Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Spiknutí vzdělaných

Třebaže tenhle nobelovský ekonom prorokoval zánik kapitalismu, levice jej nikdy nepřijala za svého. Snad pro jeho přesvědčení, že o nastolení socialismu paradoxně usilují především bohatí a mocní - třešťský rodák Joseph Schumpeter, od jehož narození uplynulo včera přesně 130 let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

M. Pavlíček

13. 2. 2013 23:50
...jsou tak vytvářena nová pracovní místa...

a co teprve v Bruselu, tam se nová, dobře placená a naprosto zybtečná místa vytvářejí jak houby po dešti. Zas jednou EU předstihal Ameriku...

Jinak moc dobrý článek, díky!

0 0
možnosti
JJ

J. Jurax

13. 2. 2013 23:26
Intelktuálové nenávidějící kapitalismus

jsou ovšem intelektuálové humanističtí ... čímž netvrdím, že všichni humanitně vzdělaní nenávidí kapitalismus, ale že vzdělanci nenávidějící kapitalismus jsou vesměs humanitně vzdělaní ...

0 0
možnosti
PZ

P. Zelenka

13. 2. 2013 22:52
Jak dál?

Tvorba kapitálu se dnes přesouvá tam kde je to nejvýhodnější. Jakmile se v daném prostoru zhorší prostředí pro podnikání, už neakceptovatelné daně, výdaje na zaměstnance, neznečišťování životního prostředí a další, přesune se jinam, na lepší a zatím co se v novém zvedne životní úroveň, v původním poklesne. Při množství obyvatelstva na zemi majících oprávněný požadavek na zvýšení své životní úrovně je pro kapitál neustále dost prostoru pro přesun. Samozřejmě vždy s přihlédnutím k neustálému udržování dostatečné vrstvy koupěschopných i výrobyschopných a bezpečnému prostoru k tvorbě kapitálu. Problém je, že nelze současným způsobem života zajistit všem lidem na zemi stejnou výši životní úrovně jako má euroatlantický prostor. To by šlo jen v případě rapidního snížení počtu obyvatel země, v opačném případě se rapidně sníží životní úroveň obyvatel země.

Nám nezbyde než buď zůstat ve svém životním prostoru za cenu výrazného poklesu životní úrovně nebo cestovat po zemi spolu s kapitálem s bonusem její relativně stejné výše.

Možná by ale stačilo změnit pohled na vidinu neustálého zvyšování životní úrovně, ale smíření se s již dosaženým a jeho udržením a zachováním pro další generace. A především vrátit se k modelu, kdy stát je postaven na malých samostatně existujících jednotkách, což jsou rodiny, kde produktivní část je hlavním stavebním prvkem rodiny, zabezpečuje své vejminkáře, ale i juniory, své budoucí živitele.

Při samostatnosti a dravosti asijskoindického prostoru již nelze užít varianty uzavření se v euroatlantském prostoru a podržení status quo - 10% obyvatel země si užívá 90% jejího bohatství.

Jak tedy dál?

0 0
možnosti
RS

R. Szewczyk

13. 2. 2013 18:06
hm

by mně zajímala ,vážení ,definice kapitalismu,bo tu kterou jsem se učil,nepasuje už tak 70 až 80 let na žádnou zemi na matičce zemi,nicméně tu furt někdo mele o kapitalismu

0 0
možnosti
JB

J. Barto

13. 2. 2013 19:58
Re: hm

Nedrive uvedte definici kapitalismu, nejlepe aby tak pasovala na prvni polovinu 19 stoleti.

Pak sdelte, zda by jste chtel, aby to tak trvalo dodnes!

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

13. 2. 2013 16:01
Na část článku je pěkná asociace -

...Pro příslušníky nové vyšší třídy jsou tak vytvářena nová pracovní místa (dělničtí synkové v regulačních úřadech pracovat nebudou).... A je to strategie úspěšná... A jak ukázaly poslední volby, koalice státních zaměstnanců a příslušníků menšin je natolik silná, že střední třídy prakticky nemají naději vynutit si změny.

K tomu obrovsky sedí - (převyprávění) -  Základem všeho je ovládnutí lidské mysli.   V tom vynikají tzv. intelektuálové, ovládají překrucovací a přesvědčovací rechniku, že černé je bílé a naopak. Podle potřeby těch, kterým slouží vědomě či nevědomě, sami indoktrinováni či sebeindoktrinování. Přes veškerou manipulaci je realita prostá jako v bajce o lvu a hyeně.- Když po ostatních zvířatech k sežrání, podle lvího seznamu, přišla řada na hyenu, její reakce byla stručná : “A přes držku bys nechtěl?” Lev zvážil transakční náklady a hyenu škrtl z jídelníčku. Jedině tak to ve světě a v životě funguje. Ovšem, není pomoci těm, kteří dají na řeči intelektuálů a nechají se přesvědčit, že je žádoucí, ve jménu toho či onoho vlézt lvu do tlamy a nechat se sežrat.

„Budeme-li se pokoušet manipulovat ekonomiku ve prospěch nějaké skupiny nebo třídy, poškodíme nebo zničíme další skupiny, včetně členů samotné skupiny, v jejíž prospěch jsme se pokoušeli ekonomiku řídit.“  (Henry Hazlitt)

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

13. 2. 2013 16:09
Ještě -

z článku - "... když v 60. letech studenti nejprestižnějších univerzit z privilegovaných rodin vytáhli - ve shodě s Schumpeterovou předpovědí - na barikády obrazy Che Guevary a Mao Ce-Tunga... "

Takových "levicových myslitelů" je historie plná. Nepovedení synáčkové z bohatých rodin, neschopní a neochotní se podřídit autoritě, v případech kvalit některých otcovských autorit pochopitelně. Pravidelně nadělali v historii tu největší paseku...

0 0
možnosti
MH

M. Hoblík

13. 2. 2013 15:53
Nevím, kdo byl Schumpeter,

ale vím, že rodina je základ státu, ať je to republika, nebo konstituční monarchie. Takzvaně moderní společnost popírá všechno, co kdy bylo po staletí osvědčeno a vynalézá hlouposti, škodící společnosti samotné. Z plna hrdla křičí o kapitalismu a založí nesmyslnou socialistickou organizaci-  EU. Huláká o lidských právech a zabíjí děti na dálku. Zaštiťuje se tolerancí a zbožšťuje nájemné vrahy v uniformách NATO. Bůh je prostředkem ke zbohatnutí, rádoby demokracie slouží k legalizaci hromadného zabíjení. Nějak se nám to zvrtlo a naléhavě potřebujeme spasitele. Jen aby to nebyl zase nějaký Hitler!

0 0
možnosti
VO

V. Ondys

13. 2. 2013 14:40
:)))))))) Vidím to víc jako spiknutí schopných všeho

s neschopnými proti schopným. Klasického majitele firmy s jeho osobním rizikem vystřídaly akciové společnosti, ve kterých si vytvářejí zbytečné peklo zaměstnanci na všech úrovních s klasickým postojem cyklisty s nutností se hrbit kvůli rychlejšímu postupu a usilovně šlapat směrem dolů. Jsem přesvědčený o tom, že to našinci ohledně pravice a levice příkladně vyřešili typicky po našem. :)))))))) Ke každému, kdo má o kačku víc, je třeba přistupovat s nekompromisní levicovostí, aby o ni zlodějskej chamtivec přišel, a chovat se jako pravičák ke všem, kteří mají o korunu méně, aby mě ta holota nepřipravila ani o jedinou korunu!

0 0
možnosti
JC

J. Chaloupka

13. 2. 2013 9:58
Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové:

po demokracii nastupuje oligarchie a pak diktatura. Tak si vezměte Bakalu, Babiše, Kellnera, Světlíka, a pár dalších, je jen otázka času, kdy se toho ujmou, pokud se tak již nestalo. Takže příští systém bude zase diktatura. Dávám přednost typu Singapur, tam je kapitalismus řízení diktátem, a výsledkem je vysoký životní standard. Ovšem důchod si musí každý zajistit sám.

0 0
možnosti
VV

V. Vlach

13. 2. 2013 10:45
Re: Není nutné studovat kapitalismus, stačí řečtí filosofové:

Ano, velmi správně - jediná(zatím)cesta je cesta některých východních zemí Asie(Malajsie, Indonesie, Singapur, ale i Thajsko, Vietnam.....)

Problém u nás je v postkřesťansko-ateistické kultuře a výchově. To je pekelný deficit. Zmíněné země mají veskrze Buddhistickou, popř.hindu a muslimskou kulturu a jsou tolerantní vůči sobě navzájem.

0 0
možnosti
RL

R. Langer

13. 2. 2013 9:56
Hm, to je stará známá pravda.

Řešit se to dá poměrně jednoduše - volební právo má jenom ten, kdo skutečně platí daně (což například nejsou státní zaměstnanci). Ale to by asi neprošlo. ;-)

0 0
možnosti

M. Šejna

13. 2. 2013 10:03
pane Langere

takže Vy byste odebral volební právo učitelům, lékařům poliklinik, hasičům, soudcům, studentům, ženám na mateřské, důchodcům, invalidům ...

0 0
možnosti
AB

A. Bocek

13. 2. 2013 9:48
Souhlas,

stará střední třída  však nemá svou politickou stranu, která by se bila za její program.

0 0
možnosti
VV

V. Vlach

13. 2. 2013 10:50
Re: Souhlas,

Není třeba. Politika bude uzákoněná pouze po práci - koníčkem!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz