17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: O pazourku a jeho muzeu v Bolaticích

Bez nerostných surovin se neobejdeme, což ví zajisté každý. Avšak určit, která nerostná surovina provází člověka nejdéle, to už je něco jiného. Odpověď je ale jednoduchá. Je to pazourek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 3.6.2014 7:54

Re: vznik pazourku

Aha, ano, děkuji za vysvětlení.

Ale jak se zmiňujete o existenci živočišných hub... no, asi teď na sebe prozrazuju katastrofální nedostatky v biologickém vzdělání, ale houba coby živočich mi připadá jako ze sci-fi :-)

Z. Tosca 3.6.2014 9:43

Re: vznik pazourku

Liko, já si to musela vyhledat na internetu, ale fakt to existuje (jiný název je houbovci) a ještě tam upozorňují, že si je nemáme plást se skupinou Fungi, což jsou ty houby, co se mi vybaví, když slyším "houba" :))

Zaujala mě tahle věta v komentáři " ale i z různých vápenných částí těl, které v mořské vodě zkřemeněly. " Musím si dohledat, jak probíhá přeměna vápníku na křemen. Jen tak pro zajímavost. Přišla by mi logičtější přeměna uhlíku na křemen, ale nejsem chemik ani biolog a moje technická logika v přírodě velmi často nefunguje :))))

Člověk se učí celý život, děkuji pane Aleši :)

E. Žampachová 3.6.2014 10:43

Re: vznik pazourku

Přeměna vápníku na křemen (kde je křemík) je nesmysl. Ono na netu není vše správně, tohle je evidentní chyba. To, že je pazourek živočišného původu je dáno tím, že některé organismy Sinice, houbovci.. mají schránky křemičité a ne vápenaté. Ale to už A. Uhlíř psal. Takže moje informace je nadbytečná.

A. Uhlíř 3.6.2014 19:03

Re: "přeměna vápníku na křemen"

Ještě bych se vyjádřil k textu článku, kde se píše o zkřemenění vápenných částí těl živočichů. Nejde totiž o přeměnu vápníku na křemen, což je zde nemožné. Silicifikace (zkřemenění)je něco jiného. Tak, jak může časem silicifikovat dřevo (původní struktura dřeva se změní v křemen), zkřemenět břidlice apod., tak i vápenec může silicifikovat. Jsou známy kupř. nordické souvky, nalézané u nás v ledovcových sedimentech, které jsou silicifikovanými vápenci(v zemích původu se jim říká Lavandelblaue verkieselte Kalksteine). Nedošlo k tomu "přeměnou vápníku na křemen", ale jiným procesem. Předpokládá se, že silicifikace prvohorních vápenců na SiO2 nastala v třetihorách. Obdobnými procesy silicifikace se vápenné části těl v pazourku proměnily v SiO2 (dlouhodobým působením křemíku ve vodě byly původní struktury silicifikovány, nejde o "přeměnu vápníku na křemen".

Z. Lika 3.6.2014 20:10

Re: "přeměna vápníku na křemen"

Tohle je velice zajímavý detail - zkřemenění. Děkuji za vysvětlení.

Z. Vave 3.6.2014 20:39

Re: "přeměna vápníku na křemen"

To jsem vůbec netušila, děkuju.

Z. Štětinka 3.6.2014 8:23

Re: Jako malá

a čím to, že ten smrad? Pušilo to jako síra...v křemeni je síra? (omlouvám se, chemie je dávno zapomenuta)

Aleši, díky za nakouknutí do neznáma :)

P. Paleček 3.6.2014 18:15

Re: Jako malá

Jo to já taky. Zavíral jsem se s nimi do skříně, abych ve tmě ty jiskřičky lépe viděl. :o))))

P. Paleček 3.6.2014 18:17

Re: Jako malá

Já taky. Zavíral jsem se nimi do skříně, abych ve tmě ty jiskřičky lépe viděl. :o))

T. Louk 3.6.2014 6:39

No teda

při vzpomínce na Štorcha a jeho barvitý popis výroby pazourkových nástrojů obdivuju nadšence, kteří se o repliky pokoušejí.

Aleši, díky za další velmi čtivé a zajímavé psaní!

Stěhování mě přinutilo se hromady nasyslených pazourků vzdát. Kdysi je někdo přinesl z porcelánky, kde se snad užívaly k rozmělňování materiálů v bubnech (jestli nemotám). Jsou určitým způsobem fascinující a snadno se s nimi v ruce propadne ve fantazii o tisíciletí nazpět k Havranpírkovi :- ).

Z. Lika 3.6.2014 6:43

Re: No teda

Píšeš "vzdát"... kam přišly? Vráceny do přírody?

T. Louk 3.6.2014 7:47

Re: No teda

Ano, roztroušeny v lesích, tocích, lukách. Chich, chudák případný geolog, hloubající nad spletitými cestičkami ledovcových souvek.

A hele, netvrď, že si ještě sem tam někdy nekřísneš :- ). Jaj, dva křemenité šutérky a kolik přinesly radosti, krom jiskérek a specifického čmuchu tedy.

Ňo, kdysi v ozdravovně, mnoho nás, zvídavých a podnikavých pacholat na pokoji, třískalo křemínky po večerce v peřinách i pod nimi. Hezké to bylo. Dokud nás nevyhmátli :- ).

Z. Jarka_F. 3.6.2014 10:47

Re: No teda

Joj, to je škoda :( Když se odstěhovala do divočiny, mohla by i v domácnosti konat po zálesácku, ne? Používat pazourkový nůž, na lov nechodit do Penny anébrž se chopit luku a šípů, kávová zrnka si drtit mezi dvěma balvany, vypěstovat si vlastní tabák...

Z. Lika 3.6.2014 12:15

Re: No teda

Louk začala vlastní jahodovou plantáží, a víš, jak to dopadlo... ale to troušení pazourků mimo ledovcové trasy mi připomnělo jeden archeologický skandál z dřívější doby... třeba bude Louk ještě slavná!

Z. Jarka_F. 3.6.2014 12:47

Re: No teda

Aha, tak to by mohla být slavná i moje Venda. Jen co někdo najde v křoví u Svratky (jinde psí trus poctivě sbírám!) ten vltavín co mi spolkla, rozšíří se zprávy o novém nalezišti moldavitů :)

A. Uhlíř 3.6.2014 8:13

Re: použití pazourku

O použití pazourku k drcení materiálů jsem dosud neslyšel, ale svou tvrdostí se pazourek pro drcení v rotujících bubnech hodí. Odpovídá to také tomu, že prášek vzniklý roztlučením pazourků se používá pro výrobu speciálních brusných papírů. K čemu konkrétně takové brusné papíry slouží, nevím, ale existují. Pazourek se také používá (místo obyčejného křemene) při výrobě optických skel, třeba optiky pro astronomické přístroje.

Z. Jjana 3.6.2014 9:20

Re: použití pazourku

Milý pane Aleši, musím říci, že píšete krásně a zajímavě. O pazourku jsem toho tolik nevěděla, třeba to, že se používá do křemičitých skel. Jak jste psal o možném výzkumu, ta představa mne nadchla. Asi začínám mít tajnou vášeň pro geologii.

Z. Jjana 3.6.2014 9:22

Re: použití pazourku

P.S. Tohle povídání je taky od Vás?

http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-pazourek-nejen-jako-praveka-nastrojova-surovina-pdh-/p_veda.aspx?c=A110525_000021_p_veda_wag

Z. Xerxová 3.6.2014 6:15

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Dík za další expedici do míst, která vůbec neznám. Začíná mě to Ostravsko docela lákat...