Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ROZHLEDNÍK: První pomoc

Petra K.
diskuse (20)

červený kříž foto: Neviditelný pes

Slíbila jsem, že se podělím o poznatky čerstvě načerpaný na školení o první pomoci.

Bylo to jedno z těch školení, které vám dává smysl.

Pro ty, kdo dlouhou dobu takovým školením neprošli to může být, když ne potřebné, tak třeba zajímavý ohledně nových informací.

Důležité je, že všechno se opravdu zjednodušuje. A je to dobře.

Proto začnu i já jednoduše: víte co je nej, nej, nejdůležitější informace pro záchranáře, když jim voláte? Není to ani vaše jméno, ani popis situace, jako první jim, prosím, řekněte VAŠI POLOHU. Proč? Protože se klidně může stát, že vám dojde baterka, signál, vám se udělá zle, cokoliv a oni pak budou sice vědět, co se stalo, ale ne kde (dohledání přes telefén se nemusí podařit).

V Prahé je identifikace polohy nejjednodušší, stačí přečíst ČÍSLO, KTERÉ NAJDETE NA ŠTÍKU KAŽDÉ LAMPY. Tak jednoduchý to je. Na dálnici, silnici, určit směr, kterým jedete, nejbližší sjezd z dálnice, nebo město u silnice. V přírodě – občas najdete BOD ZÁCHRANY. Moje osobní doporučení, které jsem si vynalezla sama – zadejte si teď do mapy.cz v hledání „bod záchrany“, a uvidíte, nejen kolik jich v mapě najdete, ale taky jaké se nacházejí v místech, kam hodláte vyrazit třeba na výlet. Nikdy člověk neví, k čemu se to může hodit. Stačí blbě šlápnout.

Další z bodů, který vám může pomoci určit polohu, jsou ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDY. Každý ten přejezd má zezadu směrem do kolejí, aby to mohli případně identifikovat i lidé z vlaku, také štítek s číslem. Nebo je také zezadu na světelné signalizaci přejezdu.

Ještě se vrátím k té Prahé – tunel Blanka – pro informaci – každá z větví toho tunelu má svou barvu na vodících pásech po stranách na zdi. To právě pro snadnou orientaci v případě potřeby.

Až když udáte polohu, sdělíte následně své jméno a o co jde, případně třeba, pokud to bude zjevné, nebo se to dozvíte, tak že zraněný je diabetik, slepec atd.

No a jak na to?

Zásadní je, že opravdu není nutno dávat umělé dýchání, odpadá tak neochota lidí jít zachraňovat. Ono i to samotné umělé dýchání jednak v podstatě jakoby „zdržuje“, protože když člověk upadne do kolapsu, jak se tomu stavu říká, má v těle na 10 minut kyslíku a je mnohem důležitější, aby ten kyslík BĚHAL. A pokaždé, když přerušíte masáž srdce, kdy v podstatě suplujete práci toho srdce, abyste vdýchli svůj vzduch, tak pak zase dalšíma cca 4 stlačeníma se vracíte do bodu, kdy jste přestali.

TAKŽE ANO, DŮLEŽITĚJŠÍ JE SRDEČNÍ MASÁŽ – A TO V RYTMU 100-110 PRO DOSPĚLÉHO, 120 STLAČENÍ PRO DÍTĚ (jde to – kdo to nevyzkoušel, jde to, navíc na figuríně dáváte o něco málo víc síly do stlačení než v reálu, naopak zase ale, na figurině se hladčeji ten hrudník vrací zpět).

ZÁSADNÍ ZÁSADA, KDYŽ JDETE ZACHRAŇOVAT, JE MYSLET NA SVOJE BEZPEČÍ – VE VŠECH OHLEDECH. Takže nejprve si zmonitorujte terén, jestli někde není někdo, kdo by vás při zachraňování třeba napadl, ať už člověk (zfetovaný třeba) nebo pes – když se vám do zadku zakousne rotík, když mu zachraňujete majitele, není to nic moc. Taky je třeba nejdřív zjistit, co se stalo, protože pokud půjdete zachraňovat někoho, kdo je pod proudem a vy s tím nebudete počítat, lehnete si záhy vedle něj. MUSÍTE ALE POČÍTAT I S TÍM, ŽE NEBEZPEČNÝ MŮŽE BÝT I TEN, KOHO JDETE ZACHRÁNIT. PROTO VŽDY JDETE K LEŽÍCÍMU OD HLAVY. Pokud půjdete rovnou z boku, může si pro vás sáhnout (feťák, ožrala, ale i člověk prostě v šoku).

Takže k ležícímu v kolapsu jdete od hlavy. Oslovíte, pokud nereaguje, zatlačíte mu klouby ruky sevřené v pěst po hrudní kosti, fakt to dost bolí. Štípat do ucha v zimě třeba nedává smysl, jednak může být podchlazený, neucítí to, a taky v šoku z bolesti to nemusí cítit. Když nereaguje, voláte hned záchranku (A ŘEKNETE JIM JAKO PRVNÍ, KDE JSTE). Pak jdete k postiženému, zraněnému z toho boku, zakloníte mu hlavu tahem na čelo a bradu (žádný jazyk nevyndavat, nic, posune se to právě takto samo), přiložíte levé ucho k ústům, nosu, posloucháte, zda uslyšíte dech, zároveň položíte lehce ruku na hrudník a sledujete tu svou ruku, zda se hýbá.

Pokud ne, jdete na tu masáž. Vždy jakýmkoli způsobem odstraňte oblečení, potřebujete vidět, kde má člověk bradavky, protože přesně mezi ně do toho místa položíte svoje ruce. Dominantnější, silnější ruku dospodu, svrchu tu druhou, proplete prsty a s nataženýma rukama se pustíte do té masáže, telefon, kde máte záchranku, máte vedle sebe, oni vás povedou. Ruce jsou opravdu natažené, pohyb nedělají paže, ale tělo, ruce stále drží kontakt s pokožkou, neodskakují a rytmus je prostě teď - teď - teď...

Jo… připravte se na to, že při správné masáží srdce prostě ty kosti na hrudníku zlomíte. Ale to je v tento moment to poslední. Jen se na ten moment připravit, zlomíte je vždy. Když to děláte správně.

Jedná-li se o záchranu dítěte, tam se třeba naopak to vdechování doporučuje. Začne se tím, že se nejprve 5x vdechne – což přispěje k zprůchodnění dýchacích cest. Pak 15x stlačíte a 2x vdechnete. A jedete tenhle rytmus dál.

AED – znáte? Já jen z doslechu. Budeme-li hovořit o Praze a městech, jsou už na hodně místech – policie, úřady, obchodní centra. Je dobré, když člověk není sám, vyslat někoho, aby to přinesl. Je to malá šikovná krabička, která hodně pomůže. Je to ten přístroj, který dává srdci el. šok. Když ho ovšem srdce potřebuje!! To si umí krabička vyhodnotit sama a do toho nezasahujete. Jen nalepíte dle návodu ty elektrody – v případě, že jde o utonutí, je nutné tělo vysušit!!! a posloucháte přístroj, který sám vyhodnotí, zda jde o ten případ, kde je možné a nutné ho použít. V televizi velmi používáno dramaticky v momentech, kdy čára srdce je rovná. Ale není to tak, naopak, tam se to použít nedá/nesmí. Ale v případě, že srdce se dostalo do šoku a lítá (třeba chuchvalec krve v srdci), vrátí tím úderem běh srdce do pravidelné dráhy.

Jak dlouho oživovat?

Dokud nepřijede záchranka A!! TO JE PODSTATNÉ, DOKUD VÁS SKUTEČNĚ NEVYSTŘÍDÁ. Neodejít dřív jen proto, že už záchranka dorazila – taky se prý stává. Ne, dokud si toho člověka opravdu nepřevezmou doslova – tedy dokud sami oni nebudou dávat masáž.

Nebo dokud se ta osoba aktivně sama nezačne bránit. Nenechte se zmást třeba tím, že začne chvíli dýchat. Velmi rychle zase může přestat a vy ztrácíte šanci, začínáte zas od začátku.

Krvácení - důležité je zase osobní ochrana – takže: rukavice. Neřeší se zda tepenné, či žilní krvácení, protože pokud to sami nevidíte od začátku, že by se před vámi dotyčný řízl, není to často už rozeznatelné, vidíte jen spoustu krve. Pokud to stačí, přiložíte do rány jeden obvaz (či něco místo něj) a druhým to pevně utáhnete tak, co látka, materiál dovolí. Zakončit tak, že konec buď pevně zastrčíte, nebo obvaz – nejlépe pružný, ty gázové jsou na nic – roztrhnete a zavážete. Lepení leukoplastí je k ničemu, nedrží, o to víc nebude držet, když je tam všude krev. Je-li to možné, dát končetinu nahoru. A sundat prstýnky, náramky. Pokud to prosakuje, dáte druhou vrstvu – tedy zase tlakový obvaz a pevně přivázat, to vše přes první vrstvu. Pokud nestačí nebo je rána veliká či končetina částečně třeba amputovaná, musíte:

ZAŠKRTIT – autolékárnička má takové to šedé škrtidlo. Zaškrcují se jen nohy a ruce. Ruce v podpaždí, nohy v tříslech (vyndat věci z kapes). PEVNĚ, utahovat opravdu, co to jde. První obtočení je ale lehce volnější, utahujete až od druhé vrstvy. Při poslední vrstvě vážete přes dva prsty, abyste si vytvořili očko, do kterého zasunete konec a tím pádem utáhnete.

MDLOBA – NEZVEDAT NOHY, opravdu nikdy ne, nevíte, co mdlobu způsobilo, když to bude mrtvice, dotyčného můžete dorazit, protože se krev nahrne do hlavy. VŽDY VOLAT SANITKU, i kdyby dotyčný nechtěl, právě proto, že to může být cokoliv, nejen mdloby, jako když jsem s sebou flákla na chodník při čekání na autobus. Nikdy se neví, k čemu došlo, tedy vždy sanitka.

TĚLESO V DÝCHACÍCH CESTÁCH – člověka předkloníte, jednu ruku dáte na jeho prsa a 5x udeříte do zad – úder vedete rukou zdola a vedete ho proti ruce na prsou. Pokud to nepomůže, musíte udělat Heimlichův chvat – kdy si stoupnete za dusícího se člověka, ruku zaťatou v pěst dáte mezi jeho pupík a žebra, druhou rukou si tu ruku v pěst chytnete za zápěstí a jakoby ho podeberete a co nejvíc mocně s ním thnete nahoru, pětkrát za sebou, načež zkontrolujte, zda se těleso dostalo do dutiny ústní, a případně celé zopakujte. Jste-li mrňous jako já a dusící se je dlouhán, posadíte ho na židli: vyzkoušeno a jde to. Jen ten člověk nesmí být obézní tak, abyste ho rukama neobjali.

ZLOMENINY – NEFIXOVAT, jednak to způsobuje další a zbytečnou bolest, druhak při fixaci můžete způsobit to, že zlomená kost nakonec projede svalem a je to 100x horší. Cestou ven může způsobit i krvácení a máte o práci navíc.

POPÁLENINY – jedno zda od ohně či vody, všechny prostě – 30 minut polévat VLAŽNOU TEKOUCÍ vodou, aby došlo k ochlazení. A protože se tím tělo ochlazuje, bude dotyčnému zima, takže přes něj aspoň něco hodit. Pokud je ve hře třeba olej, tak se ho snažit odstranit, až pak polévat. Oblíbený Panthenol lze použít pro popáleniny pouze 1. stupně (takže třeba sluníčko nebo lehké opaření). Jinak on udělá film a lékařům se to velmi špatně odstraňuje, aby se dostali tam, kam potřebujou. Podle záchranářů není od věci mít k dispozici toto :

(hodlám zařadit do lékárničky doma a v autě)

A teď pár TECHNICKÝCH VĚCÍ.

Nejsem apkovací, ale podle toho, co záchranáři říkali, tak si aplikaci Záchranka instaluju, protože, když nic jiného, s ní vás najdou vždy.

NEVOLEJTE 112 – ztrácí se drahocenný čas kvůli přepojování. Vždy jako první volat záchranku a ta si hasiče a policajty na sebe nabalí sama – operátor záchranky, který s vámi mluví, to automaticky předává na dalšího, který to organizuje.

MÁTE-LI V AUTĚ TLAČÍTKO SOS – svítí neustále na stropě u osvětlení a nejde po aktivování vypnout, jak jsem se domnívala – tak u něj si pamatujte pár věcí. Když se stane, že do něj omylem drknete, NEnechte to být, protože tohle zařízení se spojí se záchranáři a oni vyjedou. Zavolejte na 155 a řekněte, že se jedná o omyl, nebojte se, že jste to aktivovali omylem, oni tohle opravdu ocení a někomu to třeba zachrání život, protože nedojde ke zbytečnému výjezdu. Totéž platí, pokud se naboříte třeba lehce, vystupujete z auta a jdete to řešit. ZAVOLEJTE ZASE HNED 155 PROSÍM A DEJTE JIM VĚDĚT, ŽE JE NEPOTŘEBUJETE, protože oni jinak vyjedou.

A jedna praktická – prý budou-li v dosahu puberťáci, nebojte se je oslovit a zapojit – třeba poslat právě pro tu krabičku AED. Zkušenost říká, že s vámi nebudou polemizovat, zda tohle nebo támhleto, půjdou a udělají, co jim řeknete.

Tak, to je úplně všechno, co moje paměť a papírky s poznámkama vydaly, snad vám to k něčemu bude.

Osobní stránky autorky: https://zrzavec.com.cz/

Redakce si dovoluje doplnit inspirativní video pro představu o rytmu masáže srdce. Vůbec není špatné si některou písničku zafixovat, ostatně borec na videu je sám záchranář:

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Moskevská radnice přejmenovala náměstí Evropy u Kyjevského nádraží v ruské metropoli na náměstí...

Robert Schuster
25. 7. 2024

Nestává se příliš často, aby se současná středo-levá německá vláda kancléře Olafa Scholze na něčem...

dvoj Jan Dvořák
25. 7. 2024

Japonsku stále ubývají obyvatelé, zjistil nejnovější demografický průzkum. Počet japonských občanů...

elh Eliška Hovorková
25. 7. 2024

Místopředseda hnutí ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček označil nový stavební zákon za...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz