18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

ROZCESTNÍK: Lesní poklady

Tatánek mě jako malou s sebou tahal po lese a ukazoval mi, co kde roste, kvete, lítá i leze a mně už to zůstalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 7.2.2008 11:10

Haló Karolino:

A co tam u vás rozkvete místo bledulek a sněženek a orsejů (za chvíli už aji pod Světlovem) jako posel jara? Typický, symbolický, opěvaný lokálníma i nelokálníma poetama?

Petra Phila 7.2.2008 19:59

Halo Jakube:)

Nevim jak Karolina, ale tady je to vilin (virginsky, Hamamelis virginiana). Vzdycky mi tenhle kerik pripominal carodejnice, nevim proc. Je magicky minimalne tim jak urputne kvete v ledu, mrazu, klidne v polovine ledna.

Uz jsem ho zahlidla. Tady nam zatim jaro nehrozi, je docela teplo, ale zima urcite jeste prijde, loni nasnezilo jeste na zacatku dubna.

Ukazovala jsem drahe polovicce snezenky, tak taky koukal:)

zana 7.2.2008 20:31

Re: Halo Jakube:)

Petro, to je ale vyvedená fotka. Já si taky chtěla vyfotit detail a nějak se mi to zaostřilo na křoví vzadu:-/.

Jakub S. 7.2.2008 21:06

Nazdar do Města bratrské lásky!

Tak mírném pásu US je vilín poslem jara, No proč ne, úplně jako u nás zlatice / zlatý déšť / forsythie, že (akorát že ta je z Asie). On tam je asi doma. Tady je dost častý v parcích zámků aji měst, ale volně leda zplanělý. Pro většinu lidu totožný s forsythií... a  v i l í n  je nádherné, výstižné, svůdné slovo - slyšíte to, jak se každý prut vilně vine, jako vílí šlojíř...? Beztak nějaký Presl, zase. Jsou to stále titíž.

Kruciš, to v celé Severní Americe prostě nejsou sněženky? Ani implantované?

BTW slyšíte-li v názvu města Delfy, ste na omylu. je to fílos a adelfós = bratr. Na tom nic nemění, že Delfy je od téhož kmene, že.

Petra Phila 7.2.2008 22:27

Re: Nazdar do Města bratrské lásky!

"Beztak nějaký Presl" :)))

 Me nazvy kytek a stromu fascinovaly odmala, kamkoli jsem pak pozdeji prisla, otravovala jsem mistni, at me nauci jak je to po jejich:) Finstina je nadherny jazyk - smrk je kuusi a modrin lehti-kuusi - neco jako slaby, lehky smrk. Skladaji si vesele slova uplne jako my nebo Nemci:)

To je anglictine bohuzel cizi:) Ale ta Philadelphia se Williamu Pennovi povedla - chudak, pojmenoval si po sobe cely stat - Pennsylvania, pozval vsechny bez rozdilu vyznani a narodnosti, cekal jak se mu v kolonii bohatstvi a moc posype a oni se mu na to svodobymyslni obcane vykvakli. Nejake dane taky platit... pry dozil bez iluzi a bez penez doma v Anglii zatimco mesto bratrske lasky ve svobodnem duchu vzkvetalo.

Jakub S. 7.2.2008 23:12

Nazdar.

Já myslím, esli lehti-kuusi neznamená lechtivý smrk: že jako když ho moc lechtá vítr, tak pak mu nezbude než se otřepat a všecko shodit. Na rozdíl od smrku v základním provedení.  ?

Na idealistu pana Penna!

tapuz 7.2.2008 10:33

Nádherné fotky

a pěkné povídání. A ty stromy v Ruláku, nad tou krásou se mi tají dech.

Bláža 7.2.2008 10:00

Do okolí Litomyšle

jezdíme na coursingy na Primátorskou hráz. Je to prý hráz, která zbyla od rybníku, na obě strany pod ní je nyní koňský parkur. Terén je tam docela náročný , vloni se tam konalo mistrovství Čech. V přilehlém lesíku vede naučná stezka. Je tam krásně!

Bubu 7.2.2008 10:32

Re: Do okolí Litomyšle

Nedá mi to, musím to upřesnit. Primátorská hráz je protipovodňové zařízení. Stalo se totiž, že po velké průtrži mračen se ze všech kopečků okolo přihnala vlna bahna a skončila až v Litomyšli na náměstí (na Primátorské hrázi je jakási tabule-cedule i s obrázkama a histirií). Takže se vyspravila a vylepšila hráz po historických zbytcích rybníka, vybudoval se přeliv a je to jakási záchytná nádrž na prů-se-rovou vodu. Je tam parkur a je to oblíbené místo na psí vycházky. Lesík vedle se jmenuje Černá hora. A my bydlíme přes kopec v Osíku.

terra-san 7.2.2008 10:43

Re: Re: Do okolí Litomyšle

Aha, tak proto je ten vlastní rybník na mapě tak malý... on je to vlastně poldr... Díky za vysvětlení, Bubu.

terra-san 7.2.2008 10:47

Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

Ne, vlastně ano - už jsem se dezorientovala podle buzoly... Byl to rybník, tak jak je na té mapě z roku 1836. Pak - někdy - zanikl. A potom se voda s bahnem podívaly v Litomyšli na rynek, takže měšťané použili hráz zaniklého rybníka jako základ současného protipovodňového poldru. Takhle nějak?

Bubu 7.2.2008 10:58

Re: Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

Přesně takhle to bylo. Mám dar dějovou linii poněkud zatemňovat a zauzlovávat. Sorry.

Jakub S. 7.2.2008 11:06

Máte všichni dar

říkat a vyprávět a sdělovat zajímavé a napínavé a pro cizince z dáli nové věci. OTŽ!

terra-san 7.2.2008 13:18

Re: Re: Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

Omluv netřeba, mám dojem, že jsem to zauzlovala především já tou historickou mapou:-D

Bubu 7.2.2008 10:51

Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

Jasně poldr je to, díky, Terro-san, mě chybělo to slovo.

Bláža 7.2.2008 11:01

Re: Re: Do okolí Litomyšle

V Osíku u Litomyšle? Tam mám vzdálené příbuzné od přeslicové babičky :-D Jako dítě jsme tam jezdili na rodinné srazy, Pustá Rybná a tak, doufám, že si to dobře pamatuju. Ze srazů se dělala rodová kronika i rodokmen by měl existovat :-)

Bubu 7.2.2008 11:40

Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

Vida, svět je malej!

Pustá Rybná je nedaleko a je vážně skoro pustá.

baty 7.2.2008 17:52

Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

chicht, z Pusté Rybné je přednostův rod po meči pár set let dozadu:-D

Bláža 7.2.2008 20:47

Re: Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

;-DNo esli my nebudeme mít krom Zvířetníku taky jinak něco společnýho?8-o;-D

Jakub S. 7.2.2008 21:10

Jezusku. Nakonec se hukáže,

že každý třetí zvířetník je po prachdědkovi z Pusté Rybné. Tak to abysem pomalu už měl komplexy... nále až budete zapíjet objevenou příbuznost, tak snáď ne o nás bez nás - ?

baty 7.2.2008 22:07

Re: Re: Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

chicht, to se jještě hukáže!8-o:-D

terra-san 7.2.2008 10:34

Re: Do okolí Litomyšle

Máte tam moc hezky, Bubu - a hezky o tom povídáš... A báječně se na to kouká na fotkách:-) Z okolí Litomyšle znám trochu líp jen Nedošínský háj , a to ani ne tak kvůli Filosofské historii (popisované majáles se  údajně konaly právě tam), jako proto, že je to krásné a zajímavé místo (to je ta naučná stezka a přírodní památka, takže místo chráněné) a brzy v létě, když jsou buky ještě svěže a světle zlatozelené...mňam. Mimochodem, dneska jsem objevila na zahradě první talovíny. Tak o té zimě už nějak začínám pochybovat8-o

Ad Primátorský rybník: fakt jsem ho tam našla, na mapách z tzv. "druhého vojenského mapování" (1836-52), nebyl nijak velký, nepodařilo se mi ale zjistit, kdy vlastně zanikl... V poválečných mapách (myslím po roce 1945) už není.

 Přeji všem zvířetníkům a jejich smečkám krásný den:-)

Tečka 7.2.2008 12:19

Re: Re: Do okolí Litomyšle

já už jsem talovíny, sněženky a čemeřici fotila na zahrádce v neděli pro kamarádku, abych se pochlubila. Doufám, že už žádná velká zima nepřijde, šeříky jsou napučené a zlatý déšť už má žlutá ouška. Já teda zimu tady dole nemusím, na horách ať je sníh do května, ať si to lyžníci užijou, ale pro mně by mohlo nastat 1.1.každého roku jaro.

LFSHA 7.2.2008 12:47

Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

Já mám ráda zimu se sněhem a mrazem a ne tohle "jaro" se spoustou bláta, které mám v podobě tlapek i na noční košili.

terra-san 7.2.2008 13:25

Re: Re: Re: Re: Do okolí Litomyšle

LFSHA - jsme na tom stejně. Mám zimu ráda, ale tu mrazivou a zasněženou, takové to NIC s teplotami kolem 0-1 a dešťosněžením s blátem úúúplně všude...br!

Xerxová 7.2.2008 9:34

brslen - a řekl bych, že typický...

Když jsme skautíkovali, "konkurenční" smečku vodních vlčat vedl kamarád. Naučil kluky spoustu dovedností, přírodu znal skvěle, ale všechnu zeleň rozhodně ne... A na naléhání malých zvědavců, co je to za divný strom, květinu, keřík... odpovídal klasickou větou TO JE BRSLEN, A ŘEKL BYCH, ŽE TYPICKÝ... My, už  věděli, že to znamená : tuto divnou rostlinku zařadíme později podle atlasu... Jen když kolem byli někteří "cizinci", tak se děsně divili, jak různě může brslen vypadat...

Díky této větě jsem se rychle naučila, jak vypadá u nás ne moc běžný brslen doopravdy... A nejkrásnější brslen jsem pak obdivovala na Sv. kopečku nad Mikulovem.

EvaŽ 7.2.2008 9:46

Re: brslen - a řekl bych, že typický...

My jsme objevili brsleny až ve zralém věku. Trubky, děsně jsme se divili, co že to v zimě kvete;-);-D. Tak jsme zalistovali atlasem a vyvedli se z omylu. Přitom květy to má tak nenápadné...

Xerxová 7.2.2008 9:55

Re: Re: brslen - a řekl bych, že typický...

Je to prostě divná rostlinka. Ale já to mám tak zažité, že i když se tady někdo ptá na obrázek neznámé rostlinky, tak mám co dělat, abych nenapsala - brslen, a řekla bych, že typický;-D;-D

terra-san 7.2.2008 10:39

Re: Re: Re: brslen - a řekl bych, že typický...

Xerxová, tak to je škoda, že jsme tuhle průpovídku s terrou neznali, když jsme byli v Norsku. S partou kamarádů, z nichž ani jeden nebyl botanik, přírodovědec, zahradník ani jiná spřízněná profese, zato všichni chtěli vědět, co to tamle kvete, co je tohle za keř a proč jsou ty listy támhle toho žoužele tak červené... a jestli tohle je opravdu houba... A my se v tom vznášeli jak perutný pegas v průvanu, protože specialisté botanici, navíc na severskou flóru, to tedy opravdu nejsme. Nakonec jsme zakoupili malý botanický klíč, jehož autoři byli natolik zdvořilí, že popisky u rostlin byly kromě norštiny také botanické - tedy latinské. Větší část jsme pak identifikovali, ale kolikrát by se nám byl ten "typický brslen" hodil...Joj!:-D 

Jakub S. 7.2.2008 11:02

To je klasické, naprosto dokonalé!

Už v tomto okamžiku vím, že to budu často říkat. A že to budou říkat moji malí. Doufám.

A Bubu, já klidně zase řeknu (vidím, že nejsu sám), že sem  n e t u š i l , jak krásné je nejbližší okolíčko L. A to se mě tohle městečko strašně líbí a Filos. historii, přestože to byla povinná četba, tak jako ostatní kratší věci AJ prožívám. Ovšemže s Kašparem. Ten tak napůl, spolu se Schwaigrem, patří ovšem i do mé končiny (Rusava).