25.2.2020 | Svátek má Liliana


ADVENTNÍ CESTY: Školní výlet

15.12.2016

Jak již název napovídá, trochu jsme zapomněli na naše téma ve škole, t.j. památky UNESCO, a vydali jsme se pouze za běžným turistickým cílem - předvánočními trhy. Cílem bylo bavorské město Pasov a přilehlý Vilshofen.

Vstup na trh v Pasově

Vstup na trh v Pasově

Naší první starostí však bylo zcela netradiční téma a to zda si můžeme vzít baťůžky, protože některé zprávy uváděly, že se značně zpřísnila bezpečnostní opatření a s baťohy ani většími taškami nelze. Přes usilovnou snahu zjistit konkrétní stav v Pasově ještě před cestou jsme neuspěli a tak každý zabalil dle svého nejlepšího svědomí.

Nakonec se obavy nevyplnily, ne že by nebyli strážci pořádku na místě, ale na trh jsme prošli nepovšimnuti. Možná i proto, že jsme tam byli ještě za světla a i lidí bylo zatím velmi málo. Trhy jsou umístěny ve Starém Městě na hlavním náměstí před Domem sv. Štěpána. Nejsou moc velké a trochu nás zklamaly svojí nabídkou - předvánoční nabídku zachraňuje všudypřítomná vůně svařáku, který v chladném počasí přijde vhod.

Dolní a Horní hrad v Pasově

Dolní a Horní hrad v Pasově

Kromě trhu jsme samozřejmě prošli i Staré Město. Na budovách je vidět, že město bylo dlouhá léta křižovatkou obchodních cest a světská a církevní moc se zde spojily a městu přinášely rozkvět. Pasov byl sídlem říšských knížat/biskupů a i dodnes je v provozu církevní gymnazium. Největší dojem na nás udělal Dóm sv. Štěpána jak zvenku, tak i uvnitř s krásnou výzdobou.

Samozřejmě jsme nemohli vynechat soutok tří řek - však již přízvisko města napovídá, co je zde k vidění. Opravdu každá z řek (Dunaj, Inn, Ilz) má svoji barvu, kterou si ponechává i několik dalších kilometrů po proudu. Na břehu Dunaje je postaven Dolní hrad a na kopci nad ním se tyčí Horní hrad - opravdu působivé pevnosti. Umístění jim dobře sloužilo jako bašta nejen před nepřáteli, ale i vlastními, kteří nechtěli nadvládu biskupů.

Advent v Pasově

Advent v Pasově

Abychom si užili vánoční atmosféry co nejvíce, popojeli jsme dále pár kilometrů do Vilshofenu, který je typický svými plovoucími trhy. Na zakotvené velké říční lodi, které vévodí největší deskový betlém v Evropě (nejvyšší figura je přes 3 m vysoká), jsou ve dvou patrech prezentována „umělecká řemesla“ z povodí Dunaje, která opravdu vyzařují úžasnou pohodu a teplo.

Jsou tu ukázky výrobků z textilu, dřeva, skla, korálků, pletené kousky... a to vše k prodeji za rozumné ceny. Měli jsme snahu vyfotit tu nádheru, ale narazili jsme. Výtvarníci to brali jako návod ke kopírování jejich nápadů, focení zakázali a tak jsme se snažili maximum uložit alespoň do hlavy.

Foto: autorka. Další obrázky najdete tady na Rajčeti.

Maxíková Neviditelný pes