Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ROZCESTNÍK: Letní putování Jeseníky – VI.

Přijedeme-li do Vidnavy, dostaneme se takřka okamžitě po vjezdu do města na velké náměstí obdélníkového půdorysu s historickými měšťanskými budovami. Žádné zóny placeného stání ani místa vyhrazená pro parkování. Odstavit vůz lze takřka kdekoli.

Poté, co Rakousko po prohrané válce odstoupilo v roce 1742 Prusku Kladsko a většinu Slezska, se osud dosud bohaté Vidnavy změnil. Stala se pohraničním městem. Kdysi kvetoucímu městu, které ve 13. století razilo vlastní denáry, byl status města vrácen v roce 2006. Je to místo zašlé slávy. Zde se tak trochu zastavil čas.

Náměstí ve Vidnavě s valounovou dlažbou.

Náměstí je součástí městské památkové zóny. Kromě historických staveb, z nichž mnohé mají románsko-gotické jádro a postupně se opravují, ve Vidnavě na první pohled zaujme dlažba na náměstí. Netvoří ji dlaždice ani opracované kamenné kostky, nýbrž různobarevné kameny přirozených tvarů. Říká se tomu valounová dlažba a je to původní povrch náměstí, jehož půdorys byl vytvořen při založení města ve 13. století. Valounová dlažba je raritou Vidnavy a pokud se jednou bude povrch náměstí rekonstruovat, bude stará valounová dlažba zachována v největší možné míře.

V dlažbě náměstí budou mezi kameny jistě i mnohé z místní žuly. Většina valounů je ale cizího původu, jsou to různé druhy hornin pocházející z oblastí kolem Baltického moře a ze Skandinávie, které sem přinesl v době ledové kontinentální ledovec. Říká se jim ledovcové souvky.

Bludné balvany na náměstí ve Vidnavě.

Mezi Vidnavou a Žulovou se rozkládá Žulovská pahorkatina. Od Žulové k Vidnavě teče Vidnavka. Délka jejího toku od Vidnavy k pramenu v Rychlebských horách je 23 kilometrů a dva kilometry za městem opouští Vidnavka území České republiky.

Před Vidnavou vtéká ve Velké Kraši do Vidnavky zprava Černý potok. Ještě v 19. století zde byla hojná perlorodka říční. Její perly nevynikaly velikostí, mívaly zato pravidelný tvar a byly velmi čisté. Při kontrole stavu populace perlorodek bylo v Černém potoce před 30 lety napočítáno přes 100 živých perlorodek. Ale už v 50. letech minulého století zde prý nebyla nalezena perlorodka mladší než 25 let, takže šlo o dožívající populaci perlorodky říční, která se dožívá 60 i více let. Tento vzácný mlž, decimovaný v minulosti kvůli perlám, se na přítocích Vidnavky již desítky let nerozmnožuje a je tak možné, že tam po něm v písčitém dnu zůstaly jen prázdné lastury.

Ve Velké Kraši je expozice bludných balvanů. Je jich na jenom místě vystaveno víc než 70 a ten největší má 2 tuny. Ledovec, který měl na Vidnavsku mocnost přes 200 metrů, se zasloužil o to, že tato oblast je u nás místem s mimořádně velkým výskytem bludných balvanů. Ledovec zde výrazně poznamenal i tvar krajiny.

Oblíková krajina, jak je vidět od Velké Kraše a Kobylé nad Vidnavkou.

Mezi Velkou Kraší a obcí Kobylá nad Vidnavkou se stačí vydat kousek východním směrem, abychom spatřili krajinu, jejíž tvar modeloval ledovec. Tíha ledového příkrovu a ledovcem transportované horniny zarovnaly žulové pahorky do tvarů, jimž se říká žulové oblíky. Kontinentální ledovec zasáhl u nás i jiná místa, kde po něm jsou také v krajině výrazné stopy. Oblíková krajina je i na Osoblažsku, nikde jinde ale není krajina ledovcem do oblíků tvarovaná tak výrazně, jak je tomu na východ od Kobylé nad Vidnavkou, kde je nejtypičtější oblíková krajina v České republice. Název vznikl v roce 1912 (Rundhöckerlandschaft) pro označení krajiny, jejíž vyvýšeniny byly zaobleny působením ledovce.

Karlsbrücke v Kobylé nad Vidnavkou.

V Kobylé jsme přejeli Vidnavku po úzkém mostě, na němž by dvě vozidla současně neprojela, s letitou železnou cedulí Karlsbücke. Na druhé straně byla kovová tabulka s rokem 1906, ve kterém byl Karlův most postaven.

Z Kobylé nad Vidnavkou se dostaneme do Žulové. Ve směru na východ je výrazným orientačním bodem Boží Hora (525 m n. m.), nejvyšší vrch Žulovské pahorkatiny a poutní místo, na jehož vrcholu je novogotický kostel Panny Marie Bolestné, k němuž vede od Žulové křížová cesta ze 14 žulových sloupů. Z kostelní věže, odkud jsou výhledy na všechny strany, se na krajinu často díval básník Josef von Eichendorff.

Borový vrch (487 m n. m.) a Boží hora (525 m n. m.) s kostelem Panny Marie Bolestné

Na katastru města Žulová se vyskytuje 95 druhů nerostů. Bohatší mineralogická lokalita u nás neexistuje. Na Boží Hoře je naleziště vesuvianu, který byl oblíbeným kamenem básníka J. W. Goetha. Je to nerost, který má různá jména podle míst, kde se nachází. Byl pojmenován podle naleziště na sopce Vesuv, ale je znám také jako egeran podle naleziště u Chebu. Vesuvian se podobná granátu. Goethe vesuvian obdivoval tak, že o něm napsal i báseň.

Ledovec se za Žulovou zastavil u svahů Rychlebských hor. Na čerstvě pooraném poli, odkud jsem v Žulové fotografoval Boží horu, byl sklizen mák. Na okraji pole u cesty po něm zůstaly suché makovice. V oraništi byla spousta kamenů, mezi nimi jistě i takové, které sem přinesl ledovec.

Rychlebské hory od Žulové.

V knize z roku 1965 jsem našel odkaz na článek z roku 1931, podle něhož byly v okolí Žulové (Frýdberku) určeny ledovcové souvky z hornin, pocházejících z tisíc kilometrů vzdálených oblastí v Baltském moři mezi švédským ostrovem Gotland a estonským ostrovem Saaremaa (Ösel). Oblíková krajina mizí a na dohled je hřeben Rychlebských hor, nejsevernější výběžek Jeseníků. Zde naše cesta oblíkovou krajinou končí.

Foto: autor. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz