9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

PTÁCI: Ptačí překvapení na zahradě

Kromě zpožděných rorýsů nám jaro připravilo na zahradě několik dalších ptačích překvapení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Zvolánková 5.5.2023 10:42

Maričko,

také jsem nezvládla dříve přečíst Tvůj báječný ptačí článek, tak až teď. Máte to tam skutečně pestré to ptačí osazenstvo a nááádnerné. Toho brkoslava je mi líto, v Česku rozhodně běžní nejsou, spíš jen občasní návštěvníci. Jednou jsme měli tu čest a poctili nás svou návštěvou na krmítku, ale byli ohromně plaší a já je vyfotit nestihla. Rodiče možná nějaké fotky mají, ale jsou to opravdu krásní ptáčci.

A ta žába v krmítku, ta mě opravdu pobavila. Takhle podle té hlavy mi přijde, že by mohlo jít o ropuchu zelenou, ale nevím, zda jsou běžné ve vašich končinách, v ČR ano, byť ohrožené.

A to, že Vám zahnízdili ptáčci ve věnci, to je tak milé, zjistit něco takového...Je vidět, že na ptáčky dáváte pozor a máte je rádi, jinak by se u Vás asi takhle dobře neměli a nevybírali si Vaši zahradu dobrovolně.

M. Crossette 6.5.2023 2:50

Evo tak dodatečně také děkuji za milý dlouhý komentář.

Z. Mawe 4.5.2023 7:05

Vcera jsem ti nestihla uz napsat, ale krasni ptacci se u vas zastavuji a to hnizdo v budce me hrozne rozesmalo, jsem zvedava, ktery pak ptacek se trefil, ale treba je to pro ne kralovska plosina:)

a brkoslav je nadherny ptak!

M. Crossette 4.5.2023 20:39

Mawe, děkuji. Vajíčka "na plošině" budky zůstávají záhadou :-)

M. Crossette 3.5.2023 21:02

U vás už je pozdě večer, ale přesto ještě napíšu dotaz, na který jsem dříve zapomněla. Ohledně těch hnědých vlhovců. Dobře, jejich samičky nakladou vajíčka do cizích hnízd a ptáčata se v nich vylíhnou. Jejich praví rodiče mezitím někam daleko odletí a každé vylíhlé ptáče vykrmí jiní rodiče. Jejich DNA ale zůstává "jako vlhovec" a já jaksi nechápu jak se pak tihle noví vlhovci dají dohromady (jak se vzájemně najdou), aby zase vytvořili nové velké houfy, když je každý z jiného hnizda? Pokud vím, kukačky se nehoufují, takže klidně "parazitní ptáčata" mohou zůstat ve stejném lese a časem si najít partnera(ku).

Já vím, asi naivní otázka, ale umíte mi to někdo vysvětlit?

E. Schlittermann 3.5.2023 23:25

Mozna kdyz tahnou rodice & co. zase zpet, mladez se proste prida ...

M. Crossette 4.5.2023 4:38

Děkuji Evo za odpověď. Tahle teorie vypadá velmi prvděpodobná a mne by nenapadla.

Z. Olčava 3.5.2023 18:57

Maričko, to je zase tak hezké povídání a parádní fotky. Mě vždycky fascinuje, jak při té vší péči myslíš na všechny možnosti do všech detailů, jen aby se žádnému zvířátku nic nestalo, aby měl každý klid a co jíst a pít, kde se vykoupat a kam uložit... no prostě, to obdivuji.

Se musím přiznat, než jsem si přečetla popisku u toho hnízda ve věnci, tak jsem bádala, co je to za načuřeného ptáčka, no a ejhle, on to ptáček umělý :-)

Z. Olčava 3.5.2023 19:06

Jo a ještě jsem vlastně chtěla napsat, že jsem včera pekla tvojí banánovou bábovku (já tedy bábovičku z poloviční dávky) a byla výborná. Příště ji upeču z celé dávky.

ALE... není v receptu uvedeno kolik cukru, jen jsi pak psala, že to bylo moc sladké a příště cukru dáš méně. Já tedy do té své bábovičky nasypala jen sáček vanilkového cukru, ale to zase bylo téměř nesladké, tak tam příště něco cukru přihodím.:-)

M. Crossette 3.5.2023 20:01

Olčavo děkuji za milý komentář - o umělém ptáčku jsem právě napsala u Hanči :-)

Jsem ráda, žes zkusila bábovku a že chutnala. Ta sladkost myslím závisí na zralosti banánů. Čím zralejší, tím sladší. Manžel ji za přliš sladkou nepovažoval (má sladké rád),ale protože jsme ji jedli k snídani, kdy já jsem ráno spíše "sýrová", se mi bábovka zdále trochu víc sladší. No mezitím jsem pekla Nelininu pomerančovou, později zkusím její kávovou, takže tuhle banánovou asi hned tak péci nebudu. Ale až ano a dám méně cukru, možná pak sama uznám, že to je zase moc málo a vrátím se k původnímu množství, protože třeba banány zase nebudou tak sladké. No hlavně, že se povedla a chutnala.

Z. Hanča 3.5.2023 18:53

Páni, Maričko, tolik ptačích (a nejenom ptačích) překvapení na vaší zahradě! Mně se nejvíc líbí hýl, který vtipně zahnízdil ve věnci vedle umělého kolegy. :-) Jo, trochu vám tím zkomplikoval život, ale jakoby věděl, že u vašich dveří se nemá čeho obávat, že bude mít klid. V U nás s nástupem teplého počasí provoz na krmítku téměř ustal - k večeru se zastaví sem tam nějaká sýkorka, dlaskové, zvonci. Letos jsme měli taky jedno překvapení - velká hejna čížků, přilétali najednou, to byl vždycky frmol! Ti už hnízdí někde v lese. Ale zrovna dnes jsem byla vzhůru hodně brzy a v tichu ložnice poslouchala otevřeným oknem ptačí zpěv. To byla krása!

M. Crossette 3.5.2023 19:54

Hančo děkuji. No ten věnec! Právě proto, že jsem věděla, že je tom umělý ptáček, který je vidět už z dost dálky, tak jsme prostě kráčela ke dveřím a těsně u nosu frrrr vyletěla samička hýla. Až při bližším pohledu jsem zahlédla to začínající hnízdo

Dokud můžeme mít na noc otevřená okna, často je to právě drozd mnohohlasý, kdo mě probudí. Ve zpěvu má fakt výdrž ! A pak karidnál je také vytrvalý pěvec. Jakmile pustíme trvale na léto klimatizaci, zpět ptáků do domu nedolehne, ale jak ráno chodím s kočkami ven, poslouchám si je tam.

Z. Jajka 3.5.2023 16:50

Děkuji za ptačí zpravodajství. Není nad staré stromy v zahradě :-)...

Před rokem jsem poprvé v životě slyšela u nás v Modřanech zdálky slavíka... Včera pozdě večer, v jedenáct, jsme vyklízeli věci z auta poblíž tramvajivé zastávky Pobřežní cesta, kousek od Vltavy, a nějaký pták tam hlasitě zpíval... Ano, byl to slavík a překvapilo mě, jak zpíval nahlas. Takový malý ptáček. Byl ve vysokém stromě hodně blízko.

M. Crossette 3.5.2023 18:34

Jé Jajko, slavíka jsem naživo neslyšela už ani nepamatuji, naposledy asi v Evropě. Stejně je zajímavé, jak často čím menší pták, tím krásněji zpívá.

P. Kozelský 3.5.2023 14:37

Tak u nás na Severu je to trochu smutné, rackové houfně umírají na Rychvaldském rybníku Skučák na ptačí chřipku. Smutné je že jde o přírodní rezervaci. Vzpomínám jako dítě, že ráno bylo hluku od ptactva tolik, že i přes zavřené okno to bylo fakt moc. Teď jen sem tam nějaký trylek. Doufejme že se s tím příroda vyrovná a vrátí se do normálu.

M. Crossette 3.5.2023 18:34

Tak to je smutné, o úhynu racků na chřipku jsem četla, ale takhle "od zdroje" je ta informace o to tragičtěnší.

T. Zana 3.5.2023 14:25

O.T. - vyúčtování je na Hadech.

A ještě si povzdechnu - na minulý prodloužený víkend jsme byli u našich a, než jsme odjeli, dotáhl Franta domů nějakou chorobu. U něj prošla celkem bez ztrát, mně je ještě pořád blbě, kašlu, že nemůžu spát, z nosu mi teče... Kupodivu bez teploty, ne že by mi chyběla.

Plánovali jsme, že na víkend k nim zase pojedeme, ale vidím to jako dost nepravděpodobné :-(.

M. Crossette 3.5.2023 18:39

Zano, přeji brzké uzdravení !!!! Zkoušela jsem třeba nějakou bylinkovou inhalaci (pod ručníkem :-)). A třeba zinkové tabletky, echinaceu či tak něco.

T. Zana 3.5.2023 20:40

Děkuju, Maričko! Zinek beru (a vitamín D), ale na inhalaci se zatím necítím - vlastně mi spíš teče z nosu.

Potřebuju se dát dohromady, teď se to fakt nehodí.

E. Schlittermann 3.5.2023 14:18

Ze u Maricky je rad si stebetaji drozdi na cyklasu, a tak mas operencu plnou zahradu, garaz i vence na dverich. Ale ze ptacimu cvrdlikani rozumi i zaba, to se muze stat jen u vas. Ten obrazek zaby v ptaci budce me rozesmal! V Ostatne vsechno moc hezky napsane a vyfocene R^R^R^.

Jestlipak ta odlozena vajicka nebudou ptaci formou reseni nechteneho tehotenstvi? Nebo neni to vajicko vlhovce, takto odlozeno do babyboxu u marickovych? Priste zahrivat, vysedet, vykrmit ...

Jak tak potrebuji bryle, aby mi neutekly zajimave veci mensi nez cerny havran, ptactvo kolem registruju sluchem. Na prvniho maje jsem slysela prvni roryse, kos, cervenka, penice, budnicek (taky slysite v jeho nemeckem jmene Zilpzalp to typicke zilp! zilp! zalp!?), sykorky a zluna tu nadouvaji plice a volata od rana do vecera. Preletavou exotiku tu bohuzel neregistruju.

T. Zana 3.5.2023 14:28

Rorýsi sem myslím ještě nedorazili... Je to možné? Že by doletěli do Drážďan, pečlivě se cestou vyhýbajíce Praze 8-o8-o?

E. Schlittermann 3.5.2023 15:37

Zano, ja je slysela (a ty rychle tecky s kridly i videla) jen na prvniho maje ... asi preleteli jinam nebo zavodi v jine ulici. aktualne je venku rorysi klid. pred par lety se dal sledovat tah vlh, rorysu, kukacek a capu na jednoduchem springalive.net. ted je to predelane, komplexnejsi, hm. k dnesnimu dni jsem nasla pozorovani 3 rorysu na jihu Polska, a 3 v Praze. Bud web pouziva malo lidi, nebo tu rorysi fakt jeste nejsou.

M. Crossette 3.5.2023 18:46

Zano, možná se návrat rorýsů globálně opozdil, takhle pozdě naši přiletěli fakt poprvé. Tedy normálně tak týden před Velik. jich několik zahlédneme hodně vysoko na obloze, ale víme, že ti pokračují dál. "Naši" , když přiletí, tak krouží rovnou nízko nad domem - "konečně jsme zase doma":-)

Z. Yga 3.5.2023 21:52

Rorýse jsem zaregistrovala včera k večeru - jaro je definitivně tady! V

E. Schlittermann 3.5.2023 16:08

ze u Maricky je RAJ ... tam melo byt. a to to po sobe ctu s brylema!

M. Crossette 3.5.2023 18:43

Děkuji Evo. Snažila jsem se zjistit, co byla žába zač. Ale tady jich žije mnoho druhů a pro laika jsou dost na jednu facku, tak jsem to vzdala. Ale žába typicky nekvákala, jen tak divně, hlasitě chrčela a nadouvala volátko (to je vidět na jiné fotce, která neni v albu).

S vajíčkem mě to nejprve taky napadlo, protože jsem četla, že někdy samičky část svých vajíček samy vyhodí, když myslí, že krmení nezvládnou (třeba nedostatek hmyzu). Pak jsem zjistila, že stejnou barvu mají i vajíčka sýkorek (jen asi menší) a protože tu letos hnízdí, myslela jsem že by mohla být jejich. Maličké sýkorky by se do otvoru budky určitě vešly, tak proč vajíčka položit vedle? Proto jsem chvíli vartovala, jestli do budky někdo nepřiletí. No zůstává to vysvětlená záhada. A výčet osazenstva na tvé zahradě je také velmi bohatý!!!

T. Zana 3.5.2023 13:11

Pane jo, Maričko, u vás na zahradě se dějou věci :-). Však se tam všichni mají jako na prázdninách V a taky se k vám rádi vracejí.

Asi nejvíc mě dostala ta žába v ptačí budce - to bych fakt nečekala!

Když jsme tuhle byli u našich, koukali jsme na dlaska, jak si dává do nosu na krmítku. Ty v Praze nemáme. Ale lítá mi sem kromě sýkorek několik stehlíků a zvonků, takže jsem spokojená.

Před časem jsem narazila na to, co je různých druhů sýkorek a jak u vás v Americe jsou úplně jiné. Na fotkách jsou moc pěkné R^

M. Crossette 3.5.2023 18:49

Děkuji Zano, miluji naši zahradu a jsem ráda, že i tolik ptáků si jí oblíbilo.

Když jsem zahlédla tuhle novou sýkorku, divila jsem se, co je zač, nedokázala jsem ji zařadit k těm typickým evrop. druhům co znám. A vida, je to amer. druh (ale nepamatuji se, že bych jí kdy viděla v jiných - chladnějších - státech, kde jsme žili).

Holt často ptáci - jiný kraj, jiný druh, takže i na tvém krmítku to tak je.

A. Lex 3.5.2023 12:45

Maričko, to je kouzelné povídání. Já jsem loupila předčasně na Rajčeti, za což se omlouvám. Opravdu je potřeba číst i tvoje slova a potom je všechno jasné. Třeba žábu jsem považovala za nějakou veleještěrku.

Včera jsem u nás pozorovala dva samce dlaska, jak se hašteřili o semínka v krmítku. Opodál se krmila samička a ignorovala ty jejich hádky. Den před tím se o naši zahradu zase hádali dva samci drozda. Doslova na sebe dělali ramena, vyskočili do vzduchu a stala se znich opeřená, zmítající se koule, která se vzápětí rozpadla na dva rozdurděné drozdy. Stále krmím a pítko má čerstvou vodu. V budce na borovici se usadily sýkory koňadry. Na zahradě už nepracuji se sluchátky na uších (kupuji si audioknihy), ale poslouchám kakofonii ptačích hlasů.

M. Crossette 3.5.2023 18:55

Alex, loupení alba vůbec nevadí, jen jsem schválně nechtěla popiskami fotek moc prozrazovat předem :-).

I naši drozdi se umí pěkně do sebe pustit, když brání svoje teritorium - nejprve si poskoky kolem sebe provnávají sily, pak se vzájemně napadnou, na moment vznesou do vzduchu jako jedna koule, než zase dopadnou na zem a vše se opakuje.

Já také moc ráda ptáky poslouchám a když je jen sylším ve větvích, v duchu si jmenuji, který zpěv patřil tomu kterému ptáčku.