19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ZÁBAVA: Silvestr s tajemstvím

Milí Zvířetníci, vítám vás v naší hospůdce v posledním dni roku 2007. Letos se budeme při posledním čtení usmívat i tak trochu bát... tak si připravte něco dobrého k pití a pojďte se s námi bavit. Na zdraví, štěstí a radost! Vaše Dede

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hana W 31.12.2007 12:46

Multikulturni strasidla

Tak vam pri rannim kafi jeste napisu o mistnich strasidlech u cernochu. Oblast od Columbie smerem na jihovychod k Atlantiku je tzv Low Country (dolni, nizka zem). Baziny, cerne reky, ohromne celorocne zelene duby, ze stromu visi tzv spanelsky mech (coz neni mech, ale to neva), takove sachori, co vypada jak bile rozcuchane vlasy starenek vlajici ve vetru. Hodne cernochu emancipovanych po obcanske valce se tam usidlilo - dostali tam od federalni vlady pudu - stejne tam skoro nikdo nebydlel, malarie a neurodna puda. A tam zili dlouho sami mezi sebou, jeste s africkymi tradicemi. Cele te kulture se rika Gullah, i jazyk je jiny. Da se tomu rozumet, ale musi na to byt cvicene ucho. A tam jsou duchove a strasidla. Napr. budou mit venkovni okenni a dverni ramy natrene zelene nebo modre - odpuzuje to spatne duchy. Rada dennich veci ma svuj ritual, aby se duchove nenastvali nebo nevstoupili do domu. Na Novy rok prvni osoba, ktera jako navsteva vstoupi do domu, musi byt muzsky. Kdyz jdou starenky na navstevu k nekomu, tak i kdyby mely vytahnout souseda, tak holt to musi bejt. Kdyz nekdo umre doma, tak je dlouhy seznam veci, co se musi udelat, aby se duse nepromenila v ducha a netrpela a nestrasila v dome. Kdyz mi to moje kamaradka, ktera je odtamtud, lici, tak Erbenova Kytice je slaby caj. Mista v tunich, kde zdravy clovek utone, protoze se k duchum nezachoval, mista, kterym se vyhnout, kdyz dite ma zly sen, tak se pali sira. jednou si s ni musim sednout a nechat si to presne vylicit, abych si to mohla napsat. Zajimavy svet to je.

EvaŽ 31.12.2007 12:55

Re: Multikulturni strasidla

To je uzasne, to by chtelo zapsat a napsat, mame prece rozhlednik!!!!! Africký animismus v US verzi. Prosíííím?!

Jakub S. 31.12.2007 13:02

Multikulti ghousti

Udělej to!!!

A stejně nejúžasnější je chudinka paní Perchta. Tady není nikdo z Hradce Jindřichova, že? Ale tu snad nemůžeme nazvat strašidlem... a nejdojemnější je strašidlo rodu Cantervillů. Podle pana Boudy. Vždycky, když jsem dospěl k místu, kde líčí té Miss se srdcem na pravém místě, jak ví o jedné zahradě, kde je tak krásně, a slavík tam zpívá celé noci, a tisy se tam tyčí k nebi.. jsem brečel.

My ale tady máme - spíš bohužel asi měli jsme - naprosto úžasného, jedinečného - taky nevím, jak ho nazvat. Duch, strašidlo - to mi nesedí. Je to totiž - aspoň tohle zatím - statný, impozantní rytíř v nejlepším věku. A celý v brnění. Jenom - no, to posléze. Před sedmdesáti lety ho eště staří Zlíňáci (už tehdy jenom tak 10 %) občas viděli. Pak už ho ten věčný ruch a rambajz asi chudáka otrávil. Kdo to může vědět. Určité analogie jsou ve Švandrlíkově a Nepraktově Pražských strašidlech.

Hana W 31.12.2007 13:38

Re: Multikulti ghousti

Ale jo, ja bych to rada napsala. Je to fascinujici kultura a v Cechach se o ni moc nevi. Ale bych tomu udelala sluzbu, tak to chce cas a neco dohledat a s lidma promluvit a nejak mi furt chybi cas a od prvniho tydne v lednu ho bude jeste min, protoze zasedne parlament a jeste zaciname nejaky pripad, a taky se zacinam soudit s kramem, kde jsem sebou triskla. tak se mezi temato ruznyma aktivitama akorat obcas poflakuju u pocitace, kde delam vetsinou neco jineho a obcas se zakecam, ale na neco jineho soustavneho ted fcil nemam.

zana 31.12.2007 16:41

Re: Re: Multikulti ghousti

No, to tě čeká pěknej frmol... Tak se opatruj, ať jim to všem natřeš. Co vůbec noha teď dělá?

A až budeš mít čas, tak to prosím zkus sepsat, zní to fakt moc zajímavě.

dalmatin 31.12.2007 11:19

Supééér,

početla jsem si i nahlas, aby z toho MLP taky něco měl - když prý stále sedím u PC.

Beda 31.12.2007 10:46

přeju všem Zvířetníčkům

jakož i dalším lidem dobré vůle šťastný a zdárný start do nového roku 2008 VVVVVV

Beda 31.12.2007 10:48

P.S.

nebojte se kliknoutR^ - samozřejmě nabídne dialogové okno, zda otevřít nebo uložit;-)

MaRi 31.12.2007 10:43

Paní, nesu psaní

Vážení Zvířetníci, přeji Vám všem hodně zdraví a dobré pohody v roce 2008, ať se můžeme takto virtuálně scházet i nadále. Je to pohlazení po dušičce. Srdečně Vás všechny zdravím JiLe (poznámka listonoše: je mi líto, ale bez Hadopasových smajlíků je přenesený text chud a ploch;-()

Dede 31.12.2007 11:38

Re: Paní, nesu psaní

Také JiLe zdravíme! V:-) Proč nemůže rovnou mezi nás? Nějaký SW problém?

Beda 31.12.2007 12:07

Re: Re: Paní, nesu psaní

Dede, ona vždy píše na Hady - asi z práce sem nemůže přispívat;-)

zana 31.12.2007 16:51

Re: Re: Re: Paní, nesu psaní

Jo, to znám - na Hady já bych z práce taky mohla.

veram 31.12.2007 9:06

ohlédnutí za rokem

Kometáři si letos libovali!

Zvířetníci, mějte krásné rozloučení se starým a hezky přivítejte nový rok!

Medvídek 31.12.2007 8:46

:o)

Ale to je milý, já horrory rád.:-)

Starý zámek, dříve hrad. Známe se s kastelánem, nechá nás přespat i když nerad a trochu prostestuje. Hluboko v noci dunivé rány a tichý pláč malého dítěte. Třeštíme na sebe s kamarádem oči. Medvídek popadne baterku (takový ruční reflektor) a vyběhne z komnaty. Neví kde se rozvěcuje, tak se řítí chodbou poněkud nejistě, aby něco cenného nesrazil, veden jen úzkým kuželem světla. Ale dětský pláč je stále silnější a Medvídek zuří, protože pláč je zoufalý a plný strachu. Vykřikne "holčičko kde jsi !?" - protože nějak mu vytanulo že to dítě je holčička a nemůže zvuk lokalizovat. Nakonec se po hlase dostane až k malému sálu který sloužil za obývák jednomu slavnému panstvu a jako bůh pomsty rozrazí těžké dveře a šílený vzteky hotoví se reflektorem rozbít hlavu šmejdovi který tak trápí malé dítě. Pláč ale najednou utichá. Jako když utne. Dobíhá i kamarád a dlouhou chvíli jen oba stojí a vyjeveně na sebe hledí. Policii ? A co jim budeme vykládat ? Oba do rána nezamhouří oka. Ráno kastelán historku vyslechne a smutně pokývá hlavou, řka - jo tohle a jiné věci se tu občas dějí.

Už jsem to tu vyprávěl ale neprozradím kde to bylo.

Jakub S. 31.12.2007 20:17

Tak to prozraď aspoň mně, jo?

Xerxová 31.12.2007 7:48

který strašidlo...

které strašidlo po tmě babče sežralo z pekáčku domácí sulc (s kyselou okurkou, mrkví...)?? A proč Betka nechala kus granulek od snídaně - proč najednou trpí nechutenstvím?? Asi je rozrušená setkáním s tím tajemným žroutem - neb se tam všude kolem vyskytují její stopy;-D;-D

Ale babička porušila zásadu číslo jedna - že se na venkovní stůl nic od jídla odkládat nemá... Jen nevím, jestli nám ta verze se strašidelným sulcožravým duchem projde...

Fallowa 31.12.2007 8:50

Re: který strašidlo...

Mňam,takovej domácí sulc miluju:-P,ale já to fakt nebyla:-) - mám to z Prahy trochu zruky.

EvaŽ 31.12.2007 10:08

Re: který strašidlo...

Nojo, takových duchů sulco, sušenko, buchto i jinožravých je. To je problém velký pes - malý stůl. (Beta by dosáhla i na barový pult nebo v bufetu na stojáka). Známá, které psice ožrala chladnoucí korpus na dort to vyřešila rázně. Povídá: "Tak jsem to tu okrojila, tu kousek okrojku přidala, ozdobila krémem, no, a jak si návštěva dávala";-D. Takže pozor na návštěvě u kynologů;-P;-D.

baty 31.12.2007 11:08

Re: Re: který strašidlo...

tak jsem včera mudrovala, že to je škoda, že nemáme sulc.Ale nemít sulc, kterej už byl, to je ještě horší. A k tomu duch...

Medvídek 31.12.2007 11:20

Re: Re: Re: který strašidlo...

Lidi lidi, slizký to je, třese se to jako...no jako sulc.;-D Jen ať si duchové dají....:-)

LFSHA 31.12.2007 15:50

Re: který strašidlo...

To neví, že sulc se má schovávat do garáže? Alespoň naše psiska se ještě nenaučila používat ovladač od vrat.;-P

Fallowa 31.12.2007 7:11

No,za svůj život

si pamatuju tři sny,všechny se mi vyplnily,ale ten první mi nahání husí kůži dodnes.To mi bylo třináct a jeli jsme s rodiči na týden na dovolenou.Před odjezdem jsme byli za babičkou v nemocnici a lékař nás ujistil,že akorát za ten týden propustí babičku domů.Když jsme se ubytovali po příjezdu v hotelu,tak maminka mi večer řekla,ať se mi něco hezkého zdá.Samozřejmě se mi zdálo o babičce,stála u dveří a nemluvila,jen mi rukou mávala.Ráno v 10 hod.přišel telegram,že babička nečekaně zemřela...

Rpuť 31.12.2007 6:19

Starej Bouchal byl ochlasta. Velkej!

A vždycky, když mu to někdo vyčítal, tvrdil, že pije na památku kamaráda Pepy, který skápnul na cirhózu v útlém věku 32 let. "Von dycky Pepa příde", vysvětloval Bouchal vždycky tak po desátém pivu, "a řekne: Fando, to mi nemůžeš udělat. Dyť já se tam nahóře ani napít nemůžu, ale když se na tebe "napojím", tak je to skoro jako kdybych pil já!" Patřilo to už k folklóru místního pohostinství a nikdo se už nad tím ani nepozastavoval. Pak se však jednoho dne s chlapama v hospodě pohádal tak ukrutně, že dostal zákaz vstupu, pod hrozbou, že prvních pár facek chytí hned za dveřma.

Vyřešil to tím, že nakoupil basu Budvaru a věnoval se domácímu alkoholismu u televize. Staré Bouchalce to šlo na nervy, plky o Pepovi už nemohla ani slyšet a vrčela, kudy chodila.

Až takhle jednou připravil si Bouchal lahev na stůl, odskočil si a když se vrátil, byla láhev prázdná. Zamrkal, zavrtěl hlavou, dokonce láhev obrátil, ale nebyla v ní ani kapka. Vzal si tedy jinou, po ní další, zase si musel odskočit a když se vrátil, byla v ní sotva polovina. Bouchalka šukala někde po domě a věděl, že pivo nepije, nikdo jiný doma nebyl, ale ať si lámal hlavu jak chtěl, na nic nemohl přijít.

Nejhorší bylo, že to takhle šlo den za dnem. Jak pustil flašku z ruky, už v ní ubylo. Nakonec si už načatou láhev bral sebou i na záchod, ale nebylo to nic platné. Krize nastala, když přinesl si novou basu a než si k ní stačil večer sednout, byla polovina lahví zase prázdná.

Bouchalka najednou uslyšela srdceryvný výkřik. Starej Bouchal seděl na base s s pivem, pevně ji svíral rukama a kvílel: "Pepo ne! Nedám! To seš kamarád! Dyť mi prochlastáš důchod!"

Fallowa 31.12.2007 6:59

Re: Starej Bouchal byl ochlasta. Velkej!

Rputi,duch alkoholik8-o,to jsem ještě nezažila,ale je to bezvadnýR^;-D;-D;-D!

Rpuť 31.12.2007 10:42

Re: Re: Starej Bouchal byl ochlasta. Velkej!

Fallowo, já pak byla u toho, když stará Bouchalka předváděla to svoje flaškový eskamotérství - no Copperfield hadr;-D. Bouchal sice chlastat nepřestal, ale na Pepu zanevřel a už s těma vymyšlenostma neprudil.......;-P

Fallowa 31.12.2007 11:52

Re: Re: Re: Starej Bouchal byl ochlasta. Velkej!

R^R^R^;-D!

LFSHA 31.12.2007 15:47

Re: Re: Starej Bouchal byl ochlasta. Velkej!

Je to celkem běžný jev, ale většinou nepijí takhle přímo. Alkoholici, zavraždění a některé další případy mají po smrti problém odejít za Duhový most a zůstávají tu jako duchové. Alkoholici i po smrti potřebují svoje promile (někdy si ani nevšimnou, že jsou po smrti) a často se pověsí na prvního kolemjdoucího s alkoholem v krvi, drží se ho a ponoukají ho k pití. U živých alkoholiků je to jednoduché, ale u abstinentů, které jednou někdo přemluvil k přípitku a teď se mají až do smrti vláčet s chutí na alkohol, to je hodně špatné. 

Beda 31.12.2007 12:06

Re: Starej Bouchal byl ochlasta. Velkej!

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

Hana W 31.12.2007 12:14

Re: Starej Bouchal byl ochlasta. Velkej!

Krasna historka ;-D;-D;-D;-D

Jakub S. 31.12.2007 0:33

To je kouzelné, děkuju. A ten stařík co musel tesat v noci své jméno,

to ho teda lituju. A nikdo mu nepomohl. Tak co měl dělat, chudáček? Kameníci, nekomolte nikomu jméno! Přidáváte mu práci.

Na náhrobku rodiny mé žena na velké dědině na Slovácku je dole řádek: PAMÁTKA NA RODIČE ANTOŠOVI. A stejně na třiceti dalších. Dodnes nevím, jestli mí bodří nepříliš osvícení příbuzní v místě vůbec tuší, že to má být jinak... AJI DYŽ TO NEPOCHOPÍM.