23.9.2020 | Svátek má Berta


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Horko, sucho, prostě bída

V těchto dnech, spíše už týdnech, bychom předčili britskou konverzaci, která se věnuje počasí...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Vave 11.8.2015 9:00

Nelinko, moje zahrádka má

štěstí, že je celé dopoledne a kus odpoledne ve stínu. Po dovolené jsme ji mohutně prolila a pak byl příjemně chladnější týden. V těchto tropech mocně prolévám 2x - 3x týdně (to bude účet!), zatím většina rostlin přežívá. Moc nepokvetou hvězdice na jednom místě, sem tam něco uschlo na sklakách, ale spíš drobnosti. Nové dvě hortenzie přišly o všechny květy, ale drží se. "Starý mazák", tedy hortenzie, kterou jsem koupila coby chudinku asi před 3 lety a před rokem přesadila na nové místo po pokácené borovici, dokonce stále kvete. Musím udělat fotky.

Zato komule na východní straně přišly o většinu listů a momentálně nekvetou. Ale kořeny jsem jim prolila, tak věřím, že až se ochladí, ještě budou kvést a vypustí nové listy.

Máš moc krásné album. Do hortenzií jsem se zamilovala před pár lety, ale přišly mi hodně drahé pro veřejný prostor. Stejně jako rhododendrony. Ale když se tam uvolnilo místo, tak jsem si pořídila obé, jen hortenzií chci ještě víc. Jestli bude někdy pršet a ochladí se, chci některé partie upravit, předělat.

Přeju všem dobrý den - tak dobrý, jak jen to v tom vedru jde. Mně to snad umoří, mám pocit, že mi někdo krade léto. :o(

Š. Matyášová 11.8.2015 9:59

Re: Nelinko, moje zahrádka má

pokud prokážeš to prolévání, neměly by ti vodárny počítat 100% stočné...tuhle o tom mluvili v TV....

Z. Nelina 11.8.2015 12:51

Re: Nelinko, moje zahrádka má

A jak se to dá asi prokázat?

Z. Hanča 11.8.2015 15:25

Re: Nelinko, moje zahrádka má

Údajně nějakým odborným propočtem, který ale musí vodárny schválit.S tím nemám zkušenost. Jinak ale je možné nechat si zřídit vodovodní odbočku s podružným měřákem a odtud odebírat vodu, která nejde do kanalizace, třeba právě na to kropení zahrady. Ta je pak levnější, protože platíš jen vodné, nikoliv stočné. Takto to máme udělané my. Ještě je ale podmínka odběru min 30 kubíků vody za rok.

Z. Lika 11.8.2015 15:31

Re: Nelinko, moje zahrádka má

Pardon, omlouvám se za odbočku, ale teprve teď mi došlo, že "stočné" je od slova stoka a nikoli točiti kohoutkem. Jsem magor.

Z. Jitur 11.8.2015 16:22

Re: Nelinko, moje zahrádka má

nejsi magor, já si to myslím odjakživa, až teď, po Tvé poznámce, jsem se zamyslila...

T. Zana 11.8.2015 17:21

Re: Nelinko, moje zahrádka má

Tak já to neřešila nikdy a říkám tomu "vodné a skočné" :-))

Z. Lika 11.8.2015 17:28

Re: Nelinko, moje zahrádka má

To leda kdybys měla studnu: "skoč pro kýbl vody" :-)

Z. Yga 11.8.2015 21:09

Re: Nelinko, moje zahrádka má

Když skočné, tak potom vodkové (:o))

Z. Vave 11.8.2015 20:42

Re: Nelinko, moje zahrádka má

To je hezké Sharko. Ale nebude na závadu, že zalévám "obecní majetek"? Nemohu vykázat, že vůbec nějakou zahrádku mám. :o) Eh co, platím to roky, tak to budu muset zvládnout i letos. Furt levnější, než abych znovu kupovala všechny rostliny. :o)

Ale trápí mě to, že zejména rhododendrony začínají mít spálené listy. Bohyšky je malí popálené také, ale to se stává skoro každé léto u těch, co jsou přece jen víc na sluníčku. Jenže bohyšky si vyrobí napřesrok nové listy, ale rhododendrony? Jak to vlastně mají ony?

D. Ruščáková 11.8.2015 8:02

Nelinko,

ty hortenzie jsou prostě úžasné!

Sucho, horko... nechce se mi o zahradě psát, je to depresivní. Chtěla jsem napsat další díl Prstů v hlíně, ale co s tím, když je půda ztvrdlá na kámen? Chjo.

Š. Matyášová 11.8.2015 6:56

taky jsem celej minulej tejden pekla v noci

nebo  hooodně brzy ráno,aby se buchta dala krájet k snídani v půl osmé a nebyla teplá...na Vysočině a hranici s JM krajem, je ještě kukuřice zelená, dozrávají jeřabiny a javory mají ovadlé vršky svých korun...makovice ještě nechřestí , ale v noci se udělá chladno..u nás doma se chladno neudělá ani v noci..pohybuju se jak automat, v noci nespím, protože se v tom hicu spát nedá,prostě na chvíli omdlím a jsem ztahaná jak mezek..ještě se tak nastěhovat na noc na chodbu paneláku,ale co by tomu řekla moje smečka? Chudáčkové se válí po mokrém ručníku,případně se jdou tulit s pocitem, že je nějak ochladím a vyčítavě koukají,že topím a nejsem studená...žerou málo, vypijou hodně vody, což jsem ráda a válí se na linu, to sice není moc studené,ale nehřeje...balkon mám zelený, surfinky kvetou jak o život,žlutá hrušková rajčata jsem sklidila předevčírem a už jsou tam další zelená malinká, jahodník plodí taky jako o život, dračince mají krásné korunky a netřesky jsou nalité jak nikdy a nádherné, karafiátky vytvářejí na pohled ojíněný kobereček a nejkrásnější jsou africké kopřivy v truhlíku, mám 5 kultovarů a přechází mne z nich zrak...na zadel dostává máta a koriandr, citronovou jsem skoro spotřebovala, koriandr to zabalil... a marocká máta si asi připadá jako doma, hodila další šlahouny...probrala se lichořeřišnice,takže se dočkám květů a tohle počasí dělá dobře oregánu a kočičí šantě... mě ne, piju matchu, solený kefír,podmáslí s rozmixovanou okurkou a troškou pepře...a je mi vedro..města jsou horká past..po sezoně si za uškudlený peníz pořídím klimošku, další takový léto,bych asi nedala....

PS: a abych to neměla jednoduchý,tak včera máti blbě došlápla a upadla, sedřela si koleno a narazila rameno, do špitálu nechtěla,protože by se z něj podle jejích slov,už nevrátila..koleno splasklo po obkladu z mraženého skopového,rameno jsem namazala aulinem, bolí to , ale zlomenýho nic nemá...jen já další nervy...

Z. Dalmi 11.8.2015 6:44

Je horko,

všude. I tady ve Zmrzlákově. Voda nám došla, snažím se zachránit aspoň kytičky v truhlíkách.

Hortenzie taky rozkvetla a vidím, že květy uvadají. Je mi to líto, léto je tak krátké a chci si kytičky užít.

No, přeji i přesto všem krásný den.

Z. Xerxová 11.8.2015 6:15

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Stále ještě přežíváme, byť máme za sebou další tropickou noc... I psisko v noci chvíli funělo - ale nedonutilo ho to opustit postel a odložit hlavu a kus těla na chladné parkety (celého psa na dlažbu či parkety neodkládá, tlačilo by ho to  :o) )  JInak překvapivě zvládá on i my. Co se taky dá dělat, že...

Voda na zalívání už dávno není (dešťová). Liberec zatím žádný zákaz nevydal -  to nejnutnější se tedy zalévá vodou pitnou. Trávník, keře, stromky - mají smůlu, musí přežít bez vody. Dítkům jsme napustili na víkend malý bazének - a ten je zdrojem vody na zalévání.

Chicht - v žádném případě jsme nechtěli jet do Španěl v létě... že by tam bylo veliké vedro. Tam, kam máme namířeno, mají v tyto dny většinou výrazně lépe, a pokud mají stejná vedra, tak zase mají tu velkou slanou louži...