1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Rybník na hranici panství

Dole pod hrází se v šikmém slunci leskne hladina právě napouštěného rybníka. Venkovský farář hledá oporu pro svá záda ve kmeni prastarého dubu a prudký vítr mu bere slova od úst a jeho volný oblek se pokouší proměnit v montgolfiéru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
terra-san 13.2.2008 14:05

Re: Krása!

Myslím, veram, že by Podnovoveský rybník měl jednou vejít i do učebnic...:-D Jenže žádnou učebnici toho, jak naplnit heslo - když se chce, všechno jde, ještě nikdo nenapsal. Tedy, když nepočítáme život sám.

Káč 13.2.2008 10:44

Téééda

to je nádhera. Terro-san tak za tohle, ti teda děkuju :-)

Přítel žije v jedné malé vesničce u Brloha. Článek vytisknu a přinesu jeho rodině aby se případně mohli dovzdělat, a taky už vím kam půjdem o víkendu na výlet :-)

Je to nádhera když se jeden v té změti povídání ze všech koutů naší pidizemičky i celýho světa dočte o camfourku kraje který má "za humny".

terra-san 13.2.2008 14:03

Re: Téééda

Ale výborně, přece jen jeden "místňák"... V tom  případě mi bylo dvojnásob potěšením, on je celý Blanský les kout líbezný a vůbec. A přeji krásné předjarní počasí, až tam vyrazíte.

Jakub S. 13.2.2008 10:24

Terrovi, lidi úžasní:

Tohle je tak krásný článek o tak krásném počinu krásných lidí - a hned je líp: ne, není tu jenom - a dokonce ne v první řadě důležitosti - zrůdné divadlo na hradě; ne,  t o h l e  je a bude v budoucnu nesrovnatelně důležitější. Jak v počátcích obtození: neviditelní lidičkové dole, na panstvích, v městečkách, v dědinkách, pod hranicí rozlišitelnosti těch d ů l e ž i t ý c h  nahoře, dělali tvrdošíjně a pro sebe a pro své děti a vnuky, co uznali za dobré k Boží chvále. Na poli, na rybníku, s dětmi, nad Biblí Kralickou - Tak to tu máme. A co nemáme - obnovíme, to by v tom byl čert. A není. Ten rybníček je  s y m b o l . Že leccos jde. - Amen. Missa est. A neodvolám.

EvaŽ 13.2.2008 12:00

Re: Terrovi, lidi úžasní:

Jakube, F. Forsyth napsal v Žoldácích: " politika je klec plná pózujících opic..". Na tuhle větu si vzpomenu, když naši ZOO občas sleduji. Na sledování celého procesu nemám nervy, jen na výsledky mrknu. Ostatně nový exemplář soudružky kandidátky je taky kousek.

Jenže naštěstí politici nejsou tak důležití ani jak si myslí, ani jak by chtěli. Život je trochu jinde. A je krása, když to někdo dokáže tak plasticky jako Novovesští. Ne masy, ani diktátoři, ale lidé s myšlenkou a sílou ji uskutečnit ve skutečnosti hýbou společností. Masy se vezou, ale musí se najít pár lidí, kterým jde o nějakou myšlenku. Někdy i špatnou, to se nedá nic dělat. Oni to jiní zase zkorigují. A tak lidstvo klopýtá, občas padá, ale pořád to není beznadějné. Naopak, máme se líp, než kdykoliv před tím (ale to platilo vždy. To musel být rozdíl, když prapředci nemuseli lovit mamuta a mohli si zabít kozu, nebo prasátko.Nebo když vynalezli kolo a nemuseli vše tahat na hřbetě. Nebo když brambory konečně odstranily hladomory). My jsme rozmazlení, to je ten problém. Pro mě byl největší cestovatelský zážitek návštěva Zakarpatské Ukrajiny. Bydleli jsme v rodinách a poznali svět před asi tak 100 lety. Od té doby nenadávám...

terra-san 13.2.2008 13:59

Re: Re: Terrovi, lidi úžasní:

Jakube, to my ne, to všichni ti, o kterých tu občas píšu. Protože nejsem redaktor závislý na prodejnosti příslušné tiskoviny (prodejnosti v obou smyslech toho slova) a myslím si, že si to zaslouží. Ona je jich totiž spousta. Víc, než by to na první přečtení novin mohlo vypadat. Ten rybník je jen jeden z mnoha velkých člověčích snů, uskutečněných navzdory pohodlným, pochybujícím, neschopným... A oni ti pohodlní, pochybující, neschopní snů i činů nemají rádi, když se jim to staví před oči. No. Kdo by taky byl, že...na jejich místě;-)

EvoŽ, tak tohle podepíšu. Vždyť už stařičký Cato Censorius si rval vlasy nad zkažeností světa, a protože to byl klasik, vykřikoval své "O tempora, o mores!" No - dodnes jsme tady, jen římská říše je kapku někde jinde... A k té zkušenosti ze Zakarapatska: setkala jsem se asi před deseti lety s dobrodružněji založenou kolegyní, která působila pár let jako dobrovolník na venkovských školičkách v Ekvádoru. Kdykoliv slyšela, jak si někdo stěžuje, že nemá to, a není ono... startovala bez varování se slovy: "Vy nemluvte o nouzi - vy nevíte, co to je!" 

EvaŽ 13.2.2008 14:34

Re: Re: Re: Terrovi, lidi úžasní:

A víš co bylo úžasné. Byli jsme tam s gymplem dcery - plný autobus puberťáků. A oni byli neskutečně vnímaví. Přezíravě se chovali jen 2 sourozenci - a ostatní je strašlivě sprdli8-o. Tomu říkám pedagogický počin, vzít ještě vnímavou mládež někam, kde vidí, co je to tvrdý život!!

MaRi 13.2.2008 10:17

Zajímavé načasování

Dnes brzy ráno jsme s přednostou litovali, že ve zdejším kraji (zhruba mezi Kutnou Horou a Pardubicemi) zaniklo několik rybníků. Vlastně i ve zdejší oboře, kde se chovají bílí jeleni, býval rybník s poetickým jménem Kráva. Pořád je ještě poznat, že silnice vedou vlastně po hrázi, i když po podobných alejích už taky není stopy. Tady naneštěstí ještě nikoho nenapadlo, že půda po rybnících není nic moc úrodná - škoda.

A terro-san, ještě jedna poznámka. Moc se mi líbí styl vás obou, ať už píšete o čičinách nebo o vodním díle. Velice pěkně se obé čte. A budu pokračovat chválou i pro ostatní zdejší přispěvatele. Málokde jinde v novinách teď člověk narazí na články, které nejsou z hlediska jazyka "odfláknuté". (Nemám teď na mysli komentáře, ty odrážejí okamžik.) I proto ráda chodím na Zvířetník.

Jakub S. 13.2.2008 10:27

Jo a to jsem vlastně chtěl napsat taky.

Tak se honem ještě jenom napojuju na Rybaříky z modré zátoky. Že má recht. Červenáte se aspoň? Tak fajn.

Alex 13.2.2008 10:05

Terro-san, moc krásně napsané,

přečetla jsem jedním dechem. Rybníky i přehradní jezera do přírody patří a oživují ji svým vlastním, krásným  vodním světem. Nemluvě o vodohospodářském přínosu, když u nás všechna voda odteče pryč do moří. A buky na hrázích starých rybníků  jsou tak velkolepé. Ve třeboňské pánvi jsem viděla u starých rybníčků i staré obrovské smrky. Nádhera.

terra-san 13.2.2008 13:39

Re: Terro-san, moc krásně napsané,

Děkuji za pochvalu, ale o dobrých věcech se dobře píše:-). To, že jsme evropské rozvodí a veškerá voda odtéká pryč, si spousta lidí neuvědomuje. Je přece v našem zájmu udržet ji u nás co nejdéle... Smrky jsou u vodních děl ojedinělé a spíš u těch lesních rybníků - na hráze nepatří, protože mělce koření a snadno se vyvrátí, takže by mohly poškodit hráz a třeba i způsobit další škodu, kdyby se hráz protrhla... Ale bývají to kousky - většinou soliterní, s dostatkem vláhy a světla, co jim chybí?

Lucka V. 13.2.2008 9:11

A zas O.T., omlouvám se...

 Včera mi volala kamarádka, u které se narodila Buffinka a která si nechala obě její sestřičky. Brášku, jediného pejska z vrhu, si vzal pán jako kamaráda pro svého syna. Na štěňátka se pravidelně chodili dívat, slibovali tu nejlepší péči, lásku, kluk o hafíka zjevně moc stál. Poté pravidelně informovali, vše vypadalo v nejlepším pořádku. No a včera, po upozornění hodných lidí, se za nimi kamarádka se svým manželem vydala… Punťa chudák celou tu dobu žil zavřený ještě s druhým, větším psem v jakémsi sklepě, ve vlastních výkalech, nemohli ven, neviděli sluníčko, občas dostali něco k jídlu. Skoro rok… Samozřejmě ho okamžitě odvezli, vykoupali, nakrmili – je totálně vyhublý, ale strašně vděčný, že je zpátky doma. Teď je otázka, co dál. Zatím jsou rozhodnuti si ho nechat, ale vím, že už by toho na ně bylo moc. Pokud byste věděli o někom, kdo by chtěl ročního křížence velikosti a postavy přerostlého drsnosrstého jezevčíka, černého s pálením, milujícího lidi a především děti… Já vím, takových psů je, takže moc velkou šanci na nového páníka nevidím. Ale kdyby náhodou… Jinak samozřejmě zůstane se svými sestřičkami a s naší občasnou výpomocí to snad zvládnou.    

Jakub S. 13.2.2008 11:41

Vysvětlete mi:

proč mají psy lidi, kteří je mají zavřené ve výkalech ve sklepě? Proč vůbec? Já to opravdu chci pochopit. led by je chtěli týrat - ale to zas je očividně něco jiného.

Lucka V. 13.2.2008 11:50

Re: Vysvětlete mi:

Tady prý došlo k rozvodu, řešily se majetkoprávní vztahy atd. a jak už to bývá, odnesli to ti zcela nevinní. Nejvíc mě na tom ale rozzuřilo, že lhal i ten dvanáctiletý kluk, který všem do očí tvrdil, jak se má pejsek krásně.:-/ Nejhorší je, že ten druhý pes v tom musel zůstat a těžko se na majitele najde páka, která ho donutí se o něho začít starat. ;-(

Jakub S. 13.2.2008 11:55

No to nicméně pořád není vysvětlení...

Xerxová 13.2.2008 12:06

Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

já myslím, že důležitá je věta - chtěl ho pán pro synka... Protože hodně (ne všechny!!) dětí zjistí, že pes není hračka, ale i práce a starost. Pokud nechtějí psa dospělí, pak to bohužel často takto končí... A když ne takto, tak se to svádí na náhle objevené alergie, na změnu v rozvrhu zájmových kroužků!! no prostě se hledá výmluva, jak z toho ven a jak se rychle psa zbavit...

EvaŽ 13.2.2008 12:06

Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

Asi lhostejnost, jedna z nejhorších lidských vlastností.

terra-san 13.2.2008 13:34

Re: Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

Tak tohle je bohužel ten horší konec naší člověčí povahy...:-( 

Lucka V. 13.2.2008 13:37

Re: Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

Mě nejvíc děsí, co roste z toho kluka. Byl to totiž on, co nás rok dokázal oblbovat. Punťa se z toho dostane a prožije zbytek života u hodných lidí, ale bojím se, že tu roste další lhostejný člověk bez soucitu a svědomí.;-(Rv

terra-san 13.2.2008 13:44

Re: Re: Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

To je pravda - proč to vůbec dělal? Takhle lhát je vlastně horší než mlčet...

LFSHA 13.2.2008 13:52

Re: Re: Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

Obávám se, že z něj neroste nic dobrého. Bohužel, u lidí to nejde smysluplně řešit (tj. sebrat, převychovat, popř. utratit).

Xerxová 13.2.2008 13:57

Re: Re: Re: Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

Já myslím, že se ten kluk normálně styděl - styděl se, že to blbě dopadlo, že vlastně i on zklamal... Já bych ho nezatracovala, třeba si to bude pamatovat...

LFSHA 13.2.2008 14:18

Re: Re: Re: Re: Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

Ve 12 letech už bývá většinou pozdě. Ale může se stát, že je to jeden ze sto tisíc, který si z toho vezme poučení.

Lucka V. 13.2.2008 14:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to nicméně pořád není vysvětlení...

Ale bohužel se mohlo stát, že kluk lhal, protože sám věděl, že takhle je to špatně a bál se říct pravdu. Do toho nikdo z nás nevidí a nevíme, co se děje u nich doma... Jenže do toho se bohužel dá těžko zasahovat:-( 

Jakub S. 13.2.2008 16:35

Ano, vy tři poslední -

tak nějak to musí být - a je to úžasná výchova, říkat synkovi: ať tě nenapadne psát/říkat jim něco jiného, než že je mu u nás bezvadně a jak se mu věnujeme! Ach bože, jak takoví zapracovali na trvalém pokřivení svého vlastního potomka... a ani to takovým primitivům nedojde.

Lucka V. 13.2.2008 9:10

Odkud já ty obrázky znám...

No jasně, rodiče MLP mají chatičku na břehu rybníka Dehtáře. Jezdíme tam každý rok aspoň na pár dní a okolí máme proježděno na kolech. Cesta do Brloha je nádherná, stejně jako celá krajina tam. Jezdíme přes Holašovice, což je památka UNESCO, bylo tu točeno i mnoho pohádek. A rybníky, to je kapitola sama pro sebe. Toho pohledu se nejde nabažit. Terro-san, díky!

terra-san 13.2.2008 13:32

Re: Odkud já ty obrázky znám...

Rádo se stalo - od té doby, co znám Novou Ves, mám pro Křemežskou kotlinu slabost.

PetraK 13.2.2008 8:57

Terro-san - to je nádhera! Nádhera!

Určitě to tady už ostatní psali a vychválili, ale je to tak. Ten článek je prostě úžasný. A navíc neuvěřitelný. Protože, když se stane v dnešní době něco takovýho, je to skoro k neuvěření. Všem těm lidem patří obří hlubokosklon. A otci tý myšlenky rybníkářský řád!!!!!!! A velký obdiv za to, že tu myšlenku dotáhnul spolu s ostatním až do konceR^R^R^R^R^R^R^. A Tobě Terro-san -dík  za to, že si o tom můžem přečíst. Před lety jsme se v těch místech pohybovali - ta "zřícenina" mě tehdy fascinovala a je to moc hezký místo.

terra-san 13.2.2008 13:28

Re: Terro-san - to je nádhera! Nádhera!

Milá PetroK, ono se stává leccos neuvěřitelného, ale dá to obvykle strašnou práci a je za tím umanutost lidí v tom nejlepším smyslu slova, a samozřejmě trochu toho štěstí a hodně umu a vůbec... Jenže to všechno jsou věci pro současnou novinářskou obec nezajímavé, hledají se spory, podvody, chyby, a nejlépe ze všeho cizí tragédie, z nichž kape krev;-€. Štve mě to, a tak ráda a gratis udělám PR tomu, kdo si to opravdu zaslouží, třeba to někomu jen pozvedne náladu, třeba se inspiruje a najde odvahu... A nebo si prostě jen řekne, že není přece všechno tak...no, vždyť víš, kde, jak to podle "médií" vypadá... Kdyby nic víc, účelu bylo dosaženo.

PetraK 13.2.2008 13:39

Re: Re: Terro-san - to je nádhera! Nádhera!

Chjo - proč nejni takových novinářů, kteří by psali jako Ty 100%. Hádky, spory a krev - koho to může zajímat? Vždyť takhle se člověk akorát dostane do depréze, když to čte a slyší. Teda pokud to čte a slyší. Já jsem se programově stala politickým, novinovým a zprávovým analfabetem, neb pokaždý, když se přiblížím k TV v době zpráv (a to koukáme jen na ČT1), okamžitě se samovytočím nad tím co slyším, zhádám se s obrazovkou a ve finále jdu mlátit s kaserólama do kůchně, páč jinak by mě kleplo;-€. Noviny jsem tuhle okoukla náhodou a málem mě to stálo život, jak jsem se rozčílila. Takže mi to zase na delší dobu stačilo. Zlatej Zvířetník. Zlatej můj Zvířetník;-)