20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Veverka v komíně (už zase)!

Začátkem července jsme z komína zachraňovali propadlou veverku a to dokonce dvakrát krátce za sebou. V obou případech to vyžadovalo z naší strany trpělivost, ale veverka přežila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 15.8.2019 16:51

Re: Maričko,

vidíš Šarko, to mě nenapadlo a můžeš mít pravdu!

Š. Matyášová 15.8.2019 6:36

Re: Maričko,

je to dutina, možná by se tam dalo bydlet..tak to zkoumaj...že to k bydlení není,zjistí,když tam spadnou

M. Crossette 14.8.2019 22:00

Re: Maričko,

Matyldo děkuji. No, jak jsem už napsala, nějak pod tu cihlovou stříšku nad komínem vsunout síťku je pro nás dost o hubu :). A kominíků je tu jak šafránu. Ten náš přijíždí z dost velké dálky a musí se zamluvit týdny předem. Ono se podle fotek špatně vysvětluje, že jen tak vsunout síťka není dost proveditelné(tedy pro nás ne). Tak teď doufáme, že bude zase pár let v komíně klid! Asi tohle opravdu byla stejná veverka, 2x spadlá do komína, protože je od té doby klid (ťuky ťuk abych to nezakřikla!!!)

M. Crossette 14.8.2019 21:50

Re: Maričko,

Děkuji Dede za milý komentář. No pokud jde o veverky, tak s nimi jsem si na sebe sama upletla bič :) Jenže je krmim dostatečně daleko od komína, tak nevím, proč tam musí lézt. Tedy běhat po střeše bych ještě chápala (tomu nezabráníme), ale proč se navíc motat u roury do komína !!!

T. Zana 14.8.2019 20:39

No jo, člověk je někdy taky trochu hamoun:-)

A když to poprvé dobře dopadlo... :-)

D. Ruščáková 14.8.2019 20:23

Maričko,

u vás je ráj i pro nepozorné veverky! Obdivuju vaše... no asi hodně tvoje nasazení v tom, jak vymýšlíš ty nejjemnější a nejúčinnější způsoby, jak živočichům ve svém okolí vyjít vstříc. Jednotlivé případy jsou zajímavé, někdy dojemné, jindy veselé, občas taky ne... ale společným jmenovatelem je vždy vaše ochota udělat prostě všechno, co se dá. Víš, Maričko, je mi ctí, že tě znám:))

Z. Matylda 14.8.2019 20:19

Maričko,

z tvého článku čiší láska ke všemu živému. To je hezké :) Nevím, jestli bych spíš nedala do komína nějakou síť nebo něco, aby tam zvířata nepadala, přece jen jsou ty záchranné akce náročné :)

M. Crossette 14.8.2019 17:54

Re: Aha!

Jenny děkuji moc! No veverka si semínka "nekřečkuje", ale neuvěřitelně rychle je loupe a baští . Každé ráno jim na stůl dávám tři velké hrsti semínek a tak za hodinu už tam jsou jen slupky!

Kdybychom nechtěli rorýsy v komíně, také bychom si nechali rouru zajistit. Tak je dobře, že jste dali mřížku !!!

Kupodivu za celé roky co se k nám rorýsi vrací, jen první rok do ohniště propadl rorýs. To proto, že jsme tenkrát nevěděli, že se dá záklopka zavřít a před ohništěm jsme měli jen volnější síť (takovou 3 dílnou, skldací) a žádné plexi. Takže pták snadno vlétl rovnou do obýváku. No chvilku narážel do zdí, než se mi ho povedlo lapit (síťovým "podběrákem" k bazénu) a bez zranění vypustit ven. Teď, jak je záklopka zavřená, někdy je štěbetání rorýsů tak nizoučko nad ohništěm, že možná některé mládě (mláďata) na ni občas spadne, ale rodiče jsou schopní ho tam "dokrmit". Když pak v zimě záklopku otevřeme, uvolněnou škvírou se do ohniště vysypou různé kousíčky klacíků, skořápky vajíček a občas i celé malé bílé vajíčko.

M. Crossette 14.8.2019 17:28

Re: Jako vždy

Evo, děkuji !

M. Crossette 14.8.2019 17:27

Re: hezké...

Jitur děkuji :) Ano "ztroskontacek" to je přesný výraz a co jiného nám zbývalo. Jak jsem se dívala na různá videa z odchytů, tak i přivolaní odborníci buď po veverkce šmátrali dovnitř, nebo ji se shora komínu "vyfoukali" hadicí do ohniště (tedy v naději, že se veverka chytne do připravené sítě - ne vždy se povedlo). Nebo někdy do komína spustili lano a čekali, až po něm veverka sama vyšplná nahoru (nebo jí zase "popohnali" nějakým foukáním či rachotem (roury od vysavače apod.). To všechno mi přišlo dost agresivní řešení a veverka musela být šíleně ztresovaná. My jsme spíše uvažovali, že by náš kominík nějak dokázal vysadit tu záklopku (damper), aby veverka vypadla (ale otázka by byla, zda bychom jí dokázali včas polapit).

M. Crossette 14.8.2019 17:18

Re:

Maw, Liko. Veverky u hromádek semínek sedí a fofrem loupaní jedno za druhým. Protože u nich vždy chvilku stojím a pozoruje je. Některým to nevadí, některé tím asi znervozňuji a tak při jídle "stepují" , podupávají zadníma nohama. Tak jsem doufala, že přesně tohle bude dělat i tahle veverka a jsem ráda, že se povedlo.

Kdo jste četl mojí povídku v knížce, tak víte, že první veverku jsem z komína "lovila" zcela jinak :)

M. Crossette 14.8.2019 17:11

Re: Velmi zajímavé

No já si ty nákresy vyhledala až teprve při téhle veverce. Od dřívějších veverek jsem tedy věděla, že za záklopkou musí být nějaký prostor, ale nevěděla jsem, že má i název. Ta záklopka je asi 30-40cm dlouhá a možná 15cm široká. Zcela otevřít se musí nadzvednutím toho zubatého držadla a pak mohutně trhnout dozadu. Takže jsem se bála, abych otvíráním záklopky (tím trhnutím) veverku v komíně nerozmačkla. A právě díky tomu nákresu jsem věděla, že tam má dost místa, neslyšela jsem žádný nářek, ale viděla kus jejího huňatého ocasu.

Jinak mě spíše v obou případech překvapilo, že veverka byla i po těch několika dnech čistá, nepokrytá mourem, sazemi. Přitom voda v kalíčku v kleci byla ráno plná sazí - buď zvířené veverkou, nebo nafoukáné.

M. Crossette 14.8.2019 16:56

Re:

Zano, díky ! Jestli ta druhá byla i ta první si samozřejmě jistí nejsme. Ale ta její opatrnost vlézt si do klece pro oříšky tomu napovídala. Jen jestli to opravdu byla ona, to byla - pro oříšky - ochotna znovu prožít ten "volný pád" rourou ???

M. Crossette 14.8.2019 16:15

Re: hezký den

My take nechápeme, co veverky na střechu vůbec a hlavně "koukat do komína" láká. Já jim podstrojuji semínky, nebo ořechy, pecanových ořechů-stromů tu má dost lidí na zahradách, tak proč jim to nestačí ???

M. Crossette 14.8.2019 16:14

Re: mřížka na komín

Sharko, trvalou mřížku na komín dát nejde, právě proto, že bychom znemožnili přístup rorýsům, což rozhodně nechceme. Po jejich odletu nějak komín omotat pletivem je - jak píšu - hazard s našemi životy a nehodláme to riskovat. Do komína nám díky té cihlové střeše neprší (nebo trochu při extra lijácích).Pokusit se pod tu střechu vsunout nějaké prkno či pletivo je také riziko. Vůbec nevím,jak to pod ní vypadá, nikdy jsem tam nenakoukla, je to moc vysoko. Stříšku jako je na tvém prvním odkaze má komín našeho vedlejšího domu (a vypadá jako na tom prvním nákresu v mém albu). To je ale jiný (mnohem běžnější a levnější) system zdejších komínů, jen obložená výplň či tak něco, není cihlový. Takže nám nezbývá, než dál "chytat propadlé veverky", zatím jsme myslím úspěšní :)

Z. Jenny 14.8.2019 15:57

Aha!

Tak zatím co oříšky jsou zblajznuty ihned, na vdechnutí, u semínek se džmiká déle,je potřeba je narvat za škraně. :-)

Maričko, jste fakt moc a moc obětaví a veverka, jediné, co si zapamatuje, že v komíně bývá žrádlo, hihihi!

U nás doma padali do komínu od plynu ptáčci, tak jsme tam dali mřížku.

E. Žampachová 14.8.2019 14:55

Re:

Mně pár dní blokovalo vypnutí reklam přístup, než mi ho MLP vyešil. Jsou s tím otravní, stejně si podle reklam nic nekoupím.

E. Žampachová 14.8.2019 14:51

OT včera

včera se mnou nespolupracoval počítač, tak jsem nemohla nic napsat k příspěvku o Koře. Už jsem si všimla povídání o leoparovi v časopise "pes.." Musím se přiznat, že jsem pravděpodobnou autorkou návodu "výchova štěněte" na našem webu tercius (svět je malý). Z popsaných zkušeností plynou pro mě dvě poučení: neexistuje odborník na všechna plemena psů a co funguje u jedné skupiny, nemusí fungovat jinde (to už jsem někde taky psala). A za druhé jsou plemena jednodušší a složitější na výchovu (o výcviku nemluvě), proto je dobré si vybírat psa nejen podle toho, co se nám líbí, ale počítat, že ten krasavec může být komplikovaná povaha a pečlivě vše zvážit (kříženci jsou ještě více nevypočitatelní od zlatíček po prevíty, ale nevíte to dopředu). Všechna čest, jak se s tím Kimi popasovala. Když se povede a páníček si s tom poradí, je to prima a radost.

E. Žampachová 14.8.2019 14:43

Jako vždy

milé vyprávění.

Z. Jitur 14.8.2019 14:22

hezké...

...jak se dokážete o "ztroskotance" postarat :-)

Z. Lika 14.8.2019 14:06

Re:

Vtipný nápad se semínky jsem taky ocenila, je vidět, že mají "svoje" zvířata napozorována :-)

Z. Maw 14.8.2019 11:29

Maricko, krasne povidani a libi se mi duvtip se seminky, moc rada ctu vsechny ty vase pribehy, protoze jsou moc hezke :)

Veverka melastesti, se jste ji slyseli a zachranili:)

Ps: omlouvam se zapondelni absenci, ja uplne zapomela ze musim nakouknout, tak moc dekuju za mile reakce :)

T. Zana 14.8.2019 11:15

Aha. Já už se taky probojovala (nějak jinak :-))

Z. Lika 14.8.2019 9:36

Velmi zajímavé

Děkuji taky za nákresy těch komínů! V detektivkách se často dočtu, že v nich zločinec schoval třeba lup nebo zbraň, tak teď už vím, že je dal na tu římsu pro saze.

U vás tedy kromě Santy lezou komínem i veverky :-) Ještě že to dobře dopadlo a nemuseli jste s polámanou veverkou třeba k vetovi.

Z. Lika 14.8.2019 9:27

Re:

OT pro Zanu: když jsem vypnula blokování reklam, zobrazují se lidovky normálně i na Chromu.

T. Zana 14.8.2019 8:51

Uf, to jsou nervy s veverkami. Že by opravdu u té samé zvítězila vidina bezpracného zisku oříšků nad bezpečností...

Maričko, u vás se všecko živé má jako v ráji :-)

Š. Matyášová 14.8.2019 8:24

Re: mřížka na komín

teď koukám na Váš velký komín, stačilo by orámovat obdélníkovejma rámečkama s plotovým pletivem ty otvory kolem, pokud by byl problém vložit a upevnit jeden dovnitř...

ale zase bys pak neměla o čem psát....

Z. Jitur 14.8.2019 8:18

už se moc...

těším na obrázky i počteníčko, ale nechám si to na dobu, kdy budu mít víc klidu...

Z. Xerxová 14.8.2019 6:53

hezký den

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Jsem ráda, že "naše" zahradní veverky jsou věrné borovicím (šišky) a lískám (ty mršky sklidí spolu s kamarády ořešníky kompletní úrodu oříšků) a na střechu lezou výjimečně. A do komína nepadají

Š. Matyášová 14.8.2019 6:34

mřížka na komín

milá Maričko, na tohl ebych neměla nervy...do komína bych dala vmontovat bezpečnostní mřížku nebo nasadila protidešťový klobouček s mřížkou...jen aby tam nemohla zviřátka a ptáčci...

(tyhle prvky se dělají hranaté i kulaté a slouží právě pro ochranu komínů před ucpáním nebo před vlezem živých tvorečků)

http://www.multivac.cz/produkty/rh

nebo

http://www.multivac.cz/produkty/kryci-mrizka-bsv