3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Pláčou želvy?

Někdy některá úsloví přijímáme jaksi automaticky...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Lika 11.8.2023 8:27

Našla jsem další video:

https://www.youtube.com/shorts/1Id_LvvgPrQ

Motýly opravdu láká slaná vlhkost očí želv, ale je vidět, že i želví trpělivost má své hranice :-)

M. Crossette 10.8.2023 16:20

Liko, díky za zajímavý odkaz, také jsem tohle nevěděla. Video s želvou a motýly je moc pěkné, jasně jí ta motýlí pozornost vadila. Naše želvy také nemají rády, když jim na nos sedají mouchy a cukají hlavou a packami je odhání. Koukla jsem i na hned další video. Tedy jak želvě otočené na záda ostatní pomohly se přetočit. Sama by se asi ani tahle vodní želva nedovedla otočit. Totiž znám to od našich želv. Když se dospělá želva převrátí, k otočce používá svůj nos. Protáhne krk co nejdále, zakloní hlavu, nos jako vývrtku zapíchne do země a přetočí se zpět. Ovšem k tomu zapíchnutí potřebuje měkkčí podklad. Takže, když se převrátí třeba na asfaltu, nebo tvrdém kluzklém místě, nos jí podkluzuje a otočit se nedoháže. Často pak vyčerpáním nebo od žáru slunce uhyne. Stejně tak je tohle smrtelné nebezpečí číhá i pro malé želvičky, které mají jednak kratší krk a hlavně ještě ne dostatek síly se otočit na nose. Před časem jsem takhle přišla o jednu novorozenou želvičku ve výběhu. Asi vylezla na kámen a spadla na záda. Nedokázala se otočit a když jsem jí našla, zbyl z ní už jen krunýřek, vše ostatní vyžrali mravenci.

Pokud jde o želví pláč , asi jsem dotazem hledala něčí potvrzení mé vlastní zkušenosti. Teď Liččin článek potvrdil "pláč" vodních želv :-). Já se ale kdysi stala svědkem toho, že i suchzemské želvy pláčou - při kladení vajíček. Sledovala jsem želvu Slider, když do vyhloubeného hnízda snášela vajíčka. Když jsem k ní přišla v hnízdě už ležela dvě vajíčka a zrovna tlačila další. Asi jí to hodně bolelo, měla napjatý krk , otevírala pusu a z očí jí tekly slzy (tedy ne proudem, ale u obou měla velké kapičky). Želva nevydává zvuky, takže ani hlasitě nepláče. Pravda, mokré oči mohly být od tlaku, ale také mohla mít extra bolestivou snůšku, ale slzy v očích jsem jí opravdu viděla. Každopádně snášení trvá dlouho, je vyčerpávající a želva pak vysíleně odpočívá nedaleko hnízda

M. Crossette 10.8.2023 16:27

Oprava:-) Jak jsem teď odeslala komentář a kolem šel manžel, přivolala jsem ho, ať se koukne na video (a řekla mu o čem L. píše). No opravuji svůj komentář o tom, že motýlí chumel želvě vadí -"hlas" na videu naopak říká, že si to želva užívá:-).

L. Lika 10.8.2023 17:16

Maričko, ono je možné, že ti motýli opravdu želvě vadí, totiž na youtube se často setkávám s "polidšťujícími" komentáři :-)

Jinak doufám, že se vašim želvičkám dobře daří R^

Z. Jajka 10.8.2023 15:52

No prosím, tohle jsem nevěděla :-/... A to jsem želvy pod vodou potkávala opakovaně, fotka je důkaz :-)

Příroda mě pořád něčím překvapuje.

Z. Jitur 10.8.2023 14:42

Zajímavé a poučné!;-)

A. Alimo 10.8.2023 12:53

Zajímavé, moc zajímavéR^ . Tady se člověk dozví věcí , zas budu možná někdy za chytrou;-D

T. Zana 10.8.2023 11:39

Teda to jsou zase pozoruhodné věci - čím dál víc zjišťuji, že spoustu informací mám odsud :-)

Díky, Liko!

Z. Jenny 10.8.2023 11:12

Liko, zajímavé, díky! Počkáme na Maričku, ta je odborník na želvičky a určitě nám nápíše,co na to její zachráněné želvy. :-)R^V

J. Fialová 10.8.2023 11:03

Napadlo mě - jestlipak pláčou i sloni?

A Gůgl našel že jo, i když ne očima. https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/sloni-placou-nad-zemrelymi.A051027_103837_ln_zabava_bat

Z. Matylda 10.8.2023 9:52

Asi mě to s tou solí nenapadlo- a přitom to je logické!

E. Zvolánková 10.8.2023 8:08

Dnes zajímavé téma. To o tom zbavování se soli by mě nenapadlo, ale každopádně želvy slzí mimo jiné i proto, aby si očistily oči od písku, který se jim tam jistě dostává, když vylézají na pláže klást vejce. A malé želvičky jsou celé zapískované, když vylezou z hnízda, než se dostanou do moře, takže ty asi slzí už taky rovnou.

Jinak je docela smutný fakt, že z toho množství mláďat, která se vylíhnou se jen několik málo dožije dospělosti. A mnoho z nich se vůbec ani po vylíhnutí nedostane do vody a jejich životy skončí ještě dříve, než pořádně mohly začít:-( Holt příroda je nelítostná

Š. Matyášová 10.8.2023 9:42

a nebo jjsou snědena jako vejce....

Z. Xerxová 10.8.2023 6:21

hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

krásná želva, krásní motýli. Ony ty krokodýlí slzy budou fungovat stejně...

Z. Mawe 10.8.2023 5:13

dobre rano, a jde zelve brecet ve vode?

jinak zajimave, asi me nenapadlo nikdy nad tim takto premyslet, dekuju ti Liko, zes zapatrala!

treba xerxova z jizerek to zna, ale uz vim, proc se rika mit pech a ten clovek fakt mel pech.

je zajimave, jak hromadu veci prijimame jako fakt a vubec nad tim nepremyslime, a pritom jsou na pozadi takove zajimave skutecnosti:)

L. Lika 10.8.2023 7:23

Podle mě může želva brečet i ve vodě, akorát že tam si toho nikdo nevšimne :-)

Z. Jitur 10.8.2023 14:43

;-DR^