31.5.2023 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Spiknutí vzdělaných

Třebaže tenhle nobelovský ekonom prorokoval zánik kapitalismu, levice jej nikdy nepřijala za svého. Snad pro jeho přesvědčení, že o nastolení socialismu paradoxně usilují především bohatí a mocní - třešťský rodák Joseph Schumpeter, od jehož narození uplynulo včera přesně 130 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 15.2.2013 14:03

Re: paní Kudrnová

I od jinud už víme, že univerzity na západě mají v "pazourech" neomarxisté, tak to nemusíte zbytečně rozmazávat. Ale ani na nich se neskládají zkoušky z pouhého výroku. (Vám se to asi povedlo, že).

Pokud je ale paní Kudrnová autorem toho výroku, pak by mohla aspirovat i na Nobelovu cenu (až jejich udělování nebudou mít v pazourech "zelení" neomarxisté).

B. Rybák 14.2.2013 19:51

Re: pane Jochu

Přesně tak. Z negramotných, žádnou perspektivu nemajících bezzemků a obecních chudáků se dobrovolně stávali proletáři. Byl to obrovský pokrok.

V. Venc 14.2.2013 15:24

Re: hm ..definice kapitalismu

Ad Szewczyk

Podle A. Smithe je kapitalismus totožný s “přirozeným řádem svobody”, je to vyzkoušená a ověřená cesta ke tvorbě blahobytu a k odstranění občanské chudoby.

/Capitalismus, or what A, Smith called “the natural order of liberty”. is the tried and tested way to create prosperity and bring people out of poverty-/

Nemůžeme mít trvale udržitelný kapitalismus bez kapitálu, a kapitál nemůžeme mít bez šetření. Nemůžeme šetřit, když všechno, co jsme vydělali, dáváme do spotřeby.

My jsme vybudovali a budujeme pseudo-kapitalistické instituce, kdy přátelé vládních institucí bohatnou a ostatní podnikatelé (střední třída) chudnou, nemohou se dostat přes zeď klientelismu a populace chudobní.

M. Pavlíček 13.2.2013 23:50

...jsou tak vytvářena nová pracovní místa...

a co teprve v Bruselu, tam se nová, dobře placená a naprosto zybtečná místa vytvářejí jak houby po dešti. Zas jednou EU předstihal Ameriku...

Jinak moc dobrý článek, díky!

J. Jurax 13.2.2013 23:46

Re: Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové:

Zejména v Kašmíru ...

J. Jurax 13.2.2013 23:46

Re: pane Langere

Rozlišujte daně firem a daně fyzických osob ...

J. Jurax 13.2.2013 23:44

Re: Hm, to je stará známá pravda.

Každý volební hlas by se násobil koeficientem větším jak jedna přímo úměrným výši odevzdaných daní (bez odpočtů na vyživovanou osobu, aby nebyli biti ti, kdož mají děti); důchodci by měli koeficient počítaný z průměru daní řekněme 10 let před důchodem.

Daně jsou evidovány na berňáku, takže by to nebyl problém, Kdo platí. poroučí.

J. Jurax 13.2.2013 23:35

Re: Ještě -

Jojo - dnes ti salónné levičáčtí studenti revoltující s šekovými knížkami svých rodičů v zadních kapsách džínsů sedí v křeslech svých tatíků nebo europolitikaří jako třeba byvší studentský vůdce Daniel Kohn-Bendit ... tedy pokud se při těch revoltách nepředávkovali drogami ...

J. Jurax 13.2.2013 23:26

Intelktuálové nenávidějící kapitalismus

jsou ovšem intelektuálové humanističtí ... čímž netvrdím, že všichni humanitně vzdělaní nenávidí kapitalismus, ale že vzdělanci nenávidějící kapitalismus jsou vesměs humanitně vzdělaní ...

P. Zelenka 13.2.2013 22:52

Jak dál?

Tvorba kapitálu se dnes přesouvá tam kde je to nejvýhodnější. Jakmile se v daném prostoru zhorší prostředí pro podnikání, už neakceptovatelné daně, výdaje na zaměstnance, neznečišťování životního prostředí a další, přesune se jinam, na lepší a zatím co se v novém zvedne životní úroveň, v původním poklesne. Při množství obyvatelstva na zemi majících oprávněný požadavek na zvýšení své životní úrovně je pro kapitál neustále dost prostoru pro přesun. Samozřejmě vždy s přihlédnutím k neustálému udržování dostatečné vrstvy koupěschopných i výrobyschopných a bezpečnému prostoru k tvorbě kapitálu. Problém je, že nelze současným způsobem života zajistit všem lidem na zemi stejnou výši životní úrovně jako má euroatlantický prostor. To by šlo jen v případě rapidního snížení počtu obyvatel země, v opačném případě se rapidně sníží životní úroveň obyvatel země.

Nám nezbyde než buď zůstat ve svém životním prostoru za cenu výrazného poklesu životní úrovně nebo cestovat po zemi spolu s kapitálem s bonusem její relativně stejné výše.

Možná by ale stačilo změnit pohled na vidinu neustálého zvyšování životní úrovně, ale smíření se s již dosaženým a jeho udržením a zachováním pro další generace. A především vrátit se k modelu, kdy stát je postaven na malých samostatně existujících jednotkách, což jsou rodiny, kde produktivní část je hlavním stavebním prvkem rodiny, zabezpečuje své vejminkáře, ale i juniory, své budoucí živitele.

Při samostatnosti a dravosti asijskoindického prostoru již nelze užít varianty uzavření se v euroatlantském prostoru a podržení status quo - 10% obyvatel země si užívá 90% jejího bohatství.

Jak tedy dál?

J. Kanioková 13.2.2013 21:41

Nevím koho myslíte

P. Sulc 13.2.2013 20:14

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

Ja vam to preci neberu! Me jen vadila ta bezmezna chvala kapitalismu, aniz by ten trouba vubec zminil to ze ve svych pocatcich ten kapitalismus mel dosti hruzne stranky, a mel jich dost.Staci cist nektere knihy od klasiku. A nez se toho kapitalismus zbavil, trvalo to peknych par desetileti.Spolecnost se proste meni alespon materialne k lepsimu. I ten zemedelc v 18 stol byl na tom lepe nez ve 12. Alespon mel uz brambory. Proto me chvala kapitalismu proti feudalnimu systemu pripada smesna. Je to jako chvalit Metro proti konske trmavaji, ci Boeing 747 proti parniku.Jelikoz ale rady ve kterych lidstvo zije, se meni, spise by me zajimalo co bude za 200 ci 300 let.

J. Barto 13.2.2013 19:58

Re: hm

Nedrive uvedte definici kapitalismu, nejlepe aby tak pasovala na prvni polovinu 19 stoleti.

Pak sdelte, zda by jste chtel, aby to tak trvalo dodnes!

J. Vyhnalík 13.2.2013 19:56

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

Jenže on ten pokrok v medicíně a technice, ale zejména v zemědělství s tím kapitalismem úzce souvisí. Pokud jde o ceny potravin, tak i v Čechách je to podobné. Sýry jsou stále dražší. Dříve byly jablka a hrušky levné a pomeranče a banány vzácné. Dneska jsou pomeranče běžné a jablka a hrušky drahé. To je vývoj. Borůvky, maliny, jahody byly dřív sezónní, ale kompoty nebo džemy byly běžné a celkem levné. Dneska se dají koupit i v lednu čerstvé, ale jsou drahé, stejně jako kompoty a džemy. Prostě platíme stále víc za ruční práci, kterou nikdo dělat nechce.

P. Sulc 13.2.2013 19:22

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

Nemoci: pokrok v medicine  a technice a feudalni system, to snad nemuzete porovnavat. A jen tak mimochodem, po prvni valce zemrelo na chripku mnohem vice lidi nez mela ta valka na svedomi.Ono totiz vsechno, i ten kapitalismus, ma svuj rub a lic. Jisteze feudalni system byl lepsi nez prvobytne pospolna spolecnost, ta zase lepsi nez kdyz nasi predkove lezli po stromech a meli ocasy. Takze kapitalismus byl jiste lepsi nez feudalove. Ale co ted?  Co bude dale? Neotresitelny fakt je, ze se nuzky rozeviraji a stredni trida mizi . A problem , nemaly, je prelidnenost . Kdyz jsem se narodil, byli nas necele 3 miliardy. Ted jich je vice nez 7. Pamatuju doby, kdy sejra a ryby bylo jidlo chudych. Ted je v USA sejra, dovoz z Evropy, 15-22 doll. za libru. Libru, ne kilo.Ale i ten mistni je drazsi nez maso.A treska, lacina ryba kdysi, je tak za 6 dollaru, libra..Takze nekde neco vazne, ze ?

P. Sulc 13.2.2013 19:07

Re: pane Langere

Mila pani, ta chytrost, podrazactvi a mazanost funguje v kapitalismu jeste lepe. Vzdyt v USA ale i u vas je to na dennim poradku. Okradat lidi i firmy, velke i male, to se dari vsude po svete. Takze si nedeljte iluse. Tady, , V USA mazanej chlap nakradl 60 miliard dollaru, nevim uz jak se jmenoval. Ted je v lochu, na dosmrti, jenze ty penize jsou v cudu a spousta lidi narika. Me ta jeho zabava stala pouze 15 000 dollaru, jinde lide prisli o miliony. tak nefantasirujte.A to zadny socialismus nemame.

P. Sulc 13.2.2013 18:55

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

Nenasal, nechytry pane, v Cesku neziju pomalu pul stoleti. Staci cist nektere autory, Arbese, Zolu, Dickense, je spousta jinych, kteri se zabyvaji hroznym osudem delniku v polovine 19 stol., takze mi nemusite predhazovat bolsevicke skoly.Jen naprosty blbec vidi tuto dobu ruzove.. Ty delnicke spolky tehda, z kterych vznikaly posleze odbory, delnici nezakladali proto, ze nemeli co delat a chteli se jen bavit.. A dnes v zemedelstvi jisteze deti, ty vetsi, nikoliv 8-10 lete, jisteze obcas pracuji, ale v prvni rade musi chodit do skoly, coz pri 12 hodinove pracovni dobe, vcetne soboty, dosti dobre neslo. Jen by me zajimalo kolik je vam let, mluvite jako mlady hlupacek, ktery je plny idealu ale o zivotni zkusenosti jeste nezavadil. A ta chvala kapitalismu: vysledek je, ze v Cesku je spousta slavnych firem pryc. Kde je CKD, Praga, Bata, Poldovka, Co zbylo z Tatrovky? Dovoz z Ciny, ze? A co ti drivejsi delnici delaji?. V USA je to podobne, fabriky jsou zavrene a lide delaji dosti podradne prace. Drive tu mel doktor jen jednu sestru, nekdy ani tu ne, dnes ma tech zenskych 4-5 a ty jen papiruji. Ds se soupani papiru po stole vyvest?, Ziskavat penize? Neds, ze. Takze dnes je ten kapitalismus v dosti slepe ulicce.. Vsechno je z Ciny, kde se ale neda ani poradne dejchat. A kde brat na dovoz, kdyz vyvoz je znacne omezeny?

V. Kusý 13.2.2013 18:27

Re: Ještě -

Třeba dva, o kterých se ví, že nepoznali otcovskou autoritu, nemuseli poslouchat na vojně, protože na ní nebyli, nebo byli v prominentní jednotce.Nikdy nepracovali v soukromé firmě tak, aby vyniklo jejich subalterní postavení a byli opravdu tvrdě zodpovědni za svá rozhodnutí...Jó, ti nadělali a nadělají paseku.....Třeba ne tu největší, ale my taky nejsme největší stát.

R. Szewczyk 13.2.2013 18:06

hm

by mně zajímala ,vážení ,definice kapitalismu,bo tu kterou jsem se učil,nepasuje už tak 70 až 80 let na žádnou zemi na matičce zemi,nicméně tu furt někdo mele o kapitalismu

M. Šejna 13.2.2013 17:27

paní Kudrnová

pokud byste s tímto výrokem chtěla složit zkoušku z makroekonomie na jakékoli zahraniční prestižní univerzitě, tak byste vyletěla během vteřiny a mohla pak dělat tak jedině uklízečku-proletářku.

E. Pavel 13.2.2013 16:44

Re: pane Langere

Jé... firma nemusí platit daně žádné nebo velmi malé, pokud rozdíly mezi náklady a výnosy investuje zpět do rozvoje firmy v místě. Lepší než to nacpat do chřtánu státu.

J. Kanioková 13.2.2013 16:09

Ještě -

z článku - "... když v 60. letech studenti nejprestižnějších univerzit z privilegovaných rodin vytáhli - ve shodě s Schumpeterovou předpovědí - na barikády obrazy Che Guevary a Mao Ce-Tunga... "

Takových "levicových myslitelů" je historie plná. Nepovedení synáčkové z bohatých rodin, neschopní a neochotní se podřídit autoritě, v případech kvalit některých otcovských autorit pochopitelně. Pravidelně nadělali v historii tu největší paseku...

J. Kanioková 13.2.2013 16:01

Na část článku je pěkná asociace -

...Pro příslušníky nové vyšší třídy jsou tak vytvářena nová pracovní místa (dělničtí synkové v regulačních úřadech pracovat nebudou).... A je to strategie úspěšná... A jak ukázaly poslední volby, koalice státních zaměstnanců a příslušníků menšin je natolik silná, že střední třídy prakticky nemají naději vynutit si změny.

K tomu obrovsky sedí - (převyprávění) -  Základem všeho je ovládnutí lidské mysli.   V tom vynikají tzv. intelektuálové, ovládají překrucovací a přesvědčovací rechniku, že černé je bílé a naopak. Podle potřeby těch, kterým slouží vědomě či nevědomě, sami indoktrinováni či sebeindoktrinování. Přes veškerou manipulaci je realita prostá jako v bajce o lvu a hyeně.- Když po ostatních zvířatech k sežrání, podle lvího seznamu, přišla řada na hyenu, její reakce byla stručná : “A přes držku bys nechtěl?” Lev zvážil transakční náklady a hyenu škrtl z jídelníčku. Jedině tak to ve světě a v životě funguje. Ovšem, není pomoci těm, kteří dají na řeči intelektuálů a nechají se přesvědčit, že je žádoucí, ve jménu toho či onoho vlézt lvu do tlamy a nechat se sežrat.

„Budeme-li se pokoušet manipulovat ekonomiku ve prospěch nějaké skupiny nebo třídy, poškodíme nebo zničíme další skupiny, včetně členů samotné skupiny, v jejíž prospěch jsme se pokoušeli ekonomiku řídit.“  (Henry Hazlitt)

J. Vyhnalík 13.2.2013 15:55

Re: RE. P. Lenc Re: konec kapitalismu - a proč ne?

Lenin byl intelektuál, stejně jako třeba Marx.

J. Vyhnalík 13.2.2013 15:53

Re: Neprehanejte to s tou oslavou kapitalismu, tomu to

To je dáno konkurencí. Ti obyvatelé slumů by se bez kapitalismu vůbec neuživili a buďto by zemřeli jako malé děti nebo se vůbec nenarodili (podvyživené ženy ztrácejí menstruaci a jsou přechodně neplodné, v případě otěhotnění, často potratí). Porovnejte si nárůst obyvatel v evropských státech od 15. století speciálně s ohledem na rozvoj průmyslové výroby.

Během třicetileté války klesla populace v českých zemích na 30-50 % předválečné úrovně. Ne kvůli bojovým ztrátám, ale kvůli nemocem a hladu. To bylo do rozvoje kapitalismu běžné na celém světě. V té době běžně děti v 6 letech odcházeli od vlastní rodiny do služby v cizích rodinách. Vzdělání nebo dětství v dnešním slova smyslu tehdy bylo záležitostí šlechty a těch nejbohatších.

M. Hoblík 13.2.2013 15:53

Nevím, kdo byl Schumpeter,

ale vím, že rodina je základ státu, ať je to republika, nebo konstituční monarchie. Takzvaně moderní společnost popírá všechno, co kdy bylo po staletí osvědčeno a vynalézá hlouposti, škodící společnosti samotné. Z plna hrdla křičí o kapitalismu a založí nesmyslnou socialistickou organizaci-  EU. Huláká o lidských právech a zabíjí děti na dálku. Zaštiťuje se tolerancí a zbožšťuje nájemné vrahy v uniformách NATO. Bůh je prostředkem ke zbohatnutí, rádoby demokracie slouží k legalizaci hromadného zabíjení. Nějak se nám to zvrtlo a naléhavě potřebujeme spasitele. Jen aby to nebyl zase nějaký Hitler!

J. Schwarz 13.2.2013 15:39

Re: pane Jochu

Já se vám na vaši nabídku vykašlu - pokud můžu udělat totéž co tehdejší "proletář". Zůstat ve své vísce u svých koz. Samozřejmě pokud nabudu názoru, že si ve vašich službách polepším, třeba to vezmu. Ale to nikterak neznamená, že byste vy byl vydřiduch.

J. Kanioková 13.2.2013 15:25

R:)))))))))))))))

V. Ondys 13.2.2013 14:40

:)))))))) Vidím to víc jako spiknutí schopných všeho

s neschopnými proti schopným. Klasického majitele firmy s jeho osobním rizikem vystřídaly akciové společnosti, ve kterých si vytvářejí zbytečné peklo zaměstnanci na všech úrovních s klasickým postojem cyklisty s nutností se hrbit kvůli rychlejšímu postupu a usilovně šlapat směrem dolů. Jsem přesvědčený o tom, že to našinci ohledně pravice a levice příkladně vyřešili typicky po našem. :)))))))) Ke každému, kdo má o kačku víc, je třeba přistupovat s nekompromisní levicovostí, aby o ni zlodějskej chamtivec přišel, a chovat se jako pravičák ke všem, kteří mají o korunu méně, aby mě ta holota nepřipravila ani o jedinou korunu!

J. Vlk 13.2.2013 13:59

Re: pane Langere

???? Vždyť u nás stačí, když půjdou volit pouze jejich rodiny, popř.klany. :-)