26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Federalismus v odstředivce dějin

Před dvaceti lety se západní Evropa teatrálně divila rozdělení Československa. Komentátoři se více méně nepokrytě ošklíbali nad zaostalými Východoevropany, kteří nechápou, že národní státy patří minulosti a kontinentu kyne zářná budoucnost v nadnárodní federaci.Dnes víme, že Češi a Slováci byli evropskou avantgardou; o několik délek předběhli Vlámy, Skoty a Katalánce a předejmuli dnešní odstředivé tendence na celém kontinentě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 6.1.2013 0:04

Ano, ale (!)

když dáte občanům státu reálnou možnost spravovat si své věci zdola, nemusíte jim mávat před xichtem vějičkou nacionalismu (či - jak vy to nazýváte - "národního státu"), abyste je odvedl od jádra problému. Ve švajcu to tak funguje už 300 let a - sice se toho nedožiju - bude jim to tam tak fungovat i za 300 let. Náš český "národní" stát není o nic lepší, než byly ty předchozí, jen holt namísto Rakušáků, Němců, Slováků okrádají už jen Češi Čechy.

B. Rybák 5.1.2013 14:51

Re: No, nemyslím si, že by byli až tak hloupí, jak jim podsouváte.

Jak dlouho by podle Vás trvalo, než by přišli na to, že ta jejich "almužna" je v Bruselu "utopená" ještě víc než v jejich tradičním centru a že přicházejí i o tu autonomii, kterou v tradičních státech měli?

Brusel patrně doufá, že do té doby posílí natolik, že budou muset držet "hubu a krok". Možná, že v tom dokonce vidí realizaci svého "rozděl a panuj". Zahrává si ale s ohněm. Ty malé nacionální ohníčky se při pokračující eurokrizi mohou spojit v neuhasitelný požár.

B. Rybák 5.1.2013 14:29

Re: V Evropě už dlouho nebyla válka. Lidé zapomněli.

Ptal bych se jich na to kolik stojí ekonomická válka, zda nemá pro poražené přinejmenším stejně fatální a patrně dlouhodobější následky než vojenské střetnutí. Ptal bych se jich, zda výsledek ekonomické války (tedy současné integrace EU) nemůže vyvolat občanskou válku (revoluci).

M. Bomar 4.1.2013 13:14

Re: Proč by Maďaři se svým jednoduchým jazykem

pred nekolika roky (investoval jsem v nemecku) mne navstivil cesky remeslnik. mluvil cesky a vyzadoval, aby se nemci v baden-württemberg prizpusobili (naucili se cesky). nevim, jak se dale vyvinul. ja krome nemciny jsem zacal mluvit anglicky, podobne jako vetsina "evropanu"...

J. Schwarz 3.1.2013 22:35

Re: No tak jste se pochválil, jak to znáte, protidskutéra znectil, jak to nezná - a?

Vážený pane Čechu! Dobrá, tak platí jediná vůle - ta většinová. Ale co když se ve společnosti vyskytne sice menšina, ale velice hlasitá a důrazná? V té jugoslávii snad taky neválčily "většiny" - úplně si vystačily bojůvky čítající několik tisíc či desítek tisíc osob. Pak byste musel poslat na Slovensko  armádu - k "udržení pořádku". A rázem by měli "nacionalisté" na Slovensku převahu a mohl byste se těšit na "demokratický" mazec. Já jsem natolik velkým demokratem, že, narozdíl od vás, nebudu nutit ani menšinu aby skákala podle mých not. Ani kdybych si k tomu sehnal "demokratickou většinu". Mně za to nějaká "jednota kolektivu" opravdu nestojí. Před předstíranou náklonností dávám přednost korektním vztahům bez patosu a emocí. Já pán, ty pán.

J. Schwarz 3.1.2013 22:23

Re: Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Já se hlavně domnívám, že lidé by se měli sdružovat DOBROVOLNĚ a ne být sdružováni násilím jen proto že si někteří myslí že je to tak lepší, dohromady prý budeme silnější, odoláme Číně atp... S nedobrovolně přidruženým budete silnější, jen když ho okradete nebo zotročíte. Jinak budete slabší, s nepřítelem čekajícím na svou příležitost za zády. Když se někdo nechce družit a raděj  volí vlastní cestu, není to vaše věc ale jen a jen jeho. Nemusíte mu pomáhat, ba můžete se i škodolibě radovat když se mu bez vás nebude dařit. Ale nesmíte mu bránit v samostatnosti, nejste -li ovšem lotr, co řečmi maskuje svou "vůli k moci". Komunistických keců na téma jak ty ostnaté dráty kolem republiky mají chránit "občany socialistického státu" před byť dobrovolně zvoleným "kapitalistickým vykořisťováním" jsem si užil až až a jejich modernizovaná verze mne nedojímá.

J. Schwarz 3.1.2013 22:13

Re: Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Člověk. který tak trvá na svých představách že by kvůli jejich udržení raděj rozpoutal válku než  nechal druhého jít po svých JE pitomec. Howgh.

M. Stuchlik 3.1.2013 21:41

Re: Robejšek: Dnes víme, že Češi a Slováci byli evropskou avantgardou

To z nás hvězdy opravdu nedělá.

M. Krátký 3.1.2013 21:30

Re: Samozřejmě paní Kanioková.

taky děkuji i za názory v diskusi.

M. Pivoda 3.1.2013 19:03

V Evropě už dlouho nebyla válka. Lidé zapomněli.

EU: V době míru "umělý slepenec", v době války neocenitelné spojenectví.

Jen malomyslní si nepřipouští tu druhou možnost. A zdá se, že jejich počet v poslední době narostl, a dokonce i převažuje. Každý pedagog vám řekne, že lekce musí být udělovány periodicky, jinak lidé snadno zapomínají.

A zeptejte se ekonomů, kolik stojí válka.

P. Čech 3.1.2013 18:04

Re: No tak jste se pochválil, jak to znáte, protidskutéra znectil, jak to nezná - a?

O jaké vůli voličů zde hovoříte? V demokratickém státě existuje jediná vůle voličů a to vůle většinová. Tam, kde této vůli nelze díky volebnímu systému dospět ( nelze dosáhnout zisku 50%+1 hlas), není možno mluvit o nějaké většinové vůli. V poměrném volebním systému bylo těch vůlí mnoho. Když se vybrala ta, která představovala třeba 35% hlasů, vždy většinová vůle byla jiná.Ikdyž každá samostatně měla méně než těch 35%. Tady je základní kámen úrazu systému, který si chce říkat demokratický, ale stojí na nedemokratických základech. Takový stát k opravdové demokracii nikdy nemůže dospět.

P. Čech 3.1.2013 17:57

Re: Pane nezávislý poradče.. ad Čech

Nevidím pražádný důvod k ubírání razance při hájení svých názorů. Totéž očekávám i od těch, kteří se mnou nesouhlasí. Vaše zkušenosti Vám neberu a ani nechci.  Vy máte své a já taky. Asi jsme se stýkali každý s jinými Slováky. Mohu říci, že spíše mi je blízký názor pana Moravčíka než Váš. Odstředivé tendence byly samozřejmě na obou stranách a to zejména  mezi Pražáky a Žiliňáky. I tam je však mnoho lidí s názorem blízkým mému.Jiné řešení k zachování společného státu tehdy existovalo, ovšem nikoliv (bohužel) mezi naší a slovenskou politickou reprezentací. Toto řešení se jmenuje demokratický stát , postavený na občanských a nikoliv národních a národnostních principech. Státy, postavené na národních principech měly svou úlohu snad před více než 100 lety. Dnes jsou  tyto principy již překonané, ať se Vám či mně to líbí a nebo ne. Prim a vedoucí úlohu ve světě začínají hrát státy občanské, ikdyž i zde je nutno mnohé vypilovat. A o tom to, co píšu je. Mám za to, že zvláště v Evropě, kterou se za posledních 2000 let proháněli Avaři, Bójové, Keltové, Slované, Germáni, Frankové, Římané, a mnohé další kmeny, které mnohdy početně převyšovaly dnešní t.zv. "národy" a které zde všude zanechaly své geny, je směšné neustále stavět na nějakých "národních" principech. Všichni jsme Evropané, ať žijeme zde či one, ať mluvíme tím či oním jazykem. Geny máme stejné. Ony národnostní principy slouží jen politikům a jejich podplaceným nohsledům - novinářům k rozeštvávání lidí mezi sebou. Ono takovýmto rozeštvaným lidem se totiž snadněji vládne. A pouze o to jde politikům a politickým stranám. Chudáci ti, kteří podléhají jejich žvástům.

J. Kanioková 3.1.2013 17:46

Kdepáááák 33 .... !

45000 úředníků z EU od ledna získají více peněz.

http://jdem.cz/w7822

L. Šarina 3.1.2013 17:45

To se to hoduje,

když nám lidi počujou! EU pučuje  zatím sama sobě,až se rozpatne,na Katalánsko.Sev.Irsko,Skodsko.Vlámsko,Valonsko ,Flandry ,jenom Italie co má potenciálních států No a komu tedy budeme půjčovt ,kdo a hlavně za co? Jakou hospodářskou sílu budou vtříc novám světovým ekonomikamČÍNA,INDIE,BRAZILIE,RUSKO.představovat pidistáty a představa že každý za svý v nějakém společném ekonomickém celku jako.co je tvoje je i moje a co je mé do toho ti noc není? Novodobí mesijáši a kritici ať řeknou jak po rozpadu UE ufinancovat všeobjímající evr.  socialismus a lidstvo,které odbory ženou na barikády Co z toho? a co tale nová evropská válka?

J. Vyhnalík 3.1.2013 17:01

Referendum by bylo k ničemu

Referendum je nástroj, kde se politici mohou ptát pouze na jednoduchou otázku s ideálně dichotomickou odpovědí ANO/NE.

Problém ovšem nebyl jestli ČSFR dělit či ne, ale jaká pravidla pro společné fungování stanovit. Společný parlament trávil velký podíl času debatami o pomlčce a o tom, zda jde o pomlčku, či spojovník. Nemluvě pak o požadavcích, jako mít společnou federální banku, ale oddělené národní rozpočty, samostatné zahraniční politiky atd.

V Evropě to funguje podobně. Bohaté státy finančně podporují ty chudší, ale ke sjednocování to nevede. Ti bohatší mají pocit, že jsou za hlupáky a ti chudší si pomoci nedokáží vážit a efektivně ji využívat.

V. Novák 3.1.2013 15:38

Díky za odpověď, ale čekal jsem ji od pana Vence.

Pokud si vzpomínám, tak Mečiar nešel do voleb s programem oddělení - to spíš zmíněná Víťazoslav Moric, ale i mezi těmi, které posléze nazvali demokraty se našli snivci o "hviezdičke a stoličke".

Tím nechci říct, že Mečiarovy představy byly lepší - udržitelné to nebylo. Stejně jako nebyla udržitelná pravidla hlasování ve FS - ta byla tak "demokratická", že mohla fungovat pouze ve státě, kde se rozhodovalo jinde než v Parlamentu.

F. Matousek 3.1.2013 14:39

Re: Proč by Maďaři se svým jednoduchým jazykem

No a je to tady!

Vás názor o " zastydnutí " presne deklaruje tupost nejen politiku. Mít spolecný jazyk, není preci závislost, ale naopak nezávislost a úzasná výhoda vsude se domluvit !

J. Matuška 3.1.2013 14:10

Skvělé! Skvělé! Skvělé!

V podtitulu Českých médií je: Slovo je čin... Dočkám se, že Petr Robejšek bude obdařen významnou funkcí v ČR?

L. David 3.1.2013 13:57

Výborný článek!

Odhaluje rovněž důvod, proč se jako domeček z karet zhroutil Sojuz něrušimyj respublik svobodnych. Byť byl slepen a udržován krutou totalitní mocí.

Je pouze otázkou času, kdy se rozpadne umělý slepenec EU.

Nedojde k žádné katastrofě. Pouze 33 tisíc darmošlapů - evropských úředníčků - přijde o svá dobře futrovaná korýtka.

P. Moravčík 3.1.2013 13:54

Re: Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Možno máte pravdu Vy, pán Čech. Napriek tomu si myslím, že ultrapablbi typu Slota a spol. by mohli doviesť veci do situácie, ktorej sa hrozím. Ak by sa Slováci vyjadrili za zachovanie spoločného štátu, za stávajúcich podmienok a názoru vládnucej verchušky v obidvoch republikách by sme dospeli len k bodu, kde sa dnes nachádza menová únia vo vzťahu ku Grécku - predlžovanie agónie a neriešenie problému za cenu obrovských nákladov a strát. Slovensko by sa asi naozaj stalo čiernou dierou, do ktorej by sa museli sypať peniaze, ale nič by sa nevyriešilo, len by vzrastala vzájomná animozita. Nie je to podľa mňa schodná a ani rozumná cesta. Je to len moja špekulácia, ale "Wir kennen unsere Pappenheimer". Nie som tým nadšený, priznám sa úprimne, ale tá ekonomika asi naozaj nepustí.

P. Moravčík 3.1.2013 13:46

Re: Federalismus v odstředivce dějin

Viete, už po rozdelení ČSR uverejnil jeden nemecký deník (myslím, že Frankfurter?) článok, v ktorom vyslovil názor, že Česi rozdelením pragmaticky vyriešili hrozivý nastávajúci problém, vynárajúci sa v ekonomickej oblasti. Asi to nebola taká hlúposť, keď sa na to podívate z čisto racionálneho hľadiska. Nakoniec, určitým spôsobom na tom získali obidva štáty.

K tej vďačnosti - ja som tu už neraz vyjadril svoje presvedčenie, že máme byť za čo českej strane vďační. Prínos českej strany (napriek určitým zádrhelom) vysoko prevýšil určité straty. Po dosiahnutí určitej ekonomickej a kultúrnej úrovne zákonite vznikla nová situácia a nová predstava o ďalšom postupe, no a tam to, žiaľ, asi muselo skončiť. Ale ubezpečujem Vás, pán Plocek, že určite nie som sám, ktorý si významný pozitívny podiel českej strany na súčasnom postavení a úrovni Slovenska v Európe uvedomuje.

P. Čech 3.1.2013 13:42

Re: Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Pán Moravčík, hádam, že sa mýlite.Referendum je jediný demokratický inštitút pomocí ktorého je možné zistiť vôlu občanov.Ak by väčšina slovenských občanov vyjadrila vôlu k rodelení spoločného štátu, byl bysom nútený toto akceptovaťpreto, že sa považujem za demokrata. Nie som ochotný prinímať akýkoľvek diktát kohokolvek.Rozbitioe spoločného štátu bolo takýmto politickým diktátom, ničím iným.

V. Novák 3.1.2013 13:41

A aby toho docílil, musí lhát... Navíc hloupě.

Další důkaz, že je lepší být v EU než mimo.

Ovšem pan Robejšek v EU je už dávno a nehrozí mu, že by případným vystoupením ČR byl vystoupen i on...

P. Čech 3.1.2013 13:30

Re: Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Tak. A všichni dohromady by žili v anarchii. Podobné tomu našemu dnešnímu systému, který není ničím jiným než socialismem, anarchií stříknutým. Uvědomte si, že zde neděláte nic jiného, než že papouškujete žvásty politiků a hýkáte ve stádu tak, jak si tito politici přejí. Lhostejno z které politické strany jsou.Jugoslávským scénářem straší občany pouze politici, aniž by si uvědomili, že Češi a Slováci mají naprosto odlišnou mentalitu. Jediné, co bylo a je nutné i v současnosti je budování občanského státu, společenství na občanském principu. Nějaká národní a národnostní hlediska jsou pouze uměle politiky udržovaná kritéria a to jen za účelem rozeštvávání lidí mezi sebou. Takto rozeštvaní lidé se totiž snadněji ovládají. Toto nechápou pouze ovčané, lidé, kteří svou svobodu rádi vyměňují za přísliby všelijakých "jistot". Tito hýkají tak, jak si politici přejí. Z Vašeho příspěvku vyplývá, že k nim patříte.

J. Boleslav 3.1.2013 13:29

Re: No tak jste se pochválil, jak to znáte, protidskutéra znectil, jak to nezná - a?

Přesně tak.

J. Boleslav 3.1.2013 13:28

Re: Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Děkuji za milý příspěvek, vidím věci velmi podobně.

J. Boleslav 3.1.2013 13:26

Re: Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Formálně máte pravdu, věcně ji má p. Schwarz.

J. Boleslav 3.1.2013 13:24

Re: Ne - je to naprosto základní lež,

Cíl je přece jasný, vymanit se z vlivu EU.

J. Boleslav 3.1.2013 13:22

Re: No, to s Vámi zas až tak zcela nesouhlasím.

Většinově chtěli svou hvězdičku a stoličku a zpětně viděno je jen dobře, že ji dostali.

S. Netzer 3.1.2013 13:18

Re: Ne - je to naprosto základní lež,

Článek začíná lží o "teatrálním se divení západní Evropy zaostalým Východoevropanům". To je jako vystřižené z nějakého článku Vlka st. Žádný seriózní komentátor se nikdy rozdělení Československa "nepokrytě neošklíbal". Jak to ovšem může vědět a pochopit někdo, jehož obzor je omezen zdmi jeho paneláku? Politolog Robejšek oslovuje takové lehkověrné publikum. Zajímalo by mě ale, jaký cíl tím sleduje.