23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Techničák.

Dovolím si zde nabídnout verzi „techničáku“, jaký se praktikuje u klokanů jen s nepatrnými obměnami, co jsme zde, a to je už 51 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
W. Glover 30.10.2019 7:00

Nechápu, proč sebou lidi musí vozit všelijaké papíry, když je všechno na počítačích a v databázích, které jsou okamžitě přístupné pokud si policie chce někoho zkontrolovat. Naštěstí v Británii stačí řidičský průkaz. Daň za auto, technické osvědčení a pojištění si vyhledají na počítači, pokud někoho zastaví. Což můžou určitě udělat v jakékoli zemi

M. Crossette 29.10.2019 17:11

Alabama je jedním z velmi uvolněních států, co se povinností řidiče týče. V jiných státech (kde jsme také žili) byla povinná každoroční tech. kontrola. Potvrzení vydávali k tomu oprávněné garáže, poplatek býval minimální a pokud jste měli přátelské vztahy s majitelem garáže, vydání potvrzení nebyl problém. V Al. žádný povinný "techničák" není třeba. Pokud vás policie zastaví, že máte třeba rozbité světlo, upozorní na to a doporučí co nejrychlejší opravu (tedy pokud při kontrola náhodou o vás nezjistí - z jejich vševědoucích záznamů - něco jiného). V autě je povinné mít potrvzení o pojištění a registraci - buď originál nebo kopii. Pokud oba doklady nemáte a policie při zastavení rovnou nezjistí, že je auto kradené, máte asi 3 dny na to zajet jim na policii doklady ukázat. Malý obdélníček registrační nálepky se kupuje každý rok a lepí se do pravého vrchního rohu SPZ. Je na ní měsíc, rok a číslo, které musí souhlasit s SPZ auta. Registrační poplatek se snížuje se stářím auta. Náš starší Nissan začínal na $198 letos to bylo už jen $28. V levém horním rohu SPZ je malý obdélníček s třemi velkými písmeny (součást vydané SPZ), která označuje měsíc nutné reg . Ten je určen podle zač. písmene jména majitele auta. U nás je to tedy "March", protože "C" je třetí měsíc. A policie může už zdálky poznat zde je reg. propadlá. Samotná plechová SPZ se také vydává nová, ale nepravidelně vždy po několika letech(k tomu dostaneme oznámení). Řidičák je kreditka s fotkou, obnovuje se každé 4 roky (cena vždy minim, stoupne, letos je to - jak jsem se koukla $36.25) . Ověření schopnosti řízení je pouze "přečíst pár čísel" přímo při výměně. Při odchodu dosteneme asi na měsíc papírovou kopii řidičáku, než nám dojde trvalá plastická kreditka.

V. Verenková 29.10.2019 15:46

(testík pro verenku)

Z. Jenny 29.10.2019 14:05

1 x za dva roky technická a občasná výměna řidičáku mne nijak nepohoršuje ani cena za tyto úkony mi nevadí. To, že nefunguje v tomto směru státní správa není vina koncových úředníků Odpovědná jsou jednoznačně příslušná ministerstva a spolupracující ministerstva, která nejsou schopna se navzájem o IT zakázkách a elektronizaci správy domluvit a sjednotit ji, lenost sluhů národa nezná mezí a je to furt dokola. Furt jenom kecy v kleci.

J. Ráž 29.10.2019 10:38

Opravdu nechápu, proč nemohou mít všechny doklady jednotnou velikost, jako mají kreditní karty. Dostal jsem krásnou novou koženou peněženku s mnoha kapsičkami na různé karty. Ovšem občanku a OTP auta tam nemám kam dát, neb kapsičky jsou malé.

A zasmál jsem se nedávno při kontrole, kdy jsem musel ukázat OTP a než ho jeden z policistů zrakem přeluštil, tak druhý podle SPZ měl všechny údaje o autě v tabletu. Takže proč musíme sebou vozit OTP , což je zvláště když jedno auto používá více řidičů nepraktické, tak tomu nerozumím.

D. Ruščáková 29.10.2019 20:06

Buzerace... noc víc. Staré dobré Rakousko-Uhersko v naší byrokracii stále žije :P

D. Ruščáková 29.10.2019 10:04

Jako každý, kdo si s někým v rodině střídá auto, mám problém s existencí jediného techničáku, který si tak mají ideálně řidiči stále vyměňovat. Snadná pomoc - nechávat techničák v autě - je něco, co nadchne každého zloděje. Nemám důvod dělat radost zlodějům, takže co chvíli jezdím "bez papírů", když si je s Martinem zapomeneme vrátit:))

Ale to je jen jedna věc - druhá je ta, že v 21. století má "malý techničák" idiotský tvar nepasující k tvaru ostatních dokladů (tedy velikost a tvar kreditní karty) a ještě se k němu musí nosit papírek! Tedy tzv. zelená karta (pojištění), a to navzdory tomu, že policajti si tyhle údaje mohou zjistit on-line i z jedoucího auta. Proč už dávno na všechno nemáme jednu kartičku s čipem?

Se ale blbě ptám, že jo? :-P

Z. Maya 29.10.2019 11:15

Ani ta kartička by nemusela být, když si všechno dohledají podle SPZ, přesně jak je psáno v článku, ale tím by poklesla míra buzerace obyvatelstva a to není možné u nás dopustit.

Z. Iva 29.10.2019 11:52

Jo, my jsme dostali flastr za dva dny propadlou technickou - na dálnici si nás naskenovali a když nás stavěli, tak už nám hlásili, že ji máme propadlou. A to už měsíc platila vyhláška, že mají být řidiči dopředu upozorněni, že jim technická dochází (2 měsíce předem). Nevěděli jsme, zaplatili jsme. Myslím si, že na začátku května měly ty sf... žně.

Z. Lika 29.10.2019 9:33

Řidičák už vlastně nemám - tak dlouho jsem ho nepoužívala, až chcípl -, ale četla jsem se zájmem. Je to koukám poměrně drahá záležitost, ale v některých krajích se člověk bez auta prostě neobejde. Hlavně nenasazovat klobouk!

Z. Yga 29.10.2019 8:30

Tak to je zajímavé - mít auto u Klokanů není žádná láce ani na ročních poplatcích :-). Jsem ráda, že u nás se na technickou prohlídku nemusí každý rok - i když u těch starších vozů by to asi nebylo od věci ;-).

A Otéčko - asi poslední barevné fotky letošního podzimu (25 kousků) https://yga.rajce.idnes.cz/2019_Jeste_babi_leto/#

T. Zana 29.10.2019 7:50

Dobré ráno všem :-)

Koukám, že s papíry na auto to ani u Klokanů není jen tak ;-)