8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Splněné přání :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jajka 1.8.2021 22:42

Dík, to si myslím budu pamatovat.

Z. Lika 1.8.2021 20:21

Díky, Maričko, okouknu to :-)

T. Zana 1.8.2021 18:26

Príma, jen tak dál V.

Z. Lika 1.8.2021 17:36

Ke sklizni jsem našla na webu toto: "Nejočekávanější okamžik celého pěstování dýně Hokaido je bezesporu doba sklizně. Ta v České republice nastává v období od konce srpna. Rozpoznat, jestli je dýně Hokaido už zralá, není vůbec složité. Musí být pevná, s tvrdou a hladkou slupkou a mít syté zabarvení. Ve většině případů tedy tmavě oranžové. Stopky musí být sušší a dřevnaté. Pokud dýni Hokaido nenecháte dostatečně uzrát, bude mít mdlejší chuť, ale také ji nesmíte nechávat růst příliš dlouho. Staré dýně jsou vláknité, blednou, a tím pádem ztrácejí jednu z důležitých látek, karoten."

M. Crossette 1.8.2021 16:51

Asteris, dobra zpráva, nadále držím palce.R^

M. Crossette 1.8.2021 16:50

Tady je odkaz na můj článek (a album fotek stále funguje). Jistě jsi četla, ale můžeš si "informace" znovu přečíst. Ano, je to úplně jiná dovolená, zdaleka ne "samá (mořská) voda dokola" a koupání bych asi ve vodních kanálech nedoporučovala. Ale pokud byste si vzali loď- vanu, něco jako měli my, rozhodně je tam prostoru víc, než na plachtenici. A to pomaloučké plutí má hodně do sebe - jak píše Jana. Prostě zcela jiná romantika, než mořská, taková lenivá turistika. ALE možná že i ta už dávno zmizela, kanály jsou přeplněné, když fronty be zdymadlech byly už tenkrát, teď jsou asi ještě horší.... prostě by to chtělo vytypovat tu správnou dobu.

https://www.dedenik.cz/2010/08/19/rozcestnik-dovolena-na-hausbotu/

M. Crossette 1.8.2021 16:43

Liko, zkusila jsem poslat nezmenšený odkaz z Amazovnu), celé se mi to divně roztáhlo je na bílou plochu obr. a už co jsem napsala do komentáře zmizelo. Tak zkusím jen samotný název, zkus ho vlepit do hledáčku, buď Amazonu, nebo jen tak, třeba to mají i jiný. Ale myslím, že něco podobného se zřejmě prodává i v Praze. Já za "pro" považuji hlavně to manuální ovládání, netřeba el. a můžeš se s tím sednou kam chceš. Kotoučky jsou opravdu ostré a rychle strouhají. Nevýhoda je právě to, že je třeba hladká plocha, aby mašinka držela, hlavně při krouhání tvrdé zeleniny (mrkve), aby přisátí drželo fest.

Mám take tenhle bílý, ale jsou i jiné barvy.

NILICAN Manual Rotary Potato Grater Kitchen Mandoline Vegetable Slicer,with 3 Interchangeable Blades,Easy to use (White)

Z. Jajka 1.8.2021 15:06

Jak se pozná, kdy sklidit dýni hokaido? Zasadila jsem jednu na plný malý kompostér, vyrostl trifid, už má 4 dýně. Sýkorky si přidaly něco slunečníc... převelikých.

Z. Nelina 1.8.2021 14:48

Dokud jde brát danou situaci jen trochu s humorem, nic skutečně vážného se neděje. Něco, co s člověkem v tu chvíli může skoro seknout, se také může stát vzpomínkou navždy a s úsměvem se pak vypráví.

Určitě podrobnější pokračování, ne všichni se plavíme na moři.

Z. Lika 1.8.2021 14:06

Poslední větu podepisuju. Se starším patizonem můžeš přes kalenicu házet. Stejně jako cepelínů i jich jsem byla častým příjemcem. Všichni se k nim chovali jako k běžným dýním na zavařování - čím obrovštější, tím lepší.

Z. Asteris 1.8.2021 12:56

Zatím v rámci možností dobře, chuť k jídlu neztratila, i venku vypadá celkem spokojeně, tedy pokud zrovna neprší. Sondujeme, jak dlouhé vycházky dá bez viditelné únavy.

A. Zemanová 1.8.2021 12:39

Pěknou neděli vespolek! U nás pršelo spíš symbolicky, jako obvykle se nám mraky vyhýbají. Mám podezření, že Mračná paní tam nahoře si vždycky štítivě přizvedne vlečku, jen aby o nás nešmrncla. Baba jedna!

Ještě se vracím k pátečním cuketám. Úplně stejně (cca přibližně), tedy směsí s pohankou, jsem plnila vydlabané patizony, na vrch přišly plátky mozzarelly. To byla dobrota! Upekla jsem dva, jeden jsme snědli v pátek, druhý jsem dnes nakrájela na široké plátky a prohřála na pánvi. Je zajímavé, že odležením se zvýraznila květáková chuť patizonu, bylo to zase moc dobré. Pro mě je patizon objev století, chicht, jedla jsem ho poprvé loni a je to lásky na zbytek života. Mladý patizon s měkkou slupkou nemá chybu.

Z. Lika 1.8.2021 12:27

Děkuju, Asteris. Mít pejska, asi bych o dovolené na plachetnici vůbec neuvažovala. Pes se sice přizpůsobí, ale dovolenou by si neužil. Radši s ním rejdit někde po lukách a lesích a řekách, ať máme radost oba :-)

Z. Lika 1.8.2021 12:03

Hm, to zní lákavě. Na omezenou rychlost jsem z jachtání zvyklá, často se velebně suneme rychlostí dva uzly, hlavně že pod plachtami :-) (A podnikatelští mlamojové cloumají stěžněm, proč kapitán nenastartuje motor, aby to jelo rychleji :DD)

Možnost se pořádně projít je na plachetnici vzácná. A podrbat si krávu, to je moc pěkný zážitek :-)

T. Zana 1.8.2021 11:30

Jak se daří Arince?

Z. Janaba 1.8.2021 11:04

Nedrbej a zkus to. Není to tak zážitků prosté, jak by se zdálo. Nesmíš to ovšem srovnávat se zážitkem z vašich plaveb. Připodobnila bych to k jízdě na kole. Jsi blízko přírodě, pohybuješ se omezenou rychlostí.

Z lodi klidně zataháš krávu, co se pase, za ocas, během plavby vystoupíš bez problému na břeh a projdeš se souběžně s lodí, pohladíš psíka, který se zvědavě přišel kamarádit, jsi na opravdový dosah ruky krajině. Dokonce jsme s kamarádem veterinářem, který byl v druhé lodi, tahali z vody ovci, která se tam zapíchla. Večer zaparkuješ, zajdeš do místní hospody něco pojíst, pak si sedneš na příď a se sklenkou (v našem případě tedy broušenou:-)) něčeho pitného, posloucháš vodu a zvuky kolem. Vodě jsi velmi blízko, loď je nízká. No a ráno se vyhrabeš ze saténu a pohádáš se s MLP, kdo bude kormidlovat. Zážitky jsou rozmanité, pokud ovšem nikam nepospícháš. Prima!

Z. Xerxová 1.8.2021 10:49

Burgundské kanály mi připadaly zajímavé - hodně památek (kolébka gotiky), řada vodních zámků, zvlněná krajina plná vinic - líbilo se mi tam víc, než třeba okolí kanálů holandských (i když tam to taky mám ráda) - přišlo mi ro různorodější.

Z. Asteris 1.8.2021 10:46

Krásnou dovolenou jsi měla, Liko. Na jednu stranu je mi líto, že jsem tohle nezažila a ani nezažiju, na druhou stranu, jak jsem spíše chodivá, tak nevím, jestli by se mi to líbilo na delší dobu. Ale ráda si o lodních zážitcích přečtu. A dneska prší a prší, chvílemi přímo lije. Včera jsme byly u kamarádky podívat se na strakatá cca měsíční štěňata - bezva divadlo. Pravda, Arinka to až tak moc neocenila...

T. Zana 1.8.2021 10:17

Tak to tady od noci prší, takovým tím solidním způsobem, který může vydržet celý den ;-D.

Z. Lika 1.8.2021 6:42

K těm plavbám úzkým říčním člunem po kanálech. Zaujaly jste mě obě, Maričko a Jano. Protože část posádky by tam chtěla a mě se vůbec nechce - mám pocit, že z člunu jsou vidět jen traviny a věčně prší, koupání žádné. Někam se dostat trvá věčnost - na kole nebo pěšky... Prostě si nad tím drbu hlavu velice :-/

Z. Lika 1.8.2021 6:39

Maričko, ten odkaz mi nefungá :-( Můžeš sem zkopírovat název toho strojku? Klidně sem. Pochopila jsem, že je to na amazonu.

Z. Xerxová 1.8.2021 6:34

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

zatím neprší, ale myslím, že to dorazí i k nám na sever. Takže bude odpočinková neděle...

M. Crossette 1.8.2021 2:35

;-D;-D Jano "saténové" VIP ubytováni a ještě na vodě v hausbótu - to věřím, že jste měli neopakovatelný zážitek:-). My "pluli" mnohem skromněji (loď byl můj výběr:-)) , ale také vzpomínáme rádi - zrovna minulý měsíc, kdy uplynulo už sedm let, co zemřel náš kamarád Jerry, který s námi na lodi byl :-(

Z. Janaba 31.7.2021 21:43

Maričko, jedna z našich nejhezčích dovolených byla také plavba hausbótem.”Plavili” jsme se úzkým Oxfordským kanálem a objednali jsme pozdě. Zbyl na nás hausbót asi pro VIP, s růžovým saténovým povlečením, barem s broušenými sklenicemi a různými takovými nadbytečnostmi. Ale všechno dohromady upletlo moc hezký zážitek. Připomínám si to ráda.

Z. Lika 31.7.2021 21:23

Květinka Marta je z pera tety Kateřiny :D A ano, pozor na splněná přání ;-D

A. Zemanová 31.7.2021 21:04

Bezva! Těším se a děkuju. :)

A. Zemanová 31.7.2021 21:01

Napiš, prosím! Tohle jsou věci občas přehlížené, ale tááák zajímavé! :)

A. Zemanová 31.7.2021 21:00

Jak je mi to povědomé! :) Sice se, poučena během doby, občas snažím dělat blondýnu, Vašek tomu říká "květinku Martu", což má z jakési červené knihovny, ale často to musím vzdát, když to ono chci mít udělané a navíc podle sebe. Protože začasté, když si trvám na svém a nechám Vaška bez dozoru, dočkám se sice splnění svého přání, ovšem řešení je jaksi pumprdentlich. :)

A. Zemanová 31.7.2021 20:38

Milá Jenny, Ty jsi ale úň! ;-D Nemůžu se přestat řehtat.

M. Crossette 31.7.2021 19:19

Liko, moc ráda čtu, jak jste si užili plachtění a mohla sis splnit sen :-). Aby ne, při takovém složení posádky! Někdy může člověk být na cestách dlouho a později si pamatuje jen pár zážitků. Jindy - jako ve vašem případě - můžete prožít krátkou dovolenou, ale každý den je nabitý vzpomínkami, které neblednou. Pro nás to byla kdysi dovolená ve Francii na hausbótu (kdysi jsem o ní napsala článek), která sice trvala jen týden, ale dodnes ji považujeme za nejhezčí, co jsme zažili. Právě tam jsme také ucpali záchod, naštěstí jen krátce, než jsme zjistili, jak lodní toalety fungují (pumpování vody). Takže právě tahle část tvého popisu mě rozesmála i když to jasně pro vás ani tenkrát pro nás ke smíchu nebylo;-D

Ohledně strouhání mrkve. Já mám už delší dobu tenhle ruční kráječ a jsem s ním spokojená. Je přísavný na stůl a strouhám na něm hlavně oříšky, ale někdy i mrkev, když jí potřebuji nastrouhat víc (a jako u vás na lodi - přestalo mě bavit, míchat do mrkve vlastní krev). Jediná nevýhoda je ta, že mašinka k přisátí potřebuje opravdu hladkou plochu, jinak nedrží a při prvním zabrání klikou "tancuje". Já jí proto dávám na skleněnou destu na stole a tam drží fest.

https://tinyurl.com/ydu9mycb