10.5.2024 | Svátek má Blažena


BLÍZKÝ VÝCHOD: Nebezpečná hra palestinské samosprávy

2.3.2013

Současné palestinské nepokoje mají zřejmě i jiné pozadí než jen rozhořčení nad údajně nelidským zacházením s vězni v Izraeli. První demonstrace propukly v polovině února na podporu čtyř palestinských vězňů, kteří drželi dlouhodobou hladovku na protest proti takzvané administrativní vazbě. Dva ji po několika měsících tuto středu ukončili, ale druzí dva stále pokračují.

Sámir Issáwí odmítá potravu už přes 210 dní. Všichni byli už dříve vězněni kvůli terorismu a propuštěni v rámci výměny více než tisíce vězňů za Gilada Šalita. Tito teroristé, odsouzení původně k desítkám let vězení – Issáwí k 26 –, byli znovu zatčeni, protože se k teroristické činnosti vrátili. Administrativní vazba, tedy zadržování bez řádného soudu, je bezpečnostní opatření používané v případech, kdy teroristickou činnost nelze prokázat jinak než svědectvím informátora, jehož odhalení by ohrozilo nejen jeho život, ale i boj proti terorismu.

Demonstrace a střety s izraelskými vojáky na Západním břehu Jordánu pokračovaly celý minulý týden a byla při nich zraněna řada lidí na obou stranách. O víkendu navíc v izraelské věznici zemřel Palestinec zadržený kvůli útoku na vojáky a protesty nabraly nové obrátky. Přestože vězeňská správa přizvala k jeho pitvě palestinského lékaře a konstatovala infarkt, palestinská samospráva prohlásila, že vězeň byl umučen – tak si jeho rodina vysvětlila modřiny na jeho těle, které podle věznice vznikly při pokusech o jeho oživení.

Na znamení solidarity vyhlásilo v neděli 4500 Palestinců v izraelských věznicích jednodenní hladovku a na pondělním pohřbu s vojenskými poctami, kterého se zúčastnily desetitisíce lidí, došlo k novým útokům na izraelské vojáky, kteří při zásahu slzným plynem a gumovými projektily zranili několik Palestinců. Střety pokračují dodnes a v Izraeli sílí obavy z třetí intifády.

V úterý dopadla na Aškelon z pásma Gazy první raketa po třech měsících příměří mezi Izraelem a Hamasem. Přihlásily se k ní Brigády mučedníků od Al-Aksá, ozbrojené křídlo Fatahu Mahmúda Abbáse, ale vládnoucí Hamas prohlásil, že z Gazy nikdo žádnou raketu neodpálil.

Abbás a jeho samospráva rozhněvané Palestince neuklidňuje, ale naopak podněcuje, přestože stále opakuje, že nepodporuje ozbrojený boj. Sám Abbás na pohřbu 30letého vězně prohlásil, že "nedopustí, aby Izrael vraždil palestinské děti", a hladovku notorického teroristy označil za "vznešený způsob boje za svobodu a nezávislost". Samospráva dokonce vyzvala OSN k vyšetření smrti vězně. Nemine den, kdy by její představitelé neobvinili Izrael z rasismu, vraždění a brutality, a média ovládaná samosprávou nereferují prakticky o ničem jiném než o hladovkářích a smrti vězně.

Podle mnoha izraelských i palestinských analytiků se tak samospráva snaží oživit slábnoucí zájem o palestinskou kauzu na mezinárodní scéně. Abbásovi také klesla domácí popularita po údajném vítězství Hamasu v listopadové válce s Izraelem a samospráva potřebuje i odpoutat pozornost Palestinců od vlastních problémů – už čtyři roky neprobíhají mírová jednání, nedaří se ani smiřování s Hamasem, Abbás vládne bez řádného mandátu a samospráva se dál zmítá v hluboké finanční krizi. Státní zaměstnanci nedostali už nejméně pět měsíců plný plat.

Dalším nezanedbatelným motivem Abbáse je nadcházející návštěva Baracka Obamy. Ve funkci prezidenta přijede 20. března do Izraele a na Západní břeh vůbec poprvé a samospráva doufá, že ho vyhrocení konfliktu přiměje k většímu tlaku na Izrael, aby splnil palestinské podmínky a obnovil mírová jednání.

I když si Abbás zřejmě intifádu nepřeje, zahrává si s ohněm a to by se mu mohlo pořádně vymstít. Podle zasvěcených zdrojů nepokoje podněcují i někteří radikální členové Fatahu, kteří by Abbáse rádi odstranili, protože jim připadá příliš umírněný. Násilné demonstrace však neodstraní skutečné překážky patu mírových rozhovorů, tedy hlavně zatvrzelé palestinské trvání na zbytečných podmínkách a neschopnost znovu sjednotit palestinská území. Vystupňované protesty mohou naopak Obamu od návštěvy Ramalláhu i celého Izraele odradit.

Mohla by dokonce opravdu vypuknout třetí intifáda, před kterou samospráva stále "varuje". Ta by však mohla smést i její představitele v čele s Abbásem. A protože neexistuje žádná výrazná osobnost, která by ho nahradila, o ovládnutí Západního břehu by se pravděpodobně pokusil Hamas. Terorista Issáwí drží hladovku dál, přestože má být podle rozhodnutí soudu začátkem března propuštěn, a je v nemocnici ve velmi špatném zdravotním stavu. Jestli zemře, protesty zesílí tak, že se je už nemusí podařit zvládnout.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6