31.5.2023 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Spiknutí vzdělaných

Třebaže tenhle nobelovský ekonom prorokoval zánik kapitalismu, levice jej nikdy nepřijala za svého. Snad pro jeho přesvědčení, že o nastolení socialismu paradoxně usilují především bohatí a mocní - třešťský rodák Joseph Schumpeter, od jehož narození uplynulo včera přesně 130 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 13.2.2013 12:53

Re: Hm, to je stará známá pravda.

Hm, tak jednoduché to nebude... ;-)

J. Jurax 13.2.2013 23:44

Re: Hm, to je stará známá pravda.

Každý volební hlas by se násobil koeficientem větším jak jedna přímo úměrným výši odevzdaných daní (bez odpočtů na vyživovanou osobu, aby nebyli biti ti, kdož mají děti); důchodci by měli koeficient počítaný z průměru daní řekněme 10 let před důchodem.

Daně jsou evidovány na berňáku, takže by to nebyl problém, Kdo platí. poroučí.

A. Bocek 13.2.2013 9:48

Souhlas,

stará střední třída  však nemá svou politickou stranu, která by se bila za její program.

V. Vlach 13.2.2013 10:50

Re: Souhlas,

Není třeba. Politika bude uzákoněná pouze po práci - koníčkem!

V. Vlach 13.2.2013 9:27

Výborný a přesný článek.

Prostě se otočit zády k Systému a jít si vlastní cestou - stará otázka:

KDO KOHO skutečně potřebuje!

S. Ševeček 13.2.2013 8:54

Až příliš názorná ukázka, byť parabolická

toho, jak to je taky U nás, v DEU.

Cenný text!

P. Urban 13.2.2013 8:06

Paralelní ekonomika

Nejvíce zkušeností s ní mají (v Evropě) nikoli postkomunistické společnosti, ale obyvatelé jižní Itálie.

Nezdá se ale, že by to byla cesta k blahobytu.

V. Vlach 13.2.2013 9:27

Re: Paralelní ekonomika

Co to je blahobyt? Definujte to!

P. Khail 13.2.2013 11:24

Re: Paralelní ekonomika

A proč by to měl dělat? Najděte si to, když vás to zajímá.

V. Vlach 13.2.2013 11:54

Re: Paralelní ekonomika

Já vím co to je blahobyt - někdo potřebuje obrazovku přes celou zeď, suprauto v garáži a opulentní večírky sobě rovných - někdo zase každodenní radost bez parazitů, co nic nevytvářejí, nezdeptaná příroda, soběstačnost v zákl.potravinách a večer v kontemplaci....

Společnost se asi bude muset rozdělit - odstěhovat se od sebe. Uvidíme kdo koho bude potřebovat.

B. Rudolf 13.2.2013 5:44

konec kapitalismu - a proč ne?

Je v podstatě věci, že ekonomické systémy se vyvíjejí a střídají. Jen to chvíli trvá. Proč by měl nastoupit na místo kapitalismu zrovna socialismus založený na omezování osobní svobody? Pokud se podaří, aby v budoucnu převládající ekonomický systém byl tak humánní, že akceptovaný většinou obyvatel, pak se bude lišit jak od dosud známých podob kapitalismu tak i socialismu.

To, že vzdělaným lidem není jedno, v čem žije většina obyvatel, není chyba a už vůbec ne spiknutí. Současný kapitalismus má opravdu vážný problém. Zatímco možnosti výroby a "hrubý domácí produkt" dlouhodobě dramaticky rostou, znatelné zisky z toho má velmi malý okruh lidí - ten ale má zisky enormní . Životní poměry většiny ostatních se příliš nezlepšují.

Nejde tedy o spiknutí vzdělaných, ale o spiknutí nebo spíše tichou dohodu nejbohatších.

Tato situace není dlouhodobě udržitelná a něco se bude muset změnit.

T. Blecha 13.2.2013 6:50

Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Přečtěte si článek ještě jednou.

K. Frauknecht 13.2.2013 8:52

Jo

ještě jednou a s otevřenýma očima:).

P. Lenc 13.2.2013 8:45

Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Pane Rudolfe, jak správně píše pan Blecha, přečtěte si článek ještě jednou.Jedinou altrnativou těchto intelektuálůje je pouze totálí socialismus, to znamená diktatura, ať se vám to líbí nebo ne.Nacionální nebo reálný socialismus máme za sebou a přesto se spousta lidí nepoučila.A myslet si, že někdo někdy vytvoří model vaší "humánní ekonomiky"je asi tak pravděpodobný, jako vytvoření perpetumobile.Myslíte si, že se mimo diktaturu  společnost zbaví lidí nechtějící pracovat, studovat,  masy, žijící na úkor společnosti?Myslíte si, že tyto lidi nějak převychováte po dobrém a oni na oplátku budou šťastně akpceptovat vaši vizi?A v článku uvedení intelektuálové jsou pouze následovníci jiných intelektuálů, kteří nám ty "lepší zítřky"již jednou předvedli.

B. Rudolf 13.2.2013 9:05

RE. P. Lenc Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Článek jsem si opravdu ještě jednou přečetl. A teď k Vaší replice.

Tvrdíte, že mám nějakou vizi.  Žádnou nemám. Jenom si nemyslím, že o uspořádání společnosti už všechno víme.

Doufám v možnost takového ekonomického systému, který by většina společnosti akceptovala. Lidi, kteří nejsou ochotní pracovat a studovat, asi budou vždycky. Ale není a nebude to většina. (Přečtěte si, co jste napsal.)

Ty "lepší zítřky" nám nepředvedli intelektuálové, ale gangsteři jako Lenin, Stalin a podobní. Nebyli to ani tak intelektuálové jako hrdlořezi. Když dáte moc do rukou zločineckým mafiím, co byste pak asi očekával?

J. Vyhnalík 13.2.2013 15:55

Re: RE. P. Lenc Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Lenin byl intelektuál, stejně jako třeba Marx.

S. Netzer 13.2.2013 10:37

Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Narvat je do Michelinky, tahat pneumatiky, hajzly jedny intelektuálský!

V. Vlach 13.2.2013 10:48

Re: konec kapitalismu - a proč ne?

nene, špatně. Spíše na pole. Vytrhat solárka, obdělat znova živelně úrodnou půdu - ta patří všem. Vlastníci jsou jenom lidská iluze, čistý produkt Ega. Zapřáhnout za pluh a orat s nimi.

S. Ševeček 13.2.2013 8:59

Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Třetí cesta? Neblázněte s tím idealistickým třeštěním. Každý realizuje nejprve svoje vlastní priority - a zájmy ostatních podporuje pouze pro podporu zájmů svých.

Spiknutí nejbohatších? - právě naopak; spiknutí "nové střední třídy", kulturní a úřednické fronty.

V. Vlach 13.2.2013 9:30

Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Nový Systém má pouze rysy socialismu - díky neuvěřitelně tupému a konzervativnímu modelu Pravá-Levá.

Ale to dnes už nikoho nezajímá. To jenom média, korporace a banky se snaží udržet tento myšlenkový úzuz v širokém podvědomí manipulovaných lidí.

R. Langer 13.2.2013 9:52

Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Jo, jenom tak nějak nenásilně předělat lidi, aby jim takový systém vyhovoval. Jo - ono to vlastně nenásilně nejde. No tak co, tak ty, co se jim to nelíbí, zabijeme, ne? A potom budou všichni šťastní a spokojení... :-P

P. Sulc 13.2.2013 2:43

Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

trvalo 100 let, nez ten hlad jakz tkz zahnal. Polovina 19 st. byla ta hruzna doba kapitalismu, kdy se pracovalo, vcetne deti, 12-14 hodin denne. A mohli za to t.zv. liberalni vlady, ktere nemohli zasahovat do vyroby ani do vedeni. A tato nezmerna bida dala vzniknout soc dem stranam vsude po Evrope. Jenze prvni socialni zakony v R-U a Nemecku zavadeli konservativci, hrabe Edward Paar v RU a v Nemecku nikdo jiny nez Otto von Bismarck.Take omezovali udesnou pracovni dobu. Ono totiz co z tuberackym vojakem, ktery ani neunese pusku, co je s prosperitou statu, kde lide umiraji vysilenim uz od detstvi? A ve Francii ani v Anglii nebylo lepe, je konec koncu o tom dost knih.Je to trochu podobne zruseni otroctvi v USA. Pan z cernochy zachazel povetsinou slusne a dostavali najist. Najednou byli ''''svobodni'''' a co ted, misto jidla penize, ale co dal ? Kdyz tedy pisete o kapitalismu, zacnete od zacatku

P. Joch 13.2.2013 8:50

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

Pane Šulc, předpokládám, že uvedené názory jste nasál ve VUML? Když píšete o 19 století, doporučuju malinko hlubší stutdium, než jen knížky socialistických agitátorů a Karla Marxe. Jen namátkou, víte proč Marxismus a jeho revoluce propukli až po Velké válce? Protože celá západní společnost neustále bohatla a dělníkům se jaksi nechtělo do krvavé revoluce, jež by rozbila jejich okovy.

Když píšete o 12-14 hodinové pracovní době, je vhodné také uvést, že tito lidé naopak měli práci, obživu a kde spát. Nebýt kapitalismu, zbývala by jim jen práce v zemědělství. Také od slunka do slunka, za ještě menší mzdu. Dětská práce v zemědělství je normální a běžná dodnes, kdo má hospodářství, to potvrdí, makat musí každý podle svých schopností. 

M. Šejna 13.2.2013 9:51

pane Jochu

není potřeba navštěvovat VUML, abyste pochopil, o čem píše pan Šulc. Pro pochopení Vám nabízím u mě práci za podmínek 19.století. Tedy 12-14 hodin denně včetně soboty za zhruba 200 Kč denní mzdy. Můžete ke mě nastoupit i se svými dětmi. Ty dostanou stovku na den. Vsadím se, že po měsící pochopíte, o čem pan Šulc psal. Lepší, když to i s dětmi zažijete na vlastní kůži, než abyste to "zažil" Vámi doporučovaným hlubším studiem.

R. Langer 13.2.2013 13:38

Re: pane Jochu

Jakoukoliv takovou práci vám za ty peníze udělá skoro každý bezdomovec, a bude v podstatě spokojený, jenom nevím, jak budete s jeho výkonem spokojený vy. Asi úměrně k výši té vynaložené částky. Jinak kolik asi myslíte, že má čistou hodinovou mzdu taková pokladní v Tescu?

J. Schwarz 13.2.2013 15:39

Re: pane Jochu

Já se vám na vaši nabídku vykašlu - pokud můžu udělat totéž co tehdejší "proletář". Zůstat ve své vísce u svých koz. Samozřejmě pokud nabudu názoru, že si ve vašich službách polepším, třeba to vezmu. Ale to nikterak neznamená, že byste vy byl vydřiduch.

B. Rybák 14.2.2013 19:51

Re: pane Jochu

Přesně tak. Z negramotných, žádnou perspektivu nemajících bezzemků a obecních chudáků se dobrovolně stávali proletáři. Byl to obrovský pokrok.

P. Sulc 13.2.2013 18:55

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

Nenasal, nechytry pane, v Cesku neziju pomalu pul stoleti. Staci cist nektere autory, Arbese, Zolu, Dickense, je spousta jinych, kteri se zabyvaji hroznym osudem delniku v polovine 19 stol., takze mi nemusite predhazovat bolsevicke skoly.Jen naprosty blbec vidi tuto dobu ruzove.. Ty delnicke spolky tehda, z kterych vznikaly posleze odbory, delnici nezakladali proto, ze nemeli co delat a chteli se jen bavit.. A dnes v zemedelstvi jisteze deti, ty vetsi, nikoliv 8-10 lete, jisteze obcas pracuji, ale v prvni rade musi chodit do skoly, coz pri 12 hodinove pracovni dobe, vcetne soboty, dosti dobre neslo. Jen by me zajimalo kolik je vam let, mluvite jako mlady hlupacek, ktery je plny idealu ale o zivotni zkusenosti jeste nezavadil. A ta chvala kapitalismu: vysledek je, ze v Cesku je spousta slavnych firem pryc. Kde je CKD, Praga, Bata, Poldovka, Co zbylo z Tatrovky? Dovoz z Ciny, ze? A co ti drivejsi delnici delaji?. V USA je to podobne, fabriky jsou zavrene a lide delaji dosti podradne prace. Drive tu mel doktor jen jednu sestru, nekdy ani tu ne, dnes ma tech zenskych 4-5 a ty jen papiruji. Ds se soupani papiru po stole vyvest?, Ziskavat penize? Neds, ze. Takze dnes je ten kapitalismus v dosti slepe ulicce.. Vsechno je z Ciny, kde se ale neda ani poradne dejchat. A kde brat na dovoz, kdyz vyvoz je znacne omezeny?

V. Vlach 13.2.2013 9:31

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

Zapomeňte na kapitalismus a socialismus - je to škodlivé...

R. Langer 13.2.2013 9:46

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

No, přesněji řečeno je škodlivý ten socialismus... ;-)