15.6.2021 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

PTÁCI: Ptačí příběh - zatím nedokončený.

Každý rok u nás hnízdí možná tři páry střízlíků a vidíme je tu rádi. Už menší radost máme z toho, jak se teď každoročně pokouší hnízdit i v garáži u našeho domu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Hanča 27.5.2020 18:35

Maričko, držím vašim střízlíkům palce, ať se jim potomstvo podaří zdárně odchovat. Zaujalo mě, jak píšeš, že se do stejného hnízda ptáci nevracejí. Nám si před pár lety pod střechou verandy postavily hnízdo vlaštovky a rok poté se vrátily - jestli to byli původní rodičové nebo některé z jejich potomků, to samozřejmě nevím. Pak rok nebo dva bylo hnízdo prázdné a loni se do něj nastěhovali rehkové. Letos jsme pod střechu umístili pro rehky extra speciální budku - a je prázdná. Přitom rehky na zahradě vídám. Asi jsme se netrefili do jejich vkusu. Že bych tam příště přihodila pár šroubováků? :-))

M. Crossette 27.5.2020 19:37

Hančo, já vím, že vlaštovky, čápi, orli atd se do hnízd vrací, víckrát snáší. Tady to mám odpozorované jen z naší zahrady, nijak vědecky podložené :). U nás jsem fakt nikdy ptáky neviděla použít hnízdo 2x. Pro další snůšku si postaví nová. Sice třeba ve stejném seskupení větví, ale nové. Třeba ti zmínění mockingbirds. Teď mají hnízdo ve stejném keři jako loni, ale asi o metr dál. Na kraji větve, ve výši mých očí, takže jsem tam to poslední ptáče v hnízdě viděla. Zrovna ztichlo "jako pěna", když rodič odletěl pro novou potravu. Už je také z hnízda venku. Takže na konci léta, když se od spodu podívám do větví, je tam tolik hnízd, že to dělá dojem, že u nás hnízdí celé hejno :).

Naopak do budek se ptáci vrací opakovaně. Teď máme bluebirds ve třech budkách, nevím, jesli stejní "rodiče" nebo jejich potomci, ale dokonce i vrabci už se jim tyhle budky nesnaží přebrat, jako to dělali dříve. Když ptáčata vyletí a rodiče je určitou dobu krmí, hnízdo zeje prázdnotou. A při zdejším počasí - vedro, slunce, lijáky, vichry - se natolik pokazí, že ptáci si raději udělají nové - nevím, jsou to jen moje postřehy.

M. Crossette 27.5.2020 18:09

Tak ještě dodatek. Jak jsem psala v článku, přestala jsem do hnízda nakukovat i když jsem byla zvědavá jestli tam je, protože několik dnů jsme neviděli ani samečka vedle v tůji. Ale už jsem potřebovala prát - na první fotce je kus bilé pračky a vidíte, jak blízko hnízda je. Dlouho jsem jí nechtěla rachotit "u nosu", ale už jsem fakt potřebovala vyprat. Ale rámus má i od motoru klimatizace který je hned z druhé strany zdi a když se spouští vrata garáže. Přesto jsem zkusila zase na dálku udělat fotky, zda tam stále je. Ani jedna nebyla dost jasná, samé šmouhy. Jak jsem napsala, hnízdo je hluboké a z dálky a ze strany dovnitř nevidím. Tak jsem to riskla a vyprala. Pak jsem si sedla na opačné straně v garáži (krytá autem) a čekala, jestli se samička objeví. A ona po chvilce opravdu vyletěla, sedla si na vrch plotu a krátce na to k ní přiletěl sameček. Měla jsem s sebou foťák, tak jsem toho využila a "nakoukla" do hnízda. Jsou v něm stále jen ta tři vajíčka, ale samička na nich tedy sedí. Další vajíčka už asi nesense, čemuž jsme rádi, odchov tak půjde doufám rychleji a bude úspěšný.

Jinak v albu měla být ještě 2 videa - jak sameček z tůje samičce na hnízdě serenáduje a pak oba střízlíci, jak se ve větvích zlobí na veverku. Nevím proč, nenahrála se nenahrála,nevím proč a neumím je tam doplnit, v mém albu v PC jsou, ale při nahrávání na rajče se neukáží-vypaří se. Nevíte někdo, jak to udělat? Nejde to ani "přidat do alba", když je nahraji do samostatného souboru.

Z. Matylda 27.5.2020 12:31

Hezké, hezké- jenže s naším lovcem a lovkyní by se střízlíci mladých nedočkali, oba loví každé pírko, co se nevhodně pohne...ještě že máte hodné kočky!

M. Crossette 27.5.2020 17:50

Matyldo děkuju. Naše kočky do garáže nemohou, ta je na straně domu. Kočíčí doména je na zadní zahradě, která je od vjezdu do garáže oddělená plotem. Ale kdyby ještě žila bílá kočka Indy, tak by si střízlíci jistě hnízdění rozmysleli, protože právě v naší garáži přes den žila. Naštěstí jiné kočky jsme tu v okolí už delší dobu neviděli.

M. Skálová 27.5.2020 22:35

To naše Činda na dvoře chrápe a po dvoře chodí kosáci, spíš je prožene Legy.

Z. Jenny 27.5.2020 11:41

Maričko,krásné povídání o těch malých Napoleoncích, čím menší tvoreček, tím zarputilejší skutky. :-) Nakonec jste podlehli. :-)Tak ať se těm prckům daří.

M. Crossette 27.5.2020 17:45

Jenny, děkuji a moc hezké přirovnání :)))

D. Ruščáková 27.5.2020 11:14

Maričko, Zana to napsala přesně, tak s dovolením kopíruju: Takže jste rozšířili svoji archu o střízlíky! :D

O tom, jak příběh začal vím z Dedeníku a jak koukám, vaše garáž byla pro samičku neodolatelná:)) Vzhledem k tomu, že vy byste odchovali i Fénixe, tak věřím, že se střízlíčata vylíhnou a vyrostou v pořádku :) Ovšem... budou brát vaši garáž jako svůj přirozený domov, že... Ne, nechci být zlomyslná! Jen mám dojem, že se o vaší nádherné oáze, kde je živým tvorům pospolu dobře, prostě šíří řeči...:))

E. Šusová 27.5.2020 11:22

A divíš se? kdo by nechtěl bydlet v krabici se šroubovákama?? :-)

D. Ruščáková 27.5.2020 11:24

:D :D :D

No jo, která jiní střízlíčí samička to má?

E. Šusová 27.5.2020 11:34

Přéésně! Pamatuju si na tu, která měla hnízdo mezi mlýnem a kolnou u penzionu, kam jezdíme. To krabice se šroubovákama je hotel Pupp

A. Bytová 27.5.2020 12:02

Apartmá hotelu Waldorf Astoria.

E. Šusová 27.5.2020 12:04

A-BYT!! :-D Ty to vždycky úplně dorazíš! :-)

A pak prej, že hotely v době kurvavírusu maji potíže sehnat klienty :-)

A. Bytová 27.5.2020 12:23

Dík za typ s tím ostnáčem. Ta naše kočičí potvora vyleze do krmítka i po hladký kovový tyči, umístěný ve volném prostoru. Tuhle se mi sice povedlo vyrvat jí z huby červenku, ale to bych pod krmítkem musela vartovat pořád. Akorát na strakapouda si nepřišla. Ďobl ji mezi uši, že překvapením sežuchla jak hruška.

E. Šusová 27.5.2020 12:35

:-) :-) já úplně vídím naši strakapoudici Kikču!!

Zelená domácnost má výborný nápady a vychytávky. Já tam kupuju tu krmítkovou směs s moučnými červíky a slunečnici.

M. Crossette 27.5.2020 17:44

Abyt :D

A níže Petra - manžel si sice předem pár kousků nářadí dal stranou, ale přeci jen občas něco potřebuje ze šuplíčků pod hnízdem. Stejně ale nechápu, že si z celé garáže vybrali právě tohle. A to ještě před tím, než tam visela ta budka. Takhle alespoň mají zástěnu.

E. Šusová 27.5.2020 22:03

No proč si to vybrali... páč oni sami vědí nejlíp, co je to nejlepší :-) a pak, možná ta garáž je chráněná před predátory, dá se odtama dobře odletět, když lidský posluha nechá pootevříno....oni prostě vědí, kam se nastěhovat :-)

M. Crossette 27.5.2020 17:34

:D Petróó ! No on si manžel pár kousků náředí už předem dal stranou, ale "obětovat" jim celou krabici na další snůšku či dvě..Pokud budou zase tak paličatí, snad si najdou alespoň jiné místo, možností i v garáži je hodně.

E. Šusová 27.5.2020 22:02

nenajdou, nenajdou, páč todle je prý naprostý ideááál :D

Z. Jenny 27.5.2020 11:34

.... ano, s tím Fénixem máš pravdu :-) a Marička by s ním určitě letěla ke slunci aby se nepopálil a nerozpustil se mu vosk na křídlech.

E. Šusová 27.5.2020 11:54

:-) to je hezký! A výstižný.

M. Crossette 27.5.2020 17:32

Děkuju Dede, u té první zmínky o hnízdění jsme ještě doufali, že si to samička rozmyslí. Před dvěma dny tu zase byla k večeru bouřka, venku to pěkně mávalo větvemi. A my si říkali, jak si "střízlice" uměla vybrat, ona byla v suchu, její hnízdo nebylo větrem a deštěm ohrožené. Možná i proto je naše garáž láká - sucho, teplo, jistota :) My máme velký keř tůje hned vedle, takže z větví jen "trochu odbočit" do garáže je tak lehké :)

E. Šusová 27.5.2020 10:31

Jeee, Maričkoooooo!! To je ale krásný čtení!! Já to úplně s Tebou prožívám. Měla bych to stejně, a taky by to stejně skončilo :-) Na původní článek si pamatuju, a těším se na pokračování tohoto.

My máme na chalupě novou kámošku- Rudou Soničku :D :D

https://zrzavec.com.cz/2020/04/24/odpolko-s-rudou-sonou/

pořádáme pro ni pikniky :D :D a kupujeme moučný červy. Už nám přivedla ukázat i svoje potomstvo- odchovala všechny čtyři kosáčata. Kosi v poslední době podléhali africkému viru, takže jsem ráda, že se tahle čtyřka kompletně vydá do světa. Moc se těším, jak si počtu o rodince střízlíků.

Z. Yga 27.5.2020 10:55

No Pepi (můj taťka byl Petr, ale říkalo se mu Pepa)! To je moc hezký příklad, jak se starat o ptactvo nebeské. Já teda přikrmovat nemůžu, neb náš pampalini Zikmund udělá s každým ptajdou krátký proces... i když na špačky je krátký i on, a že jich letos je!

E. Šusová 27.5.2020 11:14

To celoroční přikrmování je v posledních letech hodně důležité. Dřív se to neodoporučovalo, protože ptáci pak nesbírali hmyz. jenže toho citelně ubylo a ptáci tak mají problém při krmení mladých a sebe. Takhle, když mají k dispozici zobání pro sebe, můžou cenné bílkoviny a proteiny dát potomstvu a vychovat ho k plný síle.

Nešlo by to krmítko proti Zikmundovi nějak zabezpečit, bezpečně zavěsit či tam dát zábranu?

tady v mojí oblíbený Zelený domácnosti- která ešče navíc spolupracuje s Veveřátky od Katky mají nápadů - jejda

https://www.zelenadomacnost.com/k/krmitkapitka-pro-ptaky

E. Šusová 27.5.2020 11:54

Ygo hele

https://www.zelenadomacnost.com/p/ochrana-budek-i-krmitek-proti-kockam/

to by snad nemuselo být nebezpečný ani pro kočku?? Nevím. Snad ne?

Z. Yga 27.5.2020 12:04

Myslím, že něco podobného má na stromech i Marička. Jenže... jenže Zikmund miluje lezení po stromě (máme jednu vzrostlou třešeň) - navíc se na ni dá skočit z plotu. Ale na podzim budeme mít novou zahradu a tam snad něco vymyslíme.

E. Šusová 27.5.2020 12:17

Tož pak krmítko na stojanu a na něm tudleta vychytávka?

Gratuluju k nový zahradě! Stěhujete se?

Z. Yga 27.5.2020 15:50

Joo - menší obytný prostor (hurá), dáááleko větší zahrada (chudák já). To stojanové krmítko se žiletkovým drátem (cheche) je dobrý nápad - zkusím realizovat.