4.12.2016 | Svátek má Barbora


BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo bombardoval školu v Bejt Hanúnu?

28.7.2014

Škola UNRWA (Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům) v Bejt Hanúnu v Pásmu Gazy, kde bylo ve čtvrtek podle palestinských údajů zabito 15 lidí a desítky dalších zraněny, mohla být zasažena i raketou Hamásu. Na společné tiskové konferenci v Káhiře generální tajemník OSN Pan Ki-mun a ministr zahraničí USA John Kerry ostřelování školy, která slouží rovněž jako útulek uprchlíků v Pásmu Gazy, ostře odsoudili jako možný „válečný zločin“. Obviněn z něj byl jako obvykle Izrael. Izraelská armáda už zahájila vyšetřování.

Armádní mluvčí potvrdil, že ve čtvrtek došlo k bojům mezi Hamásem a izraelskými jednotkami. Z obvodu Bejt Hanúnu odpaloval Hamás také rakety, přičemž některé dopadly a explodovaly v blízkém okolí. Nedá se proto vyloučit, že školu zasáhla některá z těchto raket a nikoliv izraelské granáty.

Ve čtvrtek vyzvala izraelská armáda Červený kříž a UNWRA v Pásmu Gazy, aby mezi 10. a 14. hodinou školu vyklidily. Obě organizace příjem zprávy z izraelského Twitteru potvrdily. Podle izraelských údajů však Hamás evakuaci uprchlíků z objektu OSN zabránil. Izraelský vojenský mluvčí také sdělil, že izraelští vojáci byli z Bejt Hanúnu ostřelováni a palbu opětovali. Není zatím jasné, zda ozbrojenci Hamásu stříleli z budovy školy a uprchlíky zneužili jako „lidské štíty“.

Podle údajů kanálu 2 izraelské televize potvrdila UNWRA střelbu Hamásu v obvodu Bejt Hanúnu, kde se nachází i zasažená škola. Podle rozporných informací nabídl Izrael přestávku v palbě k evakuaci raněných, kdežto mluvčí OSN v americkém vysílání ABC tvrdil, že Izrael požadavek UNWRA na přerušení palby odmítl.

Ve dvou školách OSN v Pásmu Gazy byly nalezeny uskladněné rakety Hamásu. Mluvčí UNRWA v Gaze tvrdil v izraelském rozhlase, že nic z toho neviděl ani neslyšel. Nijak mu nevadilo ani to, že jeho vlastní šéf, Pan Ki-mun, nález raket potvrdil a odsoudil je jako „porušení mezinárodního práva“, protože zneužití chráněných objektů jako škol, mešit nebo nemocnic k bojovým akcím nebo k uskladnění zbraní z nich dělá legitimní válečné cíle. V jednom z obou případů UNRWA nalezené rakety předala „příslušným úřadům“, tedy vlastně Hamásu, v druhém případě rakety po jejich objevení „zmizely“.

Obzvlášť problematické je zneužití nemocnic v Pásmu Gazy pro vojenské účely. Několik nemocnic bylo již izraelskými jednotkami ostřelováno, přičemž například v nemocnici Wafa přišli o život i lékaři, personál a pacienti. Izraelská varování a výzvy k vyklizení nemocnice byly ignorovány.

Někteří palestinští i zahraniční novináři v Pásmu Gazy, mezi nimi korespondent pařížských novin Liberation, Radžá Abú Dagga a Nick Casey z listu Wall Street Journal, oznámili svá osobní zjištění, že si Hamás zřídil provizorní hlavní štáb v ústřední nemocnici Šifa hned vedle pohotovostního příjmu. Mluvčí Hamásu poskytovali rozhovory také na území nemocnice. Dagga byl v nemocnici vyslýchán ozbrojenci Hamásu, protože chtěl Pásmo Gazy opustit jedním z pašeráckých tunelů mezi Gazou a Egyptem a vrátit se do Paříže. Výslech skončil tím, že mu byl odebrán pas i novinářský průkaz.

© Ulrich W. Sahm
přeložil Pavel Mareš
www.wilberforce.czDětská kosmetika, po které se vaše dítě neoprudí
Dětská kosmetika, po které se vaše dítě neoprudí

Recenze si přečtěte na eMimino.cz.

Diskuse


J. Lepka
10:49
28.7.2014

V. Kain
18:21
28.7.2014

B. Hamáček
19:09
28.7.2014

V. Heidlerová
9:11
28.7.2014

B. Hamáček
19:11
28.7.2014

T. Kubín
2:44
28.7.2014

M. Koutný
8:00
28.7.2014

V. Novak
13:32
28.7.2014

B. Hamáček
19:12
28.7.2014

J. Jurax
23:34
28.7.2014

počet příspěvků: 14, poslední 28.7.2014 11:34

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.