28.9.2020 | Den české státnosti


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 17.9.2020 20:33

Děkuju vám všem za milá slova i za pochvalu černých roušek. Doufám, že se budou klukům taky líbit. :-) Protože už je pozdě, omlouvám se, vezmu odpovědi hromadně.

Evo Ž, děkuju za věcné informace. Roušky podle mě mají mimo základní ochrany ještě jeden důležitý aspekt. Totiž každému jsou tak protivné, že se většina lidí snaží minimalizovat dobu, po kterou je musí mít nasazené. Což znamená, že se snaží vyřídit potřebné a vypadnout ven, což je jedině rozumné. Xerxová, určitě víš, že Tebe jsem s tím cestováním na mysli neměla, jeli jste do klidných oblastí v klidnou dobu. Zano, držím palce na ten pásák, aby to nebyl, nebo aby Tě alespoň moc nezlobil.A nám všem přeju, abychom tu dobu koronavirovou přežili co nejlépe. Jak píše YGA, s tím časem je letos podivné. I když na mě v mé poustevně opatření vlastně žádný praktický dopad nemají, nebo jen minimální, tak stejně ten čas vnímám jako ukradený. A navíc koronavirus zrušil mezinárodní patchworkovou výstavu nejen letošní, ale dokonce i tu v roce 2021. A to mě štve opravdu hodně.

Z. Hanča 17.9.2020 13:13

Jsem doopravdy ráda, že jsem si užila léto a prázdniny - střídaly se u nás děti a v srpnu jsme byli všichni v Krkonoších, každý den výlet, nádhera! Zato hned 1. září jsme našeho posledního prvňáka vyprovázeli do školy v rouškách. :-/ Taky jsme ti odpovědní a nosíme je všude tam, kde jsou předepsané. A tak by mě zajímalo - máte někdo zkušenosti s nano rouškami, zajímali jste se o ně, jaký na ně máte názor? Trochu jsem pátrala na internetu, protože když už mám chodit se zakrytým obličejem, tak ať to má aspoň nějaký smysl. Ovšem informace se různí, zřejmě jsou i různé typy nanovláken - některé prý ochrání před covidem, jiné ani to ne, pokud tam je aktivní stříbro, tak to snad viry přímo ničí, na druhou stranu se rozcházejí i informace o údržbě takových roušek, tak nevím..... Zajímal by mě názor odborníků , třeba Xerxová nebo EvaŽ kdyby k tomu chtěly něco napsat, byla bych ráda.

A. Bytová 17.9.2020 12:34

Už se mi chce ječet, když slyším covid. přijde mi, že většina instrukcí tento vir pojednává, jako kdyby to bylo něco jako špatné počasí. Že to přejde! No, nepřejde, bude tu s námi furt jako chřipka, atd. Rozumná doporučení ohledně ochrany dodržovat, ano, ale nešílet z toho.

Š. Matyášová 17.9.2020 12:30

už jste slyšeli/y označení současné doby?

hadrychiáda!!

Z. Asteris 17.9.2020 12:13

Vave, díky za 105 a velké díky za příspěvek EvyŽ, mluví (píše) mi z duše. Přiznám se, že ač jsem "ohrožený druh", tak zatím nepanikařím, do ciziny stejně nejezdím, dovolenou jsem měla stejně jako jindy, venkovních akcí jsem se zúčastnila, na vycházky s kamarády chodím, a poctivě nosím roušku tam, kde musím nebo i tam, kde to uznám za vhodné, myslím, že rouška má smysl. A doufám, že přežiju i to cestování do práce a držím nám všem palce, ať jsme v pořádku. Jo a media beru s velkou rezervou...

Z. Jenny 17.9.2020 11:15

Vave, díky za dnešní Stopětku! Souhlasím se všemi níže. Vzhledem k věku jsem ohrožený druh ale nebudu bláznit. Budu opatrná neb nutně musím dochovat zvířátka a oni mně taky. :-) Ještě malou poznámku. V Bystřici p/H byl zájezd na sv. Hostýně a nákazu roznesli nejen v bazilice na mši ale i v Bystřici samotné, při návštěvě restaurací, obchodů a pod., následně jsou postupně uzavírány všechny vnitřní prostory včetně Městského úřadu. myslím, že člověk činí a Bůh se směje! :-) V

Z. Matylda 17.9.2020 10:48

Vysvětlení EvyŽ je srozumitelné a nepoplašné, což je důležité. Myslím, že už jsme unaveni těmiá hororovými scénáři a nejsme pak schopni z té hromady braku vybrat to důležité.

A ano, nosím roušku tam, kde je moc lidí, nebudu ji nosit venku jako na jaře a snažím se řídit selským rozumem.

Z. Maya 17.9.2020 10:43

Já nijak nepanikařím, roušku nosím kde je přikázáno, ale popravdě teda příměstský narvaný vlak, kde jsou půlka lidí rouškový bradáči a nosáči, ve mě moc důvěry nevyvolává, holt v Praze si to nikdo netroufne, ale stačí vyjet na venkov a lidi na to dlabou. Takže o nějakým zmírnění díky rouškám mám velkou pochybnost.

E. Zvolánková 17.9.2020 12:23

Tak já mám zas z případu "Praha versus vesnice" opačnou zkušenost. Do práce nám denně chodí desítky lidí s rouškou na bradě anebo jim aspoň čumí nos. Naopak na vsi, kde máme chalupu, v té "první vlně", byl schopen soused udat souseda za to, že ho viděl po zahradě chodit bez roušky. (Říkal mi bratranec, že jeho ženu dokonce jedna sousedka seřvala za to, že tehdy ani ne 2letá Šárinka neměla roušku)8-o Dneska už to tam taky tolik prý nehrotí, nicméně řeší to tam hodně. Nechci nijak nasazovat na vesnické obyvatelstvo, ale pravda je, že tak 3/4 obyvatelstva zrovna té "naší" vesnice tvoří starší lidé, jejichž většinou jediným zdrojem informací je televize a rádio....takže jsou pěkně zmanipulovaní a vyděšení.;-(

Z. Yga 17.9.2020 10:11

Díky Vave za dnešní sto pětku. Někdy mám dojem, že rok 2020 jako by ani nebyl - díky koronavirové situaci (a její interpretaci našich vrchních pánů velkomožných a neutichající masáží v mediích) mám dojem, že momentálně žijeme v mezičase. A jelikož mám pře sebou daleko méně roků než za sebou ;-), tak nechci zbůhdarma ztratit jeden rok.

Takže z mého hlediska - ano, přiměřeně se chránit, ale nepřestat žít. Navíc, ono je hodně ošajstlich omezit styk mezi lidmi (a tím nemyslím ten pohlavní - i když i to může mít negativní následky pro budoucnost :-)), holt člověk je tvor společenský a stádní a o samotě strádá. Ono je totiž rozdíl, jestli je člověk samotář sám o sobě nebo z donucení...

Držím nám všem palce, ať vše zvládáme v co největší duševní pohodě. VV

Z. Matylda 17.9.2020 10:49

Taky mám dojem, že tenhle rok jako by nebyl...

Z. Jitur 17.9.2020 8:35

Vave, plně se ztotožňuji s Tvým názorem...

T. Zana 17.9.2020 10:59

No, tak nějak, jak píšeš, Ygo...

Jsem poněkud (dost) otrávená) - nejen celou tou situací, ale taky tím, že jsem si zřejmě opět pořídila pásový opar. Minule jsem měla jen slabý, nijak moc mě neomezoval, tak doufám, že se i tentokrát zadaří. Pídr na kožním mě prý zítra ráno zkoukne, teď je na dermatologickém kongresu.

Doufám, že má roušku.

Z. Lika 17.9.2020 11:07

Šmarjá... co nejdřív zahájit léčbu i vnitřní, a posilovače imunity (tj léky, protože potravní doplňky nestačí). Mně z mazání nakonec nejlépe pomohl a byl i takový nejpraktičtější jeden masážní olej s capsaicinem od Hadka (když tak podrobnosti dodám)... Kéž tě to brzy pustí!!!

T. Zana 17.9.2020 11:41

Liko, díky, tvoje čerstvé zkušenosti mě určitě zajímají, akorát ještě vyčkám, co pídr řekne.

Franta mě přesvědčuje, že to může být něco jiného, ale nepřijde mi, že bych se mýlila :-P.

Z. Lika 17.9.2020 11:49

Jen nečekej dlouho, okno pro účinné podání léků "proti" je poměrně krátké (asi tři dny), pak už se jen hasí.

Z. Yga 17.9.2020 11:20

Na pásák držím palce, ať se co nejrychleji odpásá a ztratí v propadlišti dějin. Jejej, toto musí bolet - lity lityVV

E. Žampachová 17.9.2020 8:29

Rozdíl mezi jarem a současností je hlavně v tom, že jarní vlna byla opravdu smrtící, umírali i lidi, kteří nebyli na hraně, byli mladí a relativně zdraví. Teď je řádově více infikovaných a podstatně méně v nemocnici nebo v těžkém stavu, Již na jaře jsme čekali, co virus udělá. Když se dostane do "naivní" populace, řádí, ale tím, jak řádí je znevýhodněn, protože on potřebuje živé, ne mrtvé hostitele. Tak se dalo čekat, že se průběh zmírní, jen jsme nedokázali odhadnout, jak rychle, Zdá se, že přes léto se virus "uklidnil". To neznamená, že lidi velmi vážně nemocné nedokáže zabít (spousta smrtelně nemocných nakonec umře na "banální" infekci, ne na hlavní diagnózu). ale jinak průběh bude méne drmatický. ALE! Záleží na infekční dávce a tady mají ty roušky svůj význam, Nezabrání, ale omezí intenzitu infekce a pomohou k lehčímu průběhu. Nejlépe to vystihl prof Jiří Beneš z Bulovky, infekcionista. Politiky nečtu, statistiky si interpretuji sama. Dělala jsem celý život virologii a manžel imunologii, tak trochu tušíme, o čem je řeč. Tak nepanikařte, ale nebuďte odpůrci roušek. Nezachrání vše, ale omezí infekční dávku a mohou tím docela pomoci (MMCH taky je nemám ráda, ale zodpovědně je nosím). Venku v přírodě je přenos téměř nulový. Ten poloprázdný autobus není taky bez rizika, před pár stanicemi nemusel být poloprázdný a virus chvíli přežije i na površích. A pozor, odkrytý nos je jako by člověk roušku neměl. Jinak nás to zcela určitě nevyhubí, ale situace není bez rizika. (ostatně ono je riziko se již narodit)

Z. Jitur 17.9.2020 8:37

R^

Š. Matyášová 17.9.2020 9:37

kdyby to všem řekli takhle jednoduše... já ji kvůli mamce nosím, nechci si vyčítat, že jsem jí tam svojí nezodpovědností poslala.... (do hrobu)

E. Žampachová 17.9.2020 10:28

No, víš, oni o tom mluví lidi, kteří tomu buď moc nerozumí nebo ti, co se chtějí předvádět. Opravdu rozumné komentáře jsem četla jen od kolegů z Bulovky z infekce. To, že je někdo doktor, neznamená, že rozumí infekcím, jako instalatér ti nespraví hodinky. Epidemiologové dělají, co mohou (smekám), ale fungují spíš jako hasiči. Podstatné je rozumět biologii viru, o té se už ví trochu víc, ale musí se jít do základního výzkumu, ne do novin. Posilovat imunitu můžete, ale není to podstatné (kupodivu u některých virů čím silnější imunitní reakce, tím hůř). Ale on i ten virus potřebuje k přežití lidi, tak se je nebude snažit vyhubit.

T. Zana 17.9.2020 11:01

Díky!

Z. Lika 17.9.2020 11:37

Na přílišnou imunitní reakci velmi dobře funguje řízené dýchání (metoda Wim Hof, například - je to zdokumentované lékařsky).

Evo Ž. moc děkuju za rozumnou a přínosnou osvětu R^

E. Zvolánková 17.9.2020 12:17

Evi, moc hezky jsi to vystihlaR^ Přesně, jak už tu někdo napsal...Kdyby se to lidem vysvětlilo takto přehledně, tak nebudou ty šílené zmatky, co teď...Jenomže ona naše vláda nemá zájem na tom, aby byli lidi správně poučení - vědoucí, a tedy v pohodě. Vládě vyhovuje tupé stádečko, které poslouchá;-(

Z. Yga 17.9.2020 9:58

Díky za velmi přínosný komentář - když bych to shrnula: nepanikařit, ale ani nejít naproti, což je dobrý přístup k nynější situaciR^

Z. Kytka 17.9.2020 12:37

Přečtěte si srozumitelný článek prof. Jiřího Beneše z Bulovky:

http://bulovka.cz/covid-19/odbornici-o-covid-19/

Používejme selský rozum, neboť nejhorší je smrt z vyděšení!!

E. Žampachová 17.9.2020 14:19

Ten jsem zmiňovala. Jen nenašla citaci.

Z. Kytka 17.9.2020 14:53

Zaujala mě informace v tvém příspěvku, tak jsem zapátrala a strejda Google mi kromě jiných našel i tento článek. Informací které nejdou ode zdi ke zdi a pochopí je i laik není nikdy dost. :-)R^ Tak se držme!

E. Zvolánková 17.9.2020 7:18

Krásný den všem, i přes všechny roušky...nenechme si jej nikým zkazit:-)

Co se týče mě a mé rodiny, tak my považujeme za rozumné mít roušky všude tam, kde je moc lidí a málo vzduchu, jak píše Xerxová. Osobně mi to přijde jako blbost nandavat roušku v poloprázdném autobuse, ale v přecpaném metru bych si ji asi "pro ten pocit" vzala dobrovolně i bez nařízení vlády. Ale stejně je to jen o tom "dobrém pocitu", protože podle toho, co vím přímo od některých fundovaných zdravotníků, tak ty roušky, co používáme (čínské jednorázovky, domácí šité), nás před ničím stejně moc neochrání. Rovněž jsem byla upozorněna i na to, že ty respirátory, co mají údajně opravdu chránit, jsou rovněž šmejdy. Takže já si z toho beru prostě to, že roušky doma šiju, abych měla pro mužského, dceru a sebe do práce a školy, protože musíme (ten jednorázový smradlavý čínský hnus mít celý den na puse odmítám). Ale jak to jen jde někde sundat, tak to nemám. Co mě ale na té době rouškové přijde úplně absurdní, že se miminka z kočárku musí koukat na maminku a další členy rodiny v náhubku a jak má, chudák, poznat, že se na něj třeba babička usmívá....Jela jsem předevčírem s kamarádkou tramvají a její půlroční holčička se na mě smála. Já říkám: "Jé, ona se usmívá, i přesto, že mám tohle na puse..." Kámoška na to: "Nojo, ona už je, chudera, zvyklá, pořádně nic jiného nezná.";-( Kámoška totiž chodí v roušce se synem i doma, neboť se doma stará o těžce nemocnou matku, na kterou prostě nesmí "nic plivnout", jinak je konec...takže jen ta maličká roušku nemá;-(

Z. Jitur 17.9.2020 9:01

;-)