Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Spiknutí vzdělaných

Třebaže tenhle nobelovský ekonom prorokoval zánik kapitalismu, levice jej nikdy nepřijala za svého. Snad pro jeho přesvědčení, že o nastolení socialismu paradoxně usilují především bohatí a mocní - třešťský rodák Joseph Schumpeter, od jehož narození uplynulo včera přesně 130 let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VV

V. Vlach

13. 2. 2013 9:27
Výborný a přesný článek.

Prostě se otočit zády k Systému a jít si vlastní cestou - stará otázka:

KDO KOHO skutečně potřebuje!

0 0
možnosti

S. Ševeček

13. 2. 2013 8:54
Až příliš názorná ukázka, byť parabolická

toho, jak to je taky U nás, v DEU.

Cenný text!

0 0
možnosti
PU

P. Urban

13. 2. 2013 8:06
Paralelní ekonomika

Nejvíce zkušeností s ní mají (v Evropě) nikoli postkomunistické společnosti, ale obyvatelé jižní Itálie.

Nezdá se ale, že by to byla cesta k blahobytu.

0 0
možnosti
VV

V. Vlach

13. 2. 2013 9:27
Re: Paralelní ekonomika

Co to je blahobyt? Definujte to!

0 0
možnosti
BR

B. Rudolf

13. 2. 2013 5:44
konec kapitalismu - a proč ne?

Je v podstatě věci, že ekonomické systémy se vyvíjejí a střídají. Jen to chvíli trvá. Proč by měl nastoupit na místo kapitalismu zrovna socialismus založený na omezování osobní svobody? Pokud se podaří, aby v budoucnu převládající ekonomický systém byl tak humánní, že akceptovaný většinou obyvatel, pak se bude lišit jak od dosud známých podob kapitalismu tak i socialismu.

To, že vzdělaným lidem není jedno, v čem žije většina obyvatel, není chyba a už vůbec ne spiknutí. Současný kapitalismus má opravdu vážný problém. Zatímco možnosti výroby a "hrubý domácí produkt" dlouhodobě dramaticky rostou, znatelné zisky z toho má velmi malý okruh lidí - ten ale má zisky enormní . Životní poměry většiny ostatních se příliš nezlepšují.

Nejde tedy o spiknutí vzdělaných, ale o spiknutí nebo spíše tichou dohodu nejbohatších.

Tato situace není dlouhodobě udržitelná a něco se bude muset změnit.

0 0
možnosti
TB

T. Blecha

13. 2. 2013 6:50
Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Přečtěte si článek ještě jednou.

0 0
možnosti
PS

P. Sulc

13. 2. 2013 2:43
Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

trvalo 100 let, nez ten hlad jakz tkz zahnal. Polovina 19 st. byla ta hruzna doba kapitalismu, kdy se pracovalo, vcetne deti, 12-14 hodin denne. A mohli za to t.zv. liberalni vlady, ktere nemohli zasahovat do vyroby ani do vedeni. A tato nezmerna bida dala vzniknout soc dem stranam vsude po Evrope. Jenze prvni socialni zakony v R-U a Nemecku zavadeli konservativci, hrabe Edward Paar v RU a v Nemecku nikdo jiny nez Otto von Bismarck.Take omezovali udesnou pracovni dobu. Ono totiz co z tuberackym vojakem, ktery ani neunese pusku, co je s prosperitou statu, kde lide umiraji vysilenim uz od detstvi? A ve Francii ani v Anglii nebylo lepe, je konec koncu o tom dost knih.Je to trochu podobne zruseni otroctvi v USA. Pan z cernochy zachazel povetsinou slusne a dostavali najist. Najednou byli ''''svobodni'''' a co ted, misto jidla penize, ale co dal ? Kdyz tedy pisete o kapitalismu, zacnete od zacatku

0 0
možnosti
PJ

P. Joch

13. 2. 2013 8:50
Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

Pane Šulc, předpokládám, že uvedené názory jste nasál ve VUML? Když píšete o 19 století, doporučuju malinko hlubší stutdium, než jen knížky socialistických agitátorů a Karla Marxe. Jen namátkou, víte proč Marxismus a jeho revoluce propukli až po Velké válce? Protože celá západní společnost neustále bohatla a dělníkům se jaksi nechtělo do krvavé revoluce, jež by rozbila jejich okovy.

Když píšete o 12-14 hodinové pracovní době, je vhodné také uvést, že tito lidé naopak měli práci, obživu a kde spát. Nebýt kapitalismu, zbývala by jim jen práce v zemědělství. Také od slunka do slunka, za ještě menší mzdu. Dětská práce v zemědělství je normální a běžná dodnes, kdo má hospodářství, to potvrdí, makat musí každý podle svých schopností. 

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz