27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Nastane obrat ve světě?

Při všem pochopitelném zájmu o domácí politické dění, které se soustředilo hlavně na volby prezidenta, bychom si měli zachovat smysl pro proporce. Prezident v českém politickém systému není tou osobností, která by mohla nějak zásadně změnit politickou atmosféru v zemi, i když to nyní mnoho občanů očekává.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 24.1.2013 12:49

Energetika představuju extrémně složité rozhodování

Děkuji za reakci.

1. Napsal jsem už výše, že absolutně jistého není nic. V případě Nathana Myhrwolda jde současně o zkušeného technika a současně podnikatele. Tím se liší od MBA absolventů, kteří se naučí pár ekonomických pouček, které snaží bezhlavě aplikovat. A pak vznikají ony bubliny.

2. Princip množivého reaktoru není nic nového, ale nový a rentabilní je způsob jejich dnešního využití, podobně jako nový a rentabilní se dnes jeví energie z břidlicového plynu. Princip výtahu do vesmíru je známý už dnes, ale budeme si muset počkat nějaké to desetiletí, než dozrají technologie, které to umožní. Podobně jako čekal princip Ciolkovkého 60 let, než lidé vzlétli raketou do vesmíru.

3. O alternativách uskladnění energie je možno napsat celý článek, nikoliv jen diskusní příspěvek.

4. Zajímavé je, že o velmi složitém technologickém rozhodování si (spíše neúspěšně) dovolil napsat článek specialista na politiku.

V. Novák 24.1.2013 11:39

A co byste montoval bez elektřiny?

Ze by místo montážního pásu pochodovali kolem aut dělníci, neb jsou samochodní?

Ani momtovnou bychom být nemohli - jo, tou rezervací se sežraným obyvatelstvem (prozatím ověřeno na šumavských stromech - velmi úspěšně) snad...

V. Novák 24.1.2013 11:36

Podnikatelé nacpali spousty miliard dolarů do dot.com.

Načež bublina praskla.

Podnikatelé nacpali ještě řádově víc miliard do financování realit od pozemků a papundeklových psích bud vydávaných v USA za domy po hotelové a rezidenční komplexy ve Spanělsku. Načež praskal bublina hypoteční.

To, že je někdo podnikatel a někam vráží peníze, neznamená, že je vráží rozumně. Ai bankéř není zárukou.

Řeč byla o průmyslově využitelných alternativách. Taky můžete elektřinu uskladnit v chemickém akumulátoru nebo péru z hodin - ale v průmyslovém měřítku a s rozumnou účinností se od vynálezu přečerpávaček na  nic nového nepřišlo. Mimochodem - množivé reaktory s rychlými neutrony nejsou nic nového. Rusové provozují 600MW BN-600, stav BN-800 a plánují BN-1200. sobně vidm tady estu - ale radši ne v Ceské kotlině.

B. Rybák 24.1.2013 11:13

Re: To jsou jen zelená přání, která jsou otcem smyšlenky

Přesně tak. Pokud nebudeme v plynu (ropě) soběstační, což očividně nehrozí je JE naší jedinou možností. Určitý problém JE je v tom, že jaderné technologie (IV generace) jsou teď už před komerčním dokončením. My si ale nemůžeme dovolit ztrácet další čas. Ty další JE už budou moderní (pokud je budeme smět postavit).

J. Salek 23.1.2013 0:19

Re: No asi takhle... pokud jsem si dobře všiml...

Knize je zeleny, to uz jste zapomel? A USA uz taky neni co byvalo. Po 4 letech Obamovy lecby by se mozna mohli jeste vzpamatovat, ale po 8 letech uz bude prechod k socialismu trvaly.

M. Stuchlik 22.1.2013 23:32

Re: No asi takhle... pokud jsem si dobře všiml...

Do voleb mají soudruzi povinnost strašit knížetem místo USA?

M. Stuchlik 22.1.2013 23:31

Re: No asi takhle... pokud jsem si dobře všiml...

Dnes se straší knížetem místo USA?

M. Pivoda 22.1.2013 18:27

Dieta může být užitečná

Nevadí mi metafory, které v diskuzích jsou kvůli stručnosti někdy opravdu nutné. Já si například v domácnosti pořizuji LED osvětlení, aby mi nevyhladověl rodinný rozpočet. Možná, že se dá mnohé udělat podobně i na národní úrovni, než pocítíme skutečný energetický hlad.

P. Čížek 22.1.2013 18:20

To jsou jen zelená přání, která jsou otcem smyšlenky

Pokud nechceme energeticky vyhladovět a stát se skanzenem žebráků a montážníků uvnitř Evropy, tak nám nic jiného než dostavět Temelín nezbývá. Zelenou variantou by bylo získat z nějakých prastarých kostí DNA šavlozubých tygrů, vypustit je do přírody a v republice ohrazené dráty vysokého napětí provádět turisty z vyspělých zemí jako ve Bgoro Ngoro.

M. Pivoda 22.1.2013 18:20

Nathan Myhrvold jako inovátor byznysu

1. Nechce se mi hledat podrobnější články k té technologii, ale viděl jsem je někdy dříve. Šlo mi zde jen o představení možné alternativní technologie, protože jeden z diskutujících skálopevně tvrdil, že se ždádné alternativy v budoucích 20-30 letech nevyskytnou, ledaže by spadly z Marsu.

2. Nathan Myhrvold je bývalý technický ředitel Microsoftu, není to žádný akademický onanista. Nathan správně upozorňuje, že existují velmi důležité projekty, na které ale standadní rizikový kapitál nedosáhne, a proto je třeba se sdružovat. Rizikový kapitál si vybírá projekty s rizikem nejvíce 1:10, zatímco radikálně nové projekty mohou mít riziko až 1:100. Nathan se snaží inovovat zavedené byznys postupy.

3. Tím se ale podstatně vzdalujeme od tématu hlavního článku.

P. Čížek 22.1.2013 18:15

Re: V roce 2013 bylo už vše objeveno, tzn. vývoj končí!

Pokud nechceme energeticky vyhladovět a stát se skanzenem žebráků a montážníků uvnitř Evropy, tak nám nic jiného než dostavět Temelín nezbývá. Zelenou variantou by bylo získat z nějakých prastarých kostí DNA šavlozubých tygrů, vypustit je do přírody a v republice ohrazené dráty vysokého napětí provádět turisty z vyspělých zemí jako ve Bgoro Ngoro.

J. Salek 22.1.2013 18:08

Re: Přijatelné náklady?

V tom clanku pise ze ma 10 lidi na plny uvazek a dalsi na castecny. Sice budou brat vysoke platy, ale netvrdil bych ze ten pan investuje obrovske penize. Jen si hraje s patentama a doufa ze neco vysoudi od lidi kteri skutecne zainvestuji do nejakeho uz patentovaneho napadu. Ja mam takove lidi za vyzirky. 

J. Salek 22.1.2013 18:03

Re: Ano, ale

Jaderka neni zadne betonove monstrum. Blok reaktoru je relativne maly barak. Energeticky proces lze vyuzit jakomkoliv zpusobem - treba prestavet na plynovou elektrarnu nebo na jakykoliv jiny prumyslovy objekt. Chladici veze jsou sice vysoke, ale je to jen prazdna skorapka. Lze to kdykoliv krasne zbourat a material pouzit na jakoukoliv stavbu. Zajem urcite bude. Doufejme ale ze se to hned tak bourat nebude. Uvidime v jakem stavu to bude za 20 az 30 let. Nase firma dela i odstranovani starych namornich tezebnich plosin a to je trosku vetsi fuska. ta potvora je vetsi nez Eifelovka. 

M. Pivoda 22.1.2013 18:01

Taktika, nikoliv strategie

Také bych si tipoval, že je toto jen součástí nějaké taktiky, nikoliv hlavní energetická strategie USA.

J. Vyhnalík 22.1.2013 17:58

Re: Vygooglujte si více rozumných alternativ na webu

Množivý reaktor není nic nového pod sluncem, je to už minimálně 50 let stará technologie. Pravděpodobně budou v budoucnosti využívány k novému "oživení" vyhořelého paliva.

Má dvě zásadní nevýhody: 1) výroba elektřiny je dražší, 2) umožňuje vyrábět radioaktivní izotopy pro výrobu jaderných zbraní.

V současnosti ho provozují nejspíš jenom Rusové. Francouzi svůj Superphénix po protestech a útocích aktivistů odstavili 1997 a Phénix 2007. Britové a Japonci mají pokusné reaktory.

Velké naděje do technologie vkládá Indie, protože by jim umožnila využít jejich obrovské zásoby Thoria.

Každopádně výstavba reaktoru zabere 10-15 let a tak odkládat výstavbu je nesmysl. Nejefektivnější elektrárna u nás jsou Dukovany, které byly postaveny ještě za socialistické ceny. Každý rok odkládání výstavby výsledné náklady zvýší.

J. Salek 22.1.2013 17:53

Re: V roce 2013 bylo už vše objeveno, tzn. vývoj končí!

Vy toho asi moc nevite o frakovani. Snad jste neskocil na spek ruznym ekologistickym iniciativam. Naposledy to byla vlada UK, ktera po prozkoumani vsech dukazu prisla na to co lidi z branze vi uz davno. Frakovani je normalni a ted uz vpodstate bezna metoda pri ktere sice muze dojit k nejakemu uniku, ale ten je naprosto zanedbatelny. Asi jako kdyz pri nehode vytece palivo na silnici. Neni to prijemne, ale neni to nic co by mohlo zpusobit vazne ohrozeni zivotniho prostredi. A ten primer myslim doslova. Nejvetsim nebezpecim pri frakovani je zvysena automobilova doprava. Za ten plyn to ale urcite stoji.  

J. Salek 22.1.2013 17:39

Re: Jaké máme záruky do budoucnosti?

Ve energetice se bezne pouzivaji pocitace a ridici systemy stare 20 let i vic. A co teprve treba v kosmonautice. Dukovany funguji bezvadne 27 let a ja dekuji predkum za vyborne rozhodnuti. Doufam ze Dukovany budou fungovat jeste dalsich 27 let, aby si jich mohli uzit i moje deti. Ted je potreba myslet na to, abychom zuzitkovali i vyhorele palivove tyce a dalsi jaderny material. Dobre by bylo postavit rozsireni. Kdyz vylezu ne okolni kopce, tak vydim chladici veze a i okoli Dukovan je moc hezke. Jako skaut jsem se tam hodne nachodil. Urcite by bylo dobre postavit dalsi bloky v Dukovanech, aby detem jednou nezustal jen mrtvy beton. .  

J. Vyhnalík 22.1.2013 17:38

Re: No asi takhle... pokud jsem si dobře všiml...

To je přesně to, co zadlužené evropské ekonomiky potřebují.

Bravo! Ještě pár takových geniálních projektů a ekonomičtí imigranti z třetího světa se dobrovolně vrátí domů. Bohužel tu frontu na hranicích ze zbankrotované Evropy budeme stát s nimi.

P. Mach 22.1.2013 17:31

Re: Záruky budoucnosti

Za prvé, pokud bych měl použít váš příměr o počítači, tak pokud mám na výběr mezi dvacet let starým ale fungujícím a spolehlivým počítačem (tj. jádrem) a abakusem kterému navíc chybí řada kuliček (tj. oze) tak se rozhodně spolehnu na ten počítač.

Za druhé dostavbou Temelína se k ničemu nezavazujeme, naopak jeho nedostavbou a dotováním  tzv. oze budeme  příštích 50 let nesmíreně poškozovat ekonomiku této země. Tzv. oze v příštích 50 letech rozhodně nebude sto nahradit velkou energetiku.

B. Graf 22.1.2013 17:09

Re: Ano, ale

Předpokládám, že si s tím už naši pravnuci poradí - zejména pokud budou mít dostatek levné a čisté energie. ;-)

A propos - byl jste někdy na chladicí věži jaderné elektrárny? Je odtud úžasný výhled - třeba se to ani bourat nebude. ;-)

B. Graf 22.1.2013 17:04

Re: V roce 2013 bylo už vše objeveno, tzn. vývoj končí!

Otrávené spodní vody jsou skutečně asi ještě výrazně horší než herbicidy prosycené povrchové vrstvy půdy.

M. Pivoda 22.1.2013 16:55

Toto není diskuze

Poznamenávám si do denníku, že na diskusní příspěvky pana Langera už reagovat nebudu - ačkoliv se snažím odpovědět každému občanovi demokratického státu.

M. Pivoda 22.1.2013 16:52

Ano, ale

1. Souhlasím s tím, že orientovat se dnes na břidlicový plyn není příliš rozumné. Ale ani v USA nerozhodují o investicích jen odborníci, je v tom vždy hodně politiky.

2. Bylo by fér, k vašemu orodování za Dukovany a Temelín, doporučit našim potomkům i účinné technologie na likvidace betonových monster.

M. Pivoda 22.1.2013 16:45

Přijatelné náklady?

Nathan Myhrvold je podnikatel. Jestliže on do vývoje té technologie (kterou jsem citoval výše) investoval obrovské peníze, lze mu věřit, že něco na tom musí být.

M. Pivoda 22.1.2013 16:43

Záruky budoucnosti

1. Absolutní záruky neexistují nikde v našem životě.

2. Proč dnes nepoužíváte osobní počítač, který jste si pořídil před nějakými dvaceti lety? Pravda je, že energetika se nevyvíjí exponenciálním tempem, jako počítačové odvětví. Nicméně zavazovat se na padesát let dopředu asi znamená předávat našim potomkům velmi nechtěné dědictví.

M. Pivoda 22.1.2013 16:41

Jakou máme záruku budoucnosti?

1. Absolutní záruky neexistují nikde v našem životě.

2. Proč dnes nepoužíváte osobní počítač, který jste si pořídil před nějakými dvaceti lety? Pravda je, že energetika se nevyvíjí exponenciálním tempem, jako se vyvíjí počítačové odvětví. Nicméně zavazovat se na padesát let dopředu asi znamená předávat našim potomkům velmi nechtěné dědictví.

M. Pivoda 22.1.2013 16:36

Jaké máme záruky do budoucnosti?

1. Absolutně jistého v našem životě není nic. Absolutní záruky neexistují.

2. Proč, prosím, nepoužíváte dnes počítač, který jste si možná koupil před dvaceti lety? - Pravda, exponenciální vývoj v počítačovém odvětví nefunguje v energetice, ale i tak, investovat dnes na 50 let dopředu je velmi pravděpodobně předání velmi nechtěného dědictví našim potomkům.

J. Salek 22.1.2013 16:17

Re: Salek napsal: "... hodne spatna reakce od p. Pivody."

Uplne naklady budoucich technologii se odhaduji jeste mnohem hure nez u tech soucasnych.

J. Salek 22.1.2013 16:14

Re: No asi takhle... pokud jsem si dobře všiml...

Moje firma chce ukladat CO2 do zeme. Vyplati se to pokud cena 1tuny CO2 bude 100Euro. V soucasnosti je to circa 6Euro, takze lobysti lobuji a behaji co muzou aby se situace napravila. Pokud se to podari tak ze obejdou vlady a uhlikova dan se bude vybirat primo do firemni penezenky. Nastesti jsou pani EU i s ceskym Knizetem planu velice nakloneni.

J. Salek 22.1.2013 16:07

Re: Dostavba Temelína min.10 let!

Jak znamo tak Arabacum byly zavrene kouhoutky k nicemu. Proto je radi zase otevreli. Dnesni svet se taky muze obejit bez ropy (do jiste miry). Staci omezit osobni automobilovou dopravu. Jiste, bylo by to nepohodlne, ale misto autem byste si vozili zadky na kole nebo MHD. Stejne tak na dovolenou. Spotreba by se okamzite snizila brutalnim zpusobem a myslim ze ani ekonomika by nezkrachovala. Auta muzou jezdit na lih, LPG, CNG, LNG, biodiesel, elektrinu anebo proste budete chodit pesky.