21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

ZANINY CESTY: UNESCO, Abertamy a my

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl v sobotu 6. července 2019 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Tvoří jej dvaadvacet součástí, z nichž českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti u Ostrova nad Ohří, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. 9. července jsme odjeli z Mostu a na týden se přesunuli do Abertam. Přiznám rovnou – byla to čirá náhoda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Šusová 22.8.2019 12:42

Aaaa Zano

Bylas v místech, kde se nám taky líbilo. Byla jsem překvapená, jak útulný a hezký kout Krušný hory jsou a jak se tam příroda vzpamatovala. My se tedy pohybovali čistě jen krajinou a za sebe můžu doporučit místo v Kruškách asi nejkrásnější - podle mě určitě. Je to kaplička Sv. Jana Nepomuckýho v lesích. Nádhera, jak sama cesta k ní, tak potom i to místo.

T. Zana 25.8.2019 19:17

Re: Aaaa Zano

Petro, kaplička v lesích je vždycky krásná :-) !

Š. Matyášová 20.8.2019 9:36

a teď ruku na srdce....

kdo z Vás by tam chtěl bydlet ???

T. Zana 21.8.2019 14:42

Re: a teď ruku na srdce....

Já jsem se přiznala už v článku. Ale na druhou stranu mi každý přespolní tvrdí, že do Prahy ani za nic :-))

Asi je to tak, že nejlíp je nám tam, kde jsme vyrostli...

Z. Hanča 19.8.2019 21:50

Moc hezké, milá zano!

Načasování výletu hned poté, co byl kraj zapsán mezi památky Unesco, se vám opravdu povedlo! :-))

Kdysi jsem jen tak letmo prošla centrum Jáchymova a pak jsem byla několikrát služebně v Nejdku a to na důkladnější poznání nebyl čas. Ale zaujalo mě náměstí, v jehož středu je jakási kašna ve tvaru říčního koryta s tekoucí vodou, která představuje místní řeku Rolavu. Zajímavý nápad a vypadá to hezky!

T. Zana 19.8.2019 22:57

Re: Moc hezké, milá zano!

Jo, to máš pravdu, Hančo, ta kašna je moc pěkná (akorát nemám pořádnou fotku, bohužel).

Služební cesty jsou přesně to, co říkáš - člověk ledacos vidí, ale jen tak letmo, není čas.

D. Ruščáková 19.8.2019 19:50

Milá Zano

díky za výlet do míst, která vůbec neznám - moc se mi tam s tebou líbilo. Asi nejvíc ta pláň prakticky v tisíci metrech... a pak ta hobití bouda:)) A jako obvykle moc pěkné fotky!

T. Zana 19.8.2019 21:02

Re: Milá Zano

Dede, je to tam krásné, fakt doporučuju.

Na té pláni navíc někde pásli ovce, ale nepotkali jsme je - jen maringotku bači, ovečky byly jinde.

M. Crossette 19.8.2019 19:48

Zano, další skvělý článek a typicky krásné fotky

chtěla jsem napsat "turistický článek", ale zmiňuješ, že slovo moc ráda nemáš :)ale také chápu proč :) Z mist, kde jste byli znám jen Jáchymov, ale z fotek jsem se nestačila divit, jak prokoukl - křížová cesta tam rozhodně tenkrát nebyla a i budovy jsou nějaké nově omítnuté! Ale pohled na centrum jsem poznala. Nevím proč, ale rozesmály mě tyhle věty: "Občas ale taky solidně zapršelo. Do toho zpívali skřivani..." :))) Takové strohé konstatování nepohody a při tom zpěvný doprovod :)

Jinak jste prostě nezmaři, protože kolik je takových jako vy, kteří raději vystoupaní kopec a dolu se svezou lanovkou (tedy, když jede, že?). Také mám ráda mlhavé počasí, má v sobě cosi romantického. Ale nesmí to být takové to zimní, vlezlé, skoro mrazivé zamlžení, na to se raději kouknu na fotkách.

Zajímavá rozhledna a jsem ráda, že výhled stál za to, když už jste k ní museli dojít a ještě vysoupat nahoru :) A moc se mi líbí bistro u červené jámy! Je to opravdu jako chaloupka nějakých skřítků (Hobitín z četby neznám). Kdo ho postavil a co je k tomu vedlo - nevíš?

T. Zana 19.8.2019 21:01

Re: Zano, další skvělý článek a typicky krásné fotky

Maričko, Hobitín je podle Tolkiena - a postavili si to tam víceméně svépomocí ze dřeva a hlíny místní, ale už dříve tam prý býval hostinec. Je to populární místo - ono v okolí moc možností občerstvení není.

Jáchymov prokoukl moc, bude to tam myslím hezké. My tam byli takových deset let zpátky, tehdy vypadal fakt bídně, jednak na spadnutí, jednak bych se tam sama asi i bála. Teď začíná být vidět ta hezká část minulosti.

M. Crossette 20.8.2019 2:26

Re: Zano, další skvělý článek a typicky krásné fotky

Zano, já vím,že je Hobitín od Tolkiena a také vím, že je mezi dost Zvířetníky oblíbený. Kdysi jsem dostala Pána prstenů, ale po sotva deseti stránkách jsem to vzdala, není to druh mé četby a nemělo cenu se nutit, že "třeba později se chytím". Ale to bistro se mi líbí, tam bych ráda nakoukla.

Š. Matyášová 20.8.2019 9:13

Re: Zano, další skvělý článek a typicky krásné fotky

Maričko,nečti to, pusť si zfilmovaný příběh....

M. Crossette 20.8.2019 21:26

Re: Zano, další skvělý článek a typicky krásné fotky

Šarko,díky za radu, ale já zkusila - právě na doporučení - i ten film. Ale bohužel ne, tohle holt není žánr pro mne.

T. Zana 21.8.2019 8:36

Re: Zano, další skvělý článek a typicky krásné fotky

Prostě jsme každý jiný :-)

A. Lex 19.8.2019 15:56

Jo, tak jsem

se s vámi zase pěkně prošla krajinou, kterou absolutně neznám. Hezké názvy, takové miloučké - třebas Perninka. Fakt toho nachodíte hodně, ale také hodně "doplňujete" :-) . A obdivuji u vás tu pohodu za každého počasí!

T. Zana 19.8.2019 16:01

Re: Jo, tak jsem

Alex, to se o tobě dá říct taky - však ty, resp. vy oba, jste taky velcí turisti (i když to slovo nemám tak úplně ráda, spíš mi evokuje davy lidí někde ve městě než procházky přírodou).

Z. Janaba 19.8.2019 11:09

Ťap ťap

Uf, to jsem se zase prošla!! Krásným krajem, zachyceným na krásných fotkách. Líbí se všechny, ale zasekla jsem se u náladové deštivé cesty mizejíci v mlze, s lavičkou na kochání se. Asi jsem také byla houba, Liko, nebo jsem postižena prvnimi dojmy z příchodu na svět, na který jsem vykulila oči v listopadu.

Kam to bude příště, Zano?

T. Zana 19.8.2019 11:25

Re: Ťap ťap

Asi je to taky tak, že (nevím jak u vás) jsme trochu vyhladovělí po vlhkém počasí. Ale užívali jsme si ho velmi... i když já opravdová houba nejsem, mám ráda, když je spíš chladno, ale jasno, respektive fotogenické mraky ;-)

Příště bude Sokolov, ten západ Čech nás letos hodně chytil :-)

Š. Matyášová 19.8.2019 10:57

rozhodně si to tahle místa zaslouží....

aby zase ožila...aby tu krásu ukazovala sice opatrně, ale ukazovala.....a že se opravují domy a vznikají nové podnikatelské záměry, která na ta místa patří a není to nic megalomanského a nerealizovatelného,to je moc dobře.... Jáchymov - mám ráda ten starej, historickej..od jeho vzniku po jeho vrchol...ještě tak, jak tam Marie Curie zkoumala jáchymovský smolinec...ty hrůzy,kdy tam byl lágr a političtí vězni, to je velký úpadek slavného Jáchymova a tuhle ránu,nikdo nezacelí....

T. Zana 19.8.2019 11:08

Re: rozhodně si to tahle místa zaslouží....

Sharko, věřím, že se to povede. Půjde to pomalu, to je vidět, ale třeba ty opravy v Jáchymově mi přišly moc nadějné. A snad se to pomalu dostane i do těch malých obcí...

Jáchymov má za sebou hodně, včetně hnusné nedávné minulosti, ale život musí jít dál, nakonec přijdou zase lepší časy. Snad.

Z. Yga 19.8.2019 10:54

Milá Zano

Krásné toulání téměř neznámým krajem - minimálně pro mne. Fotky jsou krásné - náhorní planiny jsou bezvadné a kamenné kostely překrásné. Moc jsem se kochala (;o)).

T. Zana 19.8.2019 11:04

Re: Milá Zano

Ygo, sem byste někdy měli udělat výpravu. Je to od vás daleko, ale stojí to za to.

Nádherná, nádherná krajina, poměrně liduprázdná, ty hornické památky taky stojí za vidění - do štoly jsme nešli, protože nám to časově nevyhovovalo a už jsme byli v jiných, ale taky je to dobrý zážitek.

A to jsem synkovi koupila jako dárek prolézání běžně nepřístupných štol, to musí být teprve něco... já to halt o nějakých jistě dvacet let prošvihla, ale...

Z. Jenny 19.8.2019 10:42

Zano,

tak jsem si s Vámi užila Krušnohoří,díky! Bezva fotky a doufám, že si ta krajina zápisem do památek hodně pomůže,je taková ještě jen mírně dotčená a nepřeji jí žádné budoucí davy ale to bude asi v pohodě, už díky počasí, které láká na výletění jen některé, třeba mne a Liku,taky mám ráda mírné chlístanice a nevadí mi prasopsi. :-)

T. Zana 19.8.2019 10:59

Re: Zano,

Myslím, že davy, jaké jsou k vidění v Českém Krumlově, tu (snad) nehrozí. Jednak tu absolutně chybí infrastruktura - přijeli jsme v pondělí, kdy jediná hospoda měla zavřeno, bistro, které i vaří, zavírá v pět. Dva krámy, které nevím, proč mají otevřeno, protože v nich není absolutně nic ke koupi, zavírají taky nějak ve čtyři nebo v pět. Zaplaťpánbu na nebesích za vietnamský krámek, který fungoval normálně a dalo se tam něco koupit.

V zimě je to asi lepší, jsou tam nějaké - zavřené - hotely a penziony.

Tenhle druh turistů, co jezdí do Krumlova, přijede sem, otřese se hrůzou a odjede, protože ta krása je mimo městečko (ostatně už název říká, že "hornická krajina", ale to tihle nehledají.

Z. Iva 19.8.2019 13:35

Re: Zano,

Já ti nevím, Zano, ale asi jseš hodně zpovykaná z Prahy. Na "venku" hospody bývají v pondělí zavřené, zrovna tak mívají zavřeno památky. A v malých obchodech jedou na jednu směnu, mívají zavřeno přes poledne, aby jim to vyšlo na těch osm hodin. A představ si, že existují i obce (a nemusí to být někde na Vydrholci), ve kterých není ani obchod, pošta a hospoda je otevřená třeba jen přes léto. Pro Pražáka nepředstavitelné...

T. Zana 19.8.2019 14:18

Re: Zano,

Jezdím po téhle zemi hodně, troufám si říct, že to tu dost znám, takže vím, že to často funguje tak, jak píšeš. Jen ta místa nemívají zápis do UNESCO, který sebou přináší zvýšený turistický ruch.

Někdy až přehnaně zvýšený - o tom ta moje poznámka vlastně byla :-)

Z. Xerxová 19.8.2019 15:23

Re: Zano,

krajina v části Francouzského Středohoří je taky UNESCO... a taky tam nikde nikdo není a o japonské a čínské turisty nezavadíš... a to má zápis o pár let déle

T. Zana 19.8.2019 15:43

Re: Zano,

Fakt doufám, že ani do Krušných hor se nepovalí ty strašlivé davy.

Š. Matyášová 20.8.2019 9:35

Re: Zano,

nemyslím si,že by Zana byla zpovykaná...prostě to jen nečekáš...znám to z Vysočiny, tam je to na malých obcích stejné..hospoda přes léto nebo z okénka jen podanej lahváč, kino zavřený,benzinka zkrachovala, pošta otevřená dopoledne. Krám taky a nebo jezdí pojízdnej pekař a řezník...copak dospělí,ti to vydržej, ale vysvětli třebas dítěti,že fakt tady nanuka nekoupí, protože je krám zavřenej...

Z. Lika 19.8.2019 8:52

Nádhera

Zejména ty fotky zamlžené krajiny, třeba i s cestou k tomu... to je přesně moje gusto. A když do toho mírně prší (polozmrzlé chlístanice prosím nebrat, tedy na procházky), pak jsem spokojená jako želva. Jak už jsem kdesi psala, zřejmě jsem byla v minulém životě houba.

Díky za informaci o nové zajímavosti u nás (zápis UNESCO), taky věřím, že to kraji pomůže.

Fotky si dám ke kafi, už se těším!