Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Petro, skvělý článek. Když se člověk snaží zraněnému co nejrychleji pomoci, na spoustu věcí snadno zapomene, nebo neví, že reaguje špatně. Třeba ten přístup od hlavy, při mdlobě nezvedat nohy a důležitost rukavic (viz Matylda). Prostě bezva rady..

Ohledně zjištění, zda zraněný dýchá prý - když není možné snížit k němu tvář - tak na moment přiložit zrcátko. Pokud se orosí, zraněný dýchá. Jenže kdo - kromě možná dáma ve své kabelce - má nosí v kapse zrcátko? Ale v dnešní době by asi posloužilo sklo mobilu, nebo třeba brýle.

Foto

Ještě jsem si teď vzpomněla, že na nějakém letáku v tramvaji jsem četla, že masáž srdce se může vlastně provádět např. v rytmu písničky Holka modrooká, nesedávej u potoka... je to možné? Je to ten správný rozestup stlačení hrudníku?

Foto

Paráda, přečtu si, uložím, vytisknu - v práci jsme měli školení, musím napsat, že lektor výklad podával srozumitelně, ale i s vtipem, bylo to poprvé, kdy mi utekl při školení den, jako nic - ovšem stále si říkám, že v praxi bych leccos popletla a nedokázala udělat správně...

Foto

Za totáče byl v továrnách systém tzv. civilní obrany. Když jsem v r. 1976 nastoupila, zařadili mě do zdravotní družiny. Mívali jsme pravidelná školení i cvičení v terénu a tahle průprava se mi pak moc hodila u vodní záchranné služby. Ovšem, jak se píše níže, doba je úplně jiná než ta předmobilová a předinternetová, metody se výrazně změnily. Od Petry výborný nápad poskytnout trochu moderního poučení. R^ Ovšem pro stařenku s nadějí na demenci je to hodně obsáhlé a složité. Sice mám chytrý mobil, ale bez dat a jsem z něj úplně blbá;-), žádnou aplikaci nemám, neumím. Asi řeknu Jakubovi, aby mi tu záchranku nainstaloval a vysvětlil, nakonec - je to profík.:-)

Foto

Pokud je zde řeč o "Aplikaci Záchranka", určitě doporučuji - na školení jsme se o ní dozvěděli právě od lektora a teď "necituji", ale svými slovy - vyprávěl nám, jak o ní vyprávěli v Německu a Němci se toho hned chytli, během několika dní se do ní přihlásilo nespočet lidí v řádu tisíců. A u nás? Prý je přihlášeno minimum lidí... přitom jde o to, že díky téhle aplikaci, Vás najdou v případě úrazu prakticky kdekoli...

VV

Malovala som byt-teda firma.Len na okraj,vypýtali si nehoraznu sumu.Teraz upratujem,nič iné nezvládam.Dnes už len také hnusne dorábky mám pred sebou a nechce sa mi,Zúfale sa mi nechce.

A tak čítam.Tento príspevok je úžasný.Hlboko smekám.Posledných 20 rokov mojej profesnej "kariery som pracovala na rôznych pozíciách zíchranného systemu.Na op.stredisku,na vrtulníku a na pozemných vozidlách RLP.Dve veci by som zdoraznila.Naozaj najskôr treba povedat/identifikovat/miesto,odkiaľ voláte.Až potom všeko ostatné.GPS si vás najde.A volať 155 !!! 112 je všeobecné tieňové číslo/za telefonom sedia hasiči a bývalí pracovníci civ.obrany,ktorých !preškolili".Na 155 sú záchranari-operátori a prersne ako Petra napísala,systém beží-ďalší operátor vysiela ostatné zložky záchr.systému-le ́d sú potrebne.Operátor zostáva s vami na linke a podáva kvalifikované rady,lekár op.strediska otvára cestu na najbližšej správnej nemocnice/teda takej,kde je možné poskytnuť presnú špec.pomoc/Písala by som ešte viac,ale bordel v byte nedovolí.Petra,ďakuejm.

Foto

L47i67k49a 49L67i34k87a

21. 6. 2024 10:28

Verenko, však jsem si na tebe vzpomněla, když jsem článek sázela. Moc ráda tě tu vidím a přeji veselé uklízení - hlavně bez úrazu!! R^V

Foto

Petro, tohle je skvělý, jsou to informace, který se změnily od doby, kdy jsem je naposled slyšela, který jsem nikdy neslyšela, slyšela a zapomněla.

Díky :-)

Aplikaci Záchranka už mám pár let, na školení ještě v práci nám ji moc

doporučovali.

Foto

155 ,jedeme k vám hned! Petro díky! R^ Dobré vědět a čas od času si zopakovat. Můj švagr a jeho syn takhle zachránili pánovi v Žeravicích život. R^V

Foto

L88i48k43a 40L39i43k40a

21. 6. 2024 10:34

Jenny, to je bezva mnemotechnická pomůcka pro machometly jako já - "155, jedeme k vám hned". Pořád si ta čísla pletu :-/

Foto

Výborný článek a potřebný ! Hodně školení jsem absolvovala, ale řada věcí, co píšeš, tam řečena nebyla. Naštěstí jsem to nikdy v praxi nepotřebovala, ale nikdy neříkej nikdy ! Takže Petro veliký dík R^

ZM

Z98. 69M37a14t27y30l22d19a

21. 6. 2024 9:21

Mívali jsme v práci vynikající školení, školil nás záchranář. Omrkl provoz a školil třeba co dělat, když velký ventilátor někomu usekne prsty (asi do konce života to budu vědět, i ta šéfka farmy, které se to stalo). Jenže už nemá čas a musí zachraňovat, tak prý bude nějaké unifikované online školení... to bude vopruz.

ZM

Z40. 17M98a60t82y40l48d11a

21. 6. 2024 11:30

Jo a vysvětloval i ty rukavice při krvácení- například chlap chtěl zachránit bezdomovce s dírou v břiše, šáhnul a držel tepnu do příjezdu sanitky, ovšem bez rukavic a tu žloutenku má dodnes. Stačí záděra.

Foto

L93i44k92a 70L78i88k30a

21. 6. 2024 8:15

Výborné shrnutí. Ještě bych doplnila k tomu zjišťování, jestli dotyčný dýchá: když přiblížíte k jeho ústům tvář (líčko), ucítíte i sebemenší závan. A ani nemusíte být milimetry daleko, ale je to poznat už na vzdálenost pár centimetrů, schválně si to vyzkoušejte. Užasla jsem, jak jsme citliví :-)

A info o těch lampách a dalších lokalizátorech jsou výborné. A taky moc děkuju za uvedení na pravou míru toho TV bludu o tom, že elektrošoky se používají při zástavě srdce, aby "naskočilo". To se určitě táhne od dob Frankensteina, když oživoval tu svoji stvůru - potřeboval na to blesk. Ten udeřil a Frankensteinův výtvor vstal a žil ;-D

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz