26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

ROZCESTNÍK: O vodách gotických

Vodních tvrzí není v českých zemích mnoho. Tento příběh je o jedné z nich - vystavěné kolem roku 1440, obývané, zabavené, opuštěné, poničené a s nebývalou obětavostí obnovené na konci 20. století. Jméno té odolné stavby je Vlkošov.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jiný Honza 29.10.2007 17:00

Terro, díky

tohle bylo moc, moc zajímavé. Držím majitelům palce. Tohle je vlastně protipól pátečního článku a toho, co se stalo JoVáskům. Doufám, že pod dojmem téhle nádhery pochopí pár dalších. Alespoň jeden... Doufám. A ještě jednou díky.

LFSH 29.10.2007 14:40

Prosba o pomoc

Přišla mi e-mailem Vánoční kuchařka o 51 stranách se zajímavými recepty. Chtěla bych se o ni podělit, ale je obsáhlejší a drátama by lezla pomalu. Má někdo nápad, kam a jak by šla "pověsit"?

pouzarka 29.10.2007 16:58

Re: Prosba o pomoc

V kakém je formátu? Mohla bych jí dát na svou stahovací webovku, která mi jinak slouží k předávání pracovních souborů.

pouzarka 29.10.2007 16:59

Re: Re: Prosba o pomoc

V jakém.... už ani neumím psát;-D;-D;-D

Jakub S. 29.10.2007 18:00

A nú - kakój, takój... vót kak.

LFSH 30.10.2007 8:14

Re: Re: Prosba o pomoc

Je to ve Wordu.

WWW 29.10.2007 13:50

Moc

se mi Tvuj clanek terro libil. Od nadpisu az po krasny zaver. Mestecko, kde jsem vyrostl muze slouzit za priklad, co dokazi lide v kratkem case znicit a nepotrebuji k tomu ani valku. Pryc je krasna vodni elektrarna, ktera jeste po valce dodavala proud celemu mestecku i fabrice. Po vodnim mlynu, ktery pamatuji jako kluk ( ale uz poniceny , nefunkcni ) take neni ani stopy. Kasna na namesti, co po staleti slouzila a zdobila namesti je bez vody.Zaslepeno jedno rameno reky, ktere odvadelo vodu a pak ji znova o kus dal vracelo do reky. Vytvarelo tak v udoli mestecka ostrov. Zasypano, na "ostrove" postavena tribuna  pod niz se jasalo nad uspechy budovani.

Zoufala reka se sice pomstila , jednou na jare, pred prvnim majem se zvedla a tribunu smetla. Soudruhum to nevadilo, jelo se jasat do okresniho mesta. Akorat v hornim casti mestecka, trci ze zeme kovova roura a vyteka z ni voda o ktere nikdo nevi, odkud jde. Cela leta jsem i ja si pro tu vodu chodil, protoze ji kazdej chvalil, ze ma vysoky obsach zeleza a zvlastni chut.

Az jednou pan Klimes na houbach objevil jeskynku ( kopce jsou provrtany jak reseto, tezilo se zde olovo a take hledal po valce uran ) a v ni pramen, ktery zase mizel v te jeskynce do podzemi. Klimes ho prehradi kamenama a utikal se podivat k te roure. Pramen viditelne zeslabl.

Tu vodu jsem prestal pit, ani na caj jsem si ji uz nebral. Sdelil mi Klimes u Kance pod prisahou, ze v te jeskynce se nejdriv filtruje pres starej, asi vojenskej kabat a nez zase vstoupi do podzemi, tak jak pres cednik crci pres rezavou nemeckou helmu.

Dik terro za pekny clanek.

terra 29.10.2007 14:12

Re: Moc

Těší mě, že se líbil, milé www. A máš pravdu, že těch "záhadných trubek" a podivných útvarů, ke kterým se nikdo nehlásí, nám v českých zemích vyrašilo trochu moc. Hlavně že se jásalo. To málo, co se zatím stihlo napravit a opravit, je kapka v moři. Ale musí alespoň kapat, na pořádný slejvák nemáme...

MaRi 29.10.2007 14:24

Re: Re: Moc

hlavně že aspon kape, vyprahlé pouště je všude dost...

Jakub S. 29.10.2007 15:39

Teda to je napínavý a krušný život pod těma krušnýma horama,

člověk si není jistý už ani tou vodou. No vlastně už celkem nikde. Nále já o pár pramínkách a studénkách a vývěrech přece vím.

Koneckonců takové sukno, no co, štof jedna radost, ne? Předválečný. Tak co...

Lucka V. 29.10.2007 13:24

Xerxová, haló, jsi tady?

Vypadá to, že bílý tygr je schopen cesty do za svojí právoplatnou paničkou! Jak to provedeme?

Xerxová 29.10.2007 13:39

Re: Xerxová, haló, jsi tady?

Máš kliku, trefila jsi se do výukové pauzy;-D. Píšu ti mailíka, ať to tady nekomplikujeme;-)

Lucka V. 29.10.2007 13:19

Mám jen jednu hlavu,

ale před těmito lidmi bych smekla těch klobouků taky nepočítaně. Podle fotek je to nádherné místo. Je fajn, že mezi námi stále žijí lidé s vkusem a citem. Terro, díky za moc krásný článek.

terra 29.10.2007 13:21

Re: Mám jen jednu hlavu,

Jsem rád, že se líbil. Je tam opravdu moc pěkně:-).

Medvídek 29.10.2007 11:57

Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

a netvrdím že to souvisí s článkem přímo, řekněme že jen okrajově....Žijeme tu uprostřed ohromného množství památek, které potřebují fantastické peníze na to aby bylo možno je udržovat/opravovat, zejména poté co se s nimi dělo od německé okupace přes komunismus do konce 20 století. A ty peníze ta země nemá. A to je průšvih. Co s tím ? Památky do soukromých rukou ? Někde to je řešení, mnohde ale ne.

LFSH 29.10.2007 12:08

Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

Někdy je památka v soukromých rukou, majitel ji chce opravit (citlivě podotýkám), sežene i nějaké peníze, ale památkáři si nadiktují takové podmínky, že majitel má na výběr jen ignorovat je nebo opustit od opravy. Rv

Medvídek 29.10.2007 12:12

Re: Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

Ano ano, to je jeden z důvodů proč říkám že to mnohde řešení není.

terra 29.10.2007 12:17

Re: Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

Souhlas, každý extrém je špatně. Setkal jsem se i s rozhodováním: opravit rybník a omezit riziko místních povodní, nebo zničit cenný kus mokřadu? Když to příliš militantní "ochranář" postaví takhle, je to špatně. Je třeba se ptát: jak mohu opravit rybník a současně neublížit mokřadu? A podobně: jak mohu zachovat stavbu a nenapáchat škody? Když ale to chce jednu činnost, kterou spousta lidí nerada. MYSLET:-/

terra 29.10.2007 12:13

Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

Ono je to složitější, Medvídku, hlavně pokud jde o to chátrání. Spousta krásných staveb byla opuštěna protože přestala vyhovovat dobové představě o životním stylu (platí asi od 1. stol.), na některé neměl majitel peníze v důsledku pozemkové reformy (tuším 1926?), kdy mu zbyly "zbytkové statky" a oči pro pláč,  ale nejsem památkář - tak k těm rybníkům: byly bez milosti rušeny, jakmile se přestaly vyplácet, kolem roku 1800 dokonce c.k. kancelář "vyrobila" dost ohavnou kampaň, že rybníky mohou za povodně a hladomor (kdepak války, že...) a je třeba je přeměnit na ornou půdu - zmizely mnohé rybníky na Moravě, na litoměřicku a jičínsku (včetně největšího, Čeperky). Ty třeboňské se paradoxně zachovaly, protože vznikly na blatech - a po vypuštění na získaných pozemcích stejně nic nerostlo. Tak toho raději (naštěstí) vrchnost nechala. Ale to je hodně dlouhý příběh. A ne vždycky veselý. A k těm penězům - jistě, nejsou. Kde jsou? Ale přesto se najde dost lidí ochotných spojit ty státní a ty své a něco obnovit nejen pro sebe. A o těch jsem to psal. Zdravím do brlohu:-)

terra 29.10.2007 12:24

Re: Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

Ne, od 1. století opravdu ne. Tak daleko jsem zajít nechtěl:-). "Od počátku osmnáctého" je správně.

Medvídek 29.10.2007 12:54

Re: Re: Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

Od toho prvního to asi platí taky i když kamenné stavby z této doby u nás nejsou.;-D

Zdena b.p. 29.10.2007 12:34

Re: Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

Památkářský problém znám z Prahy a dost na tělo. Byla i doba, kdy správně umístěný obnos odstranil všechny památkářské problémy. (mohu přímo ukázat) Ale když se firma opřela o chátrající objekt (tenkrát to bylo v Karlově ulici) a neměla za sebou zrovna banku, tak to po těžkém boji raději vzdala. Musím se podívat, co se s tím domem vlastně stalo. Už jsem tam radši roky nešla. On ten nešťastný dům stál díky památkářům už jen pomocí lešení.

Medvídek 29.10.2007 13:02

Re: Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

Já jsem existenci těchto úžasných lidí nepopíral, však jsem také říkal že to nesouvisí s článkem přímo. Chtěl jsem ukázat na problém obecněji. A kde jsou...no nejsou prostě. Při tom paradoxu má ovšem tahle země štěstí že tu nemá k tomu všemu ještě třeba hromadu antiky jako například Řekové, apod. To už by byla fakt finančně zoufalá situace, ti kdož stavěli athénské metro, tak vědí - kopneš do země (kdekoliv) a můžeš jít domů, protože tam tutově bude archeologické naleziště a to se musí prozkoumat a vytěžit a to musí někdo zaplatit. :-) Už je hotovo a zaplaceno ? Dobrá kopejme dál...kop...á další naleziště. A tak pořád dokola.:-)

terra 29.10.2007 13:20

Re: Re: Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

:-DJe to tak. A ten dotaz "Kde jsou?" byl míněn "kdo kdy řekne, že má dost peněz?" Ne že bych se nemohl dopočítat - těch pretendentů na státní finance je příliš mnoho... A mnoho oprávněných.

LFSH 29.10.2007 13:38

Re: Re: Re: Tahle země má jeden veliký problém v tomto paradoxu:

To je jeden z důvodů, proč stavaři občas říkají, že pokud tam vyloženě není známé naleziště, tak cokoliv nalezeného radši okamžitě zahrabou a nález zapřou. Jinak je to na dlouhé lokte, lidé za zpoždění nadávají jim, i když za to nemohou a archeologové nebývají také moc příjemní (jednomu stavbyvedoucímu dokonce vynadali za dodržení PŘEDEM schváleného technologického postupu).

Medvídek 29.10.2007 13:44

Re: archeologové nebývají také moc příjemní

To máš těžký..."jakoby náhodou" zvrhlé putny betonu do sondy, atd. - to bych nebyl jen "ne moc příjemný", to bych už asi tloukl.

LFSH 29.10.2007 13:49

Re: Re: archeologové nebývají také moc příjemní

To chápu. Mě jde hlavně o případy, jako ten výše. Nejdřív schválí technologický postup a pak za jeho uskutečnění vynadají. Oni vlastně přijdou na stavbu a hned dělají dusno, přestože zhotovitel neporušil žádné předpisy. V některých případech dokonce výzkum schválně protahují. Já to holt znám spíš ze strany stavby a vím, že archeologové jsou všeobecně nejobávanější katastrofou.

Medvídek 29.10.2007 14:11

Re: Re: Re: archeologové nebývají také moc příjemní

A lze něco takového doložit ? 8-o Neříkám že nemáš pravdu, já jsem laik, ale vždyť výzkum stojí peníze a myslím že zrovna archeologie je obor kde jich fakt není nazbyt, tedy ani na úmyslné protahování výzkumu....Pokud se tedy neprotahuje tak že se nepřikreje naleziště celtou a nejde se třeba na půl roku jinam, to by pak asi šlo.;-(

terra 29.10.2007 14:15

Re: Re: Re: Re: archeologové nebývají také moc příjemní

Jestli náhodou jádro pudla není v tom, Medvídku. Archeologie nemá peněz nazbyt - a záchranný průzkum archeologům platí... INVESTOR!  Netvrdím, že toho zneužívají všichni, ale pokušení je příliš mocné, řekl bych.

LFSH 29.10.2007 14:37

Re: Re: Re: Re: archeologové nebývají také moc příjemní

Občas se stane, že se na stavbě delší dobu neukáží (nebo jen předstírají výzkum), počasí je vhodné, ale nedají povolení k pokračování prací. Důkazy jsou ošemetné a většinou ústní. Navíc v oboru není konkurence, tak se stavební firmy snaží o dobré vztahy, aby jim archeologové příště nedělali potíže.

Archeologie je obor, kde peněz není nazbyt, ale např. u silničních staveb je praxe taková, že to platí zhotovitel, který to pak fakturuje objednateli (investorovi). Částka na archeologický průzkum se musí odhadnout už do nabídky, kdy se neví, jak dlouho bude trvat, a je pevná. Na druhou stranu zhotovitel stavby musí platit průzkum dle skutečné délky trvání, tj. "ode dne".