržení status quo - 10% obyvatel země si užívá 90% jejího bohatství.

Jak tedy dál?

hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 13.2.2013 18:06

by mně zajímala ,vážení ,definice kapitalismu,bo tu kterou jsem se učil,nepasuje už tak 70 až 80 let na žádnou zemi na matičce zemi,nicméně tu furt někdo mele o kapitalismu

Re: hm:
Autor: J. Barto Datum: 13.2.2013 19:58

Nedrive uvedte definici kapitalismu, nejlepe aby tak pasovala na prvni polovinu 19 stoleti.

Pak sdelte, zda by jste chtel, aby to tak trvalo dodnes!

Re: hm ..definice kapitalismu:
Autor: V. Venc Datum: 14.2.2013 15:24

Ad Szewczyk

Podle A. Smithe je kapitalismus totožný s “přirozeným řádem svobody”, je to vyzkoušená a ověřená cesta ke tvorbě blahobytu a k odstranění občanské chudoby.

/Capitalismus, or what A, Smith called “the natural order of liberty”. is the tried and tested way to create prosperity and bring people out of poverty-/

Nemůžeme mít trvale udržitelný kapitalismus bez kapitálu, a kapitál nemůžeme mít bez šetření. Nemůžeme šetřit, když všechno, co jsme vydělali, dáváme do spotřeby.

My jsme vybudovali a budujeme pseudo-kapitalistické instituce, kdy přátelé vládních institucí bohatnou a ostatní podnikatelé (střední třída) chudnou, nemohou se dostat přes zeď klientelismu a populace chudobní.

Na část článku je pěkná asociace -:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.2.2013 16:01

...Pro příslušníky nové vyšší třídy jsou tak vytvářena nová pracovní místa (dělničtí synkové v regulačních úřadech pracovat nebudou).... A je to strategie úspěšná... A jak ukázaly poslední volby, koalice státních zaměstnanců a příslušníků menšin je natolik silná, že střední třídy prakticky nemají naději vynutit si změny.

K tomu obrovsky sedí - (převyprávění) -  Základem všeho je ovládnutí lidské mysli.   V tom vynikají tzv. intelektuálové, ovládají překrucovací a přesvědčovací rechniku, že černé je bílé a naopak. Podle potřeby těch, kterým slouží vědomě či nevědomě, sami indoktrinováni či sebeindoktrinování. Přes veškerou manipulaci je realita prostá jako v bajce o lvu a hyeně.- Když po ostatních zvířatech k sežrání, podle lvího seznamu, přišla řada na hyenu, její reakce byla stručná : “A přes držku bys nechtěl?” Lev zvážil transakční náklady a hyenu škrtl z jídelníčku. Jedině tak to ve světě a v životě funguje. Ovšem, není pomoci těm, kteří dají na řeči intelektuálů a nechají se přesvědčit, že je žádoucí, ve jménu toho či onoho vlézt lvu do tlamy a nechat se sežrat.

„Budeme-li se pokoušet manipulovat ekonomiku ve prospěch nějaké skupiny nebo třídy, poškodíme nebo zničíme další skupiny, včetně členů samotné skupiny, v jejíž prospěch jsme se pokoušeli ekonomiku řídit.“  (Henry Hazlitt)

Ještě -:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.2.2013 16:09

z článku - "... když v 60. letech studenti nejprestižnějších univerzit z privilegovaných rodin vytáhli - ve shodě s Schumpeterovou předpovědí - na barikády obrazy Che Guevary a Mao Ce-Tunga... "

Takových "levicových myslitelů" je historie plná. Nepovedení synáčkové z bohatých rodin, neschopní a neochotní se podřídit autoritě, v případech kvalit některých otcovských autorit pochopitelně. Pravidelně nadělali v historii tu největší paseku...

Re: Ještě -:
Autor: V. Kusý Datum: 13.2.2013 18:27

Třeba dva, o kterých se ví, že nepoznali otcovskou autoritu, nemuseli poslouchat na vojně, protože na ní nebyli, nebo byli v prominentní jednotce.Nikdy nepracovali v soukromé firmě tak, aby vyniklo jejich subalterní postavení a byli opravdu tvrdě zodpovědni za svá rozhodnutí...Jó, ti nadělali a nadělají paseku.....Třeba ne tu největší, ale my taky nejsme největší stát.

Nevím koho myslíte:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.2.2013 21:41

Re: Ještě -:
Autor: J. Jurax Datum: 13.2.2013 23:35

Jojo - dnes ti salónné levičáčtí studenti revoltující s šekovými knížkami svých rodičů v zadních kapsách džínsů sedí v křeslech svých tatíků nebo europolitikaří jako třeba byvší studentský vůdce Daniel Kohn-Bendit ... tedy pokud se při těch revoltách nepředávkovali drogami ...

Nevím, kdo byl Schumpeter,:
Autor: M. Hoblík Datum: 13.2.2013 15:53

ale vím, že rodina je základ státu, ať je to republika, nebo konstituční monarchie. Takzvaně moderní společnost popírá všechno, co kdy bylo po staletí osvědčeno a vynalézá hlouposti, škodící společnosti samotné. Z plna hrdla křičí o kapitalismu a založí nesmyslnou socialistickou organizaci-  EU. Huláká o lidských právech a zabíjí děti na dálku. Zaštiťuje se tolerancí a zbožšťuje nájemné vrahy v uniformách NATO. Bůh je prostředkem ke zbohatnutí, rádoby demokracie slouží k legalizaci hromadného zabíjení. Nějak se nám to zvrtlo a naléhavě potřebujeme spasitele. Jen aby to nebyl zase nějaký Hitler!

:)))))))) Vidím to víc jako spiknutí schopných všeho:
Autor: V. Ondys Datum: 13.2.2013 14:40

s neschopnými proti schopným. Klasického majitele firmy s jeho osobním rizikem vystřídaly akciové společnosti, ve kterých si vytvářejí zbytečné peklo zaměstnanci na všech úrovních s klasickým postojem cyklisty s nutností se hrbit kvůli rychlejšímu postupu a usilovně šlapat směrem dolů. Jsem přesvědčený o tom, že to našinci ohledně pravice a levice příkladně vyřešili typicky po našem. :)))))))) Ke každému, kdo má o kačku víc, je třeba přistupovat s nekompromisní levicovostí, aby o ni zlodějskej chamtivec přišel, a chovat se jako pravičák ke všem, kteří mají o korunu méně, aby mě ta holota nepřipravila ani o jedinou korunu!

Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové::
Autor: J. Chaloupka Datum: 13.2.2013 9:58

po demokracii nastupuje oligarchie a pak diktatura. Tak si vezměte Bakalu, Babiše, Kellnera, Světlíka, a pár dalších, je jen otázka času, kdy se toho ujmou, pokud se tak již nestalo. Takže příští systém bude zase diktatura. Dávám přednost typu Singapur, tam je kapitalismus řízení diktátem, a výsledkem je vysoký životní standard. Ovšem důchod si musí každý zajistit sám.

Re: Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové::
Autor: V. Vlach Datum: 13.2.2013 10:45

Ano, velmi správně - jediná(zatím)cesta je cesta některých východních zemí Asie(Malajsie, Indonesie, Singapur, ale i Thajsko, Vietnam.....)

Problém u nás je v postkřesťansko-ateistické kultuře a výchově. To je pekelný deficit. Zmíněné země mají veskrze Buddhistickou, popř.hindu a muslimskou kulturu a jsou tolerantní vůči sobě navzájem.

Re: Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové::
Autor: P. Khail Datum: 13.2.2013 11:22

Hindové a muslimové tolerantní k sobě navzájem? To jsou věci.

Re: Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové::
Autor: V. Vlach Datum: 13.2.2013 11:48

To se v médiích nevyčte ani nevysleduje. V indonesii to tak funguje. Ne že by se nějak museli, ale nebrojí, neuráží se a obchod... ten je spojuje. Ale nebagatelizoval bych to. To za nás dělají média!

Re: Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové::
Autor: J. Jurax Datum: 13.2.2013 23:46

Zejména v Kašmíru ...

Re: Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové::
Autor: R. Langer Datum: 13.2.2013 12:58

Máte naprostou pravdu. Největší legrace je, že ty výše jmenované mnozí pokládají za kapitalisty a pravičáky, což je naprosté nepochopení podstaty věci. :-(

Hm, to je stará známá pravda.:
Autor: R. Langer Datum: 13.2.2013 9:56

Řešit se to dá poměrně jednoduše - volební právo má jenom ten, kdo skutečně platí daně (což například nejsou státní zaměstnanci). Ale to by asi neprošlo. ;-)

pane Langere:
Autor: M. Šejna Datum: 13.2.2013 10:03

takže Vy byste odebral volební právo učitelům, lékařům poliklinik, hasičům, soudcům, studentům, ženám na mateřské, důchodcům, invalidům ...

Re: pane Langere:
Autor: V. Vlach Datum: 13.2.2013 10:49

Zase špatně postavená úvaha - nepřistupovat vůbec k volbám pokud je budou opět pořádat ONI!

Re: pane Langere:
Autor: J. Vlk Datum: 13.2.2013 13:59

???? Vždyť u nás stačí, když půjdou volit pouze jejich rodiny, popř.klany. :-)

Re: pane Langere:
Autor: K. Luboš Datum: 13.2.2013 11:41

Jenomže volební právo by pak muselo být odebráno i podnikatelům, kteří jsou třeba už  20 let ve ztrátě.

Re: pane Langere:
Autor: R. Langer Datum: 13.2.2013 12:48

Samozřejmě, pokud jsou jejich daně nulové, pak by pochopitelně jejich volební právo bylo odebráno.

Re: pane Langere:
Autor: E. Pavel Datum: 13.2.2013 16:44

Jé... firma nemusí platit daně žádné nebo velmi malé, pokud rozdíly mezi náklady a výnosy investuje zpět do rozvoje firmy v místě. Lepší než to nacpat do chřtánu státu.

Re: pane Langere:
Autor: J. Jurax Datum: 13.2.2013 23:46

Rozlišujte daně firem a daně fyzických osob ...

Re: pane Langere:
Autor: R. Langer Datum: 13.2.2013 12:50

No ano, proč by o společných penězích produkovaných někým jiným měli rozhodovat ti, co jsou z nich placeni? Vám to připadá logické?

Re: pane Langere:
Autor: J. Vlk Datum: 13.2.2013 13:57

Pan R.L. má zrovna asi výpadek.

Re: Hm, to je stará známá pravda.:
Autor: K. Luboš Datum: 13.2.2013 11:40

No tak si koupíte rohlík, zaplatíte DPH a stanete se voličem.