8.12.2021 | Svátek má Květoslava


VÍP: Víkendový pokecník aneb Peníze a co my s nimi (3)

2.4.2016

Předchozí díl najdete zde

Vyhrňte si rukávy, dnes se budeme bavit o vydělávání peněz.

1) Myslíte si, že je důležité, aby partneři vydělávali, resp. přispívali na provoz domácnosti tak nějak podobně?

Když vynechám úplné nehoráznosti, tak bych řekla, že to důležité není. Existuje i „nepeněžní plnění“. Ale je pravda, že dlouhodobě nelze vyloučit riziko, že se kvůli tomu jeden či druhý nebude cítit docela dobře, přece jenom ty stereotypy máme dost zažité. Ale fakt si myslím, že peníze nejsou všechno.

2) Zaměstnání, kde se hodně vydělává – chtěli byste ho získat?

Kdo by nechtěl. Je ale zvláštní, že těch, kdo se doopravdy pokusí získat vysoce placenou práci, není zase tolik. Asi to bude tím, že jsme trochu pohodlní a přece jen v hloubi duše cítíme, že ve velké většině případů ty peníze nejsou jen tak pro nic za nic. Že je třeba to risknout a začít podnikat. Jít do zaměstnání, kde se očekává, že dřív jak po deseti hodinách nikdo domů nepůjde. Dřít na sobě a stát se špičkovým sportovcem. Nebo třeba zkusit výběrové řízení na řídícího letového provozu.

3) Chodili jste na brigády? Na jaké?

Jasně že chodila. Když nepočítám povinný chmel, tak na řadu dalších – měla jsem pozoruhodný vkus na jejich výběr. Tak jsem třeba pracovala ve sladovně, na balíkové poště (čekala jsem, že to bude výnosnější) a v cihelně. To bylo obzvlášť kuriózní. Byla to stará cihelna s minimální mechanizací.

Nejdřív mě postavili k takovému „paternosteru“, který vyvážel syrové cihly. Ty se po dvou odebíraly a kladly na běžící pás směřující k pecím. Tohle tam byla typická ženská práce. Jedna cihla vážila šest kilo. Poté, co jsem asi po půl hodině zkolabovala, mne přesunuli na vymetání pecí.

Měla jsem jedinou „intelektuální“ brigádu, to jsem provázela na Hradě. Teda... provázela. Nejdřív mě zkoušeli z průvodcovských znalostí, potom z angličtiny. Pak jsem tam chodila každý víkend a trávila celou sobotu a neděli zavřená v místnosti určené průvodcům.

Za ten rok pamatuju dva požadavky na průvodcování a ty obstarala zkušenější kolegyně. Tím, že se nic nedělo, to bylo dost úmorné, navíc jsem po čase zjistila, že žít bez volných víkendů je dlouhodobě nepříjemné i v případě, že člověk nic nedělá.

4) Umíte něco, čím byste si v případě potřeby mohli finančně přilepšit?

No, nevím. Ani moc ne. Ale na druhé straně jsem v horním odstavci vynechala uklízení, takže myslím, že kdyby bylo nejhůř, hlady bych snad nezhynula.

Zana Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !